12 نکته برای رعایت ایمنی در جوشکاری و جلوگیری از خطرات آن 


ایمنی در جوشکاری از مهم ترین اقداماتی است که هر یک از افراد مرتبط با آن اعم از جوشکار و مسئول ایمنی یک شرکت بزرگ باید به آن توجه نمایند. خطراتی که در جوشکاری می تواند موجب آسیب به افراد مختلف شود، بسیار زیاد است؛ بنابراین، رعایت اصول اولیه ایمنی در این شغل الزامی است. برای جلوگیری از بروز فجایع بزرگ در زمان جوشکاری این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در صورت علاقمندی به یادگیری جوشکاری و ورود به بازارکار این شغل، دعوت می کنیم تا در دوره آموزش جوشکاری ثبت نام نمایید. مفتخریم که در این مجتمع آموزشی تمامی دوره ها را به صورت تئوری و عملی برگزار می کنیم و شرکت کنندگان با تجربه و دانش کافی دوره ها را به اتمام خواهند رساند.

1. کتاب راهنمای تجهیزات و عملیات جوشکاری را مطالعه کنید

مطالعه کتاب های راهنمای هر یک از تجهیزاتی که خریداری می کنید اطلاعات مفید و مهمی را به شما می دهد. این اطلاعات شامل موارد ایمنی هر کدام از تجهیزات و همچنین مطالبی درباره بهبود عملکرد و کارایی دستگاه است. در صورتی که دفترچه راهنمای تجهیزات خود را گم کرده اید، با شرکت سازنده تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین در سایت تولید کننده، دفترچه را مطالعه فرمایید.

2. لباس مناسب جوشکاری بپوشید

در زمان انجام هر یک از انواع جوشکاری هرگز شلوارک و لباس آستین کوتاه نپوشید. حتی کوچک ترین کارهای جوشکاری به پوشیدن لباس و به همراه داشتن سایر تجهیزات مناسب از جمله کلاه و دستکش نیاز دارند.

لباس هایی که برای جوشکاری مناسب و مقاوم هستند، شلوارهای جین و پیراهن های جوش می باشند. به این بهانه که لباس های جوشکاری سنگین و محدود کننده هستند، از پوشیدن آن ها سر باز نزنید. این لباس ها مخصوص جوشکاری هستند و از چرم پوست خوک و مواد مقاوم به شعله تولید می شوند، بنابراین بهترین محافظ برای سلامت جسم شماست.

3. از محافظ های سر، صورت، گردن، چشم و گوش استفاده نمایید

کلاه های جوشکاری باید یک فیلتر مناسب برای حفاظت از صورت و چشم ها داشته باشند. این کلاه ها فضا را تاریک می کنند تا چشم های اپراتور خسته نشوند. همچنین در زمان جوشکاری باید از محافظ های گوش و دیگر محافظ های لازم استفاده شود.

برای محافظت از سایر افراد نیز حتماً صفحات یا موانع را در مکان های مناسب قرار دهید تا از آسیب وارد شدن به افراد دیگر جلوگیری شود.

از محافظ های سر، صورت، گردن، چشم و گوش استفاده نمایید

4. استفاده از دستکش جوشکاری؛ یکی از مهم ترین اصول ایمنی در جوشکاری

دستکش های جوشکاری در سایزهای مختلف و برای لمس بهتر تجهیزات و ابزار جوشکاری ساخته شده اند تا کار کردن برای جوشکار راحت تر شود. به یاد داشته باشید که با دستکش جوشکاری هرگز وسایل جوش داده شده را برندارید. برای بلند کردن و جابجایی قطعات جوش زده، باید از انبردست استفاده کنید تا دچار سوختگی نشوید.

5. تمامی درزها و دکمه های لباس های خود را ببندید

پوشیدن لباس بدون بستن تمام دکمه ها، جیب ها و سرآستین ها می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر جرقه های جوشکاری وارد جیب، درز لباس، آستین، شلوار و … شود، می تواند آسیب شدید ایجاد کند. این جرقه ها حاوی پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش هستند و در اثر برخورد با پوست می توانند آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به وجود آورند. بنابراین، نسبت به بستن تمامی قسمت هایی را که امکان ورود جرقه در آن ها هست، جدی بگیرید.

تمامی درزها و دکمه های لباس های خود را ببندید

6. پوشیدن کفش و چکمه مناسب؛ یکی دیگر از موارد مهم ایمنی در جوشکاری

کفش و چکمه های چرمی بهترین محافظ پا برای جوشکاران به شمار می روند. شلوار را روی کفش های چرمی جوشکاری قرار دهید تا از سوزش در پاها و دود کردن کفش ها جلوگیری شود.

7. وسایل اشتعال زا را در اطراف قرار ندهید

در صورت برخورد جرقه های جوشکاری با هر ماده قابل اشتعالی، فاجعه های بزرگی رخ خواهد داد. بنابراین، در زمان جوشکاری جداً از قرار دادن هر گونه وسیله قابل اشتعال در اطراف خود خودداری کنید. همچنین وسایلی مانند فندک و کبریت را در جیب های لباس خود و اطرافیان نگذارید.

فاصله ایمن برای قرار دادن وسایل دیگر نسبت به محیط کار جوشکار حداقل 10 متر می باشد.

8. از تنفس گازهای جوشکاری جلوگیری کنید

دودهایی که در زمان جوشکاری در فضا تولید می شوند، بسیار خطرناکند. بنابراین، برای جوشکاری در محیط های سرپوشیده باید هودهای مناسب نصب شود. یکی دیگر از مشکلاتی که انواع گازهای محافظ جوشکاری می توانند ایجاد کنند، اشتعال و انفجار است که در صورت تجمع این گازها در فضا می تواند حادثه به بار بیاورد. بر این اساس، نصب هودهای مناسب و قدرتمند در فضاهای سرپوشیده یکی از اصول مهم ایمنی در جوشکاری است.

یکی از مواردی که در زمان کار با برخی از مواد جوشکاری نادیده گرفته می شود، استفاده از ماسک می باشد. در مواقعی که با یک سری از مواد جوشکاری انجام می دهید، حتماً از ماسک های مناسب استفاده نمایید.

در حین جوشکاری با بعضی مواد استفاده از دستگاه تنفس ضروری است. بنابراین، برای اطلاع از موادی که به ماسک و دستگاه تنفس احتیاج دارند به برگه اطلاعات الکترود جوشکاری مراجعه کنید. همچنین می توانید با مهندس جوشکاری یا متخصص ایمنی صنعتی برای انجام مراحل مشورت نمایید.

از تنفس گازهای جوشکاری جلوگیری کنید

9. وسایل و تجهیزات جوشکاری را در جای مناسب خود قرار دهید

در زمان جوشکاری حتماً محیط اطراف خود و فضای جوشکاری را خالی کنید. از قرار دادن وسایل زیاد در موقع کار کردن، خودداری نمایید. وجود تجهیزات و وسایل غیرضروری در فضای کار می تواند موجب اختلال در روند کار شوند. بنابراین، همیشه محیط کار خود را مرتب و وسایل اضافه را از خود دور کنید. به عنوان مثال کابل ها را از روی زمین، راهروها و نردبان ها بردارید و در مکان مناسب قرار دهید.

10. از گیربکس و یا فیکسچر استفاده کنید

در کارهای سنگین و بزرگ سعی کنید تا زنجیر و بالابرها را برای جابجایی و چرخاندن قطعات، حذف کنید. وجود گیربکس یا فیکسچر می تواند کارها را برای شما راحت تر کند و همچنین خطرات و حوادث احتمالی حین انجام کار را کاهش دهد.

حتما بخوانید: با انواع روش های جوشکاری آشنا شوید

11. در زمان جوشکاری استفاده از کمربند ایمنی را جدی بگیرید

اگر در ارتفاعات و روی داربست ها کار می کنید، حتماً از کمربند ایمنی استفاده نمایید. کمربند ایمنی مانند سایر مشاغلی که در ارتفاع انجام می شوند، می تواند از سقوط افراد و حوادث ناگوار جلوگیری کند.

در زمان جوشکاری استفاده از کمربند ایمنی را جدی بگیرید

12. علامتگذاری فلز جوش زده؛ از اصول ایمنی در جوشکاری

پس از اتمام کار، تمام جوشکاران باید حداقل 30 دقیقه در محل حاضر باشند و از ترک محیط کار بلافاصله پس از انجام جوشکاری خودداری شود.

یکی دیگر از نکات مهم ایمنی این است که جوشکار باید فلزی را که عملیات جوشکاری روی آن انجام شده است، با یک ابزار و یا علامت، نشان دار کند تا از بروز حادثه برای سایر افراد جلوگیری به عمل آید.

جمع بندی

در این مقاله 12 مورد بسیار مهم برای رعایت اصول ایمنی در جوشکاری را بررسی کردیم تا از ایجاد آسیب به جوشکار و سایر افرادی که در محیط حضور دارند، جلوگیری شود. علاوه بر 12 نکته عمومی برای جوشکاری، هر یک از انواع جوشکاری مانند جوشکاری آرگون نیز نکات مهمی دارند که باید به آن ها نیز دقت شود. برای جدیت در رعایت نکات ایمنی در جوشکاری باید برای تمامی کارفرمایان، مهندسان و کارگران قوانین یکسان وضع شود. بر اساس قوانین تبیین شده، اگر در حین انجام کار هر یک از افراد موارد ضروری را اجرا نکنند، برای آن ها جریمه در نظر گرفته شود. همچنین افراد دیگر در صورت مشاهده و عدم اطلاع رسانی به نیروهای مربوطه، خود نیز مشابه فرد خاطی جریمه و تنبیه شود.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
حامد کوچک نژاد
حامد کوچک نژاد

حامد کوچک نژاد هستم. عاشق جوشکاری هستم. 5 سال سابقه کار و تدریس در رشته جوش آرگون، جوش برق، co2 و ... دارم. علاقه‌ام به نوشتن باعث شد به نویسندگی درباره تجربیاتم بپردازم.

آخرین مقالات جوشکاری

بازار کار و درآمد شغل جوشکاری

بازار کار و درآمد شغل جوشکاری

یکی از مشاغلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده و از درآمد نسبتا پایینی برخوردار است، جوشکاری میباشد. از آن جایی که فرآیند جوشکاری، دشوار و پیچیده است، همچنین شرایط سخت و عوارض آن، باعث شده تا این شغل به حد اشباع نرسد...

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

قبل از صحبت در مورد انواع گازهای جوشکاری و کاربرد آنها و به ترکیب گازها مورد استفاده می پردازیم و به سوال “در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟” پاسخ می دهیم. جالب است بدانید در مدت زمان کوتاهی که کار جوشکاری برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته است، تا چه اندازه ترقی […]...

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

احتمالاً شما جوشکارانی را دیده اید که هنگام جوشکاری از عینک یا کلاه ایمنی استفاده می کنند. آنها از این عینک برای محافظت از چشمان خود در برابر شعله جوش استفاده می کنند که به عنوان برق زدگی چشم نیز شناخته می شود...

کاربرد جوشکاری آرگون [نکات مهم جوش آرگون]

کاربرد جوشکاری آرگون [نکات مهم جوش آرگون]

جوشکاری آرگون یکی از روش های رایج جوشکاری می باشد. جوش آرگون در واقع جوشکاری قوسی تنگستن است که با یک گاز محافظ پوشانده شده است و از آنجایی که در این فرآیند از گاز آرگون استفاده می شود، به جوش آرگون معروف است...

دیدگاه کاربران