چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟ شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو


گرفتن معاینه فنی خودرو در سال 1401مستلزم در اختیار داشتن مدارک و انجام مراحلی است. داشتن معاینه فنی، یکی از راهکارهای موثر در کاهش آلودگی هوا محسوب می شود. بر این اساس، برچسب معاینه فنی از پیش نیازهای لازم و ضروری تردد خودروها اعم از داخلی و خارجی در سطح شهر می باشد. ضوابط و شرایط گرفتن معاینه فنی 1401 خودرو از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص شده است. در این مطب به شما می گوییم که جگونه معاینه بگیریم، شرایط و مدارک لازم برای اخذ معاینه فنی در سال 1401چیست، با ما همراه باشید.

در صورتی که قصد دارید صاحب یک شغل پردرآمد و پولساز شوید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو چیست؟

مجموعه آزمایش هایی که در جهت بررسی عملکرد استاندارد و سلامت قطعات خودرو انجام می شود، در معنا و مفهوم معاینه فنی خودرو تفسیر می گردد. برگه معاینه فنی از جمله مدارک الزامی و ضروری برای رانندگان وسایل نقلیه به شمار می رود. بر این اساس، خودروهای فاقد معاینه فنی، از سوی پلیس راهور اعمال قانون شده و جریمه هایی به ازای هر روز برای آنها در نظر گرفته می شود.

چه خودروهایی در سال 1401نیاز به معاینه فنی دارند؟

مطابق با قوانین و ضوابط تعریف شده، معاینه فنی خودروهای صفر 4 سال است بنابراین خودروهایی که از تولید آنها بیش از 4 سال گذشته است، می بایست نسبت به دریافت کارت معاینه فنی خود اقدام نمایند.

در سال 1401خودروهای عمومی تولید شده در سال 1399 و قبل از آن، ماشین های وارداتی تولید سال 2018 و پیش از آن و خودروهای داخلی تولید شده در سال 1397 و ما قبل آن، ملزم به دریافت برگه یا کارت معاینه فنی می باشند.

آموزش مکانیک خودرو

مدارک لازم برای گرفتن معاینه فنی در سال 1401 چیست؟

گرفتن معاینه فنی خودرو مستلزم ارائه مدارکی است و بدون ارائه این مدارک امکان دریافت این گواهینامه وجود ندارد. شرایط اخذ معاینه فنی خودرو  عبارتند از:

1-داشتن اصل سند یا کارت خودرو

2-فرم مخصوص تشخیص عیوب ظاهری

شرایط معاینه فنی خودرو

شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو

مرحله اول: پذیرش خودرو

پذیرش خودرو در مرکز معاینه فنی و دریافت اطلاعات برگ سبز خودرو، اولین مرحله اخذ معاینه فنی ماشین به شمار می رود. این اطلاعات غالبا از طریق دوربین های پلاک خوان انجام  گرفته و تمام اطلاعات ماشین و راننده در سامانه مخصوصی ثبت می گردد.

مرحله دوم گرفتن معاینه فنی: بررسی ظاهری و چشمی

بازرسی چشمی یکی دیگر از شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو تلقی می گردد. در این مرحله کلیه بخش های ماشین از لحاظ ظاهری مورد بررسی قرار می گیرند.

بر این اساس، آینه ها، چراغ های خودرو اعم از جلو، عقب، راهنما، چراغ پلاک، دنده عقب و ترمز چراغ های نور بالا و پایین، بوق دود خارج شده و صدای اگزوز، وضعیت بدنه و لاستیک ها، برخورداری از کمربند ایمنی، برف پاک کن، شیشه های ماشین و طلق چراغ عقب به دقت بررسی می شوند.

توجه داشته باشید که در صورتی که تجهیزات نامتعارف بر روی خودرو نصب کرده باشید، به طور مثال بوق شما مناسب خودرو نباشد یا رینگ ها برای خودرو استاندارد نباشد، برگه معاینه فنی به شما ارائه نمی شود.

حتما بخوانید: استعلام خلافی خودرو با پلاک

مرحله سوم: تست آلایندگی

از دیگر مراحل اخذ معاینه فنی خودرو می توان به تست آلایندگی، اشاره نمود. در این مرحله و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، میزان آلایندگی خودرو مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت بالاتر بودن میزان گازهای خارج شده از اگزوز، از حد مجاز و تعیین شده، کارت معاینه فنی به خودرو مزبور تعلق نمی گیرد.

گازهایی مانند مونواکسید کربن و دی اکسید کربن، در ردیف آلاینده های هوا محسوب می شوند. در صورت زیاد بودن میزان این گازها، خودرو مربوطه در معاینه فنی مردود خواهد شد.

مرحله چهارم معاینه فنی: بررسی کمک فنرها

تست کمک فنرهای خودرو غالبا با کمک یک دستگاه مخصوص صورت می گیرد. نتیجه نهایی این آزمون به صورت گرافیکی و عددی ثبت می شود.

در این مرحله کمک فنرهای جلو و عقب خودرو به دقت مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند.

وجود هرگونه مشکل در کمک فنرها می تواند منجر به واژگونی خودرو در پیچ های جاده شود. بر همین اساس، این تست از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

مرحله پنجم: تست ترمزها

معاینه فنی

تست و آزمایش ترمزها را می توان از دیگر شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو برشمرد. این آزمون به منظور ارزیابی وضعیت و سلامت سیستم ترمز ماشین صورت می گیرد.

در این مرحله عملکرد ترمز دستی خودرو نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. استفاده از روغن ترمز استاندارد و سالم بودن لنت ها، در پشت سر گذاشتن این مرحله کمک شایانی می نماید.

مرحله ششم: تست سیستم تعلیق خودرو

آزمون سیستم تعلیق خودرو، از مراحل مهم و در عین حال حیاتی در اخذ معاینه فنی تلقی می گردد. در این مرحله، سیستم تعلیق خودرو با دستگاه مخصوص مورد بررسی قرار گرفته و عملکرد این سیستم ارزیابی می شود. سالم و محکم بودن قطعات و اتصالات، شانس عبور از این مرحله را افزایش می دهد.

مرحله هفتم: تست سلامت چراغ

در این مرحله نور، شدت و زاویه نور چراغ های خودرو بررسی می شود. اگر نور چراغ ها کم باشد یا نور بالا و پایین از مسافت مشخص شده نور کمتری را روشن نمایند، برگه معاینه فنی به شما ارائه نمی شود.

مرحله هشتم: آزمون لغزش جانبی (هم راستایی چرخ ها)

در این مرحله، میزان انحراف ماشین پس از طی یک مسافت مشخص، مورد سنجش قرار می گیرد. میزان انحراف یا لغزش جانبی خودرو می بایست به ازای هر 1000 متر کمتر از 7 متر باشد. در غیر این صورت خودرو در معاینه فنی مردود می شود.

تنظیم بودن فرمان و جلوبندی خودرو، در پشت سر گذاشتن این مرحله نقش بسزایی ایفا می‌کند. همچنین، میزان بسته یا باز بودن دهانه چرخ ها نیز در این مرحله ارزیابی می شوند.

مرحله هشتم: صادر شدن گواهی

در صورت قبول شدن خودرو در کلیه مراحل عنوان شده، گواهی معاینه فنی با اعتبار یک سال به متقاضی ارائه می‌گردد. همچنین، در صورت مردود شدن خودرو در تست های فنی و ظاهری، علل مردودی به منظور برطرف کردن نقص و ایرادات فنی به مراجعه کننده ارائه می گردد.

در صورت مردودی در معاینه فنی چه باید کرد؟

در صورت رد شدن خودروها در آزمون های فنی، ظرف 15 روز فرصت دارند تا با رفع عیب، بار دیگر به مرکز معاینه فنی مربوطه و بدون نوبت مراجعه کنند. ضمنا، شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو دوگانه سوز نیز به همین صورت انجام می گیرد. با این تفاوت که علاوه بر مراحل گفته شده، تجهیزات و قطعات گازسوز خودرو نیز مورد بازرسی چشمی دقیق قرار می گیرند.

حتما بخوانید: علائم تمام شدن شارژ گاز خودرو

هزینه معاینه فنی خودرو در سال 1401

بر اساس جدول زیر هزینه معاینه فنی خودرو برای هر یک از خودروهای سبک، دوگانه سوز، سنگین گازوییلی، سنگین و موتور سیکلت به شرح زیر است:

نوع خودروهزینه معاینه فنیهزینه مردودی معاینه فنی
معاینه فنی خودروهای سبک بنزین سوز و دو گانه سوز47 هزار تومان10 هزار تومان
معاینه فنی موتور سیکلت12 هزار تومان2 هزار تومان
معاینه فنی خودروهای سنگین (گازوییلی و گاز سوز)71.600 هزار تومان12 هزار تومان
معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه سنگین (دو گانه سوز)99.100 هزار تومان12 هزار تومان

تفاوت معاینه فنی برتر و عادی

لازم به ذکر است که معاینه فنی برتر ویژه خودروهای انژکتوری بوده که در دو بخش معاینه فنی معمولی و برتر صورت می گیرد. مضاف بر این، شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو از نوع برتر تفاوت خاصی با اخذ معاینه فنی عادی و ساده ندارد. تنها تفاوت معاینه فنی برتر با ساده به تست های میزان آلایندگی مربوط می شود. همچنین، هزینه معاینه فنی برتر در سال 1400 همان 47 هزار تومان است. برای دریافت این معاینه فنی بایستی از کارشناس بخواهید که معاینه فنی برتر به شما ارائه دهد.

ضمنا، در صورت اخذ معاینه فنی، متقاضی از تخفیف های مشخصی برای تردد در محدوده طرح ترافیک بهره مند می شود. برای اخذ معاینه فنی برتر می بایست به یکی از مراکز اعلام شده مراجعه نمایید. کنترل و بررسی عیوب ظاهری خودرو و طی کردن آزمون های فنی، از مراحل اصلی اخذ معاینه فنی برتر به شمار می روند.

حتما بخوانید: راهنمای خرید طرح ترافیک 

 جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 1401چقدر است؟

اگر خودرو شما معاینه فنی نداشته باشد و تردد داشته باشید باید به ازای هر روی تردد مبلغ 50 هزار تومان جریمه پرداخت کنید. اگر خودرو شما پارک شده باشد یا ترددی در سطح شهر نداشته باشید جریمه ای صورت نمی گیرد.

ساعات کاری مراکز معاینه فنی در سال 1401

ساعت کاری مراکز معاینه فنی در سال 1400 با توجه به ویروس کرونا و تعطیلی های این مراکز در بسیاری از بازه های زمانی از ساعت 6:30 صبح آغازه شده و ساعات پایانی نیز بین ساعت 16:30 تا 18 خواهد بود. البته توصیه می کنیم با توجه به متغیر بودن زمان فعالیت این مراکز پیش از مراجعه با مرکز دلخواه تماس بگیرد و از ساعات کاری آن مطلع شوید چرا که در شرایط موجود ساعت کاری هر مرکز با دیگری متفاوت است.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو

نوبت دهی مراکز معاینه فنی در سال 1401چگونه است؟

در سال 1400 به دلیل همه گیری ویروس کرونا در بسیاری از استان ها از قبیل تهران، مشهد، اصفهان و تبریز دریافت نوبت معاینه فنی به صورت اینترنتی می باشد. برای ثبت نام معاینه فنی در استان تهران ابتدا بایستی به سایت در سامانه تهران من ثبت نام کنید و در بخش رزرو معاینه فنی اطلاعات مربوط به خودرو از قبیل نوع خودرو، نوع سوخت، مرکز معاینه فنی، تاریخ و ساعت را تعیین نمایید. می توانید در این صفحه به صورت اینترنتی هزینه معاینه فنی را پرداخت نمایید.

نوبت دهی معاینه فنی در شهر مشهد از طریق سایت eservice.mashhad.ir صورت گرفته که باید در این صفحه شماره پلاک، نوع خودرو، رنگ، اطلاعات تماس، مرکز مورد نظر، تاریخ مراجعه را مشخص نموده و از این طریق نوبت دریافت نمایید.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو مشهد

نوبت دهی معاینه فنی در شهر اصفهان نیز دریافت نوبت معاینه فنی از طریق سایت fani.hamlebar.com صورت می گیرد.

نوبت دهی معاینه فنی اصفهان

چگونه معاینه فنی را استعلام بگیریم؟

برای استعلام معاینه فنی خودرو و بررسی اعتبار آن می توانید وارد سامانه سیمفا شوید، پلاک و مشخصات خودرو را وارد کنید و پس از آن استعلام بگیرید.

استعلام معاینه فنی خودرو

در صورت گم شدن معاینه فنی چه باید کرد؟

همانطور که اشاره شد شما می توانید در صورت گم شدن معاینه فنی خودرو،  معاینه خودرو را در سایت سیمفا استعلام بگیرید. در صورتی که در این سایت استعلام گرفته و خودرو معاینه فنی داشته باشد نیازی به دریافت مجدد معاینه فنی نمی باشد و وضعیت معاینه فنی خودرو در این سامانه ثبت شده است.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات متفرقه خودرو

جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1402

جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1402

جریمه طرح ترافیک در تهران در سال 1402 با توجه به زمان ورود و خروج از طرح متفاوت است. در سال های اخیر در شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای پرچمعیت و بزرگ ایران مانند اصفهان، تبریز، شیراز و … به دلیل افزایش روز افزون جمعیت و همچنین افزایش خودروهای آن، برای جلوگیری از […]...

نحوه خرید طرح ترافیک تهران

نحوه خرید طرح ترافیک تهران

خرید طرح ترافیک موضوع مهمی است که برای جلوگیری از جریمه شدن خودرو باید به آن توجه داشت. با توجه به افزایش جمعیت و افزایش روز افزون وسایل نقلیه، اداره راهنمایی و رانندگی رفت و آمد را در بعضی از نقاط شهر ممنوع اعلام کرده است...

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

استعلام خلافی خودرو با کد ملی یکی از روش های کاربردی و راحت برای استعلام خلافی خودرو آنلاین است. همه ی ما به دنبال راحت ترین و سریع ترین روش استعلام خلافی و پرداخت آن هستیم...

دیدگاه کاربران