باتری اسیدی بهتر است یا اتمی


باتری ها جزو اصلی ترین عضو های موجود در خودروها هستند و نیروی برق کافی برای انجام کار قطعات برقی خودرو را تأمین می کنند. نیاز های خودرو در شرایط مختلف، به شدت به باتری وابسته بوده و بدون وجود باتری هیچ خودرویی نخواهد توانست به فعالیت خود ادامه دهد. باتری ها در انواع و اقسام با مدل های مختلف تولید می شوند و این موضوع باعث سردرگمی رانندگان و مالکان می شود. باتری اسیدی خودرو در کنار باتری های اتمی، یک سری مزایا و معایبی دارند که در ادامه مطلب به بررسی تفاوت و فرق باتری اتمی و اسیدی خواهیم پرداخت تا نهایتا بتوان بین این دو نوع باتری، باتری مناسب تر برای خودروی خودرو را انتخاب کنید.
در صورت علاقه به کسب دانش درباره برق خودرو دوره باطری سازی فنی برق را مطالعه نمایید.

باتری اسیدی خودرو چیست و چگونه کار میکند

باتری اسیدی خودرو چیست و چگونه کار میکند

از قدیمی ترین انواع باتری های ساخته شده برای خودروها، باتری های اسیدی هستند. باتری اسیدی خودروها با اینکه قدیمی تر هستند، اما پرطرفدار بوده و در بسیاری از خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. الکترولیت های موجود در این باتری ها به خوبی انرژی کافی برای فعالیت قطعات خودرو را تأمین و ذخیره می کنند. روی اکثر این باتری ها 6 درپوش قابل باز و بسته شدن وجود دارد. الکترولیت به کار رفته در آن با نسبت 65 به 35، از آب و اسید تشکیل شده اند. جنس صفحات و جنس الکترودهای بکار رفته در آن از سرب می باشد. نیروی خروجی از این باتری ها مجموعه 12 ولت بوده که می توان پیش بینی کرد، با فضاهای موجود در آن، هر کدام از فضاها تقریبا 2 ولت انرژی در خود ذخیره می کنند. روی باتری ها دو سطح مشخص با نام حداکثر و حداقل وجود دارد که از طریق آن می توان از وضعیت باتری آگاهی کامل پیدا کرد. باتری اسیدی خودرو با گذشت زمان دچار فرسودگی هایی می شود که این فرسودگی ها خود را به صورت اشکال در استارت خوردن خودرو نشان خواهد داد.

خالی شدن باتری ها به نشانه کاهش میزان اسید موجود در باتری است. کاهش این اسید سولفوریک موجود در باتری اسیدی خودرو، قدرت و توان خروجی آن را تا جایی کاهش می دهد که دیگر نمی توان از آن استفاده نمود. به همین سبب این موضوع نیاز چک شدن مرتب و دوره ای این باتری ها را به ما اثبات می کند.

نحوه کار باتری اتمی خودرو

نحوه کار باتری اتمی خودرو

باتری اتمی خودرو، باتری های محبوب تر و تازه تری هستند که خودرو های نسل جدیدتر از آنها برای تامین انرژی استفاده می کنند. این باتری ها با نام های دیگری مثل باتری خشک یا سیلندر هم شناخته می شوند. ولی نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که این باتری ها، برخلاف نام خشکی که به آنها اطلاق می شود، باز هم دارای اسید هستند. ولی نوع خاصی از صفحاتی که در این باتری استفاده می شود، عاملی است تا این سطح اسید موجود در آنها برخلاف باتری اسیدی خودروها، چندان دچار تغییر نشود. مزایایی چون، عدم نیاز به چک کردن مداوم سطح الکترولیت، افزودن آب مقطر یا بررسی چگالی برای این باتری می توان در نظر گرفت که آنها را نسبت به باتری های اتمی برتری می دهد.

کلسیم استفاده شده در این باتری و الکترولیت های آن، باعث نگهداری سطح الکترولیت باتری در سطح ثابتی می شود. سلامت این باتری ها را از روی رنگی که روی سطح آنها نصب شده است می توان بررسی نمود.

مقایسه فرق باتری اسیدی و اتمی

مقایسه فرق باتری اسیدی و اتمی

در ادامه این مطلب به بررسی یکسری از برتری ها و معایبی که هرکدام از این باتری ها نسبت به یکدیگر دارند، به صورت لیست وار خواهیم پرداخت:

  •     باتری اتمی خودروها برای طبیعت مناسب تر هستند، زیرا که آلودگی تولیدی آنها از باتری های اسیدی کمتر است.
  •     باتری های اسیدی نشتی دارند در مقابل باتری ها اتمی که با این مشکل روبرو نمی شوند. گذشت زمان، موجب سرریز شدن اسید از سطح باتری های اسیدی می شود. اسید خارج شده می تواند آسیب های شدیدی به قطعات خودرو وارد کند. در مقابل باتری های اتمی ای که عمر خود را کرده اند و باید تعویض شوند، تمیزتر بوده و تعویض آنها بسیار ساده تر خواهد بود.
  •     عمر مفید باتری های اسیدی، زودتر از اتمی ها به پایین می رسد. شاید قیمت باتری های اتمی از اسیدی ها بیشتر باشد، ولی همین موضوع که عمر مفید آنها بالاتر از اسیدی هاست خرید آنها را توجیه می کند. یک باتری اتمی از 5 تا 10 سال هم می تواند به کار خود به درستی ادامه دهد. البته شرایط خوب دینام، برق کشی درست خودرو و سایر عوامل مرتبط نیز، در این میزان تاثیر خواهد داشت.
  •     یکی از معایب باتری های اتمی، خرابی ناگهانی و خارج از برنامه آنهاست. باتری های اسیدی که به آخر عمر خود نزدیک شوند، این موضوع را با نشانه هایی چون استارت نخوردن درست، به صاحب خود اطلاع می دهند ولی باتری های اتمی پیش آگاهی خوبی از خراب شدن خود ندارند و به صورت ناگهانی از کار می افتند.
  •     ساختار موجود در باتری اتمی خودرو به مراقبت کمتری نیاز دارد در مقابل الکترولیت ها و صفحات باتری های اسیدی که مراقبت مرتب از آنها واجب و ضروری است.
  •     باتری های اتمی اصطلاحا سخت جان هستند. شرایط کمی وجود دارد که بتواند به این باتری ها آسیب جدی وارد کند. گرما اصلی ترین قاتل این باتری ها به حساب می آید. در شرایطی که دما بالاتر از یک حد مشخص برود، سلامت این باتری ها به خطر افتاده و تحت تأثیر قرار می گیرد.
  •     ظرفیت ذخیره سازی موجود در باتری های اتمی بسیار بالاتر از اسیدی هاست. همین موضوع عاملی است تا نیاز به شارژ مجدد در این دسته از باتری ها را به مراتب کمتر از باتری اسیدی خودروها کند.

باطری اسیدی بهتر است یا اتمی؟

باتری اتمی خودرو در مقابل دسته معروف دیگر تحت عنوان باتری های اسیدی، مزایا و البته معایب مختلفی دارد. لزوم دانستن این مطالب وقتی آشکار می شود که بین خرید این دو دچار شک و تردید شوید. قیمت پایین تر باتری اسیدی خودرو بسیار وسوسه کننده بوده و افراد را دچار تردید می کند. اما با توجه به معایب و مزایای بیان شده و براساس منطق، خرید باتری های اتمی از هر نظر به صرفه تر خواهد بود. هزینه ای که برای باتری های اتمی می کنید، تا مدت ها شما را از خرید باتری جدید بی نیاز خواهد کرد. شاید به جز عیبی که در خراب شدن ناگهانی باتری های اتمی وجود دارد، سایر موارد برتری هایی است که این دسته از باتری ها نسبت به اسیدی ها دارند. به خاطر همه این دلایل ذکر شده، می توان نتیجه گرفت باتری های اتمی از ارزش خرید بالاتری برخوردار هستند.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران