بررسی جامع علائم و علت خرابی کمپرسور کولر ماشین + راهنمای رفع


کمپرسور یکی از مهم ترین قطعات در کولر ماشین به شمار می رود. فرآیند گردش و چرخش گاز مبرد به وسیله این قطعه اجرایی می شود. بروز ایراد قطعه کمپرسور، کارکرد سیستم خنک کننده و کولر خودرو را با اختلال مواجه می سازد. در علت خراب شدن کمپرسور کولر ماشین عوامل و علل مختلفی نقش دارند، که در این مطلب از سری مقالات آموزش کولر گازی قصد داریم به بررسی علائم خرابی کمپرسور کولر ماشین و علت بروز این مشکل بپردازیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره مکانیک خودرو شرکت کنید.

کمپرسور کولر خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

یکی از دلایل روشن نشدن کولر ماشین کمپرسور کولر خودرو می باشد که فرآیند سرما سازی و توزیع هوای خنک در داخل اتاق به واسطه وجود کمپرسور کولر ماشین محقق می شود. گاز مبرد با قرار گرفتن در داخل کمپرسور و در اثر فرآیند تبخیر و جذب دمای محیط، هوای خنک و مطبوع را در کابین خودرو انتشار می دهد. کمپرسور کولر با کارکرد و عملکرد خود، فرآیند مکش گاز مبرد را انجام می دهد. در ادامه این پروسه، گاز خنک کننده به وسیله کمپرسور فشرده و متراکم می شود.

در واقع کمپرسور کولر خودرو از تعدادی پیستون و سیلندر تشکیل شده است. فعال سازی و روشن شدن این قطعه با زدن کلید ac صورت می گیرد. در نتیجه این امر گاز خنک کننده پس از فشرده سازی به بخش کندانسور سیستم انتقال پیدا می کند. انرژی و توان مورد نیاز برای فشرده سازی گاز مبرد و انتقال آن به کندانسور از طریق تسمه دینام خودرو تامین می گردد.

 

علت خراب شدن کمپرسور کولر ماشین چیست؟

برخی از دلایل خرابی و قفل شدن کمپرسور کولر ماشین عبارتند از:

1.خرابی و معیوب شدن کلاچ

یکی از دلایل خراب شدن کمپرسور کولر خودرو به بروز ایراد در بخش کلاچ ماشین مربوط می شود. در مواقع شروع به کار سیستم تهویه خودرو، قطعه کلاچ نیز درگیر می شود. در اثر درگیری این قطعه، چرخش و عملکرد پولی انجام می گیرد. در صورت درگیر نشدن کلاچ، کارکرد سیستم خنک کننده خودرو با اختلال مواجه می شود.

تعویض و شارژ گاز کمپرسور و برطرف کردن ایراد کلاچ در رفع این مشکل کمک شایانی می نماید. در برخی مواقع چرب شدن و کثیفی کلاچ موجب کار نکردن کمپرسور کولر می شود. در ضمن، با رگلاژ ماشین به راحتی می توان خرابی کلاچ را برطرف کرد.

2.فرسودگی باتری

در برخی مواقع دلیل خراب شدن کمپرسور کولر از مستهلک شدن و فرسودگی باتری خودرو ناشی می شود. باتری ماشین برق و انرژی مورد نیاز برای کارکرد و عملکرد بسیاری از قطعات، از جمله کمپرسور کولر را تامین می کند. فرسوده شدن باتری موجب عملکرد نادرست قطعات و مختل شدن سیکل کارکرد کمپرسور ماشین می شود.

علت خراب شدن کمپرسور کولر ماشین چیست؟3.وجود فاصله میان پولی و کلاچ

از دیگر دلایل خراب شدن کمپرسور کولر خودرو می توان به ایجاد فاصله میان پولی و بخش کلاچ اشاره نمود. برای کارکرد بهینه سیستم خنک کننده، پولی و کلاچ با یکدیگر در تعامل و ارتباط هستند. بروز هرگونه فاصله میان این اجزا، عملکرد بهینه و مطلوب کمپرسور را تحت شعاع قرار می دهد.

4.معیوب شدن ترموستات

خرابی ترموستات نیز در خراب شدن کمپرسور کولر ماشین تاثیرگذار و مؤثر است. معیوب شدن ترموستات علاوه بر مختل کردن چرخه کارکرد کمپرسور، موجب قطع و وصل شدن مداوم و پیوسته کمپرسور می شود.

5.معیوب بودن رله کمپرسور

این قطعه ضمن روشن و خاموش کردن کمپرسور، دمای اواپراتور و رطوبت را در یک بازه مناسب و مشخص نگه می دارد. بروز هرگونه ایراد در رله کمپرسور، کارکرد نادرست و نامطلوب سیستم خنک کننده را در پی دارد.

 

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در آموزش مکانیک خودرو شرکت کنید.

علائم خراب شدن کمپرسور کولر گازی

نشانه های قفل شدن و خرابی کمپرسور کولر اتومبیل عبارتند از:

1. تولید سر و صدای زیاد

از مهم ترین علائم خراب شدن کمپرسور کولر، تولید صداهای زیاد و غیر متعارف و لرزش و ارتعاش سیستم خنک کننده می باشد. شل شدن یا لق شدن تسمه مربوط به کمپرسور و خارج شدن آن از جای خود، از عامل های اصلی تولید سروصدای آزاردهنده کولر محسوب می شود.

با سفت و محکم کردن پیچ ها و اتصالات می توان این مشکل را برطرف کرد. در برخی مواقع، سروصدای زیاد در اثر خالی شدن گاز مبرد کولر ایجاد می گردد. شارژ گاز کولر توسط متخصص کاربلد در رفع این مشکل کمک کننده می باشد.

2.نشت گاز مبرد

بروز نشتی و تخلیه گاز مبرد را می توان از دیگر نشانه های خراب شدن سیستم خنک کننده خودرو برشمرد. در صورت تخلیه گاز مبرد در کوتاه ترین بازه زمانی (حدود دو هفته) به احتمال زیاد در ساختار سیستم خنک کننده نشتی بروز پیدا کرده است. با تست نشتی زیر نظر مکانیک باتجربه و متبحر می توان درصدد رفع این مشکل برآمد.

3.انتشار بوی نامطبوع از کولر

از دیگر علائم و نشانه های خرابی کمپرسور می توان انتشار بوی بد و نامطبوع را عنوان کرد. در بسیاری مواقع این بوی بد به علت وجود جلبک ها و تجمع ذرات بر روی قطعه اواپراتور دستگاه ایجاد می گردد. با این حال، انتشار بوی بد می تواند ناشی از خرابی یا گرفتگی لوله تخلیه اواپراتور باشد.

 

علائم خراب شدن کمپرسور کولر گازی

چگونه کمپرسور کولر ماشین را تعمیر کنیم؟

پس از مشخص شدن علت خراب شدن کمپرسور کولر می بایست نسبت به برطرف کردن مشکل ایجاد شده اقدام نمود. تعمیر این قطعه یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور می باشد. بر همین اساس، تعمیر کمپرسور باید توسط تعمیرکاران باتجربه و متبحر انجام گیرد. برای تعمیر کمپرسور از آچار فرانسه استفاده می‌شود.

با استفاده از این ابزار در ابتدا تسمه پروانه را شل نموده سپس شیلنگ بالایی رادیاتور باز می شود. برای باز کردن بست های کوچک می بایست از دم باریک استفاده نمود. به منظور دسترسی به کمپرسور کولر باید شیلنگ آب رادیاتور را باز کرد. چراکه کمپرسور در زیر این شیلنگ واقع شده است.

در ادامه و پس از شل کردن تسمه پروانه، پیچ های واقع شده بر روی کمپرسور به صورت کامل باز می شوند. این پیچ ها موجب اتصال خط خنک کننده به یکدیگر می شوند. در صورت وجود پیچ در پایه کمپرسور می بایست آن را نیز به صورت کامل باز کرده تا تمام پیچ های مربوط به اتصال کمپرسور جدا شوند.

پس از اطمینان حاصل کردن از باز شدن تمامی اتصالات، کمپرسور به شکل کشویی با دقت و حساسیت بالا بیرون کشیده می شود. همچنین، در حین کار نباید آسیبی به شیلنگ رادیاتور وارد گردد.

علائم خرابی بلبرینگ کمپرسور کولر:

 • صداهای غیرطبیعی: جیرجیر، قژقژ یا غرش هنگام روشن شدن کولر
 • لرزش: در فرمان، داشبورد یا بدنه خودرو
 • کاهش عملکرد کولر: هوای خنک به اندازه کافی به داخل کابین نمی‌رسد
 • گرم شدن بیش از حد کمپرسور
 • نشت گاز کولر

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری، دوره تعمیرات کولر گازی، دوره نصب کولرگازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

4/5 - (99 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • آتوسا گفت: پاسخ

  سلام. دمتون گرم. ممنون از اطلاعات خوبتون

 • امین گفت: پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من یه پراید خریدم از روز اول کولرش خراب بود از کجا تست کنم که کمپرسور سالم هست یانه
  ممنون

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، بررسی کنید که خودرو تسمه کولر دارد، سپس لوله های گاز کولر را بررسی و چک کنید که کولر گاز دارد، همچنین داخل کابین ic را بزنید بررسی کنید چراغ روشن می شود یا خیر؟
   در دوره آموزش تعمیرات کولر خودرو به طور کامل این موضوع بررسی می شود.

 • محمد گفت: پاسخ

  سلام. من خودرو 405 تیوفایو دارم مدتی است که کولر ماشین هر از گاهی یه مسیر که طی میکنم با کولر بعد که کولر ماشین خاموش میکنم دیگه کمپرسور عمل نمیکنه بعد از چند بار قطع ووصل کردن کولر مجدد کمپرسور عمل میکنه علت از کجا است. تشکر

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   باسلام، به احتمال زیاد علت از جعبه فیوز و یا بوبین کولر و حتی گاهی به میزان گاز کولر بستگی دارد.

 • Babak گفت: پاسخ

  سلام. ماشین بنده پژو پارس مدل ۱۳۹۳ هست. بوبین کمپرسور بعضی اوقات عمل نمیکنه و زمانی که به یه تعمیر کار نشون دادم با اضافه کردن رله قبل از کمپرسور کولر، این مورد رفع کرد. آیا این اضافه کردن رله مشکل ساز میشه؟

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، در سیم کشی مشکل ساز نیست اما برای تعمیر اساسی باید بوبین تعویض شود، برق بوبین ضعیف است.