خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟


خرابی کویل خودرو به دلیل نقش مهمی که این قطعه در سیستم برق خودرو دارد، باید مورد توجه قرار گیرد و در اسرع وقت نسبت به عیب یابی و رفع مشکل اقدام شود. در صورتی که کویل خودرو خراب شده باشد، میزان ولتاژرسانی به خودرو دچار اختلال شده و در نتیجه فعالیت شمع‌های خودرو از بین می‌رود. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی را درمورد علائم خرابی کویل خودرو و تأثیری که در سیستم خودرو خواهد داشت، ارائه دهیم. اگر به یادگیری تعمیرات خودرو علاقه دارید، می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنی برق شرکت نمایید.

علائم خرابی کویل خودرو

وقتی کوبل ماشی خراب شود یا برق به آن نرسد نشانه هایی از خود بروز می دهد. نشانه ها و علائم خرابی کویل خودرو عبارتند از:

1- ریپ زدن خودرو

اگر کویل خودرو نیم سوز شود، موتور به درستی عمل نکند و دچار ریپ زدن و لرزش خواهد شد. این اتفاق در دور پایین بیشتر حس می‌شود.

2- روشن نشدن موتور خودرو

یکی از علائمی که نشان دهنده خراب شدن کویل خودرو است روشن نشدن موتور می‌باشد. این موضوع به دلیل نرسیدن برق به سر شمع‌های خودرو اتفاق می‌افتد و می‌تواند استارت خودرو را دچار مشکل کند.

 

3- خاموش شدن خودرو؛ می‌تواند از علائم خرابی کویل خودرو باشد

گاهی بنزین به خوبی در سیلندرهای خودرو مصرف نمی‌شود، در نتیجه جرقه‌‎های نامناسبی در موتور رخ می‌دهد. این جرقه‌های نامنظم در نهایت به شمع موتور می‌رسند و موجب خرابی کوئل خواهند شد. در این موارد خودرو خاموش شده و حرکت کردن خودرو با اختلال روبرو می‌شود. در صورت خراب شدن کویل در اثر مصرف نادرست سوخت این احتمال وجود دارد که پس از خاموش شدن خودرو، با استارت زدن، خودروی شما دوباره روشن شود.

4- آتش سوزی

در زمان خرابی کویل پس از وارد شدن بنزین سیلندرها به اگزوز، آتش سوزی در اگزوز دور از ذهن نخواهد بود. به این اتفاق پس زدن شعله نیز گفته می‌شود که با خروج دود سیاه از اگزوز نمود پیدا خواهد کرد.

دلایل خراب شدن کویل خودرو چیست؟ 5- اختلال در استارت خوردن خودرو

یکی از مهم‌ترین نقش‌های کویل تأثیر آن در زمان استارت خودرو است؛ بنابراین، خرابی کویل خودرو به اختلال در استارت خودرو منجر خواهد شد. از دیگر علائمی که در زمان استارت خودرو به دلیل خرابی کویل ایجاد می‌شود، شنیده شدن صدای تق تق استارت است.

اگر با مشکل سخت استارت خوردن خودرو مواجه شده‌اید، علاوه بر بررسی باتری، اتصالات، فیلتر سوخت و …، کویل خودرو را نیز چک کنید تا در صورت وجود مشکل در آن، بتوانید آن را رفع نمایید.

6- کاهش توان موتور خودرو

هر راننده‌ای نسبت به میزان شتاب خودروی خود و توان موتور آن آگاه است. اگر در زمان رانندگی روی پدال گاز فشار دادید، متوجه شدید که شتاب خودرو مانند گذشته نیست، یا نه تنها شتاب زیادتر نشده، بلکه کم می‌شود و یا خودروی شما با شتاب گیری و فشار روی پدال گاز خاموش شود، به این معنی است که کویل خودرو مشکل دارد.

 

7- افزایش مصرف سوخت خودرو

زیاد مصرف شدن سوخت خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل عدم تنظیم باد لاستیک‌ها، مشکلات انژکتورها، خرابی فیلترهای هوا هستند. یکی دیگر از علت‌های افزایش میزان مصرف بنزین خودرو مشکل و خرابی کویل خودرو است که در بسیاری از مواقع به آن‌ توجهی نمی‌شود و علت زود تمام شدن سوخت خودرو تا مدت‌ها ناشناخته باقی می‌ماند.

افزایش مصرف سوخت خودرو 8- روشن شدن چراغ چک داشبورد و نمایش کد مخصوص خرابی کویل خودرو

اگر چراغ چک داشبورد خودرو روشن شود، به معنی خراب شدن کویل است. همچنین در صورتی که پس از اسکن، کد موتور P0351 را مشاهده کردید، باید نسبت به تعویض کویل خودرو اقدام کنید؛ زیرا این کد از علائم خرابی کویل خودرو می‌باشد.

9- صدای انفجار از اگزوز

یکی از نشانه های خرابی کویل خودرو شنیده شدن صدای انفجاز از قسمت اگزوز خودرو است. این صدا همچنین ممکن است در زمان خرابی شمع خودرو به گوش برسد و از آن جایی که کویل در رسیدن ولتاژ به شمع‌ها و احتراق درست موتور نقش قابل توجهی دارد، خرابی کویل نیز می‌تواند موجب شنیده شدن صدای انفجار از اگزوز شود.

10- روغن ریزی

اگر کویل خودرو خیلی داغ شده باشد، بدنه آن ترک بر می دارد و در نتیجه خودرو دچار نشتی روغن از کویل خواهد شد. روغن ریزی کویل، موجب اختلال در عملکرد کویل و همچنین خودرو خواهد شد.

عملکرد کویل خودرو چیست؟

کویل خودرو به دو نوع وایر دار  و بدون وایر تقسیم می‌شوند؛ اما تمام کویل‌ها از اجزای مشابهی تشکیل شده‌اند. سیم پیچ اولیه، هسته مرکزی، سیم پیچ ثانویه، پایه و عایق بدنه قطعات سازنده یک کویل هستند.
کویل خودرو ولتاژ پایین باتری را گرفته و سپس با سیم پیچ‌های آن به ولتاژ بالا تبدیل کرده و نیروی لازم برای احتراق کامل خودرو را فراهم می‌سازد. سیم پیچ اولیه کویل خودرو جریان را از باتری می‌گیرد و مقداری تقویت آن را تقویت کرده و سپس وارد سیم پیچ ثانویه می‌کند. سیم پیچ ثانویه کویل میزان جریان ولتاژ را تا حد خیلی بالاتری تقویت خواهد کرد و نقش اصلی را در افزایش ولتاژ ایفا می‌کند.

عملکرد کویل خودرو چیست؟

دلایل خراب شدن کویل خودرو چیست؟

برخی از دلایل و علل خرابی کویل خودرو عبارتند از:

 • در صورتی که فشار برق و گرما نوسان زیاد داشته باشد
 • کیفیت کویل و آلیاژهای تشکیل دهنده اجزای آن پایین باشد
 • سوکتی که سولفاته باشد
 • عملکرد باتری بد باشد
 • اتصالات خودروی نامناسب در خودرو وجود داشته باشد
 • شمع‌های خودرو خراب باشند
 • ایسیو دچار مشکل و ایراد شده باشد

این موارد می‌توانند موجب فرسودگی، خرابی، سوختن و یا عمل نکردن کویل خودرو شوند.

حتماً بخوانید: همه چیز درباره علائم خرابی و سوختن واشر سرسیلندر در انواع خودرو

تست کویل خودرو چگونه است؟

دو روش تست کویل وجود دارد که بر اساس اینکه کویل CNP و یا COP باشد، باید نسبت به تست آن اقدام نمود.

روش تست کویل CNP

 1. موتور خودرو را خاموش کنید و سپس سیم‌های شمع را از کلاهک آن جدا نمایید.
 2. یک شمع جدید را به سیم‌ها وصل کنید. از یک شخص دیگر بخواهید تا فیوزی پمپ بنزین قرار دارد، قطع نماید.
 3. در این مرحله خودرو را روشن کنید و به دقت به فضایی که مربوط به شمع خودرو می‌باشد و اکنون خالی است، نگاه کنید.
 4. اگر جرقه آبی رنگ در این فضای خالی مربوط به شمع مشاهده کردید، یعنی موتور عملکرد درستی دارد.
 5. اگر جرقه نارنجی رنگ مشاهده کردید و یا اصلاً جرقه‌ای تشکیل نشد، به معنی خرابی کویل است.
 6. در انتها شمع جدید را جدا کنید، سیم‌های مربوط به شمع را به آن متصل کنید و در آخر به فیوز پمپ بنزین بزنید.

روش تست کویل COP

 1. برای انجام تست کویل‌های COP برخلاف تست کویل CNP باید موتور را روشن کنید و اجازه دهید تا در حالت درجا کار کند.
 2. کویل‌ها را به ترتیب خارج کنید تا تفاوت عملکرد موتور را بررسی نمایید.
 3. اگر پس از جدا کردن کویل متوجه صدای خشن و سخت بشوید، به معنی کارکرد صحیح کویل است.
 4. این روش را برای تمام کویل‌ها انجام دهید و در انتها در صورت سالم بودن کویل‌ها، آن‌ها را به حالت قبل بازگردانید.

جمع بندی

در این مطلب به علل و علائم خرابی کویل پرداختیم و دیدیم که کویل، یکی از قطعات مهم خودرو است که در استارت خوردن، روشن ماندن و شتاب گیری خودرو نقش دارد.
در صورتی که علائم و نشانه‌های مربوط به برق نرسیدن به کویل و معیوب شدن آن را در خودرو مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام کنید.
به شما توصیه می‌کنیم برای عیب یابی حرفه‌ای و درست، خودرو را به یک مکانیک خودرو بسپارید تا مشکل را عیب یابی و در صورت لزوم قطعه را تعویض نماید.
سرویس خودرو و همچنین توجه به علائم مختلف خودرو را جدی بگیرید و هر زمانی که تغییراتی را در وضعیت اتومبیل خود حس کردید، نسبت به علت آن بی تفاوت نباشید تا از آسیب رسیدن به قطعات دیگر خودرو جلوگیری کنید.

4.4/5 - (47 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات موتور خودرو

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

سیستم جرقه زنی یکی از اجزا سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم از بخش ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده و یکی از مهم ترین سیستم ها در خودروها می باشد...

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت. در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است...

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

انگشتی یا اسبک موتور یکی از اجزا مهم ماشین به شمار رفته که نقش بسزایی را در عملکرد صحیح موتور ایفا می کند. انگشتی موتور در قسمت بالا تنه موتور، در بالای سر سیلندر قرار دارد و برای دسترسی به آن کافی است، درپوش سوپاپ را برداشته و با توجه به 16 یا 8 سوپاپ […]...

بهترین روش تقویت موتور خودرو

بهترین روش تقویت موتور خودرو

تقویت موتور خودرو یا تیونینگ موتور ماشین یکی از روش های محبوب میان علاقه مندان به سرعت است. با استفاده از روش های نرم افزاری همچون تغییرات تنظیمات ایسیو ECU یا سخت افزاری، می توان نسبت به افزایش میزان گشتاور موتور خودرو اقدام کرد که در نتیجه دور موتور یا به اصطلاح شتاب ماشین بیشتر از […]...

دیدگاه کاربران

 • Ghasem گفت: پاسخ

  سلام مقاومت اهمی سیم پیچ اولیه و ثانویه کوئل کروز ۲۰۶ تیپ ۲ tu3 سوکت کج چند اهم باید باشه؟

 • شایسته گفت: پاسخ

  سلام..از کویل یک خودرو برای خودروی دیگر استفاده کرد؟مثلا از کویل نیسان وانت برای پروتون ویرا یا جتو؟

  • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

   سلام، خیر این امکان وجود ندارد.