آموزش جوشکاری لوله گاز


بدون شک تمامی افراد از این امر آگاه هستند که جوشکاری لوله گاز، جز مشاغل سخت و پرخطر به حساب می آید.

زیرا اگر فرد در حین انجام این کار جوانب احتیاط را رعایت نکند، ممکن است با اتفاقات ناگواری روبه رو شود.

کسانی که به این حوزه فنی علاقمند هستند، معمولا برای آن که بتوانند به موفقیتی دست یابند، در دوره های مختلف جوشکاری مانند دوره جوشکاری آرگون، co2 و سایر روش های جوش شرکت می کنند و پس از کسب تجربه فراوان به این حوزه وارد می شوند.

اما جوش دادن لوله های گازی به روش های متنوعی انجام می شود؛ در این مقاله قصد داریم به آموزش جوشکاری لوله گاز و بررسی نکات مربوط به حرفه بپردازیم.

آموزش جوشکاری لوله گاز

جوشکاری بواسطه تنوع بالایی که دارد، با استقبال زیادی از جانب افراد روبه رو بوده است و امروزه بخش اعظمی از آن ها حاضرند در ازای یادگیری این فن هزینه های مختلفی را صرف نمایند.

جوشکاری لوله گاز نیز جزو همین شاخه ها می باشد؛ افرادی که به این فن علاقه دارند، در ابتدا می بایست آموزش های مرتبط با آن را سپری نمایند.

چرا که این پیشه، ظاهراً جزو مشاغل دشوار، قلمداد می شود و فرد چنانچه مهارت های خویش را در آن بهبود نبخشد به موفقیتی نیز دست نخواهد یافت.

در این بین موسسات و آموزشگاه های متعددی روی کار آمده اند تا بتوانند به علاقمندان این حوزه آموزش های لازم را ارائه نمایند.

در این محیط ها نیز اساتیدی مجرب به امر تدریس اشتغال دارند و قادرند در مدت زمان اندکی این مهارت ها را به شما بیاموزند و شما بواسطه حضور در این دوره ها، از تجربیات ایشان استفاده نمایید.

با اتمام این دوره ها، شما یاد می گیرید که چگونه لوله های گاز را به بهترین نحو، جوش دهید؛ زیرا این کار به دقت و تمرکز بالایی نیازمند می باشد و چنانچه در انجام آن کوتاهی کنید، نشتی گاز رخ خواهد داد.

علاوه بر داشتن مهارت و نیز پشتکار کافی، فرد جوشکار در این کار می بایست از تجهیزاتی مانند: دستگاه جوش و الکترود بهره ببرد.

روش های مختلف جوشکاری لوله گاز

جوشکاری که از جمله مشاغل محبوب و پرطرفدار به حساب می آید، به روش های مختلفی صورت می پذیرد؛ هر کدام از این سبک ها، مشخصه ای دارند و به شکلی انجام می شوند.

*قوس فلزی محافظ

کسانی که می خواهند در حوزه جوشکاری لوله گاز، ماهر شوند بایستی در ابتدا این روش را یاد بگیرند؛ انجام سبک قوس فلزی محافظ، به این صورت است که افراد، دو لوله را دقیقا در کنار یکدیگر جای می دهند.

این کار باعث می شود که این دو قطعه، از جای خویش تکان نخورند و فرد به هنگام جوشکاری، با هیچ گونه دشواری روبه رو نشود؛ در این روش پس از اتمام کار، افراد از سلامت لوله ها اطمینان حاصل می نمایند.

*قوس فلزی گازی

این روش به نسبت مورد پیشین، مزایای زیادی دارد؛ از جمله این که: دود حاصل از این کار کم است و فرد می تواند کار با کیفیتی را تحویل مشتری دهد.

اما با این وجود، بواسطه به کارگیری تجهیزاتی نوین و نیز اتومات، در پایان کار ممکن است که فرد مجبور به پرداخت هزینه زیادی شود؛ اما این امر گاهی، قابل چشم پوشی خواهد بود.

*قوس الکتریکی

در این روش، جوشکار بواسطه ایجاد حرارت بالا، این امکان را خواهد داشت تا فلزات را به راحتی و در مدت زمان اندکی ذوب کرده و پس از آن به این قطعات، موادی تحت عنوان پر کننده می افزایند.

ذکر این نکته نیز الزامی است که روش جوشکاری قوس الکتریکی خود مبتنی بر تکنیک ها و ترفندهای مختلفی می باشد و شما می توانید در این کار از سبک های متنوعی استفاده نمایید.

انواع لوله های گاز

از لوله های گاز در صنایع و اماکن مختلفی استفاده می شود؛ این محصولات عمدتا دارای جنسی فولادی و یا پلی اتیلن هستند و برای انتقال گاز به محیط های مختلف، به کار می روند.

این تجهیزات از دسته بندی های مختلفی برخوردارند که هر کدام نیز به شکلی در بازار یافت می شوند؛ در ادامه به بررسی یک به یک این لوله ها می پردازیم و در ضمن به شیوه خلاصه، آنان را شرح خواهیم داد.

*لوله گازی توکار

این نمونه، بواسطه آن که در زیر زمین جای می گیرد، دارای جنسی مستحکم و مقاوم است و معمولاً افراد از آن برای انتقال گاز به مسافت های طولانی استفاده می کنند.

*لوله گازی روکار

این لوله، به نسبت مورد پیشین، دارای مقاومت کم تری است و عمدتا در امر ساختمان سازی، به کار می رود.

تولید کنندگان، این نمونه را از نوع فولاد می سازند و فرد برای تهیه آن ها گاهی مجبور به پرداخت هزینه زیادی می شود.

* لوله گازی فولادی

این نمونه همانگونه که از نام آن نیز برمی آید، از جنسی فولادی برخوردار می باشد و بزرگترین ویژگی آن، مقاومت در مقابل خوردگی و نیز رطوبت است.

*لوله های پلی اتیلن

این نمونه، جزو محصولات پرکاربرد به شمار می آید و امروزه افراد از آن برای انتقال گاز به مناطق شهری استفاده می نمایند.

دستوالعمل و اصول جوشکاری لوله گاز

افرادی که در این حرفه، فعالیت می کنند، از حساسیت بالای آن به خوبی مطلع هستند؛ لذا برای انجام کارهای مرتبط با آن به نکات و دستورالعمل های مختلفی توجه می نمایند.

عدم توجه به این موارد می توانند آن ها را با دردسرهایی روبه رو سازد؛ این عوامل عبارتند از:

 1. این کار برای آن که به شیوه درستی انجام شود، به تجهیزات متعددی نیازمند می باشد؛ بطور مثال، برای آن که به هنگام جوشکاری، در معرض آسیب های مختلف قرار نگیرید بایستی از لوازمی مانند: ماسک، دستکش، عینک ایمنی و … استفاده نمایید.
 2. دومین نکته ای که در این کار، مهم تلقی می شود، بررسی تمامی لوله هایی است که فرد می خواهد بر روی آن ها عملیات جوشکاری را انجام دهد.
  چنان چه این لوله ها، از سلامت کافی برخوردار نباشند و بر روی آن ها، فرورفتگی هایی مشاهده شود، جوشکاری شما، چندان رضایت بخش نخواهد بود.
 3. زمانی که فرد بخواهد این فرایند را انجام دهد، بایستی از نبودن مواد آتش زا در محیط مورد نظر اطمینان حاصل نماید.
  زیرا معمولا طی جوشکاری، جرقه هایی تولید می شوند که برخورد آن ها با مواد اشتعال زا، خطرات بسیاری دارد.
 4. فرد پس از اتمام جوشکاری، موظف است که از کیفیت و درستی این کار بر روی لوله ها کاملا مطمئن شود.
 5. همیشه قبل از شروع جوشکاری، دفترچه راهنمای الکترود و دستگاه جوش خود را برای دستورالعمل های دقیق بررسی کنید.
 6. با آمپر کم شروع کنید و به تدریج تا زمانی که به جوش مورد نظر خود برسید، آمپر را افزایش دهید.
 7. از جوش های تست استفاده کنید تا مطمئن شوید که جوش های شما قوی و نفوذپذیر هستند.
 8. از تجهیزات ایمنی مناسب مانند ماسک جوشکاری، دستکش و لباس محافظ استفاده کنید.

آمپر مناسب جوش لوله گاز

آمپر مناسب جوشکاری لوله گاز به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • ضخامت لوله: هرچه ضخامت لوله بیشتر باشد، به آمپر بیشتری برای ذوب شدن فلز و ایجاد جوش قوی نیاز دارید.
 • جنس لوله: لوله های فولادی به آمپر بیشتری نسبت به لوله های مسی یا آلومینیومی نیاز دارند.
 • نوع الکترود: الکترودهای مختلف با آمپرهای مختلفی کار می کنند.
 • مهارت و تجربه جوشکار: جوشکاران باتجربه ممکن است بتوانند با آمپرهای کمتری جوش های با کیفیتی ایجاد کنند.

به طور کلی، می توانید از این دستورالعمل ها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید:

 • لوله های فولادی با ضخامت 1 تا 2 میلی متر: 60 تا 80 آمپر
 • لوله های فولادی با ضخامت 2 تا 3 میلی متر: 80 تا 100 آمپر
 • لوله های فولادی با ضخامت 3 تا 4 میلی متر: 100 تا 120 آمپر
 • لوله های مسی با ضخامت 1 تا 2 میلی متر: 40 تا 60 آمپر
 • لوله های مسی با ضخامت 2 تا 3 میلی متر: 60 تا 80 آمپر
 • لوله های آلومینیومی با ضخامت 1 تا 2 میلی متر: 30 تا 50 آمپر
 • لوله های آلومینیومی با ضخامت 2 تا 3 میلی متر: 50 تا 70 آمپر

 

نتیجه گیری

در این مقاله بر آن بودیم تا به شما مطالبی را پیرامون آموزش جوشکاری لوله گاز ارائه نماییم.

پس از آن به بررسی مواردی نظیر: روش های مختلف انجام این کار، انواع لوله های گاز، امپر مناسب جوش برای لوله های گازی و هم چنین دستورالعمل های مربوط به جوشکاری لوله گاز پرداختیم.

در صورتی که علاقمند به یادگیری حرفه ای انواع روش های جوش هستید و نیاز به تمرینات عملی زیر نظر اساتید خبره این رشته دارید پیشنهاد می کنم دوره آموزش جوشکاری فنی حرفه ای در مجتمع فنی برق را مشاهده نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران