علائم خرابی و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن


از جمله مشکلات رایجی که بسیاری از رانندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند، استارت نخوردن ماشین می‌باشد. بسیاری از افراد علت اصلی بروز این مشکل را در خرابی و معیوب شدن باتری خودرو می بینند. با این حال، علائم و علت استارت نخوردن خودرو را باید در عوامل مختلفی جستجو نمود. در این مقاله به بررسی اصلی ترین دلایل و علل بروز این مشکل می پردازیم. همچنین به بررسی علائم خرابی استارت مانند صدای قیژ و تق تق، درگیر نشدن دنده استارت، خاموش شدن فوری خودرو، عدم روشن شدن پشت آمپر و مواردی از این دست می پردازیم و برای هر یک دلیل استارت نخوردن را توضیح  می دهیم.

همچنین در صورتی که قصد دارید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره های آموزش برق خودرو و آموزش مکانیک خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

در این مطلب می خوانید: پنهان

چرا ماشین استارت نمی خورد؟

به طور کلی عوامل گوناگونی باعث استارت نخوردن ماشین می شود. تمام شدن باتری، خراب شدن آن، خراب شدن استارت و سیم کشی، قطع شدن سوئیچ، تمام شدن زغال استارت برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در خودرو می شود.

1- فرسوده شدن باتری خودرو

معیوب شدن و خرابی باتری، از مهم ترین دلایل استارت نخوردن خودرو محسوب می شود. باتری از قطعات حائز اهمیت و در عین حال مصرفی کلیه خودروها به شمار می رود. به پایان رسیدن تاریخ مصرف این قطعه می‌تواند مشکلات مختلفی را برای وسیله نقلیه ایجاد سازد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که طول عمر یک باتری در حدود دو سال برآورد شده است.

برای اطمینان حاصل کردن از سلامت، بررسی کردن باتری با آمپر استارت کمک شایانی می نماید. در صورت مطمئن شدن از فرسودگی و خرابی باتری، تعویض آن لازم و ضروری می شود.

2- خوردگی سیم و اتصالات باتری

در برخی مواقع علت استارت نخوردن ماشین از پوسیدگی، پارگی یا خوردگی اتصالات باتری ناشی می شود. با گذشت زمان، اتصالات باتری ماشین جرم گرفته و به تدریج دچار خوردگی می شوند. پوسیدگی اتصالات، موجب قطع ارتباط باتری با سایر اجزای وسیله نقلیه و متعاقب آن، استارت نخوردن ماشین می گردد. بر همین اساس، در صورت مشاهده خوردگی و جرم گرفتگی در باتری، می بایست نسبت به رفع و برطرف نمودن آن اقدام نمود.

چرا ماشین استارت نمی خورد؟

علت استارت نخوردن ماشین

3- آلودگی و کثیف شدن فیلتر سوخت

از دیگر دلایل استارت نخوردن خودرو می توان به کثیفی قطعه فیلتر سوخت اشاره نمود. این قطعه در سیستم سوخت رسانی خودرو نقش بسزایی ایفا می نماید. به عبارت دیگر، سوخت مورد نیاز برای کارکرد و حرکت ماشین، به وسیله این قطعه تامین می شود.

کثیف شدن فیلتر سوخت مسدود شدن مسیر عبور بنزین را در پی دارد. در صورت نرسیدن بنزین کافی به پیشرانه، به احتمال بسیار قوی ماشین استارت نخواهد خورد. تعویض فیلتر سوخت از بهترین راهکارها برای رفع این مشکل می باشد. به طور معمول، به ازای 15000 الی 20000 کیلومتر باید فیلتر سوخت خودرو تعویض گردد.

4- بروز نقص فنی در سیستم احتراق

در برخی مواقع علت استارت نخوردن ماشین به بروز عیب و ایراد در سیستم احتراق ماشین مربوط می شود. کارکرد و عملکرد پیشرانه خودرو در اثر انجام فرآیند احتراق موتور محقق می شود. معیوب شدن شمع ها می تواند منجر به عدم احتراق و استارت نخوردن شود. علاوه بر این، بروز نقص فنی در قطعه کویل خودرو نیز در روشن نشدن خودرو تاثیرگذار و مؤثر است. کویل، وظیفه تامین برق لازم برای انجام پروسه احتراق را عهده دار می‌باشد.

5- خرابی پمپ بنزین یکی از علت استارت نخوردن ماشین 

در صورت خرابی و معیوب شدن پمپ بنزین، شاهد عدم استارت خوردن و روشن نشدن ماشین خواهیم بود. طول عمر بالا یا طی مسافت زیاد با بنزین کم، از مهم ترین دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو به شمار می روند. با بررسی میزان بنزین موجود در باک خودرو می توان از بروز این مشکلات جلوگیری نمود.

6- ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو

یکی از دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو به بروز نقص فنی در سیستم امنیتی ماشین بر می گردد. به منظور افزایش ضریب ایمنی و امنیت، در ساختار بسیاری از خودروهای امروزی، از سیستم ضد سرقت استفاده شده است. بروز خطا یا ایراد در این سیستم، به استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو می انجامد. در ساختار سیستم های امنیتی نوعی مدار اتصال سوئیچ تعبیه شده که بروز عیب در این بخش سبب فعال نشدن مدار و پیرو آن، استارت نخوردن می شود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش برق خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

7- علت استارت نخوردن ماشین؛معیوب بودن کلاه توزیع 

این مشکل در موقعیت های جغرافیایی و اقلیم های دارای آب و هوای مرطوب بروز پیدا می کند. رطوبت گرفتن این بخش موجب روشن نشدن و استارت نخوردن می شود. برای اطمینان حاصل کردن می توان نسبت به خارج کردن کلاه توزیع اقدام نموده و رطوبت موجود در آن مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مشاهده ترک در این بخش، می بایست نسبت به تعویض این قطعه اقدام کرد.

 

علت استارت نخوردن ماشین؛معیوب بودن کلاه توزیع 

علائم خرابی استارت ماشین

برخی از رایج ترین نشانه های مشکل و ایراد در استارت به شرح زیر است:

 • اگر استارت بزنیم و استارت صدای تق تق کند و موتور آن بچرخد

در این حالت به احتمال زیاد سیم پیچ نگهدارنده سوخته است.

 • بعد از باز کردن سوئیچ هیچ علامتی دیده نمی شود

برای رفع این مشکل ابتدا فیوزها را بررسی کنید. در صورت سالم بودن فیوز به ترتیب به بررسی سوئیچ و مغزی سوئیچ، سیم کشی سوئیچ و سوکت ها بپردازید، در صورت سلامت تمامی موارد باتری را تست و بررسی نمایید.

 • سوئیچ برق متصل شده است اما استارت خورده نمی شود

در این حالت به احتمال بسیار زیاد باتری خودرو ضعیف شده است و بایستی نسبت به شارژ یا تعویض آن اقدام کنید.

 • بعد از استارت زدن خودرو روشن نمی شود

ابتدا به بررسی مغزی سوئیچ بپردازید، در صورت سالم بودن مسیر سیم کشی سوئیچ را بررسی کنید. تمام شدن زغال استارت یا سوختن آرمیچر از دیگر دلایل بروز این مشکل می باشد.

 • خودرو با تاخیر استارت می خورد

این مشکل ممکن است مربوط به بوش استارت و خراب شدن آن باشد.

 • هنگام استارت خودرو صداهای غیر معمول شنیده می شود

ضعیف یا خراب شدن اتوماتیک استارت از مهم ترین دلایل بروز این مشکل می باشد.

تشخیص علت استارت نخوردن ماشین

 • شنیده شدن صدای قیژ هنگام استارت زدن خودرو

خراب شدن چرخ دنده استارت، همچنین شکستگی در دو شاخه از رایج ترین دلایل بروز این مشکل می باشد.

 • خودرو پس از روشن شدن به طور ناگهانی خاموش می شود

این موضوع به دلیل خراب شدن دینام و دشارژ شدن باتری می باشد.

 • اگر استارت بزنیم و اتوماتیک استارت هیچ صدایی ندهد

بروز این مشکل نشانه سوخته شدن سیم پیچ کشنده و قطع شدن کابل مثبت یا منفی است.

 • اگر دنده استارت به سمت جلو پرتاپ شود ولی موتور استارت نچرخد

این موضوع نشان دهنده شکسته شدن پولکی استارت است.

 • اگر موتور استارت بچرخد و بعد از قطع استارت دنده فلاویل با دنده استارت درگیر باشد

نشانه آن است که اهرم دو شاخه جابه جا قرار گرفته و یا فنر اتوماتیک شکسته است.

روش تست و عیب یابی استارت خودرو

عیب یابی استارت خودرو روش های متنوعی دارد که می تواند دلایل مختلف مربوط به خرابی استارت را ثابت کند تا بتوانید برای رفع مشکل اقدام نمایید.

روش تست استارت خودرو

مراحل عیب یابی استارت

 1. برای بررسی تست باتری می توانید از یک ولت متر استفاده کنید و یا چراغ های جلوی خودرو را روشن کنید. در صورت روشن شدن چراغ ها یعنی مشکلی در باتری ماشین وجود ندارد.
 2. در مرحله بعدی باید به سراغ چک کردن سیم کشی استارت بروید. برای این کار باید سوئیچ را بچرخانید. اگر چراغ های هشدار پشت آمپر روشن شوند، به معنی سالم بودن سیم کشی استارت است.
 3. سومین اقدام برای تست استارت خودرو، هل دادن آن است. اگر ماشین را هل دادید و خودرو حرکت کرد، یعنی موتور ماشین سالم است. در این صورت اگر خودرو حرکت نکند، یعنی موتور قفل شده است.
 4. در صورتی که هیچ یک از موارد ذکر شده، علت استارت نخوردن ماشین نباشند باید به سراغ بررسی سوئیچ خودرو بروید. اگر سوئیچ خراب شده باشد، در زمان استارت زدن، خودرو روشن نمی شود.
 5. آخرین اقدامی که باید در زمان استارت نخوردن خودرو انجام داد، اطمینان از سلامت دینام است. تست دینام خودرو با روش های مختلفی مانند تست با ولت متر، با دستگاه، از طریق برداشتن سر باطری و … امکانپذیر است. از آن جا که تست دینام خودرو از حساسیت خاصی برخوردار است، توصیه می کنیم از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید تا مشکلات دینام را عیب یابی کند.

در مقاله فوق از دسته مقالات خودرو می باشد، به بررسی علائم و علل خرابی استارت خودرو و روش تست و عیب یابی آن پرداختیم. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره خودرو و بخش های گوناگون آن هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش برق خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

4/5 - (20 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات سیم کشی (باطری سازی)

استارت خودرو چیست

استارت خودرو چیست

استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد...

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

سیستم سیم کشی خودرو از اصلی ترین ارکان به کار رفته در خودرو است و از ۵ بخش اصلی تشکیل می گردد: تولید کننده، ذخیره کننده، توزیع کننده، کنترل کننده و مصرف کننده. این اجزا توسط سیم ها، فیوزها و اتصالات، جریان برق را بخش های مختلف خودرو توزیع می کنند...

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

یکی از اجزا مهم سیستم خنک کننده خودرو که نقش بسزایی جهت کاهش و کنترل دما موتور ایفا می کند، ترموستات می باشد که قطعه ای کوچک به شمار رفته و بین موتور و رادیاتور خودرو قرار دارد و وظیفه اصلی آن کنترل دمای حرارت موتور می باشد. همان طور که ممکن است بدانید با […]...

مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

در این مقاله به بررسی علائم مختلف خرابی باتری خودرو می پردازیم تا با تشخیص به موقع خرابی باطری از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید...

دیدگاه کاربران