آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

5 دقیقه زمان مطالعه

سیم کشی خودرو، سیستمی است که در همه خودروها تعبیه شده است و  یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش های خودرو می باشد زیرا با استفاده از این سیستم، آپشن ها و قطعات الکتریکی خودرو کار می کند و همین امر باعث آسایش و راحتی در رانندگی می شود. در صورتی که این سیستم با مشکل رو به رو شود، حرکت خودرو دچار اختلال خواهد شد؛ بنابراین توصیه می شود بررسی این سیستم، به صورت دوره ای انجام شود.

دلایل آسیب به سیم کشی خودرو

ممکن است نوسان برق باعث ایجاد آسیب به سیستم سیم کشی خودرو شود. با خراب شدن و آسیب به قسمتی از این سیم کشی، سیستم دچار اتصالی می شود و ممکن است موجب آتش سوزی و از کار افتادن خودرو شود. مورد دیگری که ممکن است باعث آسیب به این سیستم شود خرابی باتری ماشین است. اگر باتری ماشین آسیب دیده باشد و نتواند به خوبی برق را به قطعات برساند، سیم ها گرم شده و به آنها آسیب می رسد، بنابراین باید به طور معمول هر دو سال یک بار باتری ماشین را تعویض کنید. در صورتی که احساس کردید باتری خودرو مشکل دارد، می توانید از ابزارهای مختلفی مانند دیاگ برای عیب یابی سیم کشی خودرو استفاده کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق خودرو در دوره برق خودرو شرکت کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو

برای عیب یابی سیم کشی خودرو می توان از ابزارهای پیشرفته ای استفاده کرد که در تمامی کارخانه های مکانیک و باتری سازی وجود ندارد و برای این کار باید به کارگاه های مجهز مراجعه کرد. اما یکی از متداول ترین دستگاه هایی که می توانید برای یافتن عیوب خودرو و ایرادات الکتریکی خودرو استفاده کنید دستگاه دیاگ است، این دستگاه با استفاده از کابل به کامپیوتر خودرو متصل می شود و می توانید سنسورهای قطعات را بررسی کنید و در صورت نوسان برق، دستگاه به شما نشان می دهد و می توانید آن را رفع نمایید.

برطرف کردن ایراد سیم کشی خودرو

برای عیب یابی سیم کشی ماشین خود می توانید از مکانیک کمک بگیرید. اگر بتوانید مشکل را تشخیص دهید باید قسمتی از سیم کشی خودرو را که مشکل دارد تعویض کنید در غیر این صورت باید کل سیم کشی را بررسی کنید که کاری زمان بر می باشد. این کار به دقت بالایی نیاز دارد و اگر باز هم مشکل سیم کشی را پیدا نکردید، باید کل سیم کشی را تعویض کنید.

حتما مطالعه نمایید: گاز کولر خودرو هر چند وقت یک بار باید شارژ شود؟

اجزای سیم کشی خودرو

سیم کشی خودرو یکی از اجزای اصلی و ثابت سیستم برق انواع خودروهای قدیمی و مدرن می باشد. بسته به نوع خودرو و اجزای الکتریکی آن، سیم کشی خودرو می تواند پیچیده یا ساده باشد. بنابراین، تمام سیستم های الکتریکی خودروها از کابل برای توزیع توان خروجی خود استفاده می کنند. سیم ها همچنین برق تولید شده توسط دینام را به تمام قطعات الکتریکی می رسانند و آنها را تغذیه می کنند. در ادامه با اجزای مختلف سیم کشی خودرو آشنا شوید.

 

سیم ها در سیم کشی خودرو

اجزای سیم کشی خودرو

سیم ها در خودروها علاوه بر انتقال برق، گاهی اوقات وظیفه انتقال اطلاعات و سیگنال های دریافتی از سنسورها را نیز بر عهده دارند. بنابراین از انواع سیم ها و با قابلیت های متفاوت در خودرو استفاده می شود. مقاومت هر سیم نیز باید بسته به جریانی که از آن می گذرد انتخاب شود. از آنجایی که عدم تطابق سیم با مقاومت عبوری می تواند منجر به ذوب اولیه آن شود. همچنین سیم ها باید مقاومت حرارتی لازم را داشته و از کیفیت کافی برای مقابله با عوامل مخرب موجود برخوردار باشند. بر این اساس چندین پارامتر مهم برای هر سیم در نظر گرفته می شود و این پارامترها در انتخاب بازده آن تاثیر می گذارند که شامل:

طول سیم

طول سیم ارتباط مستقیمی با مقاومت آن دارد. این بدان معنی است که هر چه سیم بلندتر باشد، مقاومت آن بیشتر است. در واقع، سیم های بلندتر به دلیل طول بیشتر، شانس بیشتری برای انتقال حرارت دارند. اما به دلیل مقاومت بیشتر، شدت جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد.

جنس سیم

جنس سیم ها معمولا از مس هستند. البته کیفیت این مس بر میزان مقاومت سیم‌ها تأثیر مستقیم دارد به این ترتیب که هرچه کیفیت و خلوص مس بیشتر باشد، مقاومت سیم کمتر می‌شود و جریان بیشتری را انتقال می‌دهد.

حتما مطالعه نمایید: مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

قطر سیم

قطر یک سیم با مقاومت آن نسبت معکوس دارد. این بدان معنی است که هر چه اندازه سیم بزرگتر باشد، مقاومت آن کمتر است و بالعکس. نکته مهم در مورد کابل ها در سیم کشی خودرو، انتخاب سیم مناسب است. انتخاب سیم مناسب تاثیر زیادی در کاهش تلفات انرژی دارد و مهم است که جریان انتقال در سیم متناسب با نیاز قطعه الکتریکی باشد. نکته دیگر اینکه روکش سیم ها در خودرو معمولا از پلاستیک است. گاهی اوقات تعدادی سیم از یک لوله پلاستیکی نرم و انعطاف پذیر ساخته شده از پلاستیک یا PVC عبور داده می شود تا حفاظت بیشتر و کامل تری داشته باشد.

رنگ سیم‌

طبق یک قانون از پیش تعیین شده، هر رنگ سیم برای کار خاصی در سیم کشی خودرو استفاده می شود تا در هنگام تعمیر و تعویض قطعات، سیم هر قطعه با سهولت بیشتری شناسایی شود. این رنگ ها عبارتند از:

  • رنگ سبز (G): این رنگ برای سیم هایی است که از فیوز به مدار باتری و مصرف کننده ها وصل می شوند. علاوه بر این، رنگ سبز مربوط به برق اصلی راهنما، (سبز و سفید) راهنمای سمت راست، (سبز و آبی) راهنمای سمت چپ، (سبز و بنفش) چراغ ترمز، (سبز و قهوه ای) چراغ دنده عقب می باشد.
  • رنگ سفید (W): سیم متصل به کویل، چراغ روغن و چراغ های هشدار را نشان می دهد.
  • رنگ آبی (U): برای چراغ های جلوی بزرگ است که مشخصه آنها مسیر سفید در نور زیاد و مسیر قرمز در نور کم است.
  • رنگ قرمز (R): برای چراغ های کوچک جلو و عقب است.
  • رنگ زرد (Y): محل اتصال دینام و جعبه فیوز و همچنین سیم چراغ شارژ با این رنگ مشخص شده است.

در نظر داشته باشید نمی توان گفت که این رنگ ها ثابت هستند، اما این قاعده در بین تمام خودروسازان تقریبا ثابت می باشد.

اتصالات در سیم کشی خودرو

اتصالات در سیم کشی خودرو

اتصالات یا پریزهایی که قسمت سوم سیم کشی خودرو هستند به عنوان راه و وسیله اتصال سیم کشی به کاربر شناخته می شوند. یعنی بدون وجود اتصالات یا سوکت ها نمی توان جریان را به مصرف کننده منتقل کرد. اهمیت دیگر سوکت ها نقشی است که در تعمیر کابل ها و فیوزها دارند. بدون سوکت ها، تعمیر سیم کشی تقریبا غیرممکن خواهد بود. از آنجایی که امکان تعویض قطعات مصرفی که کویل ها از آن عبور می کنند یا بدون اتصالات هدایت می شوند وجود ندارد. همچنین پریزها باید ضد آب و ضد زنگ بوده و دارای اتصال الکتریکی مناسب باشند. اتصالات چهار جزء اصلی دارند که شامل پوسته، پین ،نگهدارنده پین، واشر عایق می باشند.

محفظه پریز دارای دو قسمت مجزا است که توسط یک براکت اتصال به بدنه آن متصل می شود. این پوسته که پین ​​ها و نگهدارنده آنها را در خود جای داده است، دارای خارهای مخصوصی برای وارد کردن این اجزا و قفل کردن آنها می باشد. همچنین یک شیار مخصوص برای نصب واشر روی آن تعبیه شده است. واشر از ورود آب به داخل محفظه جلوگیری می کند و پین ها نیز محل اتصال دو سر سیم ها هستند.

حتما مطالعه نمایید: کویل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

فیوزها در سیم کشی خودرو

وظیفه اصلی فیوزها محافظت از سیم هایی است که به آنها متصل می شوند. بنابراین، زمانی که جریان عبوری از سیم؛ از مقاومت آن بیشتر باشد، فیوز قطع می‌شود و جریان را قطع می‌کند. این کار سیم را محافظت می کند و از آسیب رسیدن به آن محافظت می کند. فیوزهای داخل خودرو از دو صفحه فلزی تشکیل شده و توسط یک رابط پلاستیکی و یک سیم رسانا در داخل به هم متصل می شوند. این سیم رسانا از سیم لحیم ساخته شده است و مقاومت بالایی ندارد. بنابراین در صورت افزایش جریان و افزایش دما، ذوب و اتصال تیغه ها قطع می شود. این باعث می شود که جریان قطع شود. فیوزها بر روی یک پنل مخصوص در خودروها نصب می شوند.

کلام آخر

مشکلات سیم کشی خودرو مشکلات پیچیده ای هستند و برای رفع آنها باید زمان و هزینه زیادی صرف کنید و بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات سیم کشی این است که قطعات برقی را به طور مداوم چک کنید و در صورت غیرقابل استفاده بودن آنها را تعویض کنید. جهت بررسی سیم کشی خودرو  می توانید از ابزارهای مختلفی که وجود دارند جهت تشخیص مشکلات بهره ببرید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره گیربکس دستی، آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش انژکتور و دیاگ خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *