علائم خرابی واشر سرسیلندر در انواع خودروها


علائم خرابی واشر سرسیلندر متفاوت است. آسیب دیدن و خراب شدن این قطعه، ضمن آسیب وارد کردن به سرسیلندر خودرو، هزینه های اضافه و بعضا گزافی را به مصرف کننده تحمیل می کند. واشر سرسیلندر قطعه‌ای ساخته شده از آلیاژهای فولادی بوده که در بین سرسیلندر و بلوک پیشرانه خودرو واقع شده است. در این مطلب قصد داریم به طور کامل به بررسی علائم خرابی واشر سرسیلندر مانند خارج شدن دود سفید، ایجاد حباب در آب ارادیاتور، کم شدن قدرت موتور و … بپردازیم. اگر قصد دارید به صورت تخصصی با عیب یابی و تعمیر واشر سرسیلندر آشنا شوید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر خودرو واشری است از جنس نسوز که بین بلوک و سرسیلندر قرار می گیرد. این واشر عمل گازبندی کمپرس و آبندی آب و روغن را بین این دو قطعه انجام می دهد. از لحاظ ساختاری، ضخامت این واشر در اطراف اتاق احتراق بیشتر است.

واشر سرسیلندر چیست؟

 علائم خراب شدن واشر سرسیلندر و سوختن آن

خراب شدن و سوختن واشر سرسیلندر یکی از رایج ترین مشکلات خودرو بوده که خود را با علائم و نشانه های گوناگونی نشان می دهد. در این بخش برخی از رایج ترین نشانه هایی که بروز آن ها خبر از سوختن واشر سرسیلندر می دهد، آشنا خواهیم شد.

1- خارج شدن دود و بخار سفید از اگزوز

خروج دودی به رنگ سفید غلیظ از اگزوز، یکی از نشانه ها و علائم سوختن واشر سرسیلندر خودرو به شمار می رود. خارج شدن دود سفید رنگ به علت وارد شدن آب به محفظه داخلی سیلندر و سوختن مخلوط هوا و بنزین بروز پیدا می کند. مشاهده این علائم به ویژه در هنگام روشن بودن پیشرانه خودرو، حکایت از خرابی و معیوب شدن قطعه واشر سرسیلندر دارد.

نکته: خروج بخار سفید، به ویژه در هوای مرطوب و سرد، به تنهایی دال بر خرابی و سوختن واشر سرسیلندر نمی‌باشد.

 

2- تغییر رنگ و حالت روغن پیشرانه

ایجاد تغییر در وضعیت، رنگ و حالت روغن موتور را می توان از دیگر نشانه های نیم سوز شدن واشر سرسیلندر برشمرد. در این شرایط به محض بیرون کشیدن گیج مخصوص روغن، رنگ روغن متمایل به رنگ شیری شده است. مشاهده تغییر رنگ روغن، به احتمال بسیار قوی از خرابی و معیوب شدن واشر سرسیلندر خودرو ناشی می شود. همچنین، عوض شدن رنگ روغن به علت نفوذ آب در مجاری و مسیر روغن می باشد.

تغییر رنگ و حالت روغن پیشرانه؛ از علائم سوختن واشر سرسیلندر خودرو

حتماً بخوانید: خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟

 3- ایجاد حباب در سیال رادیاتور

ظاهر شدن حباب های هوا در آب رادیاتور خودرو، یکی دیگر از نشانه‌ها و علائم سوختن واشر سرسیلندر محسوب می گردد. به طور معمول، تولید حباب های هوا به علت فشار کمپرس سیلندر صورت می گیرد. همچنین، در چنین شرایطی، شیلنگ مخصوص رادیاتور متورم می شود که به محض باز کردن درب رادیاتور، آب رادیاتور در حال جوشیدن می باشد.

4- داغ شدن بیش از حد پیشرانه یکی دیگر از علائم سوختن واشر سرسیلندر است

داغ شدن بیش از حد مجاز موتور خودرو را می توان از دیگر نشانه های خرابی واشر سرسیلندر قلمداد نمود. رانندگی طولانی مدت، غالبا در افزایش حرارت و داغ شدن پیشرانه بسیار تاثیرگذار است.

در اثر انجام فرآیند احتراق داخلی، شاهد کاهش حجم و سوختن مایع خنک کننده خواهید بود. کاهش حجم آب پیشرانه زمانی به دلیل ایجاد مشکل در واشر سرسیلندر رخ می دهد که نشتی در اطراف اتصالات، شلنگ ها، رادیاتور و لوله های پیشرانه وجود نداشته باشد.

کم شدن سطح آب پیشرانه سبب می شود تا موتور خودرو بیش از حد داغ شود و به آن فشار زیادی وارد خواهد شد. اگر دقیقاً می خواهید بدانید واشر سرسیلندر در چه دمایی می سوزد؟ باید گفت در صورتی که دمای مایع خنک کننده پیشرانه از دمای عادی آن که 80-90 درجه سانتیگراد است، بیشتر شود، موتور داغ می کند و واشر سرسیلندر می سوزد.

حتما بخوانید: از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

5- مشاهده اثرات آب و روغن

در صورت مشاهده نشت مایعاتی مانند آب و روغن بر روی بدنه پیشرانه، به احتمال زیاد، واشر سرسیلندر دچار سوختگی شده است. چرا که نشت آب و روغن، در نتیجه خرابی و سوختن واشر سیلندر به فضای پیرامون سیلندر نشت می کند.

ناگفته نماند که عوض شدن رنگ آب رادیاتور، کم شدن حجم روغن موتور، کاهش حجم آب رادیاتور و بروز نشتی خارجی، وجود کمپرس در داخل رادیاتور (جوش کاذب) از دیگر علائم خرابی واشر سرسیلندر قلمداد می شود.

حتماً بخوانید: علت خرابی کمپرسور کولر ماشین

علت سوختن واشر سرسیلندر

اما بعد از بررسی نشانه های سوختن واشر سر سیلندر نوبت دلایل و علت خرابی آن است. برخی از دلایل خرابی واشر سر سیلندر عبارتند از:

1- دما و گرمای بیش از اندازه موتور

افزایش دمای پیشرانه خودرو را می توان شایع ترین علت خرابی و سوختن واشر سرسیلندر دانست. در صورت خرابی و معیوب شدن هر کدام از قطعات سیستم خنک کننده مانند ترموستات، رادیاتور و فن خنک کننده، دمای پیشرانه نسبت به حالت طبیعی و نرمال، افزایش چشمگیری پیدا می کند. بالا رفتن دمای موتور از حد مجاز، آسیب و صدمه دیدن واشر سرسیلندر و سیلندر را به دنبال خواهد داشت.

دما و گرمای بیش از اندازه موتور

2- فرسودگی و فرسایش

واشر سرسیلندر خودرو در اثر گذشت زمان به تدریج دچار فرسایش و استهلاک می شود. همچنین، نوسانات جوی و دمایی، سرد و گرم شدن پیاپی پیشرانه، علاوه بر فرسودگی واشر سر سیلندر، کارایی و بازدهی این قطعه را کاهش می دهد. همچنین، رسوبات ایجاد شده به علت تولید گازهای ناشی از احتراق، فرسودگی و خرابی واشر سرسیلندر را تسریع می کند. با بررسی و ارزیابی واشر توسط تعمیرکار و مکانیک خودرو، به سادگی می توان از سلامت و سالم بودن واشر اطمینان حاصل نمود.

ترکیدن (ترک داشتن) سرسیلندر، مسدود شدن مسیرهای عبور آب، شل بودن پیچ های سرسیلندر، معیوب شدن ترموستات، خرابی واتر پمپ، پیچ خوردگی و فرسودگی شیلنگ‌های خروجی و ورودی رادیاتور، نامیزان بستن پیچ های سرسیلندر از دیگر دلایل خرابی واشر سرسیلندر می باشند.

روش تست واشر سرسیلندر

تعویض واشر سرسیلندر هزینه و زمان زیادی لازم دارد؛ به همین دلیل باید ابتدا به درستی آن را تست کنید و در صورت اطمینان آن را تعویض نمایید.

1. روغن موتور خودرو را بررسی کنید

روغن موتور ماشینتان را با استفاده از کشیدن میله به پارچه بررسی نمایید. اگر زمان تعویض روغن خودروی شما فرا رسیده است، توصیه می کنیم آن را کامل تخلیه و چک کنید.

اگر پس از بررسی روغن موتور متوجه شدید که یک رنگ شیری در داخل روغن موتور مشاهده می شود یعنی مایع خنک کننده با روغن موتور مخلوط شده است. در این صورت با اطمینان می توان گفت که واشر سرسیلندر خودروی شما خراب شده است.

2. اگزوز خودرو را چک کنید

دودی که از اگزوز خودرو خارج می شود را بررسی کنید. اگر میزان دود خروجی خیلی زیاد باشد، به این معنی است که واشر سرسیلندر ماشین شما خراب شده است. با این حال در زمان بررسی اگزوز باید دو نکته را مدنظر قرار دهید تا به اشتباه نیفتید:

– اگر هوا سردتر از روزهای گذشته باشد، گاز و یا دود بیشتری از اگزوز خارج می شود که ارتباطی با خرابی و سوختن واشر سرسیلندر ندارد.

– دودی که به دلیل آسیب دیدگی واشر سرسیلندر از اگزوز خارج می شود، خیلی زیاد و سفید رنگ خواهد بود. بر این اساس، اگر پس از گرم شدن هوا و یا در روزهای مختلف حجم مختلفی دود از اگزوز خارج شود، احتمالاً مشکل از واشر سرسیلندر نیست.

3. شمع های خودرو را بررسی نمایید

شمع های خودرو را بیرون بیاورید و آن ها را با دقت چک کنید. اگر روغن و یا مایع خنک کننده روی سرشمع ها دیدید، یعنی واشر سرسیلندر خراب شده است.

 

شمع های خودرو را بررسی نمایید

4. بررسی رادیاتور ماشین را فراموش نکنید

اگر با بررسی رادیاتور یک ترکیب شیری رنگ مشاهده کردید بدین معنی است که روغن و سوخت با هم مخلوط شده اند. این روش یکی دیگر از راهکارهای اثبات خرابی واشر سرسیلندر می باشد.

5. مایع خنک کننده خودرو را چک کنید

به طور کلی باید مایع خنک کننده خودروی شما پس از استفاده هم تقریباً به همان میزان اولیه آن باقی بماند. کاهش قابل توجه سطح مایع نشانه ای است برای اطمینان از خرابی یا سوختن واشر سرسیلندر.

یکی دیگر از علائمی که می تواند با بررسی این مایع به شما در تشخیص خرابی واشر سرسیلندر کمک کند، تغییر رنگ مایع خنک کننده است. اگر مایع رنگ کف آلود / شیری داشته باشد، باید متوجه سوختن واشر سرسیلندر و آسیب دیدگی آن شوید.

6. تست فشار را انجام دهید

این روش یکی از مطمئن ترین راه ها برای اثبات معیوب شدن واشر سرسیلندر ماشین است که باید با ابزارهای خاصی به نام ابزار فشار سیستم خنک کننده، آن را انجام داد.

ابزار فشار سیستم خنک کننده را وصل کنید و پس از 10 دقیقه، فشار آن را چک کنید. اگر فشار سیستم پایدار باشد، یعنی مشکلی در واشر سرسیلندر وجود ندارد. در صورتی که فشار به مرور در حال کاهش باشد، یعنی سیلندرها و یا روغن مشکل دارند.

شمع ها را خارج و مایع یا روغن روی آن را بررسی کنید. اگر واشر سرسیلندر خراب شده باشد، متوجه افت فشار محفظه احتراق خواهید شد.

7. بررسی نشتی ها یکی دیگر از راه های تأیید علائم سوختن واشر سرسیلندر

اگر نشتی به بیرون واشر سرسیلندر باشد، یک مایع از موتور خودرو چکه خواهد کرد. گاهی ممکن است مایع نشت شده به دلیل سوختن باشد، در نتیجه شما چکه ای را مشاهده نخواهید کرد. در این زمان می توان مایعی را به شکل متمرکز و سفت در زیر وسیله نقلیه خود ببینید. همچنین این امکان وجود دارد که دودی از موتور خارج شود که به دلیل سوختن مایع این اتفاق رخ می دهد. در این صورت می توان منبع نشتی را بیابید. با ردیابی مسیر نشتی بررسی کنید که آیا واشر سرسیلندر خودروی شما خراب و سوخته است؛ یا مشکل و علت دیگری سبب بروز این نشتی شده است.

اگر با بررسی های دقیق علائم سوختن واشر سرسیلندر، از خرابی آن اطمینان حاصل کردید، باید آن را تعویض نمایید تا مشکل به کلی برطرف شود.

چگونه واشر سرسیلندر را تعویض کنیم

نکات تعویض واشر سرسیلندر

در موتورهایی که دارای بوش تر هستند باید پس از باز کردن پیچ های سرسیلندر، همه پیچ ها را به جز دو پیچ از سرسیلندر را خارج کنیم و سپس سرسیلندر را چند بار به چپ و راست در سر جای خود حرکت داده تا اگر احتمالا بوش پیستون با سرسیلندر درگیری داشته باشد با این حرکت از درگیری خارج شود.

اگر این عمل را انجام ندهیم و سرسیلندر را برداریم امکان دارد بوش پیستون با سرسیلندر به سمت بالا جرکت کرده و باعث خراج شدن واشر از آب بندی شود. در صورت عدم توجه به این نکته امکان دارد پس از بستن سرسیلندر و روشن کردن موتور آب و روغن مخلوط شده در نتیجه باز کردن مجدد موتور و تعویض کلیه واشرها الزامی می شود.

نکته: برای جاگذاری واشر سرسیلندر از هیچ گونه مواد خارجی مانند گریس یا چسب استفاده نکنید.

علامت TOP روی واشر سرسیلندر، در موقع بستن باید به سمت بالا بوده و در صورت نبودن علامت با منطبق کردن واشر با بلوک می توان به جهت واشر سرسیلندر پی برد، در ضمن سمت مسی واشر سرسیلندر باید به سمت پایین و روی بلوک سیلندر قرار گیرد.

حتماً بخوانید: علائم خرابی گیربکس

بعد از تعویض واشر سرسیلندر با چه مشکلاتی رو به رو خواهید شد؟

پس از رویت نشانه ها و علائم سوختن واشر سرسیلندر تعمیر یا تعویض این قطعه در دستور کار قرار می گیرد.

نشت مایعات، از مشکلات رایج پس از تعویض واشر سرسیلندر خودرو می باشد. عدم آب بندی مناسب این قطعه موجب وارد شدن مایعات به محفظه سیلندر و ترکیب شدن آن با مخلوط بنزین و هوا می شود. این امر بر روی عملکرد و کارکرد و قدرت پیشرانه تاثیر نامطلوبی از خود برجای می گذارد.

علاوه بر این، به علت قرار داشتن حفره‌های مربوط به روغن و جریان آب در کنار یکدیگر، عدم آب بندی واشر سرسیلندر می تواند موجب مخلوط شدن روغن با آب و متعاقبا، کاهش میزان غلظت روغن شود. در نتیجه به علت ایجاد اختلال در روانکاری قطعات، یاتاق، میلنگ و پیستون دچار مشکل می شوند.

چطور از سوختن واشر سرسیلندر جلوگیری کنیم

چگونه از سوختن واشر سرسیلندر جلوگیری کنیم؟

بررسی میزان آب رادیاتور و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن و سلامت شیلنگ های ورودی و خروجی، از راهکارهای موثر و تاثیرگذار برای به حداقل رساندن خرابی و مشکلات واشر سرسیلندر خودرو می باشد.

مناسب است که میزان و حجم رادیاتور خودرو به صورت هفتگی و منظم مورد ارزیابی قرار گیرد. به طور معمول، در صورت آسیب دیدن واشر سرسیلندر، شیلنگ های مربوط به رادیاتور دچار تورم شدیدی می شوند. بررسی و ارزیابی میزان و حجم روغن، از دیگر اقدامات موثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می گردد.

با بررسی دود خارج شده از اگزوز پس از روشن شدن پیشرانه، به راحتی می توان از سالم بودن واشر سرسیلندر خودرو اطمینان حاصل کرد. چرا که خروج هرگونه دود و بخار سفید و یا آبی می تواند یکی از نشانه ها و علائم سوختن واشر سرسیلندر باشد. همچنین، جلوگیری از رانندگی کردن در ترافیک های سنگین و برای مدت زمان طولانی، در افزایش طول عمر قطعات خودرو، خصوصا واشر سرسیلندر بسیار تاثیرگذار و موثر است.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی علائم سوختن سنسور واشر سرسیلندر یکی از مهم ترین بخش های خودرو  پرداختیم. همانطور که اشاره شد خراب شدن این واشر مشکلات گوناگونی را به همراه می آورد.  اگر از علاقه مندان به تعمیرات خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش برق خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

سوالات متداول

1- سوختن واشر سر سیلندر چه علائمی دارد؟

علائمی مانند کارکرد نادرست سیلندر و نشتی مایعات از علائم سوختن واشر سر سیلندر می باشد که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

2- چه شرایطی باعث سوختن سر سیلندر می شود؟ 

دما و گرمای بیش از حد، کم آب بودن رادیاتور و یا فرسایش سر سیلندر موجب سوختن سر سیلندر می شود.

4.3/5 - (12 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران