بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

5 دقیقه زمان مطالعه

بهترین زمان تعویض تسمه تایم متناسب با نوع و مدل خودرو متفاوت می باشد. بدون تردید، تسمه تایم از قطعات کاربردی و تعیین کننده در ساختار خودروها به شمار می رود. فرسودگی و آسیب دیدن این قطعه خسارات سنگینی را به افراد متحمل خواهد کرد. قطعه ای لاستیکی که بر روی سطح آن دندانه‌های مختلفی طراحی شده و با عنوان تسمه تایم شناخته می شود. غالبا محل قرارگیری این قطعه بر روی پولی های میل سوپاپ و میل لنگ می باشد که بدون وجود تسمه تایم پیشرانه روشن نشده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

با توجه به اهمیت این قطعه در خودرو در این مقاله به بررسی بهترین زمان برای تعویض این تسمه در انواع خودروهای پراید، پژو، ال 90، تیبا، رانا و غیره می پردازیم، با ما همراه باشید.

همچنین در صورتی که می خواهید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، می توانید در دوره های آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

علائم خرابی تسمه تایم

در ادامه مهمترین علائمی که نشان از خرابی تسمه تایم هستند را عنوان خواهیم کرد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

1. ایجاد اختلال در استارت خوردن

یکی از نشانه های خرابی تسمه تایم بروز اختلال در فرآیند استارت خوردن پیشرانه و حرکت خودرو می باشد. برای کارکرد منظم و بهینه تسمه تایم، تنظیم بودن این قطعه بسیار حائز اهمیت است. دو بار چرخیدن میل لنگ به ازای هر مرتبه گردش بادامک، حکایت از کارکرد منظم تسمه تایم دارد. مختل شدن این زمان بندی موجب اختلال در کارکرد سایر قطعات و استارت نخوردن و خرابی استارت خودرو می شود.

در مقاله دیگری به معرفی استارت و اجزا آن پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “استارت خودرو چیست؟” را مطالعه کنید.

2.تنظیم نبودن دور موتور

رسیدن دور موتور خودرو به بازه 2 الی 4 هزار دور در دقیقه، نمایانگر تنظیم نبودن و خارج شدن پیشرانه از حالت منظم می باشد. شل بودن و فرسودگی تسمه تایم موجب افزایش غیر معمول دور موتور می شود. برای اطلاع از سلامت موتور خودرو همین الان مقاله “از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟” را مطالعه نمایید.

3.فرسودگی دندانه های تسمه تایم

کارکرد مداوم و پیوسته موجب فرسایش و خوردگی دندانه های تسمه تایم می شود. با بررسی و ارزیابی تسمه تایم می توان از خوردگی و فرسودگی دندانه ها اطمینان حاصل کرد. بهترین زمان برای تعویض این تسمه در خودروها غالبا در دفترچه راهنمای آن به صورت جامع و کامل بیان شده است.

4.خارج شدن دود زیاد

از دیگر دلایل خرابی تسمه تایم، می توان به خروج دود غیر عادی و بیش از حد از اگزوز خودرو اشاره نمود. در این حالت، پیشرانه فشار زیادی به قطعات وارد کرده که این امر منجر به خارج شدن دود زیاد از اگزوز می شود.

حتما بخوانید: شایع ترین علائم خرابی کلاچ ماشین

تعوض تسمه تایم

بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

در ادامه به زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف می پردازیم، با ما همراه باشید.

تعویض تسمه تایم انواع خودرو

زمان تعویض تسمه تایم پراید

همانطور که عنوان گردید، بهترین زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو متناسب با نوع و مدل آن متغیر و متفاوت می باشد. خودروی پراید از وسایل نقلیه پراستفاده و پرکاربرد در اقصی نقاط کشور به شمار می رود. وجود ترک بر روی سطح تسمه، تولید صدای جیر جیر از کاپوت، کار نکردن مطلوب سیستم هیدرولیک فرمان، عملکرد نامطلوب کولر و روشن شدن چراغ نشانگر هشدار باتری، از مهم ترین علائم خرابی تسمه تایم پراید تلقی می گردند. بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم پراید به ازای هر 100 هزار کیلومتر بر ساعت برآورد شده است.

زمان تعویض تسمه تایم پژو

خودروی پژو نیز در سطح کشور مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته است. این خودرو در تیپ ها و مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود. بر این اساس، مناسب ترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو پژو 405 در بازه 70 هزار کیلومتر می باشد. این بازه برای خودروی پژو 206 تیپ 5 به ازای هر 60 هزار کیلومتر و برای پژو 206 تیپ 2 به ازای هر 70 هزار کیلومتر برآورد شده است.

زمان تعویض تسمه تایم ال 90

مشاهده آثار روغن از حوالی تسمه تایم، ایجاد سر و صدای غیر عادی از کاپوت، نوسان دور موتور و روشن نشدن پیشرانه خودرو را می توان از مهم نشانه ها و علائم خرابی تسمه تایم ال نود برشمرد. برای جلوگیری از این مشکلات تعویض تسمه تایم خودرو در بازه 40 هزار کیلومتر، از بهترین راهکارها محسوب می شود.

حتما بخوانید: بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

زمان تعویض تسمه تایم تیبا

در سال های اخیر خودروی تیبا در ردیف خودروهای پرطرفدار و در عین حال محبوب در میان مردم تبدیل شده است. مراقبت و نگهداری اصولی از این خودرو در افزایش طول عمر و کارکرد بهینه آن بسیار تاثیرگذار است. یکی از راهکارهای کاربردی برای مراقبت از این خودرو، تعویض به موقع تسمه تایم می باشد. همچنین، در صورت خارج شدن دود زیاد از اگزوز و بالا رفتن آمپر خودرو، تعویض تسمه تایم اهمیت و ضرورت پیدا می کند. بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروی تیبا به ازای 60 هزار کیلومتر می باشد.

زمان تعویض تسمه تایم رانا

به طور کلی، به تاخیر انداختن زمان تعویض تسمه تایم مشکلات جدی و خسارات سنگینی را برای خودرو به دنبال خواهد داشت. خودروی رانا هم از این قاعده مستثنا نبوده و تعویض به موقع تسمه تایم در افزایش راندمان و طول عمر مفید ماشین کمک شایانی می نماید. بر اساس بررسی های انجام شده بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم رانا به ازای هر 60 هزار کیلومتر عنوان شده است.

زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5

موتور tu5 در ساختار بسیاری از خودروها مانند پژو پارس و پژو 405 مدل SLX به کار رفته است. بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروی پژو پارس با موتور tu5 به ازای 60 هزار کیلومتر پیمایش اعلام شده است.

ناگفته نماند که بررسی و ارزیابی تسمه تایم به صورت منظم در تعویض به موقع این قطعه کمک شایانی می نماید. همچنین، سالم بودن تمامی دندانه ها، عدم وجود پریدگی، خوردگی، ترک و شکستگی در سطح و ظاهر لبه ها و عدم وجود تا خوردگی در سطح، نمایانگر سلامت و سالم بودن تسمه تایم می باشد. ضمنا، از سالم بودن هرزگردها و پولی ها نیز نباید غافل شد.

عواقب پاره شدن تسمه تایم

در صورتی که به موقع تسمه تایم خودرو را تعویض نکنید و تسمه تایم پاره شود، موجب آسیب به میل سوپاپ می شود زیرا زمانبندی چرخش میل لنگ و میل سوپاپ بهم می خورد و با هم برخورد می کنند. این چنین مجبور به پرداخت هزینه های گزافی خواهید شد، بنابراین حتما به زمان تعویض تسمه تایم توجه کنید.

کلام آخر

در این مطلب به علائم تعویض تسمه تایم و اهمیت زمان تعویض تسمه تایم پرداختیم. شما با انجام به موقع تعویض تسمه تایم از آسیب به قطعات دیگر خودرو جلوگیری می کنید در صورتی که اگر به این موضوع اهمیت ندهید، مجبور به پرداخت هزینه های سنگین و اضافی خواهید شد. توصیه می کنیم حتما خودرو را به صورت دوره ای مورد بررسی قرار دهید و برای انجام این کار از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید. اگر از علاقه مندان به مکانیک خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

سوالات متداول

1- علائم خرابی تسمه تایم چیست؟

تنظیم نبودن دور موتور خودرو، اختلال در استارت خوردن، از بین رفتن دندانه های تسمه تایم، خروج دود زیاد از اگزوز

2- زمان تعویض تسمه تایم پراید چه موقع می باشد؟

بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم پراید به ازای هر 100 هزار کیلومتر بر ساعت برآورد شده است. در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

3- محل قرارگیری تسمه تایم کجا می باشد؟

غالبا محل قرارگیری این قطعه بر روی پولی های میل سوپاپ و میل لنگ می باشد که بدون وجود تسمه تایم پیشرانه روشن نشده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *