از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟


از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت.
در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است.

چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است

توجه داشته باشید ویژگی ها و مشخصات فنی هر خودرو در هنگام خرید یا استفاده از آن، بارزترین و اساسی ترین جنبه محسوب می شود. اگر ماشین شما بهترین طراحی بیرونی و داخلی را داشته باشد اما در مشخصات فنی نقص داشته باشد، ارزش چندانی نخواهد داشت. به عنوان مثال، حتی اگر ماشین شما مدل بالا باشد اما سیستم ترمز آن معیوب باشد، می تواند خطرات احتمالی مالی و جانی را در پی داشته باشد. بنابراین مشخصات فنی خودرو نسبت به ویژگی های دیگر کاملا ارجحیت دارد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره مکانیک خودرو شرکت کنید.

از طرفی برخی از ایرادات فنی در ابتدا چندان مهم نیستند و در صورت اطلاع به موقع به راحتی قابل رفع هستند. اما گذشت زمان و عدم اطلاع از عیب موجود باعث می شود هزینه های زیادی بلافاصله به مالک خودرو تحمیل شود. به همین دلیل بررسی چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو از جنبه های مختلف برای همه افراد بسیار مهم است.

این چک لیست می تواند هر چیزی مربوط به موتور، گیربکس، ترمز یا هر چیز دیگری باشد. چک و بازرسی تعمیر و نگهداری خودرو اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. عمده ترین آنها خرید خودروهای دست دوم است. از آنجایی که این خودروها برای مدت طولانی در دست دیگران بوده اند، سلامت فنی آنها اغلب مورد شک و تردید است. بنابراین خریداران سعی می کنند از طرق مختلف سلامت فنی خودرو را بررسی کنند.

حتما مطالعه نمایید: معرفی جامع شغل مکانیک خودرو؛ آینده شغلی، درآمد و بازار کار

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

بررسی سلامت گیربکس

گیربکس در هر خودرویی نقش مهمی دارد و خرابی آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. وظیفه گیربکس انتقال گشتاور تولید شده توسط موتور به گیربکس و همچنین به میل لنگ است. در واقع نیروی تولید شده در موتور برای تعویض دنده و عبور از جعبه دنده به چرخ ها منتقل می شود. بنابراین این قطعه وظیفه ایجاد تعادل بین سرعت موتور خودرو و سرعت تولید شده در چرخ های خودرو را دارد.

خرابی گیربکس در نهایت می تواند منجر به از کار افتادن خودرو شود، زیرا این دستگاه نیروی تولید شده در موتور را به چرخ ها منتقل می کند. بنابراین، شما باید همیشه از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.
در مورد گیربکس اغلب، مشکلاتی وجود دارد که در هنگام خرید خودروی دست دوم حتی برای اطمینان از وضعیت فنی خودرو نیز باید به آن توجه کرد. از جمله این ایرادات می توان به نشتی روغن گیربکس اشاره کرد. روغن گیربکس به رنگ قرمز روشن است و هر از چند گاهی نیاز به تعویض دارد. این نشت روغن نشان دهنده یک سیستم انتقال ناسالم است که باید بررسی شود.

نشت روغن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی دیگر از نشانه های سیستم انتقال بد، جا نرفتن دنده های ماشین است. این مشکل می تواند به اشکال مختلف خود را نشان دهد، به عنوان مثال، واکنش با تاخیر در شتاب خودرو و همچنین افزایش غیر طبیعی دور موتور یا تکان غیرعادی خودرو هنگام تعویض دنده می تواند نشان دهنده سیستم انتقال بد خودرو باشد.

حتما مطالعه نمایید: بررسی جامع علائم و علت خرابی کمپرسور کولر ماشین + راهنمای رفع

اطمینان از سالم بودن باتری

باتری ماشین نقش اساسی در راه اندازی ماشین، روشن کردن چراغ ها، تامین انرژی الکتریکی کافی برای کارهای دیگر دارد. باتری نیز یکی از مواردی است که می تواند شما را با مشکل رو به رو کند. در شهرها و بزرگراه ها موارد زیادی را دیده ایم که خرابی سیستم باتری افراد را مجبور کرده است که خودروهای خود را از راه های دیگری روشن کنند. بنابراین بررسی وضعیت باتری نه تنها هنگام خرید خودرو، بلکه در موارد دیگر نیز الزامی تلقی می شود.

بهتر است هر از چند گاهی وضعیت باتری خودروی خود را بررسی کنید. زیرا اطمینان از پر بودن الکترولیت می تواند از خرابی باتری جلوگیری کند. همچنین تمیز کردن سر باتری برای کارایی آن بسیار مهم است. اغلب صاحبان خودرو، چون از بررسی باتری غفلت می کنند، ناگهان با خرابی آن مواجه می شوند.

اطمینان از سالم بودن باتری

موتور خودرو

موتور را می توان هسته اصلی هر خودرویی دانست. بدون آن، حتی فلسفه وجودی خودرو نیز زیر سوال می رود، زیرا خرابی یک خودرو تقریباً همیشه به مقدار زیادی پول نیاز دارد. از طرفی بزرگترین مشکل مربوط به خرابی موتور خودرو است. زیرا خرابی بسیاری از قطعات را می توان به نوعی پوشش داد اما خرابی موتور می تواند منجر به از کار افتادن خودرو شود.

  • یکی از راه‌های بررسی سلامت موتور خودرو، دیدن دود آبی است که از اگزوز ماشین شما خارج می‌شود. از طرفی می توانید در حین کار کردن خودرو کاپوت را بلند کنید تا موتور را بهتر بررسی کنید و در صورت مشاهده دود، موتور دچار نقص فنی شده است.

زیرا مشاهده دود پس از بالا بردن کاپوت خودرو نشان دهنده عملکرد نامناسب سیلندر خودرو و یا حتی رینگ پیستون خودرو است.

  • همچنین سطح مایع در موتور خودرو را بررسی کنید به این صورت که خط کش بازدید روغن را بیرون بیاورید، تمیزش کنید و مجدد سر جایش قرار دهید، سپس خط کش بازدید را مجدد بیرون بیارید، در صورتی که که خط کش روغنی باشد سطح روغن موتور مناسب است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
  • از دیگر موارد مهم آسیب و خرابی موتور خودرو می توان به عدم کمپرس موتور، آسیب دیدن واشر سرسیلندر و واشر سوپاپ اشاره کرد. علاوه بر این در بسیاری از موارد صدای غیرعادی موتور نشان دهنده نقص فنی آن باشد.

بنابراین با گوش دادن دقیق به صدای موتور و مقایسه آن با وضعیت قبلی یا با خودروهای مشابه می توانید این عیب را تشخیص دهید. بررسی سیستم خنک کننده خودرو و اطمینان از عملکرد صحیح آن به همراه بازدید از رادیاتور و بررسی نشتی آب می تواند بخشی از موارد مربوط به موتور خودرو باشد. به طور کلی توصیه می شود، سیستم موتور خودرو را هم در زمان خرید و هم در زمان استفاده شخصی به دقت بررسی کنید زیرا هر گونه مشکل در این قطعه می تواند منجر به نقص فنی بخشی از خودرو شود.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

موتور خودرو

روغن موتور برای خودرو بسیار موثر است، زمان تعویض روغن موتور خودرو باید به صورت منظم و روتین انجام شود. اگر به موقع آن را تعویض نکنید، به مرور زمان باعث از کار افتادن موتور و مشکلات اساسی برای خودرو می شود.

  1. برای اطمینان از سالم بودن خودرو مخصوصا موتور آن می توانید کاپوت را باز و محفظه روغن را بررسی کنید.
  2. در صورت مشاهده دود می توان گفت موتور خودرو مشکل دارد.
  3. روغن موتور در حالت طبیعی رنگ روشن دارد. اگر رنگ روغن موتور تیره است و بوی سوختگی هم می دهد به این معنی است که مالک نتوانسته از خودروی خود به خوبی نگهداری کند. در نتیجه ممکن است مشکلات دیگری نیز وجود داشته باشد.
  4. گاهی اوقات ممکن است آب در روغن موتور وجود داشته باشد و باعث خاکستری شدن روغن شود. در این صورت به احتمال زیاد واشر سرسیلندر خودرو دچار مشکل شده است زیرا خرابی این قسمت باعث بروز تغییر رنگ روغن می شود.

همه این موارد می تواند نشان دهنده سالم نبودن موتور خودرو باشد که نیاز به توجه شما دارد. اگرچه به نظر می رسد روغن موتور تأثیر چندانی نداشته باشد زیرا اکثر مالکان از تعویض به موقع آن امتناع می ورزند، باعث بروز مشکلاتی به خصوص در قسمت موتور خودرو می شوند.

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

سیستم ترمز

سیستم ترمز خودرو نقش اساسی در ایمنی سرنشینان خواهد داشت. بسیاری از تصادفات روزمره ناشی از عملکرد نادرست این قطعه است. چک کردن سیستم ترمز هر چند وقت یکبار می تواند از تصادف ناگوار جلوگیری کند. همچنین در خرید خودروهای دست دوم یکی از مهم ترین مواردی که باید بررسی شود، سیستم ترمز و عملکرد صحیح آن است. برای اطمینان از اینکه سیستم ترمز به درستی کار می کند، می توانید آن را در حالی که خودرو خاموش است تست کنید. در چنین مواقعی پدال ترمز باید سفت باشد نه نرم. در عوض، پدال ترمز هنگام روشن بودن خودرو باید نرم باشد. تا بتوان آن را به راحتی فشار داد.

همچنین، تغییر جهت خودرو هنگام ترمزگیری با سرعت بالا اغلب نشان دهنده سیستم ترمز معیوب است. از سوی دیگر، اگر خودرو هنگام ترمز گرفتن دچار لرزش شود، معمولاً به دلیل درست کار نکردن ترمزها است.

بررسی اجمالی خودرو

به غیر از مواردی که گفته شد، لازم است یک سری از موارد کلی را نیز بررسی کنید که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

  • حتما زیر خودرو را بررسی کنید تا عاری از هر گونه لکه روغن یا هر نوع مایع دیگری باشد. در صورتی که زیر خودرو هر گونه لکه ای مشاهده کردید، ابتدا مشخص کنید لکه ناشی از چیست. در صورتی که مایعی قرمز رنگ مشاهده کردید نشتی از جعبه دنده می باشد. اگر روغنی به رنگ سبز یا نارنجی باشد نشتی از رادیاتور خودرو است و با مشاهده مایع سیاه رنگ می توان به این نتیجه رسید روغن موتور خودرو قدیمی شده است.
  • لوله اگزور نیز از مواردی است که باید بررسی کنید. وجود نشتی در لوله اگزوز می تواند موجب آتش گرفتن موتور خودرو شود. نوک اگزوز به طور معمول به رنگ دودی می باشد، در صورتی که نوک اگزوز سیاه باشد یعنی خودرو بنزین زیادی مصرف می کند و اگر نوک اگزوز سفید باشد به معنای این است که خودرو بنزین کمی مصرف می کند و قدیمی است.
  • مورد دیگری که نیاز به بررسی دارد، لوله ها و تسمه های خودرو می باشد، اگر ترک هایی بر روی هر یک از این موارد باشد، لازم است آن را تعویض نمایید.
کلام آخر

در این مقاله عوامل موثری که نشان از سلامت موتور خودرو هستند را مطرح کردیم. با رعایت نکات مهمی که عنوان شد توانایی تشخیص سلامت موتور خودرو را خواهید داشت و قبل از اینکه هزینه سنگینی را متحمل شوید، می توانید مشکل ایجاد شده را با مراجعه به تعمیرگاه مرتفع نمایید. در صورت داشتن نظر یا سوال در این زمینه حتما با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- خرابی گیربکس خودرو چه تاثیری بر سلامت موتور خودرو دارد؟

خرابی گیربکس در نهایت می تواند منجر به از کار افتادن خودرو شود، زیرا این دستگاه نیروی تولید شده در موتور را به چرخ ها منتقل می کند. بنابراین، شما باید همیشه از سلامت گیربکس خودرو اطمینان حاصل کنید.

2- بررسی وضعیت باتری خودرو تا چه اندازه می تواند در سلامت موتور خودرو موثر باشد؟

باتری خودرو نقش اساسی در راه اندازی خودرو دارد و بررسی وضعیت باتری موجب می شود با خاموشی ناگهانی خودرو رو به رو نشوید.

3- چگونه از سلامت سیستم ترمز خودرو مطمئن شویم؟ 

برای اطمینان از اینکه سیستم ترمز به درستی کار می کند، می توانید آن را در حالی که خودرو خاموش است تست کنید. در چنین مواقعی پدال ترمز باید سفت باشد نه نرم. در عوض، پدال ترمز هنگام روشن بودن خودرو باید نرم باشد. تا بتوان آن را به راحتی فشار داد.

3.8/5 - (6 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران