آشنایی با سیستم دزدگیر ماشین و اجزای آن


با گذشت زمان و افزایش انواع سرقت در بین جوامع راهکارهایی برای مقابله با این نوع جرم پیش بینی شده است، همانطور که می‌دانید امروزه سرقت از خودروها به طور گسترده ای شیوع پیدا کرده است که علاوه بر سرقت خود خودرو، سرقت ابزار و تجهیزات آن همچون ضبط، باند و … نیز در بین جوامع دیده می‌شود.

یکی از راهکارهای امنیتی مقابله با سرقت هایی که از خودرو انجام می‌شود استفاده از سیستم دزدگیر ماشین می‌باشد که این سیستم از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود، در واقع به همه افراد توصیه می‌شود در صورت برخورداری از وسیله نقلیه پس از آشنایی با این سیستم حتما آن را به کار گرفته تا از خطرات سرقت وسایل خود به طور وسیعی بکاهند، ما در این مقاله سعی داریم شما را با این سیستم و به طور کلی اجزای آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

تمامی مسیر نصب و راه اندازی سیستم ضد سرقت و دزدگیر در خودروها را در دوره نصب دزدگیر خودرو آموزش می دهیم.

سیستم دزدگیر ماشین چیست؟

در ساده ترین تعریف ممکن سیستم دزدگیر ماشین شامل چند سنسور متصل به آژیر می‌باشد، در واقع در دهه های اخیر گسترش سرقت های متنوع از خودروهای شخصی متخصصین کشورها مخصوصا آمریکا را به این فکر وا داشت که به دنبال ساخت یک سیستم برای کاهش خطرات سرقت باشند، این هدف رفته رفته با گذر زمان باعث شد که متخصصان آمریکایی دزدگیر ماشین را اختراع کنند.

در واقع با نصب دزدگیر بر روی ماشین یک آژیر حاوی سنسورهای مختلف بر روی ماشین نصب شده که باعث می‌شود با حرکاتی از جانب سارقان که تحریک کننده سنسورها باشد صدای آژیر ماشین به گوش برسد، توجه داشته باشید که همه دزدگیرهای ماشین یکسان نبوده و از کارایی های مختلفی برخوردار می‌باشند.

به عنوان مثال برخی از آنها که دارای سنسورهای بسیار فعال می‌باشند با حتی پرسه زدن در اطراف ماشین به صدا در می‌آیند در حالی که برخی دیگر با باز شدن درب ماشین و یا امثال آن باعث تحریک سنسورها و به تبع آن به گوش رسیدن صدای آژیر می‌شوند.

 

اجزای اصلی سیستم دزدگیر ماشین

سیستم دزدگیر ماشین از اجزای مختلفی تشکیل شده که برخی از این اجزا را اجزای اصلی و برخی دیگر را اجزای فرعی تشکیل می ‌دهد.

اجزای اصلی این سیستم عبارت است از:

  • آژیر دزدگیر: یکی از اصلی ترین اجزای دزدگیر ماشین آژیر نام دارد، هنگامی که سنسورهای دزدگیر تحریک می‌شوند این تحریک به کیت فرستاده می ‌شود و با تحریک کیت آژیر دزدگیر به صدا در می‌آید.
  • کیت  دزدگیر: راه ارتباطی بین مرکز و اجزای مختلف کیت دزدگیر می‌باشد، در واقع این بخش از دزدگیر به حدی مهم و کاربردی می‌باشد که در صورت اختلال در عملکرد آن، کل سیستم دزدگیر با اختلال مواجه شده و از کار می‌افتد.
  • در واقع عضوی که سیگنال های مختلف را به اجزا حواله می‌دهد کیت نام دارد و در صورتی که کیت نباشد سیگنالی به اجزا فرستاده نمی‌شود در نتیجه سیستم به کل از کار می‌افتد.
  • شوک سنسور: عضوی از دزدگیر که وظیفه تشخیص ضربه را بر عهده دارد شوک سنسور نام دارد، در واقع پس از ضربه یا فشاری به ماشین به این سنسور شوک وارد شده و شوک را به کیت اصلی ارسال کرده تا کیت نیز آن شوک را به آژیر ارسال کند.
  • ریموت: این عضو که در دست صاحبان خودرو دیده می‌شود می‌تواند به کیت اصلی سیگنال ارسال کند، شما با ریموت می‌توانید از راه دور درب های خودرو را باز و بسته کنید، صدای آژیر را قطع کنید و یا در صورت تصویری بودن ریموت حتی تاریخ و ساعت قفل خودرو ها را نیز چک کنید.

پک سیم: برای ارتباط بین اجزای مختلف دزدگیر به هنگام نصب به یک دسته سیم نیاز هست که معمولا در پک دزدگیر تعبیه می‌شود.

 

اجزای فرعی سیستم دزدگیر ماشین

در واقع مهم ترین اجزای سیستم دزدگیر ماشین برشمرده شد و دزدگیر ماشین بدون هر یک از آن اجزا کارایی خود را از دست می‌دهد، اما در کنار این اجزای اصلی برخی اجزای فرعی نیز وجود دارد که کارایی دزدگیر به آنها وابسته نمی‌باشد اما باعث افزایش امنیت دزدگیر شده و به تبع هزینه بیشتری را نیز می‌طلبد.

البته برخی از این اجزا در پک دزدگیر وجود دارند و برخی باید جداگانه خریداری شوند، این اجزا عبارت اند از:

  • شاسی کاپوت دزدگیر: این قطعه همانطور که از نامش پیداست بر روی کاپوت نصب شده و زمانی که کاپوت خودرو باز شود و یا کاپوت ضربه ای را حس کند سنسور کاپوت فعال شده و به کیت ارسال می‌شود.
  • ال ای دی دزدگیر: این قطعه که بسیار قطعه کوچکی می‌باشد بر روی داشبورد نصب شده و با نوری که از خود اشاعه می‌دهد نشان می‌ دهد که بر روی ماشین دزدگیر نصب می‌باشد، در واقع از این قطعه برای وحشت سارقان و به تبع صرف نظر کردنشان از سرقت استفاده می‌ شود.
  • رله: این جزء که یکی از پرامنیت ترین قطعات سیستم دزدگیر ماشین می‌باشد یک نوع برق قطع کن می‌باشد که  با قرار گیری در پشت سوییچ، برق سوییچ را قطع کرده و باعث می‌شود سارق نتواند ماشین را روشن کند و در نتیجه نتواند سرقتی انجام دهد.
  • پاور ویندوز: این جزء بهترین ابزار برای کسانی است که معمولا فراموش می‌کنند تمام شیشه ها را بالا بکشند که از دو یا چهار شیشه برقی تشکیل شده است و قابلیت خودکاری را دارا می‌باشد که هنگامی که درب ماشین قفل می‌شود این شیشه ها نیز به طور خودکار بالا رفته و مجالی برای سرقت سارقان باقی نمی‌گذارد.
  • چشمی دزدگیر: این جزء نیز روی داشبورد قرار گرفته و با حرکتی در محدوده خودرو سیگنال های خود را به کیت اصلی ارسال می‌کند، این عضو از دزدگیر بسیار فعال می‌باشد و با توجه به قدرت بالای سنسور خود نقش بسزایی در افزایش امنیت خودرو دارد.

 

سخن پایانی

یکی از روش های بسیار پرکاربرد برای بالا بردن امنیت خودروی شخصی و به تبع آن در امان ماندن از خطرات سارقان نصب سیستم دزدگیر ماشین می‌باشد، همانطور که گفته شد این سیستم از برخی اجزای اصلی و برخی اجزای فرعی تشکیل می‌شود که پک های آماده شده دزدگیر همه اجزای اصلی و برخی اجزای فرعی را در خود جای داده اند و قابل نصب توسط متخصصان این حیطه می‌باشند.

توجه داشته باشید که استفاده از همه اجزای فرعی هزینه بیشتری به دنبال داشته و به تبع این پرداخت هزینه باعث افزایش امنیت خودروی شما خواهد شد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران