جوشکاری آرگون چیست و چگونه انجام می شود؟

5 دقیقه زمان مطالعه

جوشکاری آرگون، جوشکاری قوس تنگستن نیز نامیده می شود که برای جوش صفحات مختلفی مانند آلومینیوم، منیزیم و مس قابل استفاده می باشد. جوشکاری قوس الکتریکی در صنایع خاصی مانند صنایع نظامی، برق، دریایی، پتروشیمی، هوایی و … پرکاربرد است. در این مقاله اطلاعات جامعی درباره جوشکاری آرگون (TIG) در اختیار شما عزیزان قرار دادیم تا پس از آشنایی با این نوع جوشکاری، بتوانید نسبت به وارد شدن به این شغل تصمیم گیری نمایید. از علاقمندان به جوشکاری دعوت می کنیم تا در دوره آموزش جوشکاری آرگون (TIG) آموزشگاه فنی برق ثبت نام و شرکت نمایند. دوره های این مجتمع آموزشی به صورت تئوری و عملی برگزار شده و کارورزان گرامی می توانند پس از اتمام کلاس های آموزشی وارد بازار کار شوند همچنین از راهنمایی ها و پاسخگویی اساتید خود حتی پس از آن نیز بهره مند شوند.

جوشکاری آرگون از چه اجزائی تشکیل می شود؟

در جوشکاری Tungsten Inert Gas (TIG) از گاز آرگون که یک گاز غیرفعال یا بی اثر است، به عنوان گاز محافظ جوشکاری استفاده می شود. گاز محافظ آرگون از آلوده شدن ناحیه جوش و الکترود تنگستن جلوگیری می کند. گاز از یک قسمت پخش کننده که به تفنگ جوش یا متصل است، منتشر می شود.

در این نوع جوشکاری از تأمین منبع گرما توسط تنگستن انجام خواهد شد. زمانی که برق از تنگستن عبور می کند، نور و گرما ایجاد می شود. گرمایی که تنگستن ایجاد می کند در حدود 11 هزار درجه فارنهایت است، در نتیجه مواد پر کننده جوشکاری را ذوب می کند. اما یک سؤال مهم این است که مواد پر کننده جوشکاری چه موادی هستند؟ از مواد مختلفی به عنوان مواد پر کننده در جوشکاری آرگون استفاده می شود. مواد پر کننده باید به فلزاتی که قصد دارید آن ها را به یکدیگر جوش دهید، بچسبند.

پر کننده ها دارای قطر و ضخامت های مختلفی هستند که با توجه به ضخامت فلزهای مورد استفاده، باید انتخاب شوند.

چرا آرگون در جوشکاری استفاده می شود

جوشکاری آرگون چگونه انجام می شود؟

– تمیز نگه داشتن قسمت جوش

برای شروع جوشکاری آرگون باید بخشی را که می خواهید عملیات جوش روی آن انجام دهید، تمیز نگه دارید. سطح مورد نظرتان باید عاری از هر گونه کثیفی، آلودگی، گرد و غبار و … باشد. همچنین فلز نباید چرب و روغنی باشد. سطح کار خود را پیش از شروع جوشکاری تمیز و خشک کنید.

در صورت اکسید شدن فلز باید قبل از آغاز کار، آن را بسابید. استفاده از مسواک، سنباده و … می تواند در تمیز کردن قسمت های اکسید شده، کمک کند.

– سپر محافظ را متصل کنید

با استفاده از گاز آرگون باید یک مخروط را به عنوان محافظ در اطراف ناحیه جوش قرار دهید. گاز محافظ از یک منبع بزرگ تأمین شده و با یک شلنگ به  سمت محل جوش جریان می یابد. در نهایت با نوک مشعل جوش به خارج هدایت می شود.

– افزایش گرما برای انجام عملیات جوشکاری آرگون

در این مرحله باید منبع تغذیه را فعال نمایید تا برق از الکترود عبور کند. در واقع جوشکار مشعل را در یک دست و مواد پر کننده را نیز در دست دیگر خود نگه می دارد. سپس با فشار دادن پا بر روی پدال دستگاه جوش، قوس آن که تولید گرما می کند، روشن می شود.

جوشکاری آرگون چگونه است

– ذوب شدن فلزات

پس از روشن شدن دستگاه و زیاد شدن حرارت، فلزات ذوب شده و یک گودال کوچک تشکیل می شود. با قرار دادن منبع گرما،گاز محافظ و مواد پر کننده در اطراف محل مورد نظر برای جوش، عملیات جوش انجام می شود.

حتما بخوانید: آشنایی با مهم ترین ابزار مورد نیاز برای جوشکاری

– جریان گاز آرگون را حفظ کنید

گاز آرگون قبل از شروع قوس، شروع به جریان می کند اما پس از اتمام جوشکاری نیز باید جریان آن بر روی جوش جدید برقرار باقی بماند. گاز محافظ آرگون برای جلوگیری از اکسید شدن فلزات جوشکاری و همچنین پیشگیری از جوش نادرست در زمان سرد شدن حائز اهمیت است.

برخی از دستگاه های جوشکاری TIG دارای ویژگی جریان آرگون پس از اتمام جوشکاری هستند. در غیر این صورت بهتر است این جریان را حتی پس از پایان کار خود قطع نکنید.

جوشکاری TIG چیست

جوشکاری آرگون چه مزایایی دارد؟

1- جوشکاری فلزات حساس

آلومینیوم در زمان جوشکاری به خوردگی و اکسید شدن بسیار حساس است. استفاده از جوشکاری آرگون برای آلومینیوم به میزان زیادی از این اتفاقات پیشگیری می کند.

2- انجام دادن جوش های بحرانی

استفاده از جوشکاری آرگون موجب ایجاد جوش های پیوسته می شود. با توجه به اینکه جوش محافظ در این روش نیاز است، جوشکاری TIG موجب ایجاد جوش محکم، پایدار و با دوام خواهد شد.

3- جوشکاری انواع فلزات

برای جوشکاری فلزات مختلف از انواع جوشکاری استفاده می شود. از جوشکاری آرگون برای بسیاری از فلزات به جز فولاد معمولی، جوشکاری آرگون بسیار رایج است. همچنین جوشکاری فلزات مخلوط با جوشکاری TIG امکانپذیر می باشد. با این نوع جوشکاری بهترین محافظت در برابر خوردگی رخ می دهد. به عنوان مثال فلزاتی که در معرض رطوبت هستند، با سرعت بیشتری دچار خوردگی می شوند؛ اما جوشکاری آرگون مانع این اتفاق خواهد شد.

4- دقت و زیبایی در کار

با توجه به اینکه در جوشکاری آرگون ماده پر کننده با دست در محل جوش تنظیم می شود، کنترل این نوع جوش ها بسیار راحت تر می باشد. همین امر سبب می شود تا جوشی صاف و زیبا، با کمترین میزان جوش نادرست و نامنظم تشکیل شود. در صورت حساسیت موضوع از لحاظ زیبایی شناسی می توان از این نوع جوش استفاده کرد تا کمترین میزان برجستگی های نامطلوب و ناصافی در انتهای کار ایجاد شده باشد.

جوشکاری آرگون کجا کاربرد دارد؟

ترکیبات آرگون در جوشکاری

انواع مختلفی از گاز آرگون و مخلوط آن با گازهای دیگر وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

آرگون خالص

استفاده از آرگون خالص 99.996% متداول ترین نوع مورد استفاده در جوشکاری TIG می باشد.

آرگون و هلیوم

ترکیبی از آرگون 75% و هلیوم 25% در جوشکاری آرگون استفاده می شود. هر چند این مخلوط در جوشکاری TIG خیلی رایج نیست؛ اما معمولاً در تنظیمات صنعتی کاربرد زیادی دارد.

حتما بخوانید: جوشکاری چیست و چگونه انجام می شود؟

آیا گاز آرگون منقضی می شود؟

آرگون از گازهای غیرفعال و نجیب است که با مواد دیگر واکنش نمی دهد؛ بنابراین، تاریخ انقضا ندارد و خراب شدنی نیست.

آیا آرگون موجب انفجار می شود؟

گاز آرگون به دلیل بی اثر بودن آن، منفجر نمی شود. اما در صورتی که ظرف حاوی آرگون سوراخ شود و تحت فشار باشد، احتمال انفجار آن وجود دارد.

قیمت آرگون خیلی بالاست؟

قیمت گاز آرگون خیلی بالا نیست و جزء گازهای مقرون به صرفه به شمار می رود. هر چند که قیمت گاز دی اکسید کربن از آن پایین تر است، اما به دلیل کیفیت کاری که ایجاد می کند، از پرکاربردترین گازهای جوشکاری می باشد.

فواید جوشکاری آرگون

 

نکات ایمنی جوشکاری آرگون و استفاده از آن

علاوه بر 12 نکته برای رعایت ایمنی در جوشکاری و جلوگیری از خطرات آن، جوشکاری آرگون 2 نکته بسیار مهم و حیاتی دیگر دارد که به آن ها اشاره کرده ایم:

1. در جوشکاری TIG هرگز از ترکیب گاز آرگون 75% و دی اکسید کربن 25% استفاده نکنید. دی اکسید کربن به راحتی موجب اکسید شدن الکترود تنگستن شده و کیفیت جوشکاری با این ترکیب بسیار پایین می آید.

2. تنفس گاز آرگون می تواند مانند دی اکسید کربن موجب ایجاد خفگی شود. بنابراین، در زمان استفاده از آن حتماً باید به تهویه مناسب فضا و سلامت هوای تنفسی دقت شود. همچنین از ماسک و دستگاه تنفس مصنوعی استفاده شود. اگر محیط جوشکاری تهویه مطبوع و مناسبی نداشت، هرگز عملیات جوشکاری را انجام ندهید.

جمع بندی

جوشکاری مراکز و صنایعی مانند نیروگاه ها، پالایشگاه ها و … به جوشکاری آرگون متکی هستند. استفاده از آرگون در جوش این صنایع می تواند خطرات مختلفی مانند حفاظت جوش ها در برابر اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. همین موضوع می تواند کیفیت کار را بالا برده و خطرات احتمالی جوشکاری را از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *