مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

گیربکس خودرو یکی از مهم ترین قطعات خودرو بوده و بروز مشکل و خرابی در گیربکس عملکرد صحیح خودرو را با مشکل روبه رو کرده و بسیار خطرناک و حادثه ساز می باشد. علائم خرابی گیربکس گوناگون است، بیرون زدن دنده، صدای نامناسب هنگام تعویض دنده و غیره برخی از نشانه های خراب شدن و بروز مشکل در گیربکس می باشد.

در خودروهای با موتور بنزینی یکی از قطعاتی که باعث انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و سپس چرخ ها می شود، گیربکس ماشین است. گیربکس ها می توانند قدرت و سرعت خودرو را نسبت به شرایط مسیر رانندگی و درخواست راننده تغییر دهند. در گیربکس های دستی راننده توسط دسته دنده این فرمان را به گیربکس ماشین می دهد. اما در گیربکس های اتوماتیک راننده فقط یک بار دنده را در حالت حرکت قرار می دهد و این تغییرات به صورت خودکار با تغییر نسبت گشتاور خروجی از موتور اتفاق می افتد.

گیربکس های اتوماتیک مزیت های بسیاری نسبت به گیربکس های دنده ای دارند برخی از مزیت ها نداشتن شوک هنگام تعویض دنده، تغییر ناگهانی دور موتور، کاهش مصرف سوخت و افزایش عمر موتور می باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب قصد داریم شما را با این نشانه ها و نحوه عیب یابی و تعمیر آن آشنا کنیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش گیربکس اتوماتیک را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره آموزش گیربکس اتوماتیک شرکت کنید.

گیربکس اتوماتیک

رایج ترین مشکلات گیربکس اتومات

قبل از هر توضیحی بهتر است بدانیم گیربکس اتوماتیک چیست و چه تفاوتی با گیربکس معمولی دارد؟

در گیربکس های معمولی برای تعویض دنده باید پدال کلاچ را فشار دهید تا بتوانید به وسیله دسته دنده آن را تعویض کنید و به سرعت یا قدرت مورد نظرتان برسید.

اما در گیربکس های اتوماتیک خودرو پدال کلاچ ندارد و در هنگام رانندگی نیاز به تعویض دنده توسط راننده نمی باشد و گیربکس با فشردن پدال گاز یا پدال ترمز بسته به نیاز راننده، سرعت و یا قدرت خودرو را به طور اتوماتیک تنظیم می کند.

خودروها برای انتقال قدرت از موتور به دیفرانسیل نیاز به گیربکس دارند. گیربکس اتوماتیک به این صورت عمل می کند که از موتور خودرو نیروی چرخشی دریافت و آن نیرو را بسته به نیاز راننده به صورت افزایش قدرت که بیشترین آن در دنده یک است؛ یا افزایش سرعت، که بالاترین سرعت در دنده 5 می باشد، به دیفرانسیل و سپس چرخ ها انتقال می دهد. لازم به ذکر است که بدانید شکل ظاهری اکثر گیربکس های اتوماتیک به یک شکل است و تفاوت چندانی ندارد.

رایج ترین مشکلات گیربکس اتومات

در گیربکس های اتوماتیک ایراداتی به وجود می آید که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد صدا در گیربکس
 • تمام شدن صفحات کلاچ ترمز گیربکس
 • تعویض نادرست دنده در گیربکس اتومات
 • راه نرفتن و تنبل بودن گیربکس
 • خرابی تورک کانورتر

ایجاد صدا در گیربکس

یکی از رایج ترین مشکلات گیربکس اتوماتیک، تغییر صدای گیربکس یا اصطلاحاً ایجاد صدای تقه در آن می باشد.

شنیدن صدای تقه در گیربکس های اتوماتیک می تواند ناشی از مشکل در قسمت ساعتی گیربکس باشد.

ساعت گیربکس چیست؟

گیربکس های اتوماتیک از بخش های متنوعی تشکیل شده اند که یکی از این اجزای مهم، ساعت گیربکس است. ساعت گیربکس را به دلیل اهمیت و کارایی آن مغز گیربکس اتوماتیک می نامند. ساعت دارای مجراهای بسیاری جهت عبور روغن می باشد. هرچه تعداد این مجرا هابیشتر باشد تعداد دنده خودرو بیشتر است. مثلا تعداد مجرای گیربکس اتومات 4 دنده از گیربکس اتومات 6 دنده کمتر است.

یکی از دلایل مشکل در گیربکس اتومات این است که شیر برقی به مرور زمان و یا دلایل دیگر می تواند استحکام خود را از دست دهد و باعث ایجاد صدای تقه در گیربکس های اتومات شود.

تمام شدن صفحات کلاچ و ترمز گیربکس

یکی دیگر از مشکلات گیربکس اتوماتیک تمام شدن صفحه کلاچ یا ترمز گیربکس می باشد که برای اینکه آسیب بیشتری به گیربکس وارد نشود هرچه سریع تر اقدام به تعمیر گیربکس کنید.

تعویض نادرست دنده در گیربکس اتومات

تعویض نادرست دنده در گیربکس اتومات

سومین علت رایج خرابی گیربکس اتوماتیک عدم صحیح تعویض دنده توسط گیربکس اتومات است. در گیربکس های اتوماتیک برای این کار از دو سنسور استفاده می شود. این سنسور ها عبارتند از:

 • سنسور دور ورودی گیربکس اتوماتیک
 • سنسور دور خروجی گیربکس اتوماتیک

این سنسورها با بررسی دور ورودی و همچنین بررسی دور خروجی از موتور به سمت دیفرانسیل، سیگنال هایی را برای تی سی یو گیربکس می فرستند. تی سی یو گیربکس اتومات با بررسی این سیگنال ها نسبت به تعویض دنده اقدام می کند.

زمانی که یکی از این سنسورها و یا هر دوی آن ها نتواند سیگنال درست را بفرستند و دچار ایراد شده باشند، گیربکس دچار مشکل می شود و نمی تواند به صورت صحیح دنده را تعویض کند.

راه نرفتن و تنبل بودن گیربکس

راه نرفتن و تنبلی گیربکس اتومات یکی از ایرادات و مشکلات گیربکس اتومات می باشد. به این صورت که در مسیر های سربالایی و حتی در جاده های تخت اصطلاحاً ماشین کم می آورد و قدرت کمی دارد. دلایل این نوع خرابی ها می تواند از خرابی قطعات انتقال قدرت به گیربکس باشد.

خرابی تورک کانورتر

تورک کانورتر یا مبدل گشتاور، یکی از قطعات حیاطی و مهم در گیربکس های اتومات است که اگر دچار مشکل شود باعث ایجاد خرابی در گیربکس اتوماتیک می شود. وظیفه تورک کانورتر انتقال قدرت چرخش از موتور به قطعات گیربکس است. تورک کانورتر یا مبدل گشتاور همان جایگزین برای کلاچ در گیربکس های اتومات می باشد.

خرابی تورک کانورتر

تورک کانورترها خود نیز از اجزای مختلفی تشکیل می شوند که عبارتند از:

 • پمپ
 • توربین
 • استاتور
 • روغن گیربکس

یکی از دلایلی که باعث اختلال در کار تورک کانورتورها می شود از بین رفتن توربین ها می باشد. اختلال در کار تورک کانورتور به تبع باعث ایجاد خرابی گیربکس اتومات خواهد شد.

دلیل دیگری که کار تورک کانورتر را با اختلال روبرو می کند، خرابی و یا از بین رفتن استاتور در این بخش از گیربکس اتومات است. پس از خرابی تورک کانورتر قطعا با مشکل در گیربکس اتومات روبرو می شویم.

تی سی یو گیربکس اتومات چیست؟

شاید پیش از این در مورد ای سی یو خودرو یا همان کامپیوتر ماشین شنیده باشید. تی سی یو کامپیوتری است که در برخی از گیربکس های اتوماتیک وجود دارد. این قطعه از طریق سنسورهای دور ورودی، همچنین سنسورهای دور خروجی گیربکس و کامپیوتر خودرو یا همان ای سی یو، اطلاعاتی را دریافت و بر طبق این اطلاعات اقدام به تعویض دنده می کند. در برخی خودروها کامپیوتر ماشین با کامپیوتر گیربکس ادغام شده که با نام پی سی ام شناخته می شود.

بهترین کار برای جلوگیری از خراب شدن گیربکس اتومات چیست؟

گیربکس اتوماتیک هم مانند دیگر قطعات خودرو نیاز به استفاده صحیح و سرویس به موقع دارد. اگر در هنگام استفاده گیربکس اتوماتیک رعایت استفاده صحیح را نکنید گیربکس آسیب دیده و کارایی خود را به مرور از دست می دهد. لذا برای افزایش طول عمر و جلوگیری از بروز خرابی گیربکس اتوماتیک نیاز به استفاده صحیح و همچنین سرویس های دوره ای منظم می باشد. در غیر این صورت هزینه زیادی را در پی خواهد داشت.

نتیجه گیری

همانطور که وعده داده بودیم در مورد مشکلات گیربکس اتوماتیک و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید را تا حدی برای شما توضیح دادیم.

لازم به ذکر است که در خودرو قطعات متفاوتی به کار برده شده است که هر یک از این قطعات کار خاصی را انجام می دهند. بدیهی است اختلال در هر یک از این قطعات موجب کار نکردن خودرو یا روشن نشدن آن خواهد شد. مشکلات در گیربکس اتوماتیک یکی از مشکلات بسیار مهم در خودروها می باشد که باید هرچه سریع تر نسبت به رفع و تعمیر این مشکلات اقدام نمایید. در صورت سهل انگاری در مورد مشکلات گیربکس اتومات می تواند خسارات بسیاری را برای خودروی شما در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *