آموزش گام به گام مراحل شارژ گاز کولر ماشین به صورت تصویری


شارژ گاز کولر ماشین یکی از موضوعات مهمی است که با گرم شدن هوا لازم و ضروری به نظر می رسد. شارژ گاز کولر خودرو امری تخصصی بوده و انجام صحیح آن مستلزم طی کردن مراحلی است. بی توجهی به این مراحل و شارژ کولر بیش از حد مجاز باعث آسیب دیدن کمپرسور و دیگر قطعات مربوط به کولر خودرو می شود.

از این رو در این مطلب سعی کردیم به صورت تصویر و جامع کلیه مراحل لازم برای شارژ گاز کولر خودرو را شرح دهیم، اگر کولر ماشین شما هم خنک نمی کند و می خواهید آن را شارژ کنید تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ای و عملی نحوه شارژ گاز کولر ماشین را یاد بگیرید می توانید در دوره آموزش کولر خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

بهترین زمان شارژ گاز کولر ماشین 

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد شکل می گیرد در رابطه با زمان شارژ گاز کولر خودرو است. در این باره باید بگوییم زمان مشخص و تعیین شده ای برای شارژ مجدد گاز کولر در خودروها وجود ندارد یا اینکه بگوییم بعد از هر چند هزار کیلومتر بایستی شارژ گاز کولر را مجدد کرد. اما برخی از نشانه ها در خودرو خبر از اتمام گاز کولر می دهد، این نشانه ها عبارتند از:

1.دمای مناسب نداشتن هوای خارج شده از کولر خودرو یا در نوسان بودن این هوا

2.خارج شدن هوای گرم پس از روشن کردن کولر خودرو (به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که علت باد گرم کولر خودرو نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به قسمت بعدی مقاله برگردید.)

3.کاهش میزان سرمای کولر

در مقاله دیگری به بررسی نشانه های کم شدن شارژ گاز کولر پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “علائم کم شدن گاز کولر ماشین” را مطالعه کنید.

وسایل مورد نیاز برای شارژ گاز کولر ماشین

پیش از آن که کار شارژ گاز کولر را آغاز کنید، ابتدا لازم است تا ابزار لازم را تهیه نمایید. برای این کار به ابزار زیر نیاز دارید:

 • شلنگ مخصوص برای گاز کردن کولر
 • رابط شیلنگ
 • گیج مانوفیلد
 • کپسول یک کیلویی گاز

وسایل شارژ گاز کولر گازی

مراحل و نحوه شارژ‌ گاز کولر خودرو

همانطور که اشاره شد شارژ گاز کولر مستلزم طی کردن مراحلی است. در ادامه این مطلب به صورت گام به گام به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت.

کمپرسور خودرو

1.بررسی کنید که آیا کمپرسور کولر ماشین در حال کار است.

ابتدا بررسی کنید که آیا کمپرسور کولر ماشین به درستی کار می کند یا خیر؟ برای این کار:

1-ماشین را روشن کنید.

2- A/Cرا روشن کنید.

3-فن را بر روی درجه آخر بگذارید.

4- بررسی کنید که آیا سری های کلاچ کمپرسور می چرخد یا خیر؟

در صورت چرخش، به احتمال زیاد گاز کولر کم شده است. البته توصیه می کنیم قبل از شارژ مجدد کولر آزمون فشار بگیرید.

در صورت عدم چرخش، به احتمال زیاد گاز کولر خیلی کم بوده و یا مشکل برقی در ماشین وجود دارد یا کمپرسور کولر خراب می باشد. پس از آزمون فشار و اضافه کردن گاز به صورت دقیق مشکل را شناسایی خواهید کرد.

در مقاله دیگری به بررسی دلایل خرابی کمپرسور کولر ماشین پرداخیتم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “علت خرابی کمپرسور کولر ماشین” را مطالعه نمایید.

شارژ گاز خودرو

2.آزمون فشار بگیرید.

توصیه می کنیم در این مرحله، خودرو را خاموش کنید.

حالا نوبت آن است که لوله کم فشار (والف) را شناسایی کنید.

همانطور که در تصویر می بینید، بر روی درب این لوله حرف L نوشته شده است.

در صورت پیدا نکردن لوله کم فشار، از میان دو لوله خارج شده از دیواره عایق موتور، لوله با قطر بیشتر را دنبال کنید. لوله کم فشار پیدا خواهید کرد.

مراحل شارژ گاز کولر خودرو

3.شیلنگ را به این لوله وصل کنید.

مراحل انجام شده را همانند تصویر به ترتیب انجام دهید.

1-سر شیلنگ را بر روی لوله کم فشار قرار دهید.

2-پس از این که اطمینان حاصل کردید که سر شیلنگ رو لوله قرار دارد، حالا همانند تصویر کوپینگ که در سر شیلنگ قرار گرفته به طرف بالا بکشید.

3-ماشه را به مدت 2 ثانیه فشار دهید تا شلنگ از هر گونه هوا پاک شود.

4-کوپینگ را رها کنید، سر شیلنگ را روی لوله قرار بدید.

5-ماشه را رها کنید.

6-سر شیلنگ را روی لوله محکم فشار بدید تا صدای چفت شدن شنیده شود.

نکته: فشار دادن ماشه باعث می شود تا هر گونه هوا از داخل شلنگ خارج شود. دفت داشته باشید که به جز گاز، هیچگونه هوایی نباید وارد سیستم خودرو شود.

فشار سنج

4.عدد روی گیج فشارسنج را بخونید.

ماشین را روشن کنید، کولر را روی آخرین درجه بگذارید.

عدد روی گیج فشارسنج را برای بررسی فشار هوای لوله کم فشار بخوانید. اگر این عدد کمتر از ۴۰ psi باشد یعنی گاز ماشین کم بوده و باید آن را مجدد گاز کنید.

5.کولر را مجدد شارژ کنید.

1-پس از اطمینان حاصل کردن از اتصال سر شیلنگ و لوله کم فشار، کپسول گاز را به صورت عمودی نگه دارید و به مدت 5 الی 10 ثانیه، ماشه را فشار دهید.

2-با خواندن عدد روی فشار سنج، فشار کولر را مجدد بررسی کنید.

3-دقت داشته باشید که فشار را تنها در صورتی که کمپرسور درگیر است اندازه بگیرید. اگر فشار هنوز پایین بوده، روش بالا را دوباره تکرار کنید.

4-وقتی به فشار صحیح رسیدید، کار را متوقف کنید.

5-پیش از برداشتن شیلنگ، فشار را برای آخرین بار بررسی کنید.

دقت داشته باشید که بیش از اندازه گاز نزنید. در صورتی که گاز بیشتر از حد استاندارد بود بایستی مقداری از گاز را خالی کنید.

حتما بخوانید: شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو

جدول مقدار گاز کولر ماشین با توجه به دمای محیط

(⁰C) دمای محیطاندازه فشار لوله کم فشار
18۲۵-۳۵ psi
۲۱۳۵-۴۰ psi
۲۴۳۵-۴۵ psi
۲۷۴۰-۵۰ psi
۲۹۴۵-۵۵ psi
۳۲۵۰-۵۵ psi
۳۵۵۰-۵۵ psi
۳۸۵۰-۵۵ psi
۴۱۵۰-۵۵ psi
۴۳۵۰-۵۵ psi

 

قیمت شارژ گاز کولر ماشین چقدر است؟

قیمت شارژ گاز کولر ماشین با توجه به نوع ماشین و حجم موتور آن تعیین می شود. هر چه حجم مخزن گاز بیشتر باشد بدون شک به شارژ گاز بیشتری نیاز داشته و هزینه شارژ گاز بیشتر خواهد بود.

شارژ گاز کولر ماشین

چگونه متوجه شویم کولر نشتی گاز دارد؟

شناسایی نشتی گاز کولر ماشین امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش کولر خودرو به صورت تخصصی و حرفه ای می باشد. به طور کلی راه متعددی برای نشت یابی گاز کولر وجود دارد، برخی از رایج ترین این روش ها عبارتند از:

1.نشت یابی گاز کولر خودرو با استفاده از لامپ فرابنفش

اغلب گازهای استفاده شده در کولر ماشین در کارخانه برای تشخیص با یک رنگ ترکیب می شوند. از این رو در صورت تاباندن نور فرا بنفش به آنها، نقاط نشتی دیده خواهد شد.

2.بررسی نشتی کولر خودرو با گاز نیتروژن

برای نشت یابی گاز کولر به این روش، ابتدا کولر را از گاز خالی می کنند، سپس آن را با گاز نیتروژن پر می کنند. با پر گردن گاز نیتروژن از نقاط نشتی، صدایی شبیه به صدای هیس شنیده می شود.

3.نشتی یابی با به کارگیری عامل تشخیص نشتی

از این روش برای نشتی یابی های تقریبا بزرگ استفاده شده و یک محلول خاص بر روی کل سیستم کولر زده می شود. در صورت نشتی داشتن کولر، کف در نقاط نشتی دار تولید می شود.

4.تشخیص نشتی کولر ماشین با استفاده از شناساگر الکترونیکی

شناساگر الکترونیکی ابزاری است که می تواند گازهای هالوژنه را شناسایی کند. با این روش می توانید ریزترین نشتی ها را نیز شناسایی کنید.

حتما بخوانید: استعلام خلافی خودرو با کدملی

نشتی گاز کولر ماشین

علت نشتی گاز کولر ماشین چیست؟

دلایل گوناگونی باعث نشتی گاز از کولر خودرو می شود. مدت زمان کارکرد، رطوبت هوا، آسیب دیدن خودرو، ضربه برخی از مهم ترین دلایلی است که باعث نشتی گاز کولر خودرو می شود.

1.ضربه خوردن به اجزا سیستم کولر خودرو:

اجزا سیستم کولر خودرو، بر خلاف بسیاری از اجزا در دیگر سیستم های خودرو داخل یک محفظه قرار نگرفته، از این رو احتمال آسیب دیدن قطعات گوناگون این سیستم و نشتی گاز در خودرو بیشتر است.

2.وارد شدن رطوبت به خودرو

همانطور که اشاره شدن به هیچ عنوان نباید به جز گاز کولر، هیچ چیز دیگری وارد کولر خودرو شود. در صورت وارد شدن رطوبت به داخل کولر، به دنبال ترکیب رطوبت با گاز مبرد، اسیدی تولید شده و باعث ایجاد سوراخ و نشتی در کولر می شود.

3.استهلاک در قطعات کولر خودرو

کولر خودرو نیز همانند دیگر قطعات و سیستم ها در خودرو با گذشت زمان مستهلک شده و این موضوع باعث آسیب دیدن قطعات آن، سوراخ شدن لوله و نشتی گاز از آن می شود.

منبع

در این مطلب به آموزش طریقه شارژ گاز کولر ماشین پرداختیم. این مراحل برای شارژ گاز کولر در انواع خودروها قابل انجام است. شارژ گاز کولر امری تخصصی می باشد در صورتی که از علاقه مندان به تعمیرات خودرو و کولر آن هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش کولر خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

4.5/5 - (61 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات سیم کشی (باطری سازی)

استارت خودرو چیست

استارت خودرو چیست

استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد...

علائم خرابی و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

علائم خرابی و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

از جمله مشکلات رایجی که بسیاری از رانندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند، استارت نخوردن ماشین می‌باشد. بسیاری از افراد علت اصلی بروز این مشکل را در خرابی و معیوب شدن باتری خودرو می بینند...

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

سیستم سیم کشی خودرو از اصلی ترین ارکان به کار رفته در خودرو است و از ۵ بخش اصلی تشکیل می گردد: تولید کننده، ذخیره کننده، توزیع کننده، کنترل کننده و مصرف کننده. این اجزا توسط سیم ها، فیوزها و اتصالات، جریان برق را بخش های مختلف خودرو توزیع می کنند...

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

یکی از اجزا مهم سیستم خنک کننده خودرو که نقش بسزایی جهت کاهش و کنترل دما موتور ایفا می کند، ترموستات می باشد که قطعه ای کوچک به شمار رفته و بین موتور و رادیاتور خودرو قرار دارد و وظیفه اصلی آن کنترل دمای حرارت موتور می باشد. همان طور که ممکن است بدانید با […]...

دیدگاه کاربران

 • اصلانی گفت: پاسخ

  باسلام وتشکر
  رویهم رفته توضیحات خوبی در موردکولرماشین داده بودید سپاس

  • میثم قنبری گفت: پاسخ

   ممنون از ثبت نظرتون

 • فریدون گفت: پاسخ

  سلام و عرض ادب. ممنون از مطالب خوبتون. لطفا بفرمایید دور موتور در جدول شارژ گاز باید روی چه عددی باشد