از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت.

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

توجه داشته باشید ویژگی ها و مشخصات فنی هر خودرو در هنگام خرید یا استفاده از آن بارزترین و اساسی ترین جنبه محسوب می شود. اگر ماشین شما بهترین طراحی بیرونی و داخلی را داشته باشد، اما در مشخصات فنی نقص داشته باشد، ارزش چندانی نخواهد داشت. به عنوان مثال، حتی اگر ماشین شما مدل بالا باشد اما سیستم ترمز آن معیوب باشد، می تواند خطرات احتمالی مالی و جانی را در پی داشته باشد. بنابراین مشخصات فنی خودرو نسبت به سایرین کاملا ارجحیت دارد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره مکانیک خودرو شرکت کنید.

از طرفی برخی از ایرادات فنی در ابتدا چندان مهم نیستند و در صورت اطلاع به موقع به راحتی قابل رفع هستند. اما گذشت زمان و عدم اطلاع از عیب موجود باعث می شود هزینه های زیادی بلافاصله به مالک خودرو تحمیل شود. به همین دلیل بررسی چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو از جنبه های مختلف برای همه افراد بسیار مهم است.

این چک لیست می تواند هر چیزی مربوط به موتور، گیربکس، ترمز یا هر چیز دیگری باشد. چک و بازرسی تعمیر و نگهداری خودرو اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. عمده ترین آنها خرید خودروهای دست دوم است. از آنجایی که این خودروها برای مدت طولانی در دست دیگران بوده اند، سلامت فنی آنها اغلب مورد تردید است. بنابراین خریداران سعی می کنند از طرق مختلف سلامت فنی خودرو را بررسی کنند.

حتما مطالعه نمایید: معرفی جامع شغل مکانیک خودرو؛ آینده شغلی، درآمد و بازار کار

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

بررسی سلامت گیربکس

گیربکس در هر خودرویی نقش مهمی دارد و خرابی آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. وظیفه گیربکس انتقال گشتاور تولید شده توسط موتور به گیربکس و همچنین به میل لنگ است. در واقع نیروی تولید شده در موتور برای تعویض دنده و عبور از جعبه دنده به چرخ ها منتقل می شود. بنابراین این قطعه وظیفه ایجاد تعادل بین سرعت موتور خودرو و سرعت تولید شده در چرخ های خودرو را دارد.

خرابی گیربکس در نهایت می تواند منجر به از کار افتادن خودرو شود، زیرا این دستگاه نیروی تولید شده در موتور را به چرخ ها منتقل می کند. بنابراین، شما باید همیشه از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.
در مورد گیربکس اغلب، مشکلاتی وجود دارد که در هنگام خرید خودروی دست دوم حتی برای اطمینان از وضعیت فنی خودرو نیز باید به آن توجه کرد. از جمله این ایرادات می توان به نشتی روغن گیربکس اشاره کرد. این روغن به رنگ قرمز روشن است و هر از چند گاهی نیاز به تعویض دارد. این نشت روغن نشان دهنده یک سیستم انتقال ناسالم است که باید بررسی شود.

نشت روغن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی دیگر از نشانه های سیستم انتقال بد، جا نرفتن دنده های ماشین است. این مشکل می تواند به اشکال مختلف خود را نشان دهد، به عنوان مثال، واکنش با تاخیر در شتاب خودرو و همچنین افزایش غیر طبیعی دور موتور یا تکان غیرعادی خودرو هنگام تعویض دنده می تواند نشان دهنده سیستم انتقال بد خودرو باشد.

حتما مطالعه نمایید: بررسی جامع علائم و علت خرابی کمپرسور کولر ماشین + راهنمای رفع

اطمینان از سالم بودن باتری

باتری ماشین نقش اساسی در راه اندازی ماشین، روشن کردن چراغ ها، تامین انرژی الکتریکی کافی برای کارهای دیگر دارد. باتری نیز یکی از مواردی است که می تواند شما را با مشکل رو به رو کند. در شهرها و بزرگراه ها موارد زیادی را دیده ایم که خرابی سیستم باتری افراد را مجبور کرده است که خودروهای خود را از راه های دیگری روشن کنند. بنابراین بررسی وضعیت باتری نه تنها هنگام خرید خودرو، بلکه در موارد دیگر نیز الزامی تلقی می شود.

بهتر است هر از چند گاهی وضعیت باتری خودروی خود را بررسی کنید. این مهم است زیرا اطمینان از پر بودن الکترولیت می تواند از خرابی باتری جلوگیری کند. همچنین تمیز کردن سر باتری برای کارایی آن بسیار مهم است. اغلب صاحبان خودرو، چون از بررسی باتری غفلت می کنند، ناگهان با خرابی آن مواجه می شوند. باتری یکی از مهمترین قطعات هر خودرویی است که خرابی آن نیاز به مقدار قابل توجهی دارد.

موتور خودرو

موتور خودرو

موتور را می توان هسته اصلی هر خودرویی دانست. بدون آن، حتی فلسفه وجودی خودرو نیز زیر سوال می رود، زیرا خرابی یک خودرو تقریباً همیشه به مقدار زیادی پول نیاز دارد. از طرفی بزرگترین مشکل مربوط به خرابی موتور خودرو است. زیرا خرابی بسیاری از قطعات را می توان به نوعی پوشش داد اما خرابی موتور می تواند منجر به از کار افتادن خودرو شود.

یکی از راه‌های بررسی سلامت موتور خودرو، دیدن دود آبی است که از اگزوز ماشین شما خارج می‌شود. از طرفی می توانید در حین کارکردن خودرو کاپوت را بلند کنید تا موتور را بهتر بررسی کنید و در صورت مشاهده دود، موتور دچار نقص فنی شده است.

زیرا مشاهده دود پس از بالا بردن کاپوت خودرو نشان دهنده عملکرد نامناسب سیلندر خودرو و یا حتی رینگ پیستون خودرو است.

از دیگر موارد مهم آسیب و خرابی موتور خودرو می توان به عدم کمپرس موتور، آسیب دیدن واشر سرسیلندر و واشر سوپاپ اشاره کرد. علاوه بر این در بسیاری از موارد صدای غیرعادی موتور نشان دهنده نقص فنی آن باشد.

بنابراین با گوش دادن دقیق به صدای موتور و مقایسه آن با وضعیت قبلی یا با خودروهای مشابه می توانید این عیب را تشخیص دهید. بررسی سیستم خنک کننده خودرو و اطمینان از عملکرد صحیح آن به همراه بازدید از رادیاتور و بررسی نشتی آب می تواند بخشی از موتور خودرو باشد. به طور کلی سیستم موتور خودرو هم در زمان خرید و هم در زمان استفاده شخصی از خودرو باید به دقت بررسی شود. زیرا هر گونه مشکل در این قطعه می تواند منجر به نقص فنی بخشی از خودرو شود.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

مکانیک خودرو

روغن موتور برای خودرو بسیار موثر است، زمان تعویض روغن موتور خودرو باید به صورت منظم و روتین انجام شود. اگر به موقع آن را تعویض نکنید، به مرور زمان باعث از کار افتادن موتور و مشکلات اساسی برای خودرو می شود. برای اطمینان از سالم بودن خودرو مخصوصا موتور آن می توانید کاپوت را باز و محفظه روغن را بررسی کنید. در صورت مشاهده دود می توان گفت موتور خودرو مشکل دارد. روغن موتور در حالت طبیعی رنگ روشن دارد. اگر رنگ روغن موتور تیره است و بوی سوختگی هم می دهد به این معنی است که مالک نتوانسته از خودروی خود به خوبی نگهداری کند. در نتیجه ممکن است مشکلات دیگری نیز وجود داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است آب در روغن موتور وجود داشته باشد و باعث خاکستری شدن روغن شود. در این صورت به احتمال زیاد واشر سرسیلندر خودرو دچار مشکل شده است.

زیرا خرابی این قسمت باعث بروز چنین حادثه ای با رنگ روغن می شود. همه این موارد می تواند نشان دهنده سالم نبودن موتور خودرو و نیاز به توجه باشد. اگرچه به نظر می رسد روغن موتور تأثیر چندانی نداشته باشد زیرا اکثر مالکان از تعویض به موقع آن امتناع می ورزند، باعث بروز مشکلاتی به خصوص در قسمت موتور خودرو می شوند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره جلوبندی سازی خودرو، دوره تعمیرات ایسیو، آموزش تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

سیستم ترمز

سیستم ترمز خودرو نقش اساسی در ایمنی سرنشینان خواهد داشت. بسیاری از تصادفات روزمره ناشی از عملکرد نادرست این قطعه است. چک کردن سیستم ترمز هر چند وقت یکبار می تواند از تصادف ناگوار جلوگیری کند. همچنین در خرید خودروهای دست دوم یکی از مهم ترین مواردی که باید بررسی شود، سیستم ترمز و عملکرد صحیح آن است. برای اطمینان از اینکه سیستم ترمز به درستی کار می کند، می توانید آن را در حالی که خودرو خاموش است تست کنید.

در چنین مواقعی پدال ترمز باید سفت باشد نه نرم. در عوض، پدال ترمز هنگام روشن بودن خودرو باید نرم باشد. تا بتوان آن را به راحتی فشار داد.

همچنین، تغییر جهت خودرو هنگام ترمزگیری با سرعت بالا اغلب نشان دهنده سیستم ترمز معیوب است. از سوی دیگر، اگر خودرو هنگام ترمز گرفتن دچار لرزش شود، معمولاً به دلیل درست کار نکردن ترمزها است.

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *