استارت خودرو چیست


استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد. به عبارت دیگر، استارت های خودرو، مدل پیشرفته و به روز شده هندل های قدیمی وسایل نقلیه اولیه بوده که فرآیند روشن شدن موتور خودرو را اجرایی می نمایند. همچنین، استارت ماشین وسیله نقلیه به عنوان یک موتور الکتریکی، موجب تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی می شود.
برای یادگیری کامل می توانید در دوره برق خودرو ثبت نام نمایید.

استارت خودرو چیست؟

استارت خودرو یک موتور الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به مکانیک تبدیل می کند. روشن کردن موتور و پیشرانه را می توان از مهم ترین وظایف استارت خودرو برشمرد. برای آغاز این فرآیند نیروی برق از قسمت باتری ماشین به بخش استارت منتقل می شود.

اساس کار استارت وجود میدان های همنام مغناطیسی می باشد. در واقع استارت از دو آهنربا الکتریکی تشکیل شده است که قدرت استارت بستگی به نیروی آهنربا دارد.

طرز کار  استارت خودرو چگونه است؟

استارت ماشین با تبدیل نیروی برق به انرژی مکانیکی، انرژی تبدیل شده را به میل لنگ یا محور موتور انتقال می دهد. در نتیجه حرکت میل لنگ، سیکل احتراق پیشرانه صورت گرفته و موتور ماشین روشن می شود.

به منظور تکمیل شدن سیکل احتراق و متعاقب آن، روشن شدن موتور خودرو، به ویژه در خودروهای امروزی، می بایست دور موتور به 100 دور در دقیقه برسد. پس از این فرآیند پیشرانه به صورت خودکار فعالیت خود را ادامه می دهد. به عبارت ساده تر، با چرخاندن سوئیچ خودرو، انرژی الکتریکی تولید شده به وسیله باتری به قسمت استارت منتقل شده و در نتیجه آن، شاهد روشن شدن خودرو خواهیم بود.

طرز کار  استارت خودرو چگونه است؟اگرچه پروسه استارت خوردن موتورهای الکتریکی ساده و راحت به نظر می رسد، اما بروز هرگونه اختلال و ایراد در سیستم استارت، روشن نشدن پیشرانه و عدم حرکت خودرو را به دنبال دارد. به طور معمول، موقعیت قرارگیری و نصب استارت ماشین در پشت پیشرانه خودرو واقع شده است.

کاربرد موتور استارت ماشین

همانطور که از نامش مشخص است، موتور استارت برای راه اندازی موتور اتومبیل های احتراق داخلی استفاده می شود و به آن اجازه می دهد تا به تعداد دور لازم برای شروع کار برسد.

با چرخاندن کلید احتراق یا فشار دادن دکمه استارت، موتور به لطف برق تأمین شده توسط باتری فعال می شود، شروع به چرخش می کند و در این حرکت موتور را با خود می کشد و چرخه پیستون را فعال می کند. همه اینها در چند ثانیه اتفاق می افتد، پس از آن موتور استارت خاموش می شود.

درک اینکه چگونه موتور استارت برای راه اندازی ماشین ضروری است و اینکه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، حتی در وسایل نقلیه مجهز، دشوار نیست.

سیستم “شروع و توقف”: هر بار که موتور به طور خودکار خاموش می شود به کار می افتد تا مصرف سوخت و آلاینده های مضر محدود شود.

انواع استارت خودرو

استارت اتومبیل دارای انواع مختلفی است که به شرح زیر می باشد:

1.استارت گیربکسی

این مدل استارت خودرو برای پیشرانه های دارای حجم بالا یا موتورهای برخوردار از تعداد سیلندر بیشتر، در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شود. در این نوع استارت ها، به منظور دستیابی به گشتاور بیشتر ضمن استفاده از چرخ دنده مخصوص، از یک قطعه با عنوان گیربکس استفاده می گردد. از طریق چرخ دنده تعبیه شده فرآیند تبدیل گشتاور به راحتی انجام می شود. در نتیجه علاوه بر جلوگیری از اشغال فضای اضافی به وسیله گیربکس، جریان مصرفی نیز کاهش چشمگیری پیدا می کند.

 2.استارت دنده مارپیچی کشویی

از نمونه های دیگر استارت ماشین می توان به استارت دنده مارپیچی اشاره نمود. اتومات استارت تعبیه شده در ساختار این مدل در درجه اول برق تولید شده از باتری را به موتور استارت انتقال می دهد. علاوه بر این، استارت دنده کشویی با درگیر کردن دنده فلایویل، موجب روشن شدن پیشرانه خودرو می شود.

3.استارت مدل دنده مارپیچی

در استارت از نوع دنده مارپیچی، غالبا استارت از اتومات به صورت جدا طراحی می شود. گیر کردن دنده استارت در هنگام روشن شدن موتور و به تبع آن، عمل نکردن پیشرانه، یکی از مشکلات رایج و متداول این نوع از استارت های خودرو محسوب می شود.

اجزای استارت اتومبیل

استارت ماشین از قطعات زیر تشکیل شده است:

1. اتوماتیک استارت

اتوماتیک استارت بوبینی است که دارای دو سیم پیچ کشنده و نگهدارنده است. اتوماتیک به شکل استوانه کوچک بوده که در قسمت درپوش جلویی و بر روی پوسته اصلی استارت قرار دارد. منتقل کردن جریان الکتریسیته به سیم پیچ مخصوص بالشتک و جلو بردن دنده استارت برای درگیری با فلایول را می توان از مهم ترین وظایف این قطعه برشمرد.

وظایف اتوماتیک استارت

اتصال برق مستقیم باتری جهت استارت و جلو لردن دنده استارت جهت درگیری با فلایویل دو وظیفه مهم اتوماتیک استارت است.

با توجه به آن که برق مصرفی استارت در حدود 50 الی 150 آمپر می باشد و راه اندازی آن یک سوئیچ ظریف می باشد. نیاز است از یک رله یا کنتاکتور استفاده می شود که این کار بر عهده اتوماتیک استارت می باشد. همچنین اتوماتیک استارت با استفاده از اهرم دو شاخه، دنده استارت را به سمت جلو هدایت می کند.

اجزای اصلی استارت خودرو2. زغال استارت

قطعه زغال استارت از ترکیباتی نظیر درصد بسیار کمی مس و کربن نرم ساخته می شود. درباره وظیفه زغال استارت باید اضافه کنیم که این قطعه به منظور ایجاد حوزه مغناطیسی، جریان برق را به کالکتور آرمیچر می رساند. در ساختمان استارت همانند دینام به تعداد بالشتک ها زغال از جنس مس گرافیت دار وجود دارد.

طرز قرار گرفتن زغال ها در موتور استارت

زغال ها یک در میان منفی و مثبت هستند یعنی زغال های مثبت با بدنه عایق بندی شده و زغال های منفی عایق بندی نبوده و اتصال به بدنه دارند. طول زغال را به وسیله کولیس اندازه گیری می کنند. اگر طول زغال ها به نیم سانت برسد باید آنها را عوض کرد.

نحوه عوض کردن زغال ها به این صورت است که زغال های تازه را به سر سیم های بالشتک ها لحیم کنید.

3. درپوش

محل اصلی قرارگیری و نصب زغال های منفی و مثبت در درپوش انتهایی استارت است. مضاف بر این، درپوش استارت از شفت آرمیچر نیز نگهداری می کند.

4. کلگی

کلگی استارت از متریالی مانند آلومینیوم خشک ساخته و پرداخته می گردد. اتومات استارت و نگهدارنده شفت آرمیچر در این قسمت قرار می گیرند.

5. آرمیچر

از دیگر اجزای استارت خودرو قطعه آرمیچر بوده که قابلیت ایجاد حوزه مخالفت بالشتک را امکان پذیر می سازد. پس از انجام این فرآیند قطب های هم نام با رانش یکدیگر، چرخش و گردش آرمیچر را محقق می کنند.

آرمیچر6. دنده استارت

دنده استارت با قرار گرفتن بر روی شفت آرمیچر، موجب درگیر شدن در یک جهت مخالف و در یک جهت خلاص می شود. همچنین، این قطعه با منتقل کردن انرژی مکانیکی آرمیچر به قسمت دنده فلایویل، چرخش فلایویل را میسر می کند.

این قطعه معمولا دارای 9 دندانه می باشد که دارای نسبت تبدیل 1 به 15 و یا 1 به 20 است. منظور از نسبت تبدیل این است که اگر چرخ دنده استارت 15 یا 20 بار بچرخد دنده فلاویل یک دور می چرخد.

توجه داشته باشید که جهت دور دنده استارت عکس موتور است.

7. سیم پیچ

به طور معمول، در هر استارت، چهار حلقه سیم پیچ به چشم می خورد. یک حلقه از سیم پیچ ها به دور بالشتک پیچیده شده که در نتیجه آن، انرژی الکتریکی و حوزه مغناطیسی ایجاد می شود.

8. بالشتک

در ساختار استارت چهار عدد بالشتک ساخته شده از جنس فولاد وجود دارد. بالشتک ها با نصب شدن درون پوسته موجب ایجاد حوزه مغناطیسی در پیرامون می شوند.

9. پوسته اصلی

این بخش از استارت ماشین به صورت یک استوانه طراحی و ساخته می شود. غالبا آلیاژهای به کار رفته در ساختار این بخش از جنس فولاد می باشند.

اجزای اتوماتیک استارت

اتوماتیک استارت (سلونوئید استارت) یک قطعه الکترومغناطیسی در سیستم استارت خودرو است که وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • هدایت جریان الکتریکی از باتری به موتور استارت
 • تامین قدرت کافی برای چرخاندن میل لنگ موتور
 • جلوگیری از آسیب به باتری در اثر جریان بیش از حد
 • تضمین عملکرد روان و بی صدا استارت

اجزای اصلی:

 • هسته و آرمیچر (ایجاد میدان مغناطیسی)
 • فنر (برگرداندن آرمیچر)
 • پلاتین ها (اتصال جریان به موتور استارت)
 • بدنه (محافظت از اجزا و محل اتصال)
 • رله استارت (هدایت جریان از باتری)

استارت اضطراری خودرو

استارت های اضطراری چیزی جز پاوربانک (که توسط یک واحد مرکزی مجهز به کابل و پایانه های شارژ تشکیل شده اند) نیستند. همیشه باید استارت اضطراری را در خودرو نگه دارید تا در مواقع اضطراری مجدداً بتوانید آن را راه اندازی کنید.

عملکرد استارت اضطراری خودرو بسیار ساده است و باید همزمان با برقراری اتصال بین پایانه ها به قطب منفی و مثبت باتری تخلیه شده، استارت بزنید، چند ثانیه منتظر بمانید و ماشین را روشن کنید.

بیشتر بخوانید: چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟ شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو

پس از روشن شدن موتور، ایده خوبی است که ماشین را به مدت حداقل 15 دقیقه با سرعت زیاد در حال حرکت نگه دارید تا بتواند مجدداً شارژ شود، زیرا استارت برای شارژ مجدد آن استفاده نمی شود، بلکه فقط به خودرو فرصت راه اندازی مجدد را می دهد.

استارت اضطراری خودرو

در مقاله دیگری به بررسی موضوع استارت نخوردن ماشین پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله علت استارت نخوردن ماشین را مطالعه کنید.

مقاله فوق از دسته مقالات خودرو می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره خودرو و بخش های گوناگون آن هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش برق خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

4.8/5 - (107 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • حسین گفت: پاسخ

  عالی ،بیست 🌹

 • سجاد گفت: پاسخ

  بسیار عالی