جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1402


جریمه طرح ترافیک در تهران در سال 1402 با توجه به زمان ورود و خروج از طرح متفاوت است. در سال های اخیر در شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای پرچمعیت و بزرگ ایران مانند اصفهان، تبریز، شیراز و … به دلیل افزایش روز افزون جمعیت و همچنین افزایش خودروهای آن، برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ترافیک خودروها قوانین متفاوتی وضع شده است. هدف تعیین قوانین مربوط به این طرح، کاهش میزان ترافیک شهری و بالا بردن نظم برای آسایش و رفاه مردم بوده است. به یاد داشته باشید که تردد خودرو در سطح شهر به داشتن معاینه فنی نیاز دارد. در صورتی که بدون انجام معاینه فنی معتبر از خودرو استفاده نمایید، دوربین ها با ضبط تصویر خودروی شما، جریمه مربوط به آن را برای شما ثبت خواهند کرد. در نتیجه، داشتن معاینه فنی فقط محدود به تردد در مسیرهای طرح ترافیک محدود نیست. مبلغ جریمه طرح ترافیک در سال 1402 به منظور بالا بردن اثر بازدارندگی آن، سالانه افزایش می یابد. در این مقاله به بررسی محدود طرح ترافیک، زمان ورود و خروج از طرح، جریمه ورود به طرح ترافیک ، جریمه خروج از طرح ترافیک و غیره پرداخته ایم.

در صورتی که به یادگیری تعمیرات خودرو علاقه دارید می توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو و آموزش صافکاری خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام و شرکت نمایید.

محدوده طرح ترافیک تهران کجاست؟

محدوده طرح ترافیک در تهران از شمال خیابان مطهری، از شرق خیابان شریعتی و هفده شهریور، از جنوب خیابان شوش و از غرب خیابان کارگر تعیین شده است. در نتیجه تمام خیابان ها و کوچه هایی که در این فاصله قرار می گیرند، شامل طرح ترافیک می شوند.

در واقع در خیابان های پرتردد در مرکز شهر تهران مانند مطهری، کریمخان زند، میدان هفتم تیر، خیابان مفتح، شریعتی، خیابان ملک، خیابان بهار، خیابان ایرانشهر، محدوده میدان ولیعصر، چهارراه ولیعصر، خیابان انقلاب، خیابان حافظ، بهجت آباد، میرزای شیرازی، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان فاطمی، پارک لاله، بخش جنوبی بزرگراه مدرس، خیابان منیریه، خیابان سپاه، خیابان هفده شهریور، خیابان مازندران، خیابان خواجه نصیر، خیابان پانزده خرداد، بازار تهران، خیابان امام خمینی، خیابان مولوی، میدان راه آهن، خیابان امیربهادر، حسن آباد، خیابان فردوسی، خیابان آبشار، دروازه شمیران، پامنار، وحدت اسلامی، خیابان سی تیر، جمهوری اسلامی، خیابان سعدی، خیابان مختاری، خیابان طالقانی، خیابان سمیه، خیابان قرنی، خیابان سنایی و همه خیابان هایی که در این محدوده قرار دارند، طرح ترافیک اجرا می شود.

محدوده طرح ترافیک تهران کجاست؟

زمان شروع و پایان طرح ترافیک تهران

طرق گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، ساعت آغاز طرح ترافیک 6:30 و ساعت پایان این طرح ساعت 17 روزهای شنبه تا چهارشنبه می باشد. روزهای پنجشنبه، جمعه و دیگر روزهای تعطیل این طرح اجرا نمی شود و تردد در این محدوده شامل جریمه نخواهد شد.

قوانین جدید طرح ترافیک از تاریخ 15 فروردین 1402 اجرا شده اند.

حتماً بخوانید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

نحوه محاسبه جریمه طرح ترافیک سال 1402

برای محاسبه مبلغ عوارض محدوده طرح ترافیک در سال 1402 به منظور رزرو مجوز باید مراحل زیر را انجام دهید:

1- وارد سایت تهران من شوید.

2- عوارض محدوده های ترافیکی را انتخاب نمایید.

3- سپس روی گزینه محاسبه عوارض سال 1402 کلیک کنید.

4- در ادامه باید به 4 سوال نوع معاینه فنی خودرو، محدوده سکونت، محدوده تردد و همچنین ساعت تردد خود را وارد نمایید.

5- در مرحله آخر روی محاسبه هزینه بزنید تا برای شما مبلغ آن تعیین شود.

نحوه محاسبه جریمه طرح ترافیک سال 1402

مبلغ جریمه طرح ترافیک 1402

در سال 1401 مبلغ جریمه طرح ترافیک را 98 هزار و پانصد تومان تعیین کرده بودند که به خودروهایی که بدون خرید و رزرو طرح، وارد محدوده شده بودند تخصیص می یافت.

در سال 1402 نرخ عوارض طرح ترافیک افزایش یافت و به مبلغ 109 هزار تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

با در نظر گرفتن افزایش ۲۰ درصدی نرخ طرح ترافیک، قیمت بسته ترافیکی یک‌ماهه به ۱ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان، قیمت بسته ترافیکی سه‌ماهه به ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و قیمت بسته ترافیکی شش‌ماهه به ۷ میلیون و ۹۲ هزار تومان رسیده است.

روش های استعلام جریمه طرح ترافیک

برای استعلام گرفتن از جریمه های پرداخت نشده طرح ترافیک خودرو می توانید از سه روش زیر اقدام کنید:

1. استعلام با سایت تهران من

2. استعلام طرح ترافیک پرداخت نشده با مراجعه به دفاتر الکترونیک

3. استعلام جریمه طرح ترافیک خودرو با کد دستوری #3*3*137*

پرداخت جریمه طرح ترافیک

جهت پرداخت جریمه طرح ترافیک با در اختیار داشتن شناسه قبض و پرداخت جریمه، وارد سامانه راهور 120 شوید و گزینه «پرداخت الکترونیکی جرایم» را انتخاب کنید.

اما اگر در محدوده‌ طرح ترافیک تردد کرده‌اید یا قصد تردد در این محدوده را دارید، حتما باید از طریق حساب کاربری‌تان در سامانه تهران من، برای پرداخت عوارض طرح ترافیک اقدام کنید.

ساکنین و مالکین در محدوده طرح ترافیک

ساکنین و مالکین محدوده طرح ترافیک در صورت ثبت در سایت تهران من، دارای تخفیف 50% خواهند بود.

به ازای هر سند مربوط به ملک، فقظ یک خودرو شامل تخفیفات ساکنین محدوده طرح ترافیک خواهد شد. مالکیت خودرو باید مربوط به شخص مستاجر و یا یکی از افراد خانواده درجه یک او باشند.

در روزهایی که طرح ترافیک اجرا می شود، یک بار خروج رایگان برای ساکنین محدوده طرح ترافیک تا ساعت 9 در نظر گرفته شده است. همچنین یک بار ورود رایگان برای این عزیزان از ساعت 14:30 بلامانع می باشد.

مالکان منازل در محدوده طرح ترافیک در صورتی که عوارض نوسازی منزل خود را پرداخت نمایند، تمدید طرح ترافیک آن ها و مشمولیت آن ها از تخفیف 50% به صورت خودکار انجام خواهد شد.

ساکنان در محدوده طرح ترافیک باید با در دست داشتن اجاره نامه به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران مراجعه کرده تا تخفیف 50% و یک بار خروج و ورود رایگان برای آن ها منظور شود.

افرادی که در محدوده طرح ترافیک سکونت دارند، در صورتی که حساب کاربری خود را در سایت تهران من شارژ کرده باشند، می توانند بدون رزرو کردن در ساعات غیرمجاز تردد داشته باشند.

در صورتی که شخصی قصد استفاده از سهمیه تخفیف ساکنین محدوده طرح ترافیک را داشته باشد، باید نام حساب کاربری او در سایت تهران من، همان نام مالک و یا مستاجر باشد.

رزرو طرح ترافیک در تهران

برای ورود به محدوده طرح ترافیک باید در سایت تهران من ثبت رزرو انجام داد. اما در صورتی که مشخصات خودرو در سایت تهران من ثبت شده و شارژ حساب کاربری نیز اعتبار داشته باشد، اگر بدون رزرو طرح ترافیک وارد محدوده شود، دوربین های طرح ترافیک خودرو را ثبت کرده و عوارض آن را تعیین می نمایند.

در مواردی که حساب کاربری در تهران من اعتبار نداشته باشد، با ارسال پیامک، مهلت مشخصی برای پرداخت مبلغ جریمه ترافیک اعلام می شود. راننده خودرو باید قبل از اتمام زمان تعیین شده، حساب کاربری خود در تهران من را شارژ نماید.

اگر زمان مشخص شده، تمام شود و فرد اعتبار خود را افزایش ندهد، بالاترین هزینه برای جریمه طرح ترافیک برای او در نظر گرفته خواهد شد. در صورت تردد خودرو با معاینه فنی عادی، مبلغ 109 هزار تومان، در صورت تردد خودرو با معاینه فنی برتر 79 تومان را در صورت تردد بدون رزرو خودرو به عنوان جریمه در نظر می گیرند.

رزرو طرح ترافیک از ظهر چهارشنبه هر هفته مقدور می شود و متقاضیان می توانند برای هفته بعد رزرو خود را انجام دهند. در غیر این صورت، اگر تعداد ظرفیت مجاز روزانه برای تردد تکمیل نشده باشد، رزرو روزانه طرح ترافیک نیز تا ساعت 24 همان روز امکانپذیر است.

اگر تعداد ظرفیت مجاز روزانه برای تردد در طرح ترافیک تکمیل شود و خودرو بدون داشتن رزرو وارد این محدوده ها شود، مبلغ 109 هزار تومان به عنوان جریمه در حساب کاربری او اعمال خواهد شد.

در صورتی که پس از رزرو طرح ترافیک، در محدوده آن تردد نشود، مبلغ 10 هزار تومان از مبلغ پرداختی از حساب کاربری کسر می شود و مابقی آن به حساب شهروندی بازگردانده می شود.

لغو رزرو طرح ترافیک خودرو تا ساعت 6 صبح هر روز امکانپذیر است.

رزرو طرح ترافیک در تهران

به یاد داشته باشید که امکان انتقال رزرو طرح ترافیک از یک خودرو به خودروی دیگر وجود ندارد و برای تردد هر خودرو باید به صورت جداگانه رزرو انجام شود.

به منظور رزرو طرح ترافیک می توانید از یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

1. رزرو با سایت تهران من

– برای رزرو طرح ترافیک خودرو باید وارد سایت تهران من شوید، یک حساب کاربری برای خودرو ثبت نمایید و حساب خود را شارژ کنید.

در صورت عدم شارژ به موقع حساب، حداکثر مبلغ جریمه برای شما در نظر گرفته خواهد شد؛ بر این اساس نسبت به شارژ به موقع حساب دقت کنید.

– به سایت تهران من وارد شوید و حساب کاربری بسازید. سپس به بخش حمل و نقل بروید و تاریخ مورد نظر را رزرو کنید. مبلغ تخصیص داده شده را پرداخت نمایید.

2. رزرو از طریق اپلیکیشن تهران من

3. رزرو کردن با استفاده از کد دستوری *137#

حتماً بخوانید: علائم خرابی واتر پمپ، علت خرابی و راهنمای رفع

جمع بندی

از آن جا که برای برقراری نظم و بهبود وضعیت تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک، این طرح برنامه ریزی و اجرا می شود، به شما توصیه می کنیم همیشه اعتبار حساب خود را شارژ کنید تا از جریمه آن مصون بمانید. در مواقع لزوم حتماً از روش های ذکر شده در مقاله برای رزرو طرح ترافیک اقدام کنید و سعی کنید تا بدون داشتن طرح وارد این محدوده نشوید.

 

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران