حرکت دست در جوشکاری


در حرفه جوشکاری آشنایی با انواع حرکات دست جزو موارد مهم و اساسی تلقی می شود. لذا شما برای آن که بتوانید در این کار به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید، بایستی از تمامی این حالات آگاهی یابید. در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع حرکت دست در جوشکاری آشنا کنیم. کسانی که به آموزش جوشکاری و این گونه مباحث علاقه دارند، خواندن این متن را از دست ندهند.

حرکت دست در جوشکاری

جوشکاری که در زمره مشاغل فنی قرار می گیرد، با وجود سختی هایی که دارد، در بین افراد محبوب می باشد. چرا که همگی آن ها از بازار کار و نیز درآمد این فن به خوبی مطلع هستند.

در این بین ذکر این نکته نیز الزامی است که جوشکاری جزو پیشه های پر تنوع می باشد؛ لذا کسانی که تمایل دارند به این شاخه ورود پیدا کنند، دغدغه ای بابت آینده نخواهند داشت.

اما پیرو موضوع اصلی بحث بایستی بگوییم که بخاطر آن که جوشکاری به شکل های متنوعی انجام می پذیرد، اطلاع از روش های مختلف این فن، اهمیت بالایی دارد.

فرد برای آن که قادر باشد فلزات را بهتر به هم جوش دهد و در نتیجه آن، قطعه ای باکیفیت بسازد، باید تمامی ترفندها و نیز دستورالعمل های مرتبط با این کار را فرا بگیرد.

کسانی که مهارت های لازم برای این کار را از طریق موسسات مختلف، آموزش دیده اند به خوبی آگاه هستند که وضعیت و حرکت دست در جوشکاری جزو شاخص های اساسی است.

فرد برای آن که بتواند محصولی نوین و نیز رضایت بخش را تحویل دهد، بایستی با انواع این حرکات آشنا باشد.

این موارد عبارتند از: حالت افقی، عمودی، تخت و سربالا که هر کدام ویژگی خاصی دارند و به نحوی انجام می پذیرند. اگر فرد از این حالات مطلع نباشد و یا نسبت به آن ها بی توجهی نشان دهد، زمینه را برای ایجاد عیوب مختلف بر روی قطعه، مهیا خواهد کرد.

انواع حرکات دست در جوشکاری

 

پیش تر به شما توضیحاتی را پیرامون، حرکات دست در جوشکاری بیان نمودیم و گفتیم که اطلاع از یک یک آنان در این فن اهمیت زیادی دارد. این حرکات خود انواعی دارند و به شکلی انجام می شوند؛ به طور مثال:

*حالت تخت

طبق تحقیقات، فرد برای انجام این روش کار چندان دشواری را نخواهد داشت و جزو موارد آسان تلقی می شود؛ افراد زمانی که بخواهند با اصول مختلف جوشکاری آشنا شوند، حالت تخت، نخستین مورد به حساب می آید.

*حالت افقی

جوشکاری افقی

در این روش همانگونه که از نام آن نیز مشخص است، فرد قطعه را به شکل افقی می گذارد؛ این حالت برخلاف مورد پیشین سخت می باشد. لذا افراد برای انجام آن می بایست میزان آمپر را کاهش دهند تا در حین کار مشکلی پیش نیاید.

*حالت عمودی

انواع حرکات دست در جوشکاری

جوشکاری در این حالت از سمت بالا به پایین یا بالعکس صورت می گیرد و افراد برای بهبود کیفیت کار، آمپر را در دمای پایین تنظیم می کنند.

*حالت سربالا

در این روش، جوشکار این فرایند را از سمت بالا انجام می دهد و با کار دشواری نیز روبه رو خواهد بود.

جوش سر بالا

مراحل انجام جوشکاری

فرد برای آن که بتواند فلزات را به نحو احسنت به همدیگر جوش دهد، بایستی عملیات جوشکاری را گام به گام انجام دهد؛ توجه به این نکات موجب بهبود سطح کیفی کار خواهد شد.

در ادامه شما را با مراحل انجام این کار آشنا می کنیم و در ضمن توضیحاتی خلاصه وار را پیرو هر کدام برای شما خوبان بیان می نماییم.

1-نخستین موردی که شما بایستی پیش از اقدام به این کار به آن توجه کنید، آماده سازی دستگاه جوش می باشد؛ این محصول به واسطه کابل هایی راه اندازی خواهد شد.

2-در مرحله دوم و پس از روشن نمودن دستگاه جوش، اینک بایستی فلز مورد نظر را برای این کار آماده نمایید؛ توصیه ما به شما این است که پیش از انجام هر کاری، فلز را از هر گونه آلودگی پاک کنید. انجام این امر موجب می شود که قطعه تولید شده، دارای هیچ گونه ناهمواری نباشد و نمایی مناسب نیز به خود گیرد.

3-در مرحله سوم و پس از آماده نمودن دستگاه و نیز فلزات، فرد بایستی دستورالعمل های ایمنی مرتبط با این کار را انجام دهد؛ بدین صورت که ماسک، کلاه ایمنی، عینک و نیز دستکش را، استفاده نماید.

4-در مرحله چهارم، فرد بایستی نسبت به روشن نمودن سیم جوش اهمیت دهد؛ برای هر نوع جوشکاری، این اشخاص می توانند از الکترودی با محدوده مناسب بهره گیرند.

5-در انتها و پس از چک کردن تمامی موارد، اینک فرد می تواند فرایند جوشکاری را آغاز نموده و قطعه ای با کیفیت را فرآوری کند.

نتیجه گیری

در این مقاله بر آن بودیم تا به شما عزیزان پیرامون حرکت دست در جوشکاری مطالبی را ارائه کنیم؛ به دنبال آن مواردی نظیر: انواع این حرکات و نیز مراحل انجام این فن را شرح دادیم.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران