چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟


یکی از پدیده های ناخوشایند هنگام رانندگی در زمستان و هوای سرد، عملکرد نادرست بخاری خودرو است که به جای تولید هوای گرم، هوای سرد را به داخل کابین هدایت می کند. برای اینکه بخاری ماشین به درستی کار کند، باید چندین قسمت عملکرد صحیحی داشته باشند. اگر هر یک از این قطعات خراب شود، بخاری خودرو به جای هوای گرم، هوای سرد تولید می کند. دلایلی که می تواند باعث این وضعیت شود در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. اگر به دنبال علت باد سرد بخاری پراید، پژو 405، 206، پارس، تیبا و سایر خودروها هستید ادامه مطلب را بخوانید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق خودرو در دوره  آموزش برق خودرو شرکت کنید.

چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟

رایج ترین مشکلی که در انواع خودروها با آن مواجه می شوید، سرد بودن بخاری ماشین است. به این صورت که دمای گرمایش کم است یا اصلا گرمایشی وجود ندارد. دلایل زیادی برای این مشکل می تواند وجود داشته باشد.
اولین دلیل ممکن است گرفتگی یا آسیب به رادیاتور دستگاه گرمایشی باشد. زمانی که رادیاتور بخاری نتواند به خوبی گرما را تبادل کند و گرما را از آب به هوا منتقل کند، بخاری گرمای لازم را ندارد و به خوبی گرم نمی شود. در بیشتر موارد رادیاتور تعویض می شود اما اگر کانال های آن تمیز شود می توان عیوب را برطرف کرد.
گاهی اوقات شیلنگ آبی که وارد بخاری می شود و به رادیاتور متصل است گرفتگی دارد. آب گرم موتور نمی تواند وارد شبکه گرمایش (رادیاتور) شود و گرمای خود را به هوا منتقل کند. در چنین مواردی، گرفتگی ایجاد شده برطرف می شود و آب و گردش آن باید به حالت عادی بازمی گردد.

چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

یکی دیگر از مشکلاتی که علاوه بر سرد بودن بخاری خودرو بسیار رایج است، خرابی فن یا دمنده بخاری است. در این حالت رادیاتور به خوبی گرم می شود، آب گرم موتور نیز وارد سیستم می شود، اما در نهایت هوای گرم محیط به درستی وارد نمی شود و به شبکه گرمایش برخورد نمی کند. نقطه ضعف این حالت فن یا دمنده بخاری است. برای رفع این مشکل، باید فن بخاری را باز کرده و در فضای باز تست کنید، سپس آن را تعمیر کرده و مجدداً در سیستم نصب کنید.

گاهی اوقات آب موتور کافی نیست و سطح آن کم است، در نتیجه باعث سرد شدن خودرو می شود و در نتیجه حرارت بخاری نمی تواند به خوبی تبادل گرما کند، در این صورت باید به سیستم خنک کننده موتور آب اضافه کنیم سپس سیستم را تهویه کرده و نشتی را بررسی می کنیم.

یکی دیگر از عوامل موثر که تاثیر زیادی در سردی بخاری خودرو دارد ترموستات خودرو است. ترموستات وظیفه تغییر مسیر آب موتور را بر عهده دارد. هنگامی که نیازی به خنک کننده آب نباشد، آب همچنان در داخل و اطراف موتور گردش می کند و وارد رادیاتور نمی شود. هنگامی که دما به حدی می رسد که نیاز به خنک شدن و کاهش آن دارد، ترموستات به طور خودکار باز می شود و اجازه می دهد آب جریان یابد.

گاهی اوقات در زمستان ترموستات را برمی دارند و آب همیشه خنک می شود. این کار فقط برای هوای گرم مناسب است و در فصل سرد باعث می شود بخاری گرمای قابل توجهی تولید نکند.
گاهی اوقات ترموستات خراب است. در این شرایط هیتر دوباره گرمای مورد نیاز را تولید نمی کند، برای رفع مشکل باید ترموستات تعویض شود و سیستم از نظر نشتی بررسی شود.

علت باد سرد بخاری پراید، پژو پارس، 405، 206 و …

در اینجا دلایل باد سرد بخاری انواع خودروها در سرعت های بالا و کم را بررسی می کنیم:

کافی نبودن مایع خنک کننده

محفظه احتراق گرمای زیادی تولید می کند که باید توسط سیستم خنک کننده کاهش و کنترل شود. رادیاتور خودرو این گرما را کاهش می دهد و مایع خنک کننده ای که شامل آب و ضد یخ است را به گردش در می آورد. از آنجایی که رادیاتور بخاری در سطح بالاتری نسبت به سیستم گردش مایع خنک کننده قرار دارد، کمبود مایع باعث می شود نیمی از رادیاتور را در برگیرد و در نتیجه گرمای تولید شده به نصف کاهش یابد یا رادیاتور هوای سرد را به داخل هدایت کند.

حتما مطالعه نمایید: مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

معیوب بودن هسته مرکزی بخاری خودرو

گاهی اوقات هسته مرکزی آسیب می بیند و مشکلی برای آن ایجاد می شود و باعث خروج هوای سرد از بخاری می شود. مشکلاتی مانند جریان بد مایع خنک کننده در رادیاتور و نرسیدن باد ایجاد شده از موتور به خروجی کولر و گرفتگی لوله های مرتبط نیز می تواند باعث خروج هوای سرد از بخاری شود. اگر مشکل از هسته بخاری باشد، علائم زیر ظاهر می شود.

1- بخار گرفتگی داخل کابین

2- استشمام بویی شیرین در داخل کابین

3- مصرف سریع ضد یخ در رادیاتور

4- افزایش حرارت بیش از حد موتور خودرو

علت سرد بودن باد بخاری پراید و پژو

معیوب بودن هسته مرکزی بخاری خودرو

نحوه کار بخاری خودرو

در سال های اخیر برخی کشورها موفق به اختراع نوع جدیدی از بخاری خودرو شده اند، اما در هر صورت باید از بخاری های سنتی استفاده کنید. اصل عملکرد بخاری با کولر بسیار متفاوت است. در این مجموعه شما از گرمای آب موجود در موتور استفاده کرده و فضای داخلی خودرو را گرم می کنید. گرمایی که نسبتاً صرف شده و در صورت عدم استفاده از بین می رود.

در سیستم گرمایشی تمامی خودروها از رادیاتور کوچک استفاده می شود. رادیاتور مهمترین نقش را ایفا می کند. آب گرم موتور وارد این رادیاتور شده و از شبکه های آن عبور می کند که در نتیجه تبادل حرارت بین آب موتور و هوای عبوری از آن بسیار آسان می شود. برای استفاده از این گرما، یک فن باید هوا را به سمت رادیاتور بکشد تا به توری ظریف آن برخورد کند و گرم شود، سپس وارد اتاق ماشین شود. هوای محیط وارد ورودی بخاری شده و از طریق فن آن با رادیاتور بخاری برخورد می کند، سپس گرم شده و از طریق دریچه های کنترل داخل اتاق وارد کابین می شود.

کلید روشن و خاموش کردن فن نیز به خودرو بستگی دارد و در چندین حالت قابل تنظیم است. بنابراین به راحتی می توانید متوجه شوید که هیچ انرژی مفیدی در بخاری از بین نمی رود و فقط از نیروی باتری که آن هم تعویض می شود برای پمپاژ هوا استفاده می شود. گرمای هوا نیز از گرمای آب موجود در موتور تامین می شود.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم سوختن واشر سرسیلندر و خرابی آن در انواع خودروها

خرابی شاسی های کنترل کننده بخاری خودرو

گاهی اوقات پس از چندین سال استفاده از شاسی کنترل بخاری، ممکن است این دکمه ها کثیف شوند که در این صورت گیر کرده و یا به طور کامل از کار می افتند. اگر مشکلی در هسته بخاری وجود ندارد، ممکن است لازم باشد بخشی از شاسی و همچنین شیر کنترل بخاری را تعویض کنید. شیر کنترل بخاری که در جلوی بخاری قرار دارد به عنوان یک کلید عمل می کند و جریان هوای گرم را خاموش و روشن می کند. اگر این قسمت آسیب ببیند، بخاری مسدود می شود و هوای گرم  خارج نمی شود.

وجود ایراد در ترموستات

وظیفه ترموستات تغییر جهت جریان آب در موتور است. یعنی وقتی دمای موتور هنوز بالا نرفته و نیازی به خنک کردن موتور نیست، مایع خنک کننده باید در داخل و اطراف موتور گردش کند و وارد رادیاتور نشود. اما زمانی که دمای موتور بیش از حد بالا می رود و نیاز به خنک سازی احساس می شود، ترموستات باز می شود و آب به داخل رادیاتور می ریزد. گاهی اوقات می توان ترموستات را شکست و باز گذاشت که در این صورت بخاری به دلیل گردش آب سرد گرمای لازم را تولید نمی کند و در نتیجه باد سردی به داخل کابین وارد می شود.

نشتی آب

در صورت نشت آب روی سطوح، فوراً رادیاتور، پمپ آب و شیلنگ ها را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید. اگر در هر یک از این سه حالت نشتی آب رخ دهد، بخاری خودرو به درستی کار نمی کند و باد سرد ایجاد می شود.

 گرفتگی و خرابی پروانه های پمپ آب

یکی دیگر از دلایل وزش باد سرد از بخاری خودرو به وجود کثیفی و خوردگی در پروانه های پمپ آب مربوط می شود که در این صورت گردش آب در داخل بخاری کند شده و یا حتی متوقف می شود. در این حالت گرمایش خودرو گرمای کمی دارد و تنها زمانی که پدال گاز را فشار می دهید و دور موتور بالاتر می رود، باد گرم به داخل اتاقک سرنشینان وارد می شود.

ایراد در دریچه های جلو بخاری

اگر دریچه های بخاری مشکل داشته باشد و هوای سرد به خروجی مسیر باد گرم برسد باعث از بین رفتن هوای گرم می شود. در خودروهایی که دارای دریچه های مکانیکی هستند، معمولا پینی که سیم دریچه هوا را نگه می دارد معیوب می شود و باعث بسته نشدن کامل دریچه هوای سرد می شود. بنابراین، هنگامی که بخاری کار می کند، هوای سرد به داخل کابین هدایت می شود.

علت باد سرد زدن بخاری پژو 206

ایراد در دریچه های بخاری

دلایل ایجاد بوی بد بخاری ماشین

یکی دیگر از عیب های رایج انواع بخاری، در کنار سردی بخاری خودرو، ایجاد بوی نامطبوع در خودرو است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

  • درزبندی نامناسب پوسته فن

  • نشت آب از رادیاتور بخاری

زمانی که محفظه فن به درستی درزبندی نشده باشد، هوای اطراف آن وارد محفظه سرنشینان شده و قطعا بوی نامطبوعی ایجاد می کند. برای حل مشکل، باید تمام مهر و موم ها و درزها را بررسی کنید، سپس همه پیچ ها را دوباره ببندید و از درزبندی فن مطمئن شوید. برای جلوگیری از نشت آب از شبکه گرمایش باید شیلنگ های ورودی به سیستم را بررسی کنیم سپس رادیاتور را جداگانه تست کنیم تا متوجه سوراخ شدن آن شویم. قبلاً نقطه سوراخ شده با لحیم کاری تعمیر می شد اما امروزه همه تعمیرکاران شبکه انتقال حرارت یا رادیاتورها را تعویض می کنند.

شاید ایرادات دیگری نیز در سیستم گرمایشی هر خودرویی وجود داشته باشد، اما شایع ترین ایرادات مربوط به مواردی بود که گفته شد، پس می توان گفت برای رفع مشکل باید تجربه کافی داشته باشید. در فصل زمستان مهمترین عاملی که در خودرو باید در نظر گرفت نحوه کارکرد بخاری آن است. در خودروهایی مانند پژو 405، 206، روآ، سمند و امثال آن، برای رفع عیوب بخاری باید داشبورد باز شود. اما برخی از تعمیرکاران ماهر بخاری را بدون باز کردن صفحه ابزار و لوازم جانبی آن سرویس می کنند.

حتما مطالعه نمایید: علائم خرابی واتر پمپ، علت خرابی و راهنمای رفع

علت گرمای کم بخاری ماشین چیست ؟

گرم نشدن یا گرمای کم بخاری خودرو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اما معمولا یکی از عوامل زیر را دلیل گرم نشدن بخاری خودرو می دانند.

1- اولین دلیل گرم نشدن بخاری خودرو باز بودن ترموستات ماشین و در نتیجه کم شدن دمای آب و کم شدن حرارت بخاری خودرو است. در صورت خرابی ترموستات خودرو در هنگام درجا کار کردن موتور و یا در ترافیک، با افزایش آمپر گرمای لازم را به کابین منتقل می کند اما به محض اینکه در بزرگراه ها و با سرعت رانندگی کنید دمای آب کاهش می یابد و بخاری گرمای لازم را ایجاد نمی کند.

2- نبود ضد یخ یا کم بودن مایع در سیستم خنک کننده باعث کاهش حرارت بخاری خودرو می شود. همانطور که می دانید بخاری ماشین گرمایش را از گردش آب در رادیاتور دریافت می کند و با کاهش سطح این آب یا مایع خنک کننده، آب کمتری در رادیاتور بخاری به گردش در می آید و این باعث کاهش گرمای بخاری خودرو می شود. در این مورد معمولا حرارت دریچه های بخاری با یکدیگر متفاوت است.

3- یکی دیگر از دلایل گرمای کم بخاری خودرو را می توان جرم گرفتگی و خوردگی پروانه های پمپ آب دانست. در این مواقع بخاری خودرو در حالت درجای خودرو سرد یا ولرم می شود. در برخی خودروها پمپ آب با واشر به سرسیلندر یا جلوی موتور بسته می شود و در این مواقع اگر واشر ضخیم باشد جریان آب به بخاری خودرو کاهش می یابد.

4- یکی دیگر از مهم ترین علل گرمای کم و باد سرد خرابی دریچه های بخاری است. گاهی دیده می شود که در اثر خرابی دریچه، هوای سرد وارد این لوله ها شده و به قسمت سرنشینان منتقل می شود.

در این مطلب به بررسی علت باد سرد بخاری انواع خودرو همچون پراید، تیبا، پارس، 206 و غیره پرداختیم و دیدیم چرا بخاری ماشین باد سرد میزند.
مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران