علت باد گرم کولر ماشین، چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟


باد گرم کولر ماشین یکی از رایج ترین مشکلات در سیستم تهویه این وسیله است. عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در خودرو می شود. اگر کولر ماشین شما هم به خوبی خنک نمی کند و باد گرم می زند توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب از سری مقالات آموزش کولر خودرو شما را با علت باد گرم کولر ماشین و نحوه رفع آن آشنا خواهیم کرد.

همچنین در صورتی که قصد تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش مکانیک خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

علت باد گرم کولر ماشین پراید، پژو پارس، 206 و …

برخی از دلایل باد گرم زدن کولر ماشین های مختلف همچون پژو پارس، تارا، پراید، سمند، تیبا و سایر اتومبیل ها عبارت است از:

1- خراب شدن کندانسور

اولین علت باد گرم کولر ماشین می تواند مربوط به بروز ایراد در کندانسور سیستم خنک کننده شود. کندانسور به عنوان یکی از بخش های حائز اهمیت کولر ماشین، گرمای گاز خنک کننده را جذب و به محیط بیرون انتقال می دهد. کندانسور پس از مکش هوای داخل، آن را خنک کرده و هوای خنک شده را به داخل ماشین منتقل می‌کند. بروز هرگونه عیب و ایراد در کندانسور، این فرآیند را با اختلال مواجه می سازد. در چنین شرایط هوای خارج شده از کولر ماشین گرم خواهد بود.

راه حل: در بسیاری مواقع گردوغبار و آلودگی ها، موجب گرفتگی و مسدود شدن کندانسور کولر ماشین می شوند. رفع آلودگی ها با استفاده از فشار هوا، ضمن تمیز کردن، موجب جریان پیدا کردن هوا در کندانسور می شود.

2- خرابی کمپرسور

دومین علتی که باعث گرم شدن باد کولر ماشین می شود را باید در خرابی کمپرسور جستجو کرد. کمپرسور یا واحد تراکم، فشرده سازی و کمپرس کردن گاز مبرد را انجام می دهد. فرآیند تولید و توزیع هوای خنک از بخش کمپرسور کولر ماشین آغاز می شود. خرابی و معیوب شدن این قطعه مانع از کمپرس و فشرده سازی گاز مبرد و متعاقب آن عدم تولید باد خنک و مطبوع می شود.

راهکار: خرابی رله، داغ شدن بیش از حد، نشت روغن و تولید صدای زیاد، از مهم ترین علائم خرابی کمپرسور کولر ماشین می باشد. مراجعه به تعمیرکاران متخصص و مجرب، از بهترین راهکارها برای عیب یابی و رفع مشکلات واحد تراکم سیستم خنک کننده خودرو می باشد.

چرا باد کولر ماشین گرم است؟

3- نشت گاز خنک کننده

نشت گاز مبرد را می توان از دیگر دلایل باد گرم کولر خودرو دانست. فرآیند سرمادهی و خنک سازی کابین ماشین از طریق گاز خنک کننده کولر اجرایی می شود. این گاز با فشرده شدن توسط کمپرسور، با فشار به بخش کندانسور کولر وارد شده و پس از جذب گرما تغییر فاز داده و به صورت هوای خنک، از طریق فن دمنده سیستم خنک کننده به داخل کابین ماشین انتقال پیدا می کند. بروز نشتی ضمن کاهش مایع خنک کننده، تولید باد گرم را در هنگام روشن شدن کولر به دنبال دارد.

راه حل: کاهش ماده مبرد، به تدریج موجب تولید باد گرم به جای باد سرد در سیستم خنک کننده ماشین می‌شود. تست نشتی توسط مکانیک خودرو، از راه حل های موثر برای اطمینان حاصل کردن از کم شدن مایع خنک کننده کولر می باشد. بر این اساس، با رفع نشتی و شارژ کردن گاز کولر ماشین، این مشکل برطرف می گردد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع عیب یابی خودرو

4- شل شدن تسمه کمپرسور

قرار نگرفتن تسمه کمپرسور در سر جای خود، می تواند منجر به تولید باد گرم کولر ماشین شود. شل شدن و لق شدن، علت اصلی خارج شدن تسمه از جایگاه خود می باشد. شل شدن تسمه کمپرسور مانع از پمپاژ ماده مبرد در هنگام کارکرد کمپرسور می شود. در نتیجه این امر، شاهد تولید باد گرم به محض روشن کردن سیستم خنک کننده خواهیم بود.

راه حل: در صورت شل شدن تسمه کمپرسور، به محض روشن کردن کولر ماشین، صدای غیرعادی و آزاردهنده تولید می شود. با سفت کردن پیچ ها و اتصالات و تسمه کمپرسور، در بسیاری از مواقع این صدا برطرف می شود.

5- نوسانات شدید آمپر

در مواقعی باد گرم کولر ماشین از نوسانات شدید و بالا رفتن آمپر ناشی می شود. بالا رفتن آمپر ماشین موید گرم شدن بیش از حد پیشرانه خودرو می باشد. با گرم شدن موتور سایر قطعات نیز تحت شعاع این موضوع قرار گرفته و با افزایش دما روبرو می شوند. در چنین شرایطی، باد خروجی از کولر خودرو بسیار گرم می باشد.

راه حل: نوسانات شدید آمپر می تواند به علت مشکل در فن خنک کننده و معیوب شدن رادیاتور ماشین بروز پیدا کند. در صورت بروز مشکل در رادیاتور می بایست این قطعه باز شده و مجاری آن به صورت کامل تمیز و شسته شود.

حتما بخوانید: آموزش گام به گام شارژ گاز کولر ماشین

علت سرد و گرم شدن کولر ماشین

در سرد و گرم شدن باد کولر ماشین دلایل و عوامل مختلفی می توانند دخیل باشند. کمبود گاز کولر، یکی از دلایل شایع سرمای کم و خنک نکردن سیستم خنک کننده ماشین به شمار می رود. کم یا خالی بودن ماده مبرد، کاهش چشمگیر برودت و سرمایش کولر ماشین را در پی دارد. اصلی ترین عامل تخلیه یا کاهش گاز مبرد، وجود نشتی در لوله های سیستم خنک کننده می باشد.

به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که درباره علائم کم یا تمام شدن گاز کولر ماشین نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به خواندن ادامه مطلب ادامه دهید.

دلایل باد گرم کولر ماشین آسیب دیدن پره های فن کندانسور، دیگر علت بروز این مشکل تلقی می گردد. فن کندانسور فرآیند دفع گرما از ماده مبرد را تسریع و تسهیل می کند. شکستگی تیغه و پره های فن، ضمن مختل کردن این فرآیند، موجب توزیع باد گرم در کابین خودرو می شود.

تعویض فن کندانسور، از بهترین راه حل ها برای رفع این مشکل می باشد. علاوه بر این، خرابی و معیوب شدن دریچه های کولر نیز می تواند در تولید و انتشار باد گرم توسط سیستم خنک کننده تاثیرگذار و موثر باشد. باز و بسته شدن داشبورد به صورت غیر اصولی و نادرست، علت اصلی این مشکل محسوب می شود. کثیف بودن سطح اواپراتور را می توان از دیگر دلایل گرم بودن باد کولر ماشین برشمرد. تجمع گردوغبار بر روی سطح اواپراتور، سرمایش و برودت سیستم خنک کننده خودرو را کاهش می دهد.

معیوب شدن سنسور فشار گاز، مشکلات الکتریکی، رانندگی در حالت پر گاز، خراب شدن ترموستات، نقص فنی اکسپنشن ولو یا شیر انبساط و ایرادات موجود در برق خودرو را می توان از دیگر دلایل و علت باد گرم کولر ماشین قلمداد نمود. در این شرایط با مراجعه به تعمیرکاران خودرو می توان درصدد رفع این مشکلات برآمد.

4.4/5 - (7 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

  • صفاپور گفت: پاسخ

    بازار کار تعمیرات کولر ماشین چطوره؟

    • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

      با سلام، دوست عزیز تعمیرات کولر ماشین یکی از بهترین مشاغل مرتبط با تعمیرات خودرو هست. و در صورت آموزش تعمیرات کولر خودرو می تونید از یک شغل پردرآمد در فصل تابستان بهره مند شوید.