علائم خرابی واتر پمپ، علت خرابی و راهنمای رفع


علائم خرابی واتر پمپ متفاوت است، بی توجهی به واتر پمپ و نشانه های خرابی آن می تواند مشکلات و آسیب جدی به موتور وارد کند. اگر با بالا زدن کاپوت خودرو و گوش دادن به صدای پیشرانه، صدایی مانند ساییدگی به گوش می رسد یا کارکرد خودرو نامناسب است به احتمال زیاد واتر پمپ با مشکل روبه رو شده است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی این قطعه مهم، علت و علائم خرابی واتر پمپ آن بپردازیم و راهکارهایی برای جلوگیری از خراب شدن واتر پمپ ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

همچنین در صورتی که از علاقه مندان به تعمیرات خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های مرتبط با خودرو آموزشگاه فنی برق از جمله آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو ثبت نام کنید.

واتر پمپ چیست؟

پمپ آب یا واتر پمپ از قطعات و متعلقات مهم و حائز اهمیت در ساختار خودروها به شمار می رود. این قطعه کوچک و جمع و جور در مواقع افزایش یا کاهش دمای هوا، کارکرد و عملکرد خودرو را تداوم می بخشد و باعث رسیدن آب، ضدیخ و ضدجوش به بخش های مختلف خودرو می شود.

بر همین اساس، بروز ایراد و مشکل در این قطعه مشکلات و معضلات مختلفی را در پی خواهد داشت. به طور معمول، خرابی و فرسودگی پمپ آب با ظاهر شدن علائم و نشانه هایی بروز پیدا می کند. با آگاهی از نشانه ها و علائم خرابی واتر پمپ می توان بسیاری از مشکلات احتمالی را به حداقل رساند.

واتر پمپ چیست؟

علت خرابی واتر پمپ چیست؟

واتر پمپ مایعات مورد نیاز مانند ضد جوش و ضد یخ و آب را به قسمت های مختلف پیشرانه خودرو انتقال می‌دهد. همچنین، این مایعات از طریق واتر پمپ به بخش رادیاتور خودرو بر می گردد. با انجام این فرآیند از یخ زدگی و جوش آوردن خودرو در فصل های سرد و گرم سال جلوگیری می شود. خرابی واتر پمپ در وهله اول واشر سرسیلندر را تحت شعاع قرار می دهد. سوختن واشر سرسیلندر بر روی قیمت تمام شده خودرو، به ویژه در هنگام فروش، تاثیر منفی برجای می گذارد.

دلایل مختلفی در خرابی قطعه واتر پمپ دخیل می باشند، برخی از رایج ترین دلایل عبارتند از:

 • یخ زدگی آب درون پیشرانه
 • زنگ زدن پره های داخلی پمپ آب
 • خوردگی بخش دنده
 • عدم وجود ضد یخ در سیستم خنک کننده

را می توان از مهم ترین دلایل خرابی واتر پمپ خودرو به حساب آورد.

حتماً بخوانید: علت لرزش فرمان چیست؟

علائم خرابی واتر پمپ

خرابی واتر پمپ نشانه های و علائم گوناگونی دارد. نشانه های خراب شدن واتر پمپ پراید، پژو 206، پژو 405، سمند، تیبا، پیکان و دیگر خودروها تفاوتی ندارد. این نشانه ها در تمامی خودروها یکسان می باشد.

1. تولید صدای ساییدگی از علائم خرابی واتر پمپ

شنیدن صدای ساییدگی از پیشرانه، یکی از علائم خرابی واتر پمپ محسوب می شود. در برخی مواقع، با بالا زدن کاپوت خودرو و گوش دادن به صدای پیشرانه، صدایی مانند ساییدگی به گوش می رسد. در بسیاری مواقع تولید این صدا دال بر خرابی واتر پمپ ماشین می باشد. برای اطمینان حاصل کردن از این صدا، مراجعه به تعمیرکاران و متخصصان حرفه ای کمک شایانی می نماید.

2. کارکرد نامطلوب کولر ماشین

کارکرد غیر عادی و نامطلوب کولر ماشین، می تواند یکی از نشانه های هشدار دهنده خرابی واتر پمپ باشد. بر همین اساس، در صورت مطمئن شدن از عملکرد نادرست کولر، بررسی و ارزیابی این قطعه اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

حتماً بخوانید: آشنایی با علائم و علت خرابی کمپرسور کولر ماشین

علائم خرابی واتر پمپ3. ظاهر شدن نشانگر هشدار دمای آب

یکی دیگر از نشانه های خرابی پمپ آب خودرو به ظاهر شدن چراغ نشانگر هشدار دمای آب مربوط می شود. بروز ایراد و خرابی واتر پمپ، داغ شدن پیشرانه خودرو و متعاقب آن، بالا رفتن آمپر را در پی دارد. در نتیجه این امر چراغ هشدار مربوط به دمای آب ظاهر می شود. روشن شدن این چراغ در خودروها اعم از داخلی یا خارجی، نمایانگر خرابی و معیوب بودن پمپ آب ماشین می باشد.

4. نوسان زیاد دما

در هنگام عملکرد نادرست و نامطلوب سیستم خنک کننده ماشین، نوسانات دمایی زیادی را تجربه خواهید کرد. نوسان داشتن دما بین حالت بالا و عادی، به احتمال بسیار قوی حکایت از خرابی و معیوب شدن پمپ آب خودرو دارد. با بررسی وضعیت پمپ آب می توان از سلامت این قطعه اطمینان حاصل کرد.

5. گرم شدن بیش از حد پیشرانه

داغ شدن بیش از حد مجاز موتور را می توان از دیگر علائم خرابی واترپمپ برشمرد. گرم شدن پیشرانه مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد خواهد کرد. با ارزیابی دمای موتور یا لمس پیشرانه خودرو می توان میزان دمای آن را مورد بررسی قرار داد. حرارت زیاد موتور نمایانگر خرابی و معیوب بودن واتر پمپ خودرو می باشد.

حتماً بخوانید: جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1401

6. نشت مایعات از دیگر نشانه های خراب واتر پمپ

در صورت خرابی و فرسوده شدن واتر پمپ، واشرها و اتصالات دچار فرسودگی و پارگی می شوند. فرسوده شدن اتصالات موجب نشت مایعات، به ویژه مایع خنک کننده از قطعه واتر پمپ می شود. در صورت مشاهده مایع قرمز یا سبز رنگ در اطراف پمپ آب، به احتمال زیاد این قطعه خراب یا معیوب شده است. برای برطرف کردن این مشکل می بایست در اسرع وقت به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه نمود.

اگر نشتی واتر پمپ از کاسه نمد آن باشد باید پمپ را پیاده کرد و کاسه نمد آن را تعویض نمود. نشتی در اثر فرسایش یاتاقان ها، بوش ها و کاسه نمد آب بندی نشده به وجود آمده و کار پمپ همراه با سر و صدا خواهد بود. به علاوه پمپی که آب بندی  نباشد در سرعت های زیاد هوا گرفته و عمل پمپ آب با اشکال مواجه می شود. معمولا هوا گرفتن پمپ از قسمت میانی بوده و خلا قسمت مکشی آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

7. خارج شدن بخار از پیشرانه

خروج بخار از قسمت پیشرانه یا رادیاتور یکی دیگر از نشانه های خرابی واتر پمپ خودرو به حساب می آید. فرآیند خنک سازی پیشرانه خودرو به واسطه واتر پمپ صورت می گیرد. خراب یا معیوب شدن این قطعه موجب بالا رفتن دما و متعاقب آن، بلند شدن بخار از پیشرانه می شود. در صورت مشاهده بخار از موتور در وهله نخست خودرو را خاموش کرده و در اسرع وقت باید از خدمات تعمیرکاران باتجربه بهره برد.

8. تولید صدای غیر عادی از پمپ آب

تولید صداهای غیر عادی از پمپ آب یکی دیگر از علائم خرابی واتر پمپ را نمایان می سازد. صدای تولید شده، به علت خرابی و فرسودگی واتر پمپ ایجاد می گردد. همچنین، شل شدن قرقره پمپ آب نیز در تولید این صدا تاثیرگذار است. با بررسی و پیگیری منبع صدا می توان از بروز آسیب های جدی به موتور خودرو جلوگیری به عمل آورد.

حتماً بخوانید: آموزش گام به گام شارژ گاز کولر ماشین

تولید صدای غیر عادی از پمپ آب

عواقب خرابی واتر پمپ

اگر واتر پمپ خراب باشد ممکن است باعث موارد زیر گردد:

 • گرم شدن بیش از حد موتور:
  واتر پمپ وظیفه گردش آب را در سیستم خنک کننده موتور دارد.
  اگر واتر پمپ خراب شود، آب به درستی در موتور گردش نمی‌کند و موتور بیش از حد گرم می‌شود.
  گرم شدن بیش از حد موتور می‌تواند به قطعات مختلف موتور همچون سر سیلندر، پیستون و یاتاقان ها آسیب برساند.

 • جوش آوردن موتور:
  اگر موتور بیش از حد گرم شود، ممکن است آب رادیاتور به جوش آید.
  جوش آوردن موتور می‌تواند به واشر سرسیلندر و سایر قطعات موتور آسیب برساند.
 • کاهش راندمان موتور:
  موتور گرم شده به درستی کار نمی‌کند و راندمان آن کاهش می‌یابد.
  این امر می‌تواند منجر به افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب خودرو شود.

 • آسیب به سیستم گرمایش و تهویه:
  واتر پمپ در سیستم گرمایش و تهویه خودرو نیز نقش دارد.
  اگر واتر پمپ خراب شود، ممکن است بخاری یا کولر خودرو به درستی کار نکند.

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از خرابی واتر پمپ

مراقبت و نگهداری اصولی، در کاهش مشکلات و پیشگیری از خرابی اجزا و قطعات خودرو، از مولفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد.

تعویض به موقع مایع خنک کننده، یکی از راه حل های جلوگیری از خرابی واتر پمپ ماشین به شمار می رود. عدم تعویض مایع خنک کننده در بازه زمانی مشخص، ضمن افت کیفیت مایع، موجب خرابی و زنگ زدگی واتر پمپ خودرو می شود.

تعویض کردن به موقع تسمه پمپ آب، از دیگر راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از خرابی این قطعه محسوب می شود. فرسودگی و سفت یا شل بودن تسمه در کارکرد درست واتر پمپ اختلال ایجاد می کند. همچنین، در کارکرد بهینه واتر پمپ، تراز بودن تسمه، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

عوض کردن تسمه تایم مستهلک و فرسوده، از دیگر روش های کاربردی برای کاهش خرابی واتر پمپ ماشین قلمداد می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تسمه تایم معیوب، خرابی و آسیب دیدن پمپ آب را به دنبال دارد. بنابراین، تعویض به موقع تسمه تایم، برای به حداقل رساندن خرابی و مستهلک شدن واتر پمپ، از راهکارهای کاربردی می باشد.

ناگفته نماند که رسیدگی و بررسی اصولی قطعات فنی خودرو، در افزایش طول عمر مفید وسیله نقلیه بسیار تاثیرگذار است.

در این مطلب به بررسی علت و علائم خرابی واتر پمپ پرداختیم. همانطور که اشاره شد خراب شدن واتر پمپ نشانه های گوناگونی دارد . اگر از علاقه مندان به مکانیک خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیکی خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

4.8/5 - (32 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • رسول داسدار گفت: پاسخ

  405 دوگانه شرکتی مدل 88 چند وقت هست آمپر آب نوسان زیاد داره،مثلا دما خوب هست ولی یک دفعه آمپر می‌ره بالا چراغ آمپر روشن میشه صدای خاصی نمیاد،فقط دمای آب خوب هست بعد از دو ساعت یا بیشتر دما می‌ره بالا بعضی وقتا هم نمیره موتور هم قبل از عید تعمیر اساسی شده مجبور میشم بیام پیچ هوا را باز کنم تا واشر نزنه اگر تا الان نزده باشه از در رادیات هم هوا خارج نمیشه و ماشین را که برای اولین بار روشن میکنم خوب کار می‌کنه الان مکانیک میگه احتمالا واشر زدی آیا من باید با احتمالات واشر عوض کنم که آیا درست بشه یا نه باید چه کنم آیا دیاگ خرابی واتر پمپ را نشان میدهد