آشنایی با علائم کم و تمام شدن گاز کولر ماشین


کم شدن گاز کولر ماشین علائم و نشانه های گوناگونی دارد. آگاهی از این نشانه ها کمک می کند تا هر چه سریع تر نسبت به شارژ مجدد گاز کولر خودرو اقدام شود. اگر شما هم احساس می کنید گاز کولر خودرو کم شده و خودرو به خوبی خنک نمی شود. توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب به این پرسش پر تکرار که “چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده” پاسخ دهیم و شما را با علائم کم شدن گاز کولر ماشین آشنا کنیم.

اگر می خواهید تعمیرات کولر خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید در دوره آموزش کولر خودرو فنی برق ثبت نام کنید. همچنین در صورتی که می خواهید که تعمیرات خودرو را به صورت تخصصی یاد بگیرید در دوره آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟

علائم کم شدن گاز کولر خودرو عبارتند از:

1- کاهش توان خنک کنندگی کولر

کاهش چشمگیر قدرت و توان سرمایشی سیستم خنک کننده، یکی از علائم نداشتن گاز کولر خودرو محسوب می شود. فرآیند ایجاد سرمایش و هوای خنک کولر خودرو از طریق فشرده سازی و متراکم کردن ماده مبرد، به وسیله کمپرسور صورت می گیرد. در نتیجه این امر هوای خنک و مطبوع در کابین خودرو انتشار پیدا می کند. کاهش و کم شدن میزان گاز مبرد، اختلال در تولید سرمایش و کاهش توان سرمایشی و برودتی کولر را در پی دارد.

2- وارد شدن ضربه به بدنه کولر

ضربه وارد شدن به بدنه و ساختار سیستم خنک کننده را می توان از دیگر دلایل کم شدن گاز کولر ماشین برشمرد. ضربه خوردن بدنه کولر موجب جدا شدن لوله های انتقال گاز مبرد و جدا شدن قطعات این سیستم می‌شود. همچنین، وارد شدن ضربه به کولر خودرو، شکستگی و معیوب شدن اجزا و قطعات سیستم خنک کننده ماشین را به همراه دارد. برای جلوگیری از این مشکلات، می بایست از اعمال هرگونه ضربه و فشار به بدنه کولر خودرو جلوگیری کرد.

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟3- فرسودگی لوله های کندانسور

از دیگر عواملی که باعث کم شدن گاز کولر ماشین می توان به فرسودگی و خوردگی لوله های کندانسور دستگاه، اشاره نمود. کندانسور از بخش های مهم سیکل تبرید سیستم خنک کننده اتومبیل به شمار می آید. ماده مبرد پس از فشرده و متراکم شدن در بخش کمپرسور، وارد کندانسور شده و در این قسمت به حالت مایع تغییر فاز می دهد. به منظور انتقال سرما و برودت، لوله های کندانسور کولر خودرو غالبا بسیار نازک طراحی و تولید می شوند.

تاثیر و نفوذ عوامل محیطی و عوامل خورنده بر روی سطح لوله ها، به تدریج خوردگی و پوسیدگی آنها را رقم می زند. همچنین، آلودگی ها و آلاینده های موجود در هوا، فرآیند خوردگی و فرسایش لوله های کندانسور کولر را تسریع می کنند.

4- بروز نشتی در سیستم خنک کننده

بروز نشتی در بخشی از سیستم خنک کننده، یکی دیگر از نشانه های کم شدن گاز کولر خودرو تلقی می گردد. احتمال بروز نشتی در بسیاری از قطعات سیستم مانند کاسه نمد مربوط به کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و لوله و اتصالات کولر خودرو وجود دارد.

فرسودگی و پوسیدگی لوله های انتقال دهنده ماده مبرد، نفوذ عوامل خورنده و استهلاک و کیفیت پایین لوله های سیستم، از مهم ترین دلایل ایجاد نشتی در بدنه و ساختار کولر ماشین محسوب می شود.

در صورت بروز هر یک از این علائم بایستی نسبت به شارژ مجدد گاز کولر گازی اقدام کنید. در مقاله دیگری با عنوان “آموزش شارژ گاز کولر ماشین” به صورت تصویری به آموزش نحوه شارژ کولر خودرو پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

 

علت کم شدن گاز کولر ماشین

یکی از مهم ترین و اصلی ترین علائم کم شدن گاز کولر ماشین، بروز نشتی در قسمت های مختلف سیستم خنک کننده می باشد. فرسودگی و معیوب شدن قطعات، سوراخ شدن لوله ها و اتصالات و فرسوده شدن لوله های بخش کندانسور و اواپراتور کولر، می تواند منجر به بروز نشتی در سیستم خنک کننده اتومبیل شوند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در صورت کاهش میزان گاز مبرد کولر، تفاوت دمایی محسوسی در میان دریچه ها ایجاد می‌شود. بر این اساس، دریچه سمت شاگرد هوای گرم تری به نسبت دریچه سمت راننده توزیع می کند.

در مقاله دیگری به بررسی دلایل باد گرم کولر ماشین می پردازیم. توصیه می کنیم حتما مقاله “چرا کولر خودرو باد گرم می زند” را مطالعه کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری، آموزش تعمیرات کولر گازی، دوره نصب کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

علت کم شدن گاز کولر ماشینعلت نشت گاز کولر ماشین

وجود رطوبت در هوا را می توان از شایع ترین علت نشت گاز سیستم خنک کننده خودرو دانست.

خرابی یا معیوب شدن اجزایی از سیستم خنک کننده مانند لوله، شیلنگ و اتصالات، زمینه مناسب برای نفوذ رطوبت به داخل سیستم را فراهم می آورد. رطوبت با ماده مبرد کولر واکنش نشان داده که نتیجه آن، تولید یک اسید مخرب و خورنده می باشد. جریان پیدا کردن این ماده خورنده در لوله های انتقال دهنده، سوراخ شدن اتصالات و متعاقب آن، نشت گاز خنک کننده را به دنبال دارد. همچنین، اسید خورنده می تواند منجر به آسیب دیدن و خرابی سایر اجزای کولر خودرو شود.

کارکرد بسیار زیاد و فرسودگی قطعات و اجزای کولر خودرو نیز می تواند از دیگر دلایل بروز نشتی در سیستم خنک کننده تلقی گردد. با گذشت زمان، لوله ها و اتصالات کولر دچار ترک خوردگی و فرسودگی می شوند. فرسوده و معیوب شدن اتصالات، نتیجه ای به جز نشت گاز کولر را در بر ندارد.

حتما بخوانید: معرفی شغل مکانیک خودرو

 

علائم اتمام گاز کولر ماشین

در صورت مشاهده نشانه های کم شدن گاز کولر ماشین می بایست اقدامات لازم جهت رفع ایراد ایجاد شده به عمل آورد. با این حال، با مدنظر قرار دادن یک سری نکات و اصول می توان از کم شدن گاز کولر اتومبیل اطمینان حاصل نمود. بررسی میزان سرمایش و برودت سیستم خنک کننده، از ساده ترین راهکارها در این زمینه به حساب می آید. بر این اساس، توان و قدرت خنک کنندگی کولر باید اندازه و بهینه باشد. همچنین، در هنگام انجام فرآیند سرمایش، نباید هیچگونه صدای اضافی و مزاحم و آزاردهنده از سیستم خنک کننده خودرو تولید شود.

برای سنجش میزان برودت کولر ابتدا خودرو را در یک مکان دارای سایه قرار دهید. سپس کولر ماشین را روشن کرده و اجازه بدهید برای چند دقیقه در همین وضعیت کار کند. در ادامه با کمک یک دماسنج، دمای داخل کابین ماشین را اندازه گیری کنید. چنانچه پس از سنجش، دمای داخل کابین در محدوده صفر الی 4 درجه سانتیگراد قرار داشته باشد، این موضوع حکایت از سلامت و سالم بودن کولر و کافی بودن گاز مبرد سیستم دارد.

نکته: چنانچه پس از راه اندازی کولر، هوای گرم در داخل کابین توزیع شد، به احتمال بسیاری قوی، ترموستات خودرو دچار نقص فنی شده است. همچنین، کثیف بودن فیلتر تصفیه هوای کولر، سبب کاهش توان برودتی سیستم می شود.

علائم اتمام گاز کولر ماشین

اقدامات لازم قبل از شارژ کولر گازی

بهتر است پیش از شارژ گاز کولر خودرو موارد زیر را بررسی کنید.

1- در صورتی که هوای خروجی از کولر گازی خنک نبود و کم و زیاد می شد، لازم است نسبت به شارژ کولر اقدام نمایید.

2- در صورتی که کولر خودرو را روشن کردید و هوای گرم وارد کابین شد، پس از بررسی ترموستات و قطعات مرتبط، اقدام به شارژ کولر گازی نمایید.

3- ممکن است دلیل عملکرد نادرست کولر خودرو خرابی فن کولر باشد، بنابراین ابتدا این مورد را بررسی کنید.

4- پیش از شارژ گاز کولر خودرو حتما فیلتر هوای کولر را چک کنید ممکن است گرد و غبار موجود در فیلتر هوا باعث ایجاد اختلال در کولر خودرو شده باشد.

اگر گاز کولر ماشین کم باشد چه میشود؟

اگر گاز کولر ماشین کم باشد، با علائم مختلفی روبرو خواهید شد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

کاهش قدرت خنک کنندگی:

اولین و بارزترین علامت کمبود گاز کولر، کاهش قدرت خنک کنندگی آن است.

 • باد خنک ضعیف: ممکن است متوجه شوید که باد کولر به اندازه قبل خنک نیست و یا فقط از دریچه‌های خاص کولر باد خنک می‌آید.
 • عدم تناسب دما: ممکن است با وجود تنظیم دمای پایین، داخل کابین خنک نشود و یا دما به طور یکسان در همه جای کابین پخش نشود.

صدای غیرعادی:

در برخی موارد، کمبود گاز کولر می‌تواند با صداهای غیرعادی از سیستم تهویه مطبوع همراه باشد.

 • صدای تق تق: ممکن است هنگام روشن شدن کولر، صدای تق تق یا ضربه از کمپرسور کولر به گوش برسد.
 • صدای هیس
کلام آخر

در این مطلب به بررسی علائم کم و تمام شدن شارژ گاز کولر گازی پرداختیم. این علائم از مهم ترین دلایلی است که باعث کم شدن گاز در انواع خودروها می باشد. در صورتی که از علاقه مندان به تعمیرات خودرو و کولر آن هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش کولر خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

سوالات متداول

1- چه موقع زمان مناسبی جهت شارژ گاز کولر خودرو می باشد؟

در صورتی که هوای خروجی کولر کم و زیاد شود و یا خنک نباشد.

2- علت کم شدن گاز کولر خودرو چیست؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین علائم کم شدن گاز کولر ماشین، بروز نشتی در قسمت های مختلف سیستم خنک کننده می باشد. جهت اطلاع از دلایل دیگر متن مقاله را مطالعه نمایید.

3- چرا کولر خودرو دچار نشت گاز می شود؟

اصلی ترین دلیل نشت گاز کولر خودرو وجود رطوبت در محیط است که در متن به صورت مفصل توضیح داده شده است.

 

منبع: autospark

4.7/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات سیم کشی (باطری سازی)

استارت خودرو چیست

استارت خودرو چیست

استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد...

راهنمای جامع عیب یابی کولر خودرو

راهنمای جامع عیب یابی کولر خودرو

عیب یابی کولر خودرو از کارهای تخصصی است که در بسیاری از مواقع به دلیل ناآگاهی افراد و اقدام به رفع مشکل آن، دردسرساز می‌شود. کارکرد درست کولر ماشین در روزهای گرم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا تحمل دمای بالای خودرو بدون کولر امکانپذیر نیست...

آموزش گام به گام مراحل شارژ گاز کولر ماشین به صورت تصویری

آموزش گام به گام مراحل شارژ گاز کولر ماشین به صورت تصویری

شارژ گاز کولر ماشین یکی از موضوعات مهمی است که با گرم شدن هوا لازم و ضروری به نظر می رسد. شارژ گاز کولر خودرو امری تخصصی بوده و انجام صحیح آن مستلزم طی کردن مراحلی است...

آموزش نصب ساب ووفر+ نحوه نصب آمپلی فایر+ اهم بندی

آموزش نصب ساب ووفر+ نحوه نصب آمپلی فایر+ اهم بندی

بسیاری از افراد علاقه مند به راه اندازی یک سیستم صوتی قدرتمند در خودروی خود هستند و برای این کار از اسپیکرها و دستگاه های مختلف استفاده می کنند. در این مقاله به آموزش نصب آمپلی فایر می پردازیم...

دیدگاه کاربران

 • محسن نعمتی حسن زاد گفت: پاسخ

  سلام ممنونم از اطلاعاتتون-فقط در مورد گاز کولر نوع تقلبی دربازار هست ویا همه اصلی ودارای استنادارد جهانی میباشد واینکه وقتی گاز کولر تمام میشکد برای شارژ گاز کولر مثل پراید باید تاچه اندازه وچه درجه ای شارژ شود که هوای ماشین خنک شود که مثلا درجه را وقتی رو یک میزاریم خنک شود 🙏

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، گاز کولر و یخچال مشابه هم هست، می تونید از گاز یخچال استفاده کنید که خنک تر هست. 50 گرم مقدار خوبی هست

 • امین گودرزی گفت: پاسخ

  سلام . ماشین من سمند هستش. وقتی که کولر ماشین را روشن میکنم باد گرم میزنه ولی کمپرسور کلاج می کنه اما در داخل داشبورد یه صدای فس فس هنگام روشن شدن کولر شنیده می‌شود.لطفا راهنماییم کنید استاد ممنونم.

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، به احتمال زیاد سنسور دما مشکل داره و مقدار گاز کولر هم کم هست.

 • مری گفت: پاسخ

  تشکر

 • سعید گفت: پاسخ

  ممنونم از مقاله خوبتنون