خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟

5 دقیقه زمان مطالعه

خرابی کویل خودرو به دلیل نقش مهمی که این قطعه در سیستم برق خودرو دارد، باید مورد توجه قرار گیرد و در اسرع وقت نسبت به عیب یابی و رفع مشکل اقدام شود. در صورتی که کویل خودرو خراب شده باشد، میزان ولتاژرسانی به خودرو دچار اختلال شده و در نتیجه فعالیت شمع‌های خودرو از بین می‌رود. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی را درمورد علائم خرابی کویل خودرو و تأثیری که در سیستم خودرو خواهد داشت، ارائه دهیم. اگر به یادگیری تعمیرات خودرو علاقه دارید، می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنی برق شرکت نمایید.

قطعات مختلف کویل خودرو و انواع آن

کویل خودرو به دو نوع وایر دار  و بدون وایر تقسیم می‌شوند؛ اما تمام کویل‌ها از اجزای مشابهی تشکیل شده‌اند. سیم پیچ اولیه، هسته مرکزی، سیم پیچ ثانویه، پایه و عایق بدنه قطعات سازنده یک کویل هستند.

عملکرد کویل خودرو چیست؟

کویل خودرو ولتاژ پایین باتری را گرفته و سپس با سیم پیچ‌های آن به ولتاژ بالا تبدیل کرده و نیروی لازم برای احتراق کامل خودرو را فراهم می‌سازد. سیم پیچ اولیه کویل خودرو جریان را از باتری می‌گیرد و مقداری تقویت آن را تقویت کرده و سپس وارد سیم پیچ ثانویه می‌کند. سیم پیچ ثانویه کویل میزان جریان ولتاژ را تا حد خیلی بالاتری تقویت خواهد کرد و نقش اصلی را در افزایش ولتاژ ایفا می‌کند.

عملکرد کویل خودرو

دلایل خراب شدن کویل خودرو چیست؟

در صورتی که فشار برق و گرما نوسان زیاد داشته باشد، کیفیت کویل و آلیاژهای تشکیل دهنده اجزای آن پایین باشد، سوکتی که سولفاته باشد، عملکرد باتری بد باشد، اتصالات خودروی نامناسب در خودرو وجود داشته باشد، شمع‌های خودرو خراب باشند و یا ایسیو دچار مشکل و ایراد شده باشد، می‌توانند موجب فرسودگی، خرابی، سوختن و یا عمل نکردن کویل خودرو شوند.

حتماً بخوانید: همه چیز درباره علائم خرابی و سوختن واشر سرسیلندر در انواع خودرو

علائم خرابی کویل خودرو

1- ریپ زدن خودرو

اگر کویل خودرو نیم سوز شود، موتور به درستی عمل نکند و دچار ریپ زدن و لرزش خواهد شد. این اتفاق در دور پایین بیشتر حس می‌شود.

2- روشن نشدن موتور خودرو

یکی از علائمی که نشان دهنده خراب شدن کویل خودرو است روشن نشدن موتور می‌باشد. این موضوع به دلیل نرسیدن برق به سر شمع‌های خودرو اتفاق می‌افتد و می‌تواند استارت خودرو را دچار مشکل کند.

کویل خراب خودرو

3- خاموش شدن خودرو؛ می‌تواند از علائم خرابی کویل خودرو باشد

گاهی بنزین به خوبی در سیلندرهای خودرو مصرف نمی‌شود، در نتیجه جرقه‌‎های نامناسبی در موتور رخ می‌دهد. این جرقه‌های نامنظم در نهایت به شمع موتور می‌رسند و موجب خرابی کوئل خواهند شد. در این موارد خودرو خاموش شده و حرکت کردن خودرو با اختلال روبرو می‌شود. در صورت خراب شدن کویل در اثر مصرف نادرست سوخت این احتمال وجود دارد که پس از خاموش شدن خودرو، با استارت زدن، خودروی شما دوباره روشن شود.

4- آتش سوزی

در زمان خرابی کویل پس از وارد شدن بنزین سیلندرها به اگزوز، آتش سوزی در اگزوز دور از ذهن نخواهد بود. به این اتفاق پس زدن شعله نیز گفته می‌شود که با خروج دود سیاه از اگزوز نمود پیدا خواهد کرد.

5- اختلال در استارت خوردن خودرو

یکی از مهم‌ترین نقش‌های کویل تأثیر آن در زمان استارت خودرو است؛ بنابراین، خرابی کویل خودرو به اختلال در استارت خودرو منجر خواهد شد. از دیگر علائمی که در زمان استارت خودرو به دلیل خرابی کویل ایجاد می‌شود، شنیده شدن صدای تق تق است.

اگر با مشکل سخت استارت خوردن خودرو مواجه شده‌اید، علاوه بر بررسی باتری، اتصالات، فیلتر سوخت و …، کویل خودرو را نیز چک کنید تا در صورت وجود مشکل در آن، بتوانید آن را رفع نمایید.

6- کاهش توان موتور خودرو؛ یکی از علائم خرابی کویل خودرو

هر راننده‌ای نسبت به میزان شتاب خودروی خود و توان موتور آن آگاه است. اگر در زمان رانندگی روی پدال گاز فشار دادید، متوجه شدید که شتاب خودرو مانند گذشته نیست، یا نه تنها شتاب زیادتر نشده، بلکه کم می‌شود و یا خودروی شما با شتاب گیری و فشار روی پدال گاز خاموش شود، به این معنی است که کویل خودرو مشکل دارد.

تمام علائم خراب شدن کویل ماشین

7- افزایش مصرف سوخت خودرو

زیاد مصرف شدن سوخت خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل عدم تنظیم باد لاستیک‌ها، مشکلات انژکتورها، خرابی فیلترهای هوا هستند. یکی دیگر از علت‌های افزایش میزان مصرف بنزین خودرو مشکل و خرابی کویل خودرو است که در بسیاری از مواقع به آن‌ توجهی نمی‌شود و علت زود تمام شدن سوخت خودرو تا مدت‌ها ناشناخته باقی می‌ماند.

8- روشن شدن چراغ چک داشبورد و نمایش کد مخصوص خرابی کویل خودرو

اگر چراغ چک داشبورد خودرو روشن شود، به معنی خراب شدن کویل است. همچنین در صورتی که پس از اسکن، کد موتور P0351 را مشاهده کردید، باید نسبت به تعویض کویل خودرو اقدام کنید؛ زیرا این کد از علائم خرابی کویل خودرو می‌باشد.

9- صدای انفجار از اگزوز

یکی از نشانه های خرابی کویل خودرو شنیده شدن صدای انفجاز از قسمت اگزوز خودرو است. این صدا همچنین ممکن است در زمان خرابی شمع خودرو به گوش برسد و از آن جایی که کویل در رسیدن ولتاژ به شمع‌ها و احتراق درست موتور نقش قابل توجهی دارد، خرابی کویل نیز می‌تواند موجب شنیده شدن صدای انفجار از اگزوز شود.

10- روغن ریزی از علائم خرابی کویل خودرو

اگر کویل خودرو خیلی داغ شده باشد، بدنه آن ترک بر می دارد و در نتیجه خودرو دچار نشتی روغن از کویل خواهد شد. روغن ریزی کویل، موجب اختلال در عملکرد کویل و همچنین خودرو خواهد شد.

علائم خرابی کویل خودرو را بشناسید

تست کویل خودرو چگونه است؟

دو روش تست کویل وجود دارد که بر اساس اینکه کویل CNP و یا COP باشد، باید نسبت به تست آن اقدام نمود.

روش تست کویل CNP

موتور خودرو را خاموش کنید و سپس سیم‌های شمع را از کلاهک آن جدا نمایید. یک شمع جدید را به سیم‌ها وصل کنید. از یک شخص دیگر بخواهید تا فیوزی پمپ بنزین قرار دارد، قطع نماید. در این مرحله خودرو را روشن کنید و به دقت به فضایی که مربوط به شمع خودرو می‌باشد و اکنون خالی است، نگاه کنید.

اگر جرقه آبی رنگ در این فضای خالی مربوط به شمع مشاهده کردید، یعنی موتور عملکرد درستی دارد.

اگر جرقه نارنجی رنگ مشاهده کردید و یا اصلاً جرقه‌ای تشکیل نشد، به معنی خرابی کویل است.

در انتها شمع جدید را جدا کنید، سیم‌های مربوط به شمع را به آن متصل کنید و در آخر به فیوز پمپ بنزین بزنید.

چطور کویل را تست کنیم

روش تست کویل COP

برای انجام تست کویل‌های COP برخلاف تست کویل CNP باید موتور را روشن کنید و اجازه دهید تا در حالت درجا کار کند. کویل‌ها را به ترتیب خارج کنید تا تفاوت عملکرد موتور را بررسی نمایید. اگر پس از جدا کردن کویل متوجه صدای خشن و سخت بشوید، به معنی کارکرد صحیح کویل است. این روش را برای تمام کویل‌ها انجام دهید و در انتها در صورت سالم بودن کویل‌ها، آن‌ها را به حالت قبل بازگردانید.

جمع بندی

کویل، یکی از قطعات مهم خودرو است که در استارت خوردن، روشن ماندن و شتاب گیری خودرو نقش دارد. در صورتی که علائم و نشانه‌های مربوط به معیوب شدن کویل خودرو را در خودرو مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام کنید. به شما توصیه می‌کنیم برای عیب یابی حرفه‌ای و درست، خودرو را به یک مکانیک خودرو بسپارید تا مشکل را عیب یابی و در صورت لزوم قطعه را تعویض نماید. سرویس خودرو و همچنین توجه به علائم مختلف خودرو را جدی بگیرید و هر زمانی که تغییراتی را در وضعیت اتومبیل خود حس کردید، نسبت به علت آن بی تفاوت نباشید تا از آسیب رسیدن به قطعات دیگر خودرو جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *