مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

گیربکس خودرو یکی از مهم ترین قطعات خودرو بوده و بروز مشکل و خرابی در گیربکس عملکرد صحیح خودرو را با مشکل روبه رو کرده و بسیار خطرناک و حادثه ساز می باشد. علائم خرابی گیربکس گوناگون است، بیرون زدن دنده، صدای نامناسب هنگام تعویض دنده و غیره برخی از نشانه های خراب شدن و بروز مشکل در گیربکس می باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب قصد داریم شما را با این نشانه ها و نحوه عیب یابی و تعمیر آن آشنا کنیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره آموزش مکانیک خودرو شرکت کنید.

شایع ترین علائم خرابی گیربکس پراید، تیبا، پژو 405، 206، سمند و غیره

خرابی گیربکس

1.بیرون زدن دنده هنگام تعویض آن

یکی از شایع ترین نشانه های بروز مشکل در گیربکس خودرو، بیرون زدن آن هنگام تعویض دنده و جا نخوردن دنده است. بنابراین اگر به هنگام تعویض دنده، دنده به خوبی جا نخورده و بیرون زده می شود، نشانه مشکلی در گیربکس است. این موضوع را نادیده نگیرید و هر چه سریع تر نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام نمایید. زیرا بی توجهی به این موضوع باعث آسیب دیدن دیگر قطعات گیربکس خواهد شد.

علت بیرون زدن دنده

بیرون زدن دنده بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد. احتمال دارد این مشکل به دلیل سائیده شدن یا تیز کردن شانه، سائیده شدن کشولی مربوط، شل شدن مهره سر و ته گیربکس، ضعیف یا شکسته شدن فنر ساچمه ماهک، صاف شدن گرده ماهی خار موشکی، خرابی یا کچل کردن ساچمه، بلبرینک ها شفت های بالا و زیر، خرابی و خوردگی بوش های داخلی باشد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش برق خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

رفع مشکل بیرون دنده

در صورتی که بیرون دنده ناشی از سائیده شدن یا تیز کردن شانه باشد، بایستی از طریق سنگ زدن با تعویض دنده نسبت به رفع این مشکل بپردازید.

اگر سائیده شدن کشویی مربوط باعث بروز این مشکل شده باشد، سنگ زدن یا تعویض کشویی بهترین راه حل است.

در صورت شل شدن مهره سر و ته گیربکس، آنها را سفت کنید.

اگر فنر ساچمه ماهک ضعیف یا شکسته شده بود، آن را تعویض کنید.

در صورت صاف شدن گرده ماهی خار موشکی، نسبت به تعویض خار موشکی اقدام کنید.

اگر خرابی بلبرینک ها شفت های بالا و زیر باعث بروز این مشکل شده بودند، توصیه می کنیم بلبرینگی و ساچمه ها را تعویض کنید.

و در صورت خوردگی بوش های داخلی، بوش ها را تعویض کنید.

حتما بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

گیربکس

2.مشکل صدای گیربکس هنگام حرکت

صدای گیربکس از دیگر مشکلاتی است که در گیربکس خودروها رخ می دهد. بروز صدا در گیربکس طبیعی نبوده به همین علت هنگام مشاهده این مشکل بایستی هر چه سریع تر آن را رفع کنید.

علت صدای گیربکس

صدای گیربکس بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد. احتمال دارد این مشکل به دلیل تیز کردن دنده ها باشد. شاید هم روغن گیربکس کم شده باشد. لقی دنده ها، شفت ها و بلبرینگ ها نیز از دیگر دلایل رایج صدا در گیربکس می باشد.

حل مشکل صدای گیربکس

اگر پس از بررسی گیربکس متوجه شدید که تیز کردن دنده ها باعث صدا در گیربکس شده است توصیه می کنیم با سنگ زدن یا تعویض دنده مشکل را رفع نمایید.

در صورتی روغن گیربکس کم بود، به میزان کافی روغن اضافه کنید.

اگر صدا در گیربکس به دلیل لقی دنده ها، شفت ها و بلبرینگ ها بود، توصیه می کنیم قطعه معیوب را تعویض نمایید.

حتما بخوانید: علائم خرابی واشر سرسیلندر

بیرون زدن دنده هنگام تعویض آن

3.دنده ها هنگام درگیری تولید صدا می کنند

تولید صدا هنگام درگیر شدن دنده از دیگر مشکلات رایجی است که در سیستم گیربکس خودرو رخ داده و نشانه خرابی آن است.

علت تولید صدا هنگام درگیری دنده

بروز صدا هنگام درگیر شدن دنده، می تواند به دلیل خراب شدن قطعات گوناگونی باشد. اما به اولین چیزی که باید شک کنید آزاد نشدن کلاچ است. معیوب بودن دنده برنجی از دیگر دلایل رایج بروز این مشکل می باشد.  در صورت سائیدگی بوش ها، لقی دنده ها و لقی شفت ها نیز هنگام درگیر شدن دنده صدا تولید خواهد شد.

سائیدگی اتصالات و بوش های اهرم بندی فرمان نیز می توانند از دلایل بروز این مشکل در گیربکس باشند. در صورتی که روغن گیربکس کم باشد نیز شاهد بروز این مشکل خواهیم بود.

حتما بخوانید: از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

رفع مشکل تولید صدا هنگام درگیر شدن دنده

اگر پس از عیب یابی گیربکس متوجه شدید که آزاد نشدن کلاچ باعث بروز این مشکل شده است توصیه می کنیم نسبت به تعمیر سیستم کلاچ اقدام کنید.

در صورت معیوب شدن دنده برنجی نیز بایستی برای تعویض آن اقدام کنید.

اگر سائیدگی بوش ها، لقی دنده ها و لقی شفت ها باعث تولید صدا هنگام درگیر شدن دنده ها شده بود، قطعات معیوب را تعمیر و تعویض کنید.

تنظیم و تعویض قطعات بهترین راهکار در صورت بروز این مشکل به دلیل سائیدگی اتصالات و بوش های اهرم بندی فرمان است.

در صورت کم بودن روغن نیز، به حد کافی روغن بریزید

حتما بخوانید: علت لرزش فرمان چیست؟

روغن ریزی گیربکس

4.روغن ریزی گیربکس

روغن ریزی گیربکس از دیگر خرابی های رایج در سیستم گیربکس ماشین است. معمولا اصلی ترین دلیل بروز این مشکل خراب شدن واشرهای کاغذی درب بالا می باشد.

در صورتی که با مشکل روغن ریزی گیربکس مواجه هستید، توصیه می کنیم واشرهای کاغذی درب بالا را تعویض نمایید.

در این مطلب به بررسی علائم خرابی گیربکس پرداختم. علائمی که در این مطلب به آن اشاره شد از مهم ترین و شایع ترین مشکلات گیربکس می باشد. در صورتی که از علاقه مندان به مکانیکی خودرو و تعمیرات گیربکس هستید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش گیربکس آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *