بهترین زمان تعویض روغن گیربکس چه زمان است؟


تعویض به موقع روغن گیربکس یکی از موضوعات مهم برای ارتقا و افزایش راندمان و کارایی گیربکس خودرو می باشد. آشنایی با زمان تعویض روغن گیربکس به شما کمک می کند تا از خراب شدن این قطعه مهم در خودرو جلوگیری کنید. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب به شما کمک می کنیم با این موضوع و بهترین زمان تعویض واسکازین آشنا شوید. اگر علاقه مند به مطالب مربوط به تعمیرات گیربکس خودرو هستید تا انتها مطلب با ما همراه باشید.

همچنین در صورتی که می خواهید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید در دوره آموزش تعمیرات گیربکس و آموزش مکانیک خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

روغن گیربکس چیست؟

روغن گیربکس یا به تعبیری واسکازین، نمونه از روان کننده‌ها بوده که برای روان سازی قطعات جعبه دنده خودرو مورد استفاده واقع می شود. در نتیجه این امر کارکرد و عملکرد گیربکس به خوبی صورت می گیرد. علاوه بر این، روغن گیربکس در روان سازی سایر قطعات مانند جعبه فرمان و دیفرانسیل نیز کمک شایانی می نماید. گیربکس نیروی تولید شده به وسیله پیشرانه را به چرخ های خودرو منتقل می کند. بنابراین، حرکت و چرخش چرخ های ماشین توسط جعبه دنده عملیاتی می شود. این موضوع به خوبی اهمیت زمان تعویض روغن جعبه دنده را گوشزد می‌کند.

روغن گیربکس چیست؟

نشانه های تعویض روغن گیربکس

برای بسیاری از افراد بهترین زمان تعویض روغن گیربکس خودرو همواره سوال می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بازه زمانی تعویض روغن گیربکس با نشانه ها و علائم خاصی بروز پیدا می کند. ظاهر شدن نشانه ها به مثابه نوعی راهنمایی برای مراقبت و نگهداری اصولی از وسیله نقلیه می باشد. به طور معمول، زمان تعویض روغن گیربکس با توجه به نوع و مدل آن، بر روی قوطی روغن حک شده است. با این حال، بروز برخی از نشانه ها تعویض روغن گیربکس را لازم و ضروری می سازد.

اگر دنده عوض کردن ماشین دشوار شده باشد و به عبارتی با مشکل جا نخوردن دنده روبه رو شویم، حکایت از تعویض روغن جعبه دنده دارد.

همچنین، در رفتن دنده و تولید صداهای غیرعادی مانند صدای قرچ و قروچ، به ویژه در مواقع روشن بودن ماشین، خبر از تعویض روغن گیربکس می دهد.

حتما بخوانید: علت کم شدن روغن موتور

نشانه های تعویض روغن گیربکسبهترین زمان تعویض روغن گیربکس

سنجش سطح روغن، یکی از بهترین راهکارها برای پی بردن به این موضوع است که آیا زمان تعویض روغن گیربکس خودرو فرا رسیده است یا خیر. برای سنجش سطح روغن آسان بوده و تنها کافیست مراحلی که در این بخش بیان می کنیم را انجام دهید، برای این کار می بایست:

1-ابتدا خودرو را روشن کرده و برای دقایقی منتظر ماند.

2-سپس گیج مربوط به روغن جعبه دنده را بیرون آورده و با استفاده از یک دستمال آن را تمیز کرد.

3-در ادامه گیج را بار دیگر در سر جای خود قرار داده و مجدد بیرون آورد. در این حالت، با بررسی خط روی گیج می توان از کم شدن سطح روغن اطمینان حاصل نمود. در صورت کم شدن روغن می بایست به مقدار مورد نیاز روغن گیربکس اضافه کرد. همچنین، در صورت مشاهده تغییر رنگ روغن به قهوه ای و تیره، زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده است.

نکته: لازم به ذکر است که روغن گیربکس باکیفیت و مناسب دارای رنگ متمایل به قرمز می باشد. بنابراین، هرگونه تغییر در کیفیت و رنگ روغن جعبه دنده فرا رسیدن زمان تعویض آن را نمایان می سازد.

حتما بخوانید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم 

نحوه تعویض روغن گیربکس

 

تعویض روغن گیربکس با توجه به نوع و مدل جعبه دنده خودرو صورت می گیرد. به طور کلی، گیربکس استفاده شده در ساختار خودروها در دو نوع دستی یا اتوماتیک می باشد.

نحوه تعویض روغن گیربکس دستی

فرسایش و استهلاک یاتاقان ها و دنده به تدریج موجب وارد شدن مقدار ناخالصی و ذرات ریز در روغن جعبه دنده می شود. نفوذ این ذرات در ساختار روغن، آلودگی و غلیظ شدن آن را به دنبال دارد. آلوده شدن روغن موجب اختلال در روند روان سازی قطعات و اجزای جعبه دنده می شود. متناسب با نوع استفاده و کاربری ماشین، می بایست نسبت به تعویض روغن آن اقدام نمود.

کارشناسان خودرو معتقدند، بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی در بازه 50 الی 100 هزار کیلومتر برآورده شده است.

برای تعویض روغن گیربکس به وسایلی مانند جک مخصوص و سینی نگهدارنده نیاز است. در ابتدا ماشین را از طریق جک بلند کرده و سپس سینی نگهدارنده را در بخش تخلیه جعبه دنده قرار می گیرد. سپس اقدام به باز کردن پیچ های سینی گیربکس کرده و پس از باز کردن تمامی پیچ ها اجازه دهید تا روغن در سینی تخلیه شود. پس از تخلیه روغن، با برداشتن یک پیچ 10 میلی متری می توان فیلتر را برداشته و فیلتر جدید را نصب نمود.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

در مقایسه با گیربکس های دستی، در گیربکس های اتوماتیک حرارت و دمای بیشتری تولید می شود. این افزایش حرارت و دما، کاهش کیفیت و کارایی روغن را به دنبال دارد. بهترین زمان تعویض روغن جعبه دنده اتوماتیک، هر 100 الی 150 هزار کیلومتر می باشد.

حتما بخوانید: علائم خرابی گیربکس خودرو

نحوه تعویض روغن گیربکستعویض نکردن به موقع روغن گیربکس چه مشکلاتی به همراه دارد؟

در صورت تعویض نکردن روغن گیربکس، در فرآیند روان سازی قطعات متحرک خودرو اختلال ایجاد می شود. در نتیجه این امر کارکرد و عملکرد جعبه دنده ماشین دچار افت شده و دنده عوض کردن با سختی و دشواری صورت می گیرد.

علاوه بر این، تعویض نکردن به موقع روغن موجب آسیب وارد شدن به یاتاقان ها و چرخ دنده ها می‌شود. بالا رفتن دور موتور و لرزیدن خودرو، از دیگر مشکلاتی است که در نتیجه تعویض نکردن روغن برای افراد بروز پیدا می کند. همچنین، تعویض دنده، به ویژه در گیربکس های دستی بسیار سخت انجام می گیرد.

این در حالی است که در گیربکس های اتوماتیک، تغییر دنده به دنده را شاهد خواهیم بود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در صورت عوض نکردن روغن در بازه زمانی مشخص، بوی سوختگی در خودرو انتشار پیدا می کند. این امر به علت افت سطح کیفی و گرم شدن بیش از حد روغن جعبه دنده رخ می دهد. مضاف بر این، هنگامی که ماشین در حالت خلاص است، سروصداهای غیر عادی و غیر معمولی تولید می شود.

بروز این مشکلات به تدریج طول عمر سیستم انتقال ماشین را کاهش خواهد داد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات تعویض به موقع روغن گیربکس ضرورت پیدا می کند.

در این مطلب به بررسی زمان تعویض روغن گیربکس پرداختیم. همانطور که اشاره شد تعویض روغن گیربکس در زمان نامناسب مشکلاتی را به همراه می آورد.  اگر از علاقه مندان به مکانیک خودرو به خصوص گیربکس هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش گیربکس خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران