آموزش میناکاری طلا و جواهر

آموزش میناکاری طلا و جواهر از شاخه ‌های دوره آموزش طلا سازی و جواهر سازی است. این دوره در آموزشگاه فنی مطابق با استاندارد های جهانی و بصورت عملی و ویژه بازار کار برگزار می‌گردد.
هنر مینا کاری که یک هنر اصیل است در واقع نقاشی با استفاده از رنگ‌ های لعابدار در حرارت بسیار زیاد روی فلزات مانند نقره، طلا و جواهرات است. برای انجام صحیح و اصولی میناکاری و کسب درآمد بسیار بالا نیاز است تا دوره میناکاری روی طلا را در آموزشگاه معتبر و زیر نظر سازمان فنی حرفه ای بگذرانیم.
با شرکت در دوره آموزشی می‌توانید تمامی سر فصل‌ های مربوط به مینا کاری را به صورت اصولی یاد بگیرید. یکی از سر فصل‌ های مهمی که در کلاس صفر تا صد میناکاری یاد می‌ گیرید آموزش درجات مختلف مینا کاری است. زیرا میناکاری روی فلزات مختلف نیازمند به شفافیت زیادی است.
این دوره پیش نیازی ندارد و کار آموزان علاقمند به هنر میناکاری در سنین 12 سال به بالا بدون محدودیت خاصی می‌توانند در این دوره شرکت کنند.
آموزشگاه میناکاری فنی برق این کلاس را با جدیدترین تجهیزات روز و با تکیه بر علم و دانش روز دنیا با هدف تربیت کاراموزانی متخصص در این زمینه برگزار می‌کند.
شناخت اصول و تکنیک‌ های میناکاری، نحوه طراحی اثر، نحوه چربی زدایی و اکسید زدایی، نحوه رنگ گذاری چند مرحله ای، چگونگی پخت در کوره و … از سر فصل‌ های این دوره آموزشی است که در ادامه در قسمت سر فصل‌ ها به طور کامل شرح داده شده است.
آموزش آبکاری طلا و جواهر از دوره‌ های مرتبط با هنر میناکاری است که افراد علاقمند به رشته‌ های مربوط به طلاسازی و جواهر سازی می‌توانند در این دوره نیز شرکت کنند و مهارت بیشتری کسب کنند.
در انتهای دوره آموزشگاه فنی برق پشتیبانی نامحدود را برای کاراموزان فراهم می‌کند و مدرک معتبر آموزش میناکاری روی طلا را به آن‌ها اعطا می‌کند.

معرفی دوره میناکاری طلا و جواهر

اطلاعات دوره میناکاری طلا و جواهر

نام دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر شهریه دوره 8,500,000 تومان مدت دوره 3 هفته زمان دوره 20 ساعت
زمان شروع دوره تماس بگیرید مدرک فنی و حرفه ای دارد نام مدرس استاد چاپ سنگ نوع آموزش تئوری عملی
ظرفیت دوره 10 خوابگاه دارد جنسیت مرد و زن امکان حضور اتباع دارد
پایان خدمت نیاز نیست پیش نیاز ندارد حداقل سن 14 سال محل برگزاری تهران، انقلاب، شعبه اصلی فنی برق

مزایای آموزشگاه میناکاری طلا و جواهر

خوابگاه هنرجویان

پشتیبانی نامحدود

بازآموزی رایگان

کاملا عملی

مدرک معتبر

بازگشت وجه

توضیح دوره
آموزش میناکاری طلا و جواهر نام دوره
12,100,000 تومان : شهریه میناکاری طلا و جواهر
8,500,000 تومان : شهریه میناکاری طلا و جواهر با تخفیف
عملی : نوع دوره

هزینه کلاس میناکاری طلا و جواهر

مطابق سرفصل های فنی و حرفه ای
ویژه بازار کار

سرفصل های دوره میناکاری طلا و جواهر

 • آشنایی با تعریف میناکاری
 • آشنایی با اصول میناکاری
 • آشنایی با انواع فلزات قیمتی و نیمه قیمتی در دوره تخصصی آموزش میناکاری طلا و جواهر
 • آموزش رنگ گذاری چند مرحله ای
 • معرفی تکنیک های مینا کاری
 • آموزش میناکاری گرم
 • آموزش نحوه آماده سازی فلز برای میناکاری در دوره تخصصی آموزش میناکاری طلا و جواهر
 • آموزش پرداخت کاری
نمایش تمام سرفصل ها
 • آشنایی با تاریخچه میناکاری
 • آموزش چربی زدایی
 • آموزش نحوه گذاشتن رنگ
 • آموزش چگونگی پخت در کوره
 • آموزش نحوه طراحی اثر
 • آموزش نحوه اکسیدزایی
 • آموزش سمباده زنی
 • آموزش نحوه مینای خانه بندی
نمایش تمام سرفصل ها

آشنایی با کلاس میناکاری طلا و جواهر

کلاس تئوری میناکاری طلا و جواهر

کلاس عملی میناکاری طلا و جواهر

کارگاه دوره میناکاری طلا و جواهر

فرم پیش ثبت نام  دوره های مرتبط با این رشته:

  آموزش طلا سازی و جواهر سازیآموزش طراحی طلا و جواهرآموزش فروشندگی طلا و جواهرآموزش میناکاری طلا و جواهرآموزش گوهر شناسیآموزش گوهر تراشی


  به خوابگاه نیاز دارم.

  نظرات کارآموزان کلاس میناکاری طلا و جواهر

  سوالات عمومی


  ۱- منظور از تضمینی بودن کلاس میناکاری طلا و جواهر چیست؟

  یعنی در صورت عدم یادگیری شما می توانید به صورت رایگان در دوره بعدی شرکت کنید.

  ۲- چه تایمی بعد از ثبت نام دوره میناکاری طلا و جواهر شروع می شود؟

  حداکثر بعد از دو هفته بعد از پیش ثبت نام، دوره میناکاری طلا و جواهر شروع می شود.

  ۳- چگونه افراد شاغل می توانند در دوره میناکاری طلا و جواهر شرکت کنند؟

  افراد شاغل می توانند این دوره را در روزهای تعطیل و آخر هفته با هماهنگی و برنامه ریزی قبلی شرکت کنند.

  ۴- آیا آموزشگاه فنی برق شرایط پذیرش کارآموزان شهرستانی را دارد؟

  بله، کارآموزان شهرستانی می توانند این دوره را به درخواست خود در پایان هفته و حتی در طول هفته به صورت فشرده بگذرانند و همچنین در صورت نیاز به خوابگاه های اطراف آموزشگاه معرفی می شوند.

  ۵- آیا در پایان دوره میناکاری طلا و جواهر می توان وارد بازار کار شد؟

  بله، با توجه به این که سرفصل های آموزشی دوره مطابق با نیاز بازار کار طراحی شده است و پس از اتمام دوره میناکاری طلا و جواهر کارآموزان می توانند با آمادگی کامل وارد بازار کار شوند.

  سوالات تخصصی


  1- آیا دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر پیش نیاز دارد؟

  خیر، شرکت در این دوره پیش نیازی ندارد.

  2- داپینگ در دوره میناکاری طلا و جواهر آموزش داده می شود؟

  بله، آموزش داپینگ از سرفصل های این دوره است.

  3- آیا نحوه قواره کردن سنگ ها در دوره میناکاری طلا و جواهر آموزش داده می شود؟

  بله، به صورت کامل در این دوره آموزش داده می شود.

  4- نحوه آموزش میناکاری طلا و جواهر در این دوره به چه صورت می باشد؟

  کلیه دوره‌ های آموزشی آموزشگاه فنی برق به صورت عملی و با تجهیزات کافی می باشد.

  5- آموزشگاه فنی برق چه امکانات برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟

  اعطای مدرک کاملا معتبر، کلاس‌ های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره.

  پیشنهاد ما به شما جهت فراگیری میناکاری طلا و جواهر شرکت در دوره مورد نظر می باشد که در مجتمع فنی برق به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. آموزش میناکاری طلا و جواهر در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید با سابقه و مجرب تشکیل می شود. شرکت در این دوره موجب می شود به راحتی وارد بازار کار شوید و از درآمد بالای آن بهره مند شوید.

  آموزش میناکاری طلا و جواهر

  میناکاری هنری درخشان آتش و خاک با رنگ های پخته و درخشان است که تاریخ آن به هزار و پانصد سال قبل از میلاد می رسد. اصول هنر میناکاری که به آن مینیاتور بر روی آتش گفته می شود، بر پایه تزئین فلزاتی مانند مس، نقره، طلا با رنگ های لعابی استوار است که پس از قرار گرفتن بر سطح فلز در کوره پخته می شوند. به گفته برخی کارشناسان و به دنبال مقایسه میناکاری‌های بیزانس با آثار ایرانی، این هنر در ایران ایجاد شد و پس از آن به کشورهای دیگر گسترش یافت.

   

  مینا کاری به روش خانه‌بندی روشی قدیمی می باشد که به «مینای سیمی» نیز شهرت دارد که در آن از مفتول‌های بسیار نازک استفاده می‌شود. مفتول‌ یا سیم ها را به صورت دلخواه درمی‌آورند و بر سطح بوم گذاری شده می گذارند سپس آن را در درون کوره‌ای با حدود ۸۰۰ درجه حرارت قرار می‌دهند تا سیم ها در لعاب سفت شود، در مرحله بعد روی کار را با رنگ‌های مخصوص میناکاری که به شکل پودر هستند،در چند مرحله کاور می کنند. پس از آنکه سطح کار یکنواخت و صاف شد آن را به مدت ۳ دقیقه در درون کوره‌ای با حرارت حدود ۸۰۰ درجه قرار می‌دهند. سیم‌های مسی، برنجی و نقره ای پس از قرار گرفتن در کوره اکسید می‌شوند و باید با اسیدکاری رنگشان به شکل اولشان برگردد.

  میناکاری روی طلا یکی از جذاب ترین هنرهای اصیل قدیمی است که طرفداران زیادی دارد. هنر میناکاری بر روی انواع فلزات از جمله طلا و نقره انجام می شود.
  فرآیند آموزش طلاسازی و جواهر سازی اطلاعات میناکاری طلا را برای یک طلاساز برای شروع و حرفه ای شدن در این شغل جذاب فراهم می کند.

  در واقع استفاده از طلای میناکاری شده می تواند در شرایط خاص جلوه بسیار زیبایی به ظاهر افراد ببخشد. به همان سبک و روشی که میناکاری روی ظروف و سطوح مسی انجام می شود، میناکاری روی سطوح طلا نیز قابل انجام است.

  آموزش میناکاری طلا و جواهر فنی حرفه ای

  آموزش میناکاری طلا و جواهر فنی حرفه ای تهران

  دوره میناکاری طلا و جواهر فنی حرفه ای در مجتمع فنی برق زیر نظر سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می شود. سرفصل های این دوره منطبق با سرفصل های های فنی حرفه ای بوده و جواهرسازی را از پایه به شما آموزش می دهد. توجه داشته باشید که کلیه آموزشگاه های ارائه دهنده دوره میناکاری طلا و جواهرات، تاییدیه های لازم را از این سازمان دریافت نکرده اند و دوره های برگزار شده در آنها از اعتبار کمی برخوردار است. بنابراین توصیه می کنیم قبل از ثبت نام در دوره میناکاری طلا و جواهر این موضوع را مد نظر قرار داده و از برگزاری آن زیر نظر سازمان فنی حرفه ای اطمینان حاصل کنید.

  آموزشگاه میناکاری طلا و جواهر

  مهمترین موضوعی که در فراگیری میناکاری طلا و جواهر باید به آن توجه کرد، برگزیدن آموزشگاه میناکاری طلا و جواهر معتبر است. با توجه به استقبال مردم از هنر میناکاری طلا و جواهر در این سال ها و درآمد بالای این حرفه، امروزه متقاضیان زیادی به دنبال آموزش میناکاری طلا و جواهر هستند و همین موضوع موجب شده تا بسیاری از آموزشگاه ها دوره های آموزش میناکاری طلا و جواهر را برگزار کنند. در حالی که کیفیت این دوره در اکثر مراکز آموزشی یکسان نیست. آموزشگاه معتبر میناکاری طلا و جواهر دارای خصوصیاتی است که پیش از ثبت نام باید به آن ها توجه کنید.

  اگر بخواهیم مهمترین ویژگی یک آموزشگاه معتبر را بیان کنیم، آموزش میناکاری طلا به صورت عملی و کاربردی است. در چنین آموزشگاهی به وسیله آموزش مباحث مهم و اساسی در بازار کار اصول میناکاری طلا و جواهر را به خوبی و به صورت عملی فرا می گیرید و با اطمینان بیشتری وارد بازار کار می شوید. کامل بودن سرفصل های آموزش از دیگر مواردی است که در حین ثبت نام دوره باید به آن توجه کنید.

  مجتمع فنی برق علاوه بر آموزش میناکاری طلا و جواهر، برگزارکننده دوره های مختلف مانند دوره آموزش مخراج کاری، آموزش ریخته گری طلا و جواهر، آموزش طراحی طلا و جواهر و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین حالا به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

  آموزش میناکاری روی طلا

  اگر مینا کاری روی سطوح طلا به درستی و با دقت انجام شود به یک شاهکار هنری بی نظیر تبدیل می شود و اثری هنری خلق می شود. طلای میناکاری شده نیز در بین مردم طرفداران زیادی دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع، جواهرات و طلای میناکاری شده به دلیل جذابیت زیبایی شناختی و تجارت پر رونق، مورد توجه مردم قرار گرفته است.

  اشتیاق مردم به داشتن طلا و جواهرات منحصر به فرد و زیبا باعث شد تا صاحبان مشاغل هنر میناکاری و طلاسازی را با هم تلفیق کنند و به کمک شناخت واقعی هنر ایرانی یک اثر هنری بسیار زیبا و منحصر به فرد خلق کنند.

  آموزش میناکاری روی نقره

  میناکاری روی زیورآلات نقره مانند طلا به دلیل شرایط ویژه و ارزش بالا با شیوه ای خاص انجام می شود. خرید جواهرات نقره میناکاری شده بیشتر به عنوان وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

  نکته 1: اگر قصد خرید طلای میناکاری شده را دارید، تعیین بودجه مالی برای این کار و همچنین طلایی که می خواهید بخرید بسیار مهم است. هزینه انگشتر میناکاری شده با هزینه نیم ست یا سرویس کامل میناکاری طلا متفاوت است.

  نکته 2: توجه داشته باشید که اندازه کوچک یا بزرگ طلا و جواهرات میناکاری شده معیاری برای ارزش هنر میناکاری نیست. قیمت این قطعه جواهر بر اساس قیمت روز طلا محاسبه می شود و هزینه طراحی و ساخت در ارزش مینای به کار رفته در آن لحاظ می شود.

  نکته 3: اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای هماهنگی با لباس های خود طلای میناکاری شده را خریداری می کنید، حتما به ترکیب رنگ طلای میناکاری دقت کنید.

  نکته 4: اگر تجربه ای در خرید مینا روی سطوح طلا ندارید، پیشنهاد می کنیم با چند فروشنده مجرب صحبت کنید.

  هنر میناکاری چگونه انجام می شود؟

  میناکاری در واقع هنری است که معمولاً روی ظروف مسی، نقره ای و طلایی با قلم سفید نقوش مختلفی حک می شود. لازم است اصول و مراحل میناکاری روی طلا، نقره و مس را دقیق و ماهرانه انجام دهید تا تاثیرگذار باشد و مشتریان بیشتری را جذب کند. برای اینکه بتوانید مهارت انجام میناکاری را کسب کنید لازم است در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر شرکت کنید و تمامی نکات و ریزه کاری های میناکاری را به صورت عملی انجام دهید تا با تکرار و تمرین تخصص و مهارت این حرفه جذاب را کسب کنید.

  محصولات میناکاری در بسیاری از نقاط ایران تولید می شود. اما اصفهان قطب تولید میناکاری در ایران به شمار می رود و صنعتگران برجسته این رشته را در خود جای داده است.

  انواع میناکاری بر روی طلا

  میناکاری گرم بر روی طلا

  در روش میناکاری گرم، نوارهای جامد و درخشان رنگی توسط فردی متخصص در آسیاب به پودری نرم و یکدست مبدل می‌شوند. سپس مقدار کمی آب به پودر اضافه و به خوبی با هم مخلوط می‌شوند. در آخر، محلولی یک دست که حالت ارتجاعی شبیه به رنگ مایع غلیظ دارد، حاصل می شود که برای میناکاری گرم مناسب است.

  پس از کاور کردن سطح طلا با لایه‌های رنگ، آن را درون کوره با دمای ۷۰۰-۹۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. این فرآیند را چندین بار پشت سر هم تکرار می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است تا ۲۰ مرتبه این مرحله تکرار شود تا میناکاری جلا، شفافیت و استحکام موردنظر را به‌دست بیاورد.

  میناکاری سرد بر روی طلا

  در میناکاری سرد زمانی که رنگ روی طلا خشک می شود حالت سرامیکی براقی به خود می گیرد. برای این کار بیشتر از ابزارهای نوک تیز ساده استفاده می شود. پس از میناکاری سرد، طلا باید در دمای معمولی اتاق نگهداری شود و به مدت 48 ساعت جابجا نشود تا قوام نهایی مینا حاصل شود.
  یکی از ویژگی های خوب میناکاری سرد، نداشتن ابزار خاص و گران قیمت است. همچنین نیازی به انجام کار اضافی روی سطح طلا ندارید. ماندگاری این نوع لعاب بسیار بالا است، البته بستگی به کیفیت مواد دارد.

  طرز تهیه رنگ های مختلف در میناکاری

  • برای تهیه رنگ قرمز از طلای محلول به همراه براکس و کربنات سدیم استفاده می شود.
  • از مس و کرومات سرب برای تولید رنگ سبز استفاده می شود.
  • برای تولید رنگ زرد از ترکیب آهن، اکسید کروم و قلع استفاده می شود.
  • معمولا برای شفافیت لعاب ها نیز از اکسید قلع استفاده می شود.

  تکنیک های مختلف میناکاری روی طلا و نقره

  تکنیک Marquetry

  این تکنیک توسط رومی ها استفاده می شد. از طریق این تکنیک سنگ و لعاب روی طلا و نقره قرار می گیرد. این تکنیک بسیار شبیه به معرق کاری است. برای محافظت از مینا روی طلا و نقره، سیم هایی از فلز خودش را روی طرح قرار می دهد. پس از انجام این فرآیند، کار مورد نظر در کوره قرار می گیرد تا همجوشی بین فلزات و شیشه ایجاد شود. باید به این نکته توجه کنید که دما از حد مجاز فراتر نرود تا رنگ ها با یکدیگر ترکیب نشوند در غیر این صورت طرح کلی از بین می رود.

  تکنیک Cloisonné

  در این روش در آموزش میناکاری طلا و جواهر، سیم ها را به شکل دلخواه روی ورق فلزی طلا و نقره قرار می دهند تا طرحی ایجاد شود و به کار بچسبند. این عمل برای جلوگیری از مخلوط شدن رنگ های لعاب انجام می شود.

  تکنیک Champlevé

  این روش برای استفاده روی طلا و نقره بسیار مناسب است و به صورت حکاکی و تراشکاری انجام می شود که شباهت زیادی به روش کریپتوگرافی دارد اما برجستگی کمتری دارد. در استفاده از این روش باید دقت زیادی داشته باشید که لبه های حکاکی صاف و تیز باشد تا طرح بسیار زیبا و سطح آن با طلا و نقره یکدست شود.

  اگر تمایل به یادگیری هنر میناکاری طلا و جواهر دارید فرصت را از دست ندهید و همین الان با کارشناسان مجتمع فنی برق تماس بگیرید و در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر ثبت نام کنید.

  نمایش همه
  به این صفحه امتیاز دهید

  دیدگاه کاربران

  • پیمان گفت: پاسخ

   سلام نحوه قواره کردن سنگ ها در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر آموزش داده می شود؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    بله به صورت کامل در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر تدریس می شود.

  • مهسا گفت: پاسخ

   سلام افراد شاغل چگونه می توانند در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر شرکت کنند؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    افراد شاغل می توانند دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر را در روزهای تعطیل و آخر هفته با هماهنگی و برنامه ریزی قبلی شرکت کنند.

  • بابک گفت: پاسخ

   سلام چه تایمی بعد از ثبت نام دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر شروع می شود؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    حداکثر بعد از دو هفته بعد از پیش ثبت نام، دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر شروع می شود.

  • سارا گفت: پاسخ

   سلام آموزشگاه شما شرایط پذیرش کارآموزان شهرستانی را دارد؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    بله، کارآموزان شهرستانی می توانند دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر را به درخواست خود در پایان هفته و حتی در طول هفته به صورت فشرده بگذرانند و همچنین در صورت نیاز به خوابگاه های اطراف آموزشگاه معرفی می شوند.

  • سیاوش گفت: پاسخ

   سلام در پایان دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر می توان وارد بازار کار شد؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    بله با توجه به این که سرفصل های آموزشی دوره میناکاری طلا و جواهر مطابق با نیاز بازار کار طراحی شده است و پس از اتمام دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر کارآموزان می توانند با آمادگی کامل وارد بازار کار شوند.

  • فریبا گفت: پاسخ

   سلام منظور از تضمینی بودن کلاس میناکاری طلا و جواهر چیست؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    یعنی در صورت عدم یادگیری شما می توانید به صورت رایگان در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر بعدی شرکت کنید.

  • کمالی گفت: پاسخ

   سلام داپینگ در دوره میناکاری طلا و جواهر آموزش داده می شود؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    بله، آموزش داپینگ از سرفصل های دوره میناکاری طلا و جواهر است.

  • حسین گفت: پاسخ

   سلام نحوه آموزش میناکاری طلا و جواهر در این دوره به چه صورت می باشد؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    کلیه دوره‌های آموزشی آموزشگاه فنی برق از جمله دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر به صورت عملی و با تجهیزات کافی می باشد.

  • میثم گفت: پاسخ

   سلام دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر پیش نیاز دارد؟

   • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

    سلام وقت بخیر
    خیر شرکت در دوره آموزش میناکاری طلا و جواهر پیش نیازی ندارد.

  نمایش بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  شهریه دوره: 12,100,00030 % تومان

  شهریه با تخفیف: 8,500,000 تومان