شایع ترین علائم خرابی کلاچ خودرو؛ راهنمای رفع مشکلات کلاچ

5 دقیقه زمان مطالعه

کلاچ یکی از دیگر قطعات مهم در خودرو بوده و خراب شدن آن مشکلات بسیاری را به همراه می آورد. خراب شدن و بروز مشکل در کلاچ خودرو معمولا خود را با نشانه ها و علائم گوناگونی نشان می دهد، بکسواد کلاچ، لرزش، دل زدن برخی از رایج ترین نشانه ها و علائم خرابی کلاچ خودرو است.

اگر سیستم کلاچ خودرو شما هم با مشکل روبه رو شده است، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید، در این مطلب شما را با مهم ترین و رایج ترین نشانه های بروز مشکل در کلاچ خودرو آشنا خواهیم کرد. در صورتی که از علاقه مندان به مکانیکی خودرو  هستید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

کلاچ خودرو چیست؟

دستگاه کلاچ بین موتور و جعبه دنده قرار می گیرد، اتصال جعبه دنده به موتور معمولا از طریق کلاچ صورت می گیرد. در لحظه شروع حرکت به خاطر وجود مقاومت زیاد در برابر حرکت خودرو احتیاج به نیروی فراوانی دارد که این نیرو به وسیله کلاچ تامین می شود. برای اینکه نیروی موتور به یکباره به جعبه دنده و از آنجا به قسمت های بعدی موجود در خط نیرو منتقل نشود و در اتومبیل حرکت ناگهانی ایجاد نکند، این نیرو بایستی به تدریج به خط نیرو منتقل شود. کلاچ سبب می شود که اتومبیل یکباره از جا کنده نشود و شروع حرکت اتومبیل، آرام و بدون ضربه باشد.

مهم ترین علائم خرابی کلاچ ماشین

صفحه کلاچ خودرو

1.بکسواد کلاچ

بکسواد کلاچ یکی از شایع ترین نشانه های است که حکایت از خرابی کلاچ خودرو دارد. این مشکل زمانی رخ می دهد که صفحه کلاچ بین فلایویل و دیسک کلاچ بلغزد. در صورت بروز این مشکل هر چه سریع تر جهت رفع آن اقدام نمایید.

علت بکسواد کلاچ

بکسواد کلاچ بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد، احتمال دارد بروز این مشکل به دلیل خلاصی نداشتن پدال کلاچ رخ دهد. روغنی شدن یا چرب شدن لنت کلاچ از دیگر دلایلی است که باعث بکسواد کلاچ می شود.

سوختن و سائیده شدن بیش از حد لنت صفحه کلاچ که معمولا به علت سهل انگاری راننده و قرار دادن پا بر روی پدال کلاچ برای مدت زمانی طولانی رخ می دهد از دیگر دلایل بروز این مشکل می باشد. در صورتی که فنرهای دیسک ضعیف شده باشد نیز شاهد بروز این مشکل خواهید بود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش برق خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

رفع عیب بکسواد کلاچ

در صورتی که بروز این مشکل به دلیل خلاصی نداشتن پدال باشید بایستی خلاصی پدال را به مقدار 2.5 تا 3 سانتی متر تنظیم نمایید.

اگر روغنی شدن لنت کلاچ باعث بروز این مشکل شده باشد، صفحه کلاچ را پیاده نموده لنت را کامل با بنزین تمیز کنید و روی آن سمباده بکشید. قبل از بستن کلاچ علت روغن زدن را بررسی و آن را برطرف نمایید.

در صورت سوختن و سائیده شدن لنت صفحه کلاچ، آن را تعویض کنید، همچنین دیسک و بلبرینگ کلاچ را از نظر عدم وجود خط و خش بررسی کنید.

اگر فنرهای دیسک ضعیف شده باشد، فنرهای دیسک را از نظر عدم وجود خط و خش بررسی و در صورت لزوم اقدام به تعویض دیسک نمایید.

حتما بخوانید: علائم خرابی واتر پمپ

2.لرزش کلاچ از علائم خرابی کلاچ

یکی از دیگر مشکلات رایج کلاچ که رانندگان بسیاری با آن روبه رو می شوند، لرزش کلاچ است. این مشکل بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد.

علت لرزش کلاچ

احتمال دارد این مشکل به دلیل روغنی شدن صفحه کلاچ رخ داده باشد. شاید هم تنظیم نبودن شاخک های دیسک کلاچ باعث لرزش در کلاچ شده باشند.

رفع عیب لرزش کلاچ

اگر لرزش کلاچ به دلیل روغنی شدن صفحه کلاچ باشد بایستی علت نشت روغن را بررسی و برطرف نمایید. روغن سطح صفحه کلاچ را کاملا تمیز کنید و با کشیدن کاغذ سمباده سطح آن را کاملا خشک نمایید.

در صورتی تنظیم نبودن شاخک های دیسک نیز، آنها را تنظیم کنید.

حتما بخوانید: علت لرزش فرمان چیست؟

کلاچ خودرو

3.دل زدن پدال کلاچ از علائم خرابی کلاچ

از دیگر مشکلات کلاچ ماشین که بسیار شایع بوده و رانندگان بسیاری با آن روبه رو می شوند، دل زدن پدال کلاچ است.

علت دل زدن پدال کلاچ

اگر با این مشکل رو به رو شده اید به احتمال زیاد موتور و سیستم انتقال قدرت (کلاچ و گیربکس) در یک امتداد قرار ندارد. شل شدن فلایویل از دیگر دلایلی است که باعث دل زدن پدال کلاچ می شود.

در صورتی که دو شاخه کلاچ و بلبرینگ در مرکز دیسک قرار نداشته باشند نیز این مشکل رخ خواهد داد. شکسته شدن فنر با دو شاخه کلاچ از دیگر دلایل دل زدن می باشد.

رفع عیب دل زدن پدال کلاچ

در صورتی که بروز این مشکل به دلیل قرار نگرفتن موتور و سیستم انتقال قدرت در یک امتداد باشد، با استفاده از یک شافت یدک کلاچ را سنتر نموده و گیربکس را هنگام بستن در یک امتداد ببندید.

اگر پس از بررسی کلاچ متوجه شل شدن فلایویل شدید، پیچ های نگهدارنده فلایویل را محکم کنید.

اگر دو شاخه کلاچ و بلبرینگ در مرکز دیسک قرار نداشتند، دو شاخه را تنظیم کنید.

در صورت شکسته شدن فنر ها نیز فنرهای معیوب را تعویض نمایید.

حتما بخوانید: علائم خرابی گیربکس

4.خلاص نکردن کلاچ (جدا نکردن کلاچ)

این مشکل از دیگر نشانه های خرابی کلاچ می باشد. خلاص نکردن کلاچ از مشکلاتی است که هر چه سریعتر بایستی علت بروز آن را شناسایی کرده و در صدد رفع آن برآیید.

علت خلاص نکردن کلاچ

عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در کلاچ خودرو می شوند. خلاصی بیش از حد کلاچ،  در یک امتداد نبودن موتور و گیربکس، تاب برداشتن صفحه کلاچ، تنظیم نبودن دو شاخه کلاچ و گریپاژ صفحه کلاچ روی شافت کلاچ از رایج ترین عوامل بروز این مشکل در سیستم کلاچ هستند.

رفع عیب خلاص نکردن کلاچ

اگر پس از بررسی سیستم کلاچ خودرو متوجه شدید که خلاص نکردن به دلیل خلاصی بیش از حد کلاچ رخ می دهد، بایستی خلاصی پدال کلاچ را تنظیم نمایید طوری که در حدود  2.5 تا 3 سانتی متر خلاصی پیدا کند.

در صورتی که متوجه شدید این مشکل به دلیل در یک امتداد نبودن موتور و گیربکس رخ می دهد، مجموعه کلاچ را تنظیم کنید تا گیربکس و موتور در یک امتداد قرا گیرند.

در صورت تاب برداشتن صفحه کلاچ، دیسک را تعویض نمایید.

اگر پس از بررسی متوجه تنظیم نبودن دو شاخه کلاچ شدید، آنرا تنظیم نمایید.

در صورت گریپاژ صفحه کلاچ هزار خار صفحه کلاچ و شافت را کاملا تمیز نموده ، کمی روغنکاری کنید.

حتما بخوانید: علائم سوختگی واشر سرسیلندر

مشکلات کلاچ خودرو

5.فرو ریختن سریع لنت صفحه کلاچ

بروز این مشکل از دیگر نشانه های رایج خراب شدن کلاچ است. اگر با این مشکل روبه رو شدید به احتمال بسیار در یک امتداد قرار نگرفتن موتور و گیربکس علت بروز آن می باشند..

رفع عیب فرو ریختن سریع لنت صفحه کلاچ

برای رفع این مشکل صفحه کلاچ را سنتر نموده فلایویل و دیسک را از نظر عدم وجود تاب و خط و خش بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید.

حتما بخوانید: علائم خرابی کمپرسور کولر ماشین

6.هنگام فشار بر روی پدال کلاچ صدای جیغ شنیده می شود.

شنیده شدن صدای جیغ به هنگام فشار پدال کلاچ از دیگر مشکلات رایجی است که هنگام خراب شدن این قطعه دیده می شود. سائیده شدن و فرسوده شدن بلبرینگ کلاچ از مهم ترین دلایلی است که نشان از بروز این مشکل در کلاچ می دهد.

برای رفع این مشکل توصیه می کنیم صفحه کلاچ و بلبرینگ کلاچ را تعویض کنید.

7.هنگام اتصال صفحه به فلایویل و دیسک صدای جیغ کلاچ شنیده می شود.

در صورت که هنگام متصل شدن ثفحه کلاچ به فلایویل و دیسک صدای جیغ مانندی را می شنوید به احتمال بسیار  لنت کلاچ بیش از حد سائیده شده است و به پرچ رسیده است.

بهترین راه حل برای رفع این مشکل تعویض صفحه کلاچ است.

در این مطلب به بررسی علائم خرابی کلاچ خودرو پرداختم. علائمی که در این مطلب به آن اشاره شد از مهم ترین و شایع ترین مشکلات کلاچ می باشد

از دست ندهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *