آموزش ریخته گری طلا

آموزش ریخته گری طلا و جواهر فنی حرفه ای مناسب همه افراد علاقمند به حرفه ریخته گری طلا و جواهر است. ریخته گر به فردی گفته می‌ شود که توانایی شکل دادن به فلزات و آلیاژها را داشته باشد. ریخته گری طلا در واقع یک اصطلاح پر کاربرد در صنعت طلا و جواهر می‌باشد. برای تولید انبوهی از یک نمونه از طلا از اصطلاح ریخته گری طلا استفاده می‌شود.

دوره ریخته گری طلا و جواهر دارای پیش‌نیاز نیست بنابراین علاقمندان به این حرفه بدون محدودیت خاصی در سنین 12 سال به بالا قادر به شرکت در این دوره خواهند بود.

آموزشگاه ریخته گری طلا و جواهر فنی برق این دوره را از مبتدی تا پیشرفته به صورت عملی و تخصصی متناسب با نیاز بازار کار برگزار می‌کند.

کلاس‌های عملی ریخته گری طلا و جواهر در طول هفته در تایم‌های صبح و عصر برگزار می گردد. همچنین این دوره در روزهای آخر هفته برای افراد شاغل نیز برگزار می‌شود.

کارآموزان شرکت کننده در این دوره به مواردی مانند: شناخت انواع قالب و لاستیک برای قالب گیری، نحوه موم گیری و اصول آن، نحوه برش لاستیک، نحوه پختن سیلندرها در کوره، نحوه آماده سازی دوغاب و گچ گیری، اصول وکیوم کردن، جدا کردن گچ از فلز و … مسلط می‌شوند.

در دوره آموزش صفر تا صد ریخته گری طلا و جواهر صدها سرفصل دیگر به صورت تخصصی و عملی ارائه می‌شود که لیست آن در ادامه مطالب ذکر شده است.

بعد از پایان دوره کارآموزان توانایی سایز کردن انگشترهای مومی، نحوه موم کاری، نحوه بساب کاری و … را بدست می‌آورند.

مجتمع فنی برق با هدف تربیت کاراموزانی متخصص در زمینه ریخته گری این دوره آموزشی را مطابق با استانداردها در بستری عملی برگزار می‌کند همین امر وجه تمایز آموزشگاه فنی برق با سایر آموزشگاه‌ها می‌باشد. از دیگر دلایل تمایز مجتمع فنی برق با سایر آموزشگاه پشتیبانی نامحدود کارآموزان حتی پس از پایان دوره می‌باشد.

معرفی دوره ریخته گری طلا

اطلاعات دوره ریخته گری طلا

نام دوره آموزش ریخته گری طلا شهریه دوره 9,100,000 تومان مدت دوره 1 ماه زمان دوره 30 ساعت
زمان شروع دوره تماس بگیرید مدرک فنی و حرفه ای دارد نام مدرس استاد چاپ سنگ نوع آموزش تئوری عملی
ظرفیت دوره 10 خوابگاه دارد جنسیت مرد و زن امکان حضور اتباع دارد
پایان خدمت نیاز نیست پیش نیاز ندارد حداقل سن 14 سال محل برگزاری

مزایای آموزشگاه ریخته گری طلا

خوابگاه هنرجویان

پشتیبانی نامحدود

بازآموزی رایگان

کاملا عملی

مدرک معتبر

بازگشت وجه

توضیح دوره
آموزش ریخته گری طلا نام دوره
13,000,000 تومان : شهریه ریخته گری طلا
9,100,000 تومان : شهریه ریخته گری طلا با تخفیف
عملی : نوع دوره

هزینه کلاس ریخته گری طلا

مطابق سرفصل های فنی و حرفه ای
ویژه بازار کار

سرفصل های دوره ریخته گری طلا

 • معرفی انواع قالب و لاستیک برای استفاده در قالب گیری
 • آشنایی با ابزارهای آماده سازی و پخت لاستیک
 • آموزش ريخته گري و محاسبات عیار فلزات قیمتي با بهترین متد روز در دوره آموزش ریخته گری
 • آموزش شاخه كردن و سیلندرگیري
 • معرفی انواع سیلندر
 • آشنایی با ابزار و وسایل سیلندگیری
 • آموزش نحوه پختن سیلندرها در کوره
 • آشنایی با انواع کوره های پخت سیلندر
 • آموزش نحوه خارج كردن محصولات از سیلندر
 • آشنایی با ابزار و مواد گچ ریزی و دوغاب گچ
 • آموزش اصول وکیوم کردن
نمایش تمام سرفصل ها
 • آموزش موم گیری
 • آشنایی با انواع موم گیر (المنتی، بخاری)
 • معرفی انواع موم و کاربرد آنها
 • آموزش اصول معدل گیری عیار فلزات قیمتی
 • آشنایی با اصول تزریق فلز در سیلندر
 • آموزش اصول برشکاری لاستیک
 • آموزش اصول موم کاری
 • آموزش اصولی نحوه آماده سازي قطعات ريخته گري جهت مونتاژ در دوره آموزش ریخته گری
 • آموزش نحوه آماده سازي دوغاب و گچ ريزي
 • آموزش بساب كاري، پرداخت نهايي و پولیش كاري
 • معرفی انواع ابزار و وسایل پولیش کاری
نمایش تمام سرفصل ها

آشنایی با کلاس ریخته گری طلا

کلاس تئوری ریخته گری طلا

کلاس عملی ریخته گری طلا

کارگاه دوره ریخته گری طلا

فرم پیش ثبت نام  دوره های مرتبط با این رشته:

  آموزش آبکاری طلاآموزش طراحی طلا و جواهرآموزش تعمیرات طلا و جواهرآموزش قلم زنیآموزش ریخته گریآموزش مخراج کاری


  به خوابگاه نیاز دارم.

  نظرات کارآموزان کلاس ریخته گری طلا

  سوالات عمومی


  نحوه ثبت نام در آموزشگاه ریخته گری طلا و جواهر فنی برق به چه صورت می باشد؟

  ثبت نام به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.

  کلاس ریخته گری فلزات قیمتی چند نفره می باشد؟

  تمام دوره های آموزشگاه فنی برق از جمله کلاس ریخته گری بصورت خصوصی، نیمه خصوصی و یا گروهی برگزار می شود، که کلاس های گروهی بین 4 تا 6 نفر می باشد.

  نحوه پشتیبانی آموزشگاه فنی برق به چه صورت می باشد؟

  پشتیبانی از کارآموزان به صورت نامحدود می باشد و درصورتی که کارآموز نیاز به پشتیبانی داشته باشد می تواند با استاد دوره در تماس باشد.

  نحوه پرداخت شهریه دوره ریخته گری به چه صورت می باشد؟

  کارآموزان هم می توانند به صورت نقدی و هم به صورت اقساط شهریه را تا پیش از پایان دوره پرداخت کنند.

  چرا باید دوره ریخته گری فلزات قیمتی را در آموزشگاه فنی برق بگذرانیم؟

  دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک می کند آموزشگاه فنی برق را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب فنی برق: مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دوره، دسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT تجدید دوره در صورت عدم یادگیری پشتیبانی همیشگی آموزشگاه از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کار اقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانی برگزاری کلاس ها در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل ارائه نرم افزارهای مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره

  سوالات تخصصی


  آیا دوره آموزش ریخته گری طلا و جواهر پیش نیاز دارد؟

  خیر، شرکت در این دوره پیش نیازی ندارد.

  نحوه موم کاری در دوره ریخته گری آموزش داده می شود؟

  بله، آموزش نحوه موم کاری از سرفصل های این دوره است.

  آیا بساب کاری در دوره ریخته گری آموزش داده می شود؟

  بله به صورت کامل در این دوره تدریس می شود.

  نحوه آموزش ریخته گری در این دوره به چه صورت می باشد؟

  کلیه دوره های آموزشی آموزشگاه فنی برق به صورت عملی و با تجهیزات کافی می باشد.

  آموزشگاه فنی برق چه امکانات برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟

  اعطای مدرک معتبر، کلاس های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره

  پیشنهاد ما به شما جهت فراگیری ریخته گری شرکت در دوره ریخته گری می باشد که در مجتمع فنی برق به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. این دوره در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید با سابقه و مجرب تشکیل و موجب می شود به راحتی وارد بازار کار شوید و از درآمد بالای آن بهره مند شوید.

  آموزش ریخته گری زیور آلات

  در آموزشگاه فنی برق، آموزش ریخته گری طلا به صورت عملی و از مبتدی تا پیشرفته می‌باشد. با فراگیری ریخته گری طلا در این مجموعه می توانید درآمد بسیار بالایی در بازار کار ایران و سایر کشورها کسب کنید. آموزشگاه فنی برق در تهران کلاس های آموزش ریخته گری طلا برگزار می کند و هر آنچه برای ورود به بازار کار ریخته گری طلا نیاز دارید را به شما آموزش می دهد. با شرکت در دوره آموزش ریخته گری فنی حرفه ای نه تنها بر مهارت‌های این حرفه مسلط خواهید شد، بلکه مدرک معتبر فنی و حرفه ای بین المللی را نیز دریافت خواهید کرد و می توانید گام بلندی برای آینده شغلی خود بردارید.

   

  دوره ریخته گری  طلا و جواهر فنی حرفه ای

  اگر تمایل دارید با شرکت در دوره ریخته گری وارد بازار کار شوید و درآمد بالای آن را تجربه کنید، بهترین روش شرکت در دوره ای است که آموزش ریخته گری صفر تا صد را برای علاقه مندان این حرفه برگزار می کند. آموزشگاه ریخته گری فنی برق برگزار کننده دوره آموزش ریخته گری در تهران می باشد که این دوره را از مبتدی تا پیشرفته و تحت نظر اساتید با تجربه و در کارگاه های کاملا مجهز برگزار می کند. گفتنی است که فراگیری ریخته گری در این مجموعه به صورت کاملا تخصصی می باشد و کارآموزان تمامی آموزش ها را به صورت حرفه ای فرا می گیرند و این موضوع باعث کسب مهارت و درک کامل تمامی آموزش ها می شود. دوره ریخته گری یکی از دوره های تخصصی و پرطرفدار است که علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است. کارآموزان در این دوره، آموزش موم گیری، آموزش اصول برشکاری لاستیک، آموزش نحوه پختن سیلندرها در کوره و موارد بسیار دیگر را یاد می گیرند که موجب می شود بر تمام نکات مهم ریخته گری تسلط پیدا کنند.

  درآمد ریخته گری

  ریخته گری یکی از مشاغلی است که از درآمد خوبی برخوردار است. در صورتی که در این حرفه از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشید و ریخته گری را به طور کامل و تخصصی فرا گرفته باشید، کارتان کیفیت خوبی را دارا باشد، قیمت گذاری منصفانه ای داشته باشید، بدون شک می توانید به طور متوسط به درآمدی بین 23 الی 30 میلیون تومان در ماه دست یابید.

  آموزش آنلاین ریخته گری طلا

  آموزش آنلاین ریخته گری روش مناسبی برای فراگیری ریخته گری نمی باشد زیرا یادگیری ریخته گری نیازمند آموزش تخصصی، تمرین و تکرار است و فقط از طریق انجام عملی ریخته گری می توانید این حرفه را به صورت تخصصی یاد بگیرید و به یک ریخته گر حرفه ای بدل شوید. در نظر داشته باشید در آموزش آنلاین مباحث به صورت عملی تدریس نمی شود و کارآموزان امکان دریافت مطالب آموزشی را به درستی ندارند و بهره ای که باید از دوره ببرند را نمی برند. بنابراین، اگر در ابتدای راه هستید و در مورد ریخته گری اطلاعاتی ندارید، توصیه می کنیم ابتدا یک دوره آموزشی حضوری و تخصصی ریخته گری را برای یادگیری سپری کنید و از آموزش آنلاین صرف نظر کنید.

  بهترین آموزشگاه ریخته گری طلا

  یکی از مهم ترین مسائلی که در یادگیری ریخته گری باید در نظر گرفت، انتخاب آموزشگاه ریخته گری است. با توجه به بازار کار خوب ریخته گری در سال های اخیر و درآمد بالای این حرفه است امروزه متقاضیان بیشتری برای فراگیری ریخته گری وجود دارد و همین امر باعث شده تا بسیاری از آموزشگاه ها دوره های ریخته گری را ارائه دهند. اما کیفیت آموزش در همه این مراکز یکسان نیست، در ضمن برخی از این مراکز برای کسب سود بیشتر فقط به صورت تئوری ریخته گری را آموزش می دهند و فرصت تمرین و کار عملی را برای کارآموزان فراهم نمی کنند. آموزشگاه ریخته گری خوب دارای ویژگی هایی است که قبل از ثبت نام باید به آن ها توجه کنید. اگر بخواهیم مهمترین ویژگی یک آموزشگاه خوب را بیان کنیم آموزش، به صورت کاربردی و عملی است. در چنین آموزشگاهی به وسیله آموزش عملی مباحث را تمرین می کنید و این به شما کمک می کند اصول ریخته گری را به خوبی درک کنید و با اطمینان بیشتری وارد بازار کار شوید. کامل بودن سرفصل های آموزش از دیگر مواردی است که در ثبت نام دوره ریخته گری باید به آن توجه کنید.

  یکی دیگر از ویژگی هایی که برای ثبت نام در این دوره باید در نظر گرفت، تجربه و مهارت استاد کلاس ریخته گری است. اگر استاد صلاحیت کافی را نداشته باشد، نمی تواند مفاهیم را به خوبی آموزش دهد و شما فقط وقت و هزینه خود را در طول دوره هدر داده اید. پشتیبانی پس از پایان کلاس ریخته گری نیز یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه برخی از مراکز پس از اتمام دوره هیچ گونه پشتیبانی ندارند و کارآموز را رها می کنند. توجه داشته باشید که هر چقدر هم که آموزش در دوره کامل و جامع باشد، باز هم ممکن است هنگام ورود به بازار کار سوالاتی برای شما پیش بیاید. از این رو پشتیبانی ریخته گری از دیگر موارد مهمی است که در ثبت نام دوره آموزش ریخته گری باید به آن توجه کنید. همچنین ارائه گواهی معتبر از دیگر عواملی است که باید آن را در نظر بگیرید.

  مجتمع فنی برق علاوه بر دوره آموزش ریخته گری، برگزارکننده دوره های مختلف مانند دوره آموزش طراحی طلا و جواهر، آموزش تعمیرات طلا و جواهر، آموزش طلاسازی و جواهرسازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

  صفر تا صد آموزش ریخته گری طلا

  مرحله اول آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: مدل سازی

  چیزی که همیشه در ریخته گری جواهرات ثابت خواهد بود، شروع فرآیند ریخته گری با مدل سازی است. قبل از مدل سازی، طراحی انجام می شود و سپس مدل بر اساس آن ساخته می شود. در گذشته طراحی به صورت دستی انجام می شد اما امروزه از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می شود. این مدل می تواند از مواد مختلفی مانند فلز، موم، پلاستیک و یا غیره ساخته شود.

  طرح اولیه جواهرات، با طراحی روی کاغذ یا طراحی الگوی جواهرات در نرم افزار راینو انجام می گیرد. پس از طراحی جواهرات مورد نظر، مدلسازی شروع می شود. روش های مدل سازی به روش های مختلفی انجام می شود که به آن ها اشاره می کنیم:

  • مدل سازی به روش سنتی
  • مدل سازی با استفاده از ماشین تراش مدل
  • مدل سازی با استفاده از دستگاه های چاپ سه بعدی

  چاپگرهای سه بعدی DLP اغلب برای مدل سازی در این صنعت استفاده می شوند. مواد مورد استفاده در این نوع چاپگرها پلیمرهای مایع هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض نور با انجام یک سری واکنش های شیمیایی از مایع به جامد تبدیل می شوند. به این ترتیب لایه های ماکت یکی پس از دیگری پخته می شود و در نهایت مدل جواهرات با کیفیت و لطافت بالایی به دست می آید.

  مرحله دوم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: ساخت قالب ریخته گری

  • ساخت قالب لاستیکی یا سیلیکونی از مدل های موم یا غیر فلزی
  • ایجاد یک قالب لاستیکی با پخت لاستیک

  مرحله سوم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: تزریق موم

  در این مرحله موم به قالب های لاستیکی یا سیلیکونی که در مرحله قبل آماده شده بود تزریق می شود و فضای خالی داخل قالب با موم پر شده و یک کپی مومی از مدل ایجاد و آماده می شود. در این مرحله باید از مدلی که می خواهیم بسازیم یک کپی مومی تهیه کنیم.

  مرحله چهارم یادگیری ریخته گری فلزات گرانبها: شاخه بندی

  مدل های آماده شده در مرحله قبل را با استفاده از سنجاق به سیم مومی وصل می کنیم تا شبیه یک درختچه شود، سپس انتهای درختچه را داخل کف لاستیکی استوانه ریخته گری قرار می دهیم. یک درختچه مومی می تواند شامل یک یا حتی صدها مدل موم باشد. نکته مهم این است که زاویه دم مدل ها با محور اصلی باید تند باشد. لازم به ذکر است که برای انجام عملیات ریخته گری در مراحل زیر باید حدود 14 برابر وزن شاخه موم طلای 18 عیار ذوب و آماده شود.

  مرحله پنجم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: گچ کاری سیلندر ریخته گری

  وقتی مرحله انشعاب واکس ها تمام شد، شاخه موم را در استوانه فلزی ریخته گری قرار می دهیم و به گونه ای با گچ ریخته گری پر می کنیم تا شاخه را بپوشاند. هنگامی که گچ خشک شد، یک قالب خشک و نسوز برای استفاده در کوره های ریخته گری آماده است.

  سیلندر ریخته گری در حالت فلانج و بدون فلانج استفاده می شود و از فولاد ساخته شده است. برای گچ کاری سیلندر از گچ میکسر استفاده می شود. در این دستگاه آب و گچ در محیطی بدون هوا با هم مخلوط شده و به داخل سیلندر تزریق می شود. دستگاه مجهز به سیستم ویبره برای هوادهی کامل گچ تزریق شده به سیلندر می باشد. این عمل از ایجاد فضای خالی در سطح قطعات در مرحله ریخته گری جلوگیری می کند. مقدار گچ مورد نیاز برای گچ کاری استوانه ای به قطر 100 میلی متر تقریباً 100 گرم بر سانتی متر است.
  پس از اتمام مرحله گچ کاری استوانه را در جای خشک و بدون تابش مستقیم آفتاب قرار می دهیم تا گچ خشک شود. این مدت بسته به حجم سیلندر بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد.

  مرحله ششم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: موم زدایی و پخت سیلندر

  پس از خشک شدن کامل گچ، استوانه ریخته گری را در تله بخار قرار می دهیم. با استفاده از حرارت غیرمستقیم بخار، سیلندر را حرارت می دهیم تا موم داخل سیلندر که نقطه ذوب پایینی دارد ذوب شود و از گچ خارج شود. پس از این مرحله که حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد، سیلندر آماده پخت است.
  در پایان این مرحله استوانه های گچ وارد کوره پخت می شوند تا پس از مدت 8 تا 12 ساعت قالب گچ آماده برای تزریق فلز در مرحله ریخته گری تهیه شود.

  مرحله هفتم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: ریخته گری

  قرار دادن سیلندرها در سانتریفیوژ یا دستگاه ریخته گری در شرایط خلاء مرحله ریخته گری را آغاز می کند. در این مرحله فلز طلا یا سایر آلیاژهای به کار رفته در داخل دستگاه ذوب شده و به داخل قالب گچ تزریق می شود. مراحل شستشو، پرداخت و جلا و آبکاری پس از مرحله ریخته گری یکی پس از دیگری انجام می شود که بهترین راه جهت یادگیری درست و اصولی آن شرکت در دوره ریخته گری می باشد.

  دستگاه ریخته گری طلا

  دستگاه های ریخته گری بسیاری با آپشن های متفاوتی در بازار عرضه می شود. به عنوان مثال مدرن ترین دستگاه های ریخته گری که برای فلزاتی همچون طلا، پلاتین نقره برنج و برنز مورد استفاده می باشند. معمولا در بالای دستگاه ریخته گری، فلز مورد نظر در داخل بوته گرافیتی با ذوب القایی، ذوب شده و محفظه حاوی بوته گرافیتی با گاز آرگون عایق بندی می شود. گاز آرگون باعث می شود در هنگام ذوب فلز مورد نظر با اکسیژن هوا تماس نداشته باشد و اکسیداسیون و تغییر برند و نوع آلیاژ صورت نگیرد. همچنین فشار گاز آرگون را می توان تنظیم کرد تا فلز مذاب با فشار مورد نظر از بوته به سیلندر زیر آن تزریق شود. در قسمت پایین این دستگاه محفظه ای برای قرار دادن سیلندر تعبیه شده است که با پمپ خلاء وکیوم می شود. همچنین به شما امکان تنظیم دمای ذوب فلز، میزان تزریق گاز آرگون و مکش پمپ خلاء را می دهد. برخی از دستگاه های ریخته گری دارای سیستم خنک کننده هستند که امکان ریخته گری متناوب و مداوم را به شما می دهد.

  در صورتی که علاقه مند به دوره آموزش ریخته گری هستید همین الان با کارشناسان مجتمع فنی برق تماس بگیرید و در دوره آموزش ریخته گری فنی حرفه ای ثبت نام نمایید.

  نمایش همه
  به این صفحه امتیاز دهید

  دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  شهریه دوره: 13,000,00030 % تومان

  شهریه با تخفیف: 9,100,000 تومان