نحوه خرید طرح ترافیک تهران


خرید طرح ترافیک موضوع مهمی است که برای جلوگیری از جریمه شدن خودرو باید به آن توجه داشت. با توجه به افزایش جمعیت و افزایش روز افزون وسایل نقلیه، اداره راهنمایی و رانندگی رفت و آمد را در بعضی از نقاط شهر ممنوع اعلام کرده است. مقامات شهری برای کاهش تردد خودروهای شخصی در مناطق شلوغ، اقدام به پیاده سازی طرحی کردند تا در مناطق تعیین شده شهری فقط تعداد مشخصی از خودرو‌های شخصی که مجوز رفت و آمد داشته باشند؛ طرحی که در شهر تهران نیز به صورت ویژه در دستور کار مسئولان قرار گرفته و هم اکنون در حال اجراست. در این مقاله به شرح کامل نحوه خرید طرح ترافیک و ثبت نام می پردازیم.

اگر می خواهید صاحب یک شغل پردرآمد و پولساز در زمینه تعمیرات خودرو شوید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو ثبت نام کنید.

نحوه ثبت نام و خرید طرح ترافیک

خرید طرح ترافیک

سابقا ساکنان شهر تهران با مراجعه به سامانه Tehran.ir برای طرح ترافیک روزانه ثبت نام می کردند. اما در حال حاظر آدرس این سایت تغییر کرده است و شهروندان می توانند از در سامانه my.tehran.ir مشخصات خود را ثبت کنند.

خرید طرح ترافیک از سامانه تهران من به این گونه است که به طور کلی هر خودرویی که بخواهد وارد هر یک از بخش های محدوده طرح ترافیک و  زوج و فرد شود، باید هزینه بپردازد. البته به جز 20 روز هر فصل برای خودروهای تهران و 15 روز برای خودروهای شهرستان، برای سایر تردد ها می بایست هزینه پرداخت شود.

حتما بخوانید: استعلام خلافی خودرو با پلاک

روش خرید طرح ترافیک در سال 1400

برای خرید طرح ترافیک روش های گوناگونی وجود دارد. در ادامه شما را با ساده ترین روش های خرید طرح ترافیک آشنا می کنیم.

1- خرید طرح ترافیک با سامانه “تهران من”

خرید طرح ترافیک

قبل از هرچیز می بایست درسایت سامانه تهران من ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام و انتخاب نام کاربری و رمزعبور، حساب کاربری شما در سایت فعال می شود. سپس می توانید از طریق بخش “داشبورد من” در حساب کاربری خود، گزینه “افزایش اعتبار”را انتخاب کرده و حساب شهروندی خود را شارژ کنید. این اعتبار در حساب شهروندی شما باقی می ماند و در صورت تردد در محدوده طرح ترافیک، به میزان مشخص از آن کم می شود.

سپس سامانه از شما شماره پلاک خودرو و کد VIN را می خواهد.

خرید طرح ترافیک

2- خرید طرح ترافیک با اپلیکیشن تهران من

خرید طرح ترافیک

برای خرید طرح ترافیک می توانید جدای از سایت، اپلیکیشن تهران من را دانلود و نصب کرده و مراحل خرید طرح را از این طریق انجام دهید.

اپلیکیشن فرمون نیز غیر از کاربرد­­­های وسیعی از جمله استعلام خلافی، معاینه فنی، تعویض پلاک و…که دارد، دارای قابلیت خرید طرح ترافیک نیز می باشد.ترافیک.

برای این­کار کافیست ابتدا نسخه اندروید یا ios فرمون را روی موبایل­تان نصب کنید. سپس از محلی که با کادر قرمز رنگ  مشخص شده، مشخصات خود و ماشینتان­ مانند کد VIN را وارد کنید و سپس به راحتی می توانید از تمام خدمات این اپلیکیشن از جمله خرید طرح ترافیک استفاده کنید.

3-خرید طرح ترافیک با گوشی موبایل

به وسیله کد دستوری USSD  و بعد از شماره گیری #137* باید گزینه 6 یعنی “تهران من” را انتخاب کرده و سپس کد ملی خواسته شده خود را وارد کنید. در صورتی که مشخصات به نشان داده شده مطابقت داشته باشد؛ لازم است که عدد 1 را زده و آن ها را تایید کنید. بعد از آن برای انتخاب خرید طرح ترافیک یا رزرو آن، باید عدد 3 را وارد کنید و پلاک خودروی خود را ثبت نمایید.

حتما بخوانید: چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟

خرید طرح ترافیک روزانه با سامانه تهران من

خرید طرح ترافیک

برای خرید طرح ترافیک روزانه با سامانه تهران من، می بایست حساب کاربری خود را شارژ کرده و در منوی خرید طرح ترافیک، طرح روزانه دلخواه خود را انتخاب کنید. ساعت تردد و نوع معاینه فنی خودرویتان در میزان هزینۀ این طرح ترافیک، تاثیرگذار خواهند بود. طبیعتا هزینه طرح ترافیک در ساعات اوج ترافیک بیشتر است.

خرید طرح ترافیک هفتگی

برای خرید طرح ترافیک هفتگی، می توانید از صبح جمعه قبل از شروع هفته آتی، به سایت تهران من مراجعه کنید. درقانون جدید طرح ترافیک، پنج شنبه ها و جمعه ها و تعطیلات رسمی طرح ترافیک اجرا نخواهد شد. پنجشنبه ها فقط طرح آلودگی هوا از 8:30 تا 13 برقرار است.

خرید طرح ترافیک ماهیانه

طبق قوانین جدید ، امکان خرید طرح ترافیک به صورت ماهیانه  به شکل بسته های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه و با تخفیف های ویژه وجود دارد. اگر در محدوده طرح ترافیک زیاد تردد می کنید، خرید این بسته ها برای شما به صرفه تر است.

خرید طرح ترافیک

ساعات طرح ترافیک و زوج و فرد تهران در سال 1400

طرح ترافیک تهران و طرح زوج و فرد جدید یا کنترل آلودگی هوا در سال 1400 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح تا 17  بعد از ظهر و در روزهای پنج شنبه از ساعت 7:30 صبح تا 13  بعد از ظهر است، همچنین این طرح در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی اجرا نمی شود.

هزینه طرح ترافیک در سال 1400

هزینه طرح ترافیک در سال 1400 بستگی به محل سکونت مالک خودرو، قرار داشتن در محدوده طرح ترافیک، نوع معاینه فنی خودرو و …بستگی دارد.

روند کاری سیستم خرید طرح از سایت تهران من به این صورت است که اگر کاربر پس از رزرو ، از آن استفاده نکند، فقط مبلغ یک روز از حساب فرد کسر می ‌شود. بنابراین روال معقول این است که فقط در صورتی اقدام به خرید و رزرو طرح کنید که مطمئن هستید حتما از آن استفاده می کنید.

نحوه محاسبه هزینه طرح در سایت تهران من

هزینه خرید طرح از سایت تهران من به فاکتورهایی نظیر معاینه فنی، محدوده سکونت، محدوده تردد، ساعات تردد و … بستگی دارد.

خرید طرح ترافیک

نوع معاینه فنی خودرو

بسته به اینکه نوع معاینه فنی خودرو معاینه فنی برتر یا معاینه فنی عادی باشد و یا اینکه خودرو جزء خودرو های هیبریدی یا برقی باشد، هزینه طرح متغیر خواهد بود.

محدوده سکونت

سکونت در محدوده طرح ترافیک و سکونت در محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد) و خارج از محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا هر کدام روی هزینه نهایی خرید طرح تاثیرگذار هستند.

محدوده و ساعت تردد

با توجه به همه گیری کووید 19، طرح‌های ترافیکی تهران از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ برقرار خواهد بود و برای راحتی شهروندان یک بار خروج از هر دو طرح‌ از ساعت ۱۴:۳۰ آزاد است. در روزهای پنج شنبه نیز صرفاً طرح کنترل آلودگی هوا و از ساعت ۸:۳۰  تا ۱۳ اجرا خواهد شد.

نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات متفرقه خودرو

جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1402

جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1402

جریمه طرح ترافیک در تهران در سال 1402 با توجه به زمان ورود و خروج از طرح متفاوت است. در سال های اخیر در شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای پرچمعیت و بزرگ ایران مانند اصفهان، تبریز، شیراز و … به دلیل افزایش روز افزون جمعیت و همچنین افزایش خودروهای آن، برای جلوگیری از […]...

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

استعلام خلافی خودرو با کد ملی یکی از روش های کاربردی و راحت برای استعلام خلافی خودرو آنلاین است. همه ی ما به دنبال راحت ترین و سریع ترین روش استعلام خلافی و پرداخت آن هستیم...

چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟ شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو

چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟ شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو

گرفتن معاینه فنی خودرو در سال 1401مستلزم در اختیار داشتن مدارک و انجام مراحلی است. داشتن معاینه فنی، یکی از راهکارهای موثر در کاهش آلودگی هوا محسوب می شود...

دیدگاه کاربران