بازار کار و درآمد شغل جوشکاری


یکی از مشاغلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده و از درآمد نسبتا پایینی برخوردار است، جوشکاری میباشد. از آن جایی که فرآیند جوشکاری، دشوار و پیچیده است، همچنین شرایط سخت و عوارض آن، باعث شده تا این شغل به حد اشباع نرسد.

هر چند با فراگیری انواع جوشکاری مدرن همچون جوشکاری آرگون، جوشکاری co2 و جوشکاری الکترود دستی می توانید از درآمد بالایی برخوردار شوید. همچنین اگر بتوانید مهارت بالایی در این زمینه کسب کنید، به همان میزان درآمدتان هم افزایش می یابد.

از این گذشته، با شرکت در دوره آموزش جوشکاری و دریافت مدارک معتبر فنی و حرفه ای می توانید به فکر مهاجرت به کشور های خارجی همچون استرالیا، کانادا، اتریش، سوئیس و آمریکا باشید که در آن ها نسبت به ایران بازار جوشکاری بسیار پر رونق تر است. در ادامه به بازار کار و درآمد حاصل از جوشکاری به صورت مفصل تر خواهیم پرداخت.

تحصیلات و پیش نیاز های شغل جوشکاری

باید به شما بگویم برای ورود به این بازار به هیچگونه تحصیلات آکادمیک نیاز ندارید. این حرفه مانند بسیاری از شغل های فنی، حاصل کسب تجربه و مهارت کافی است. پس این که با فیلم آموزشی یا خواندن کتاب به یک جوشکار تبدیل شوید را از ذهن خود دور کنید.

یکی از راه های ورود به این حرفه، مراجعه و ثبت نام در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای می باشد. این امر شما را از لحاظ عملی تا حدود زیادی برای ورود به بازار کار آماده میکند. راه دیگر شاگردی کردن نزد یک جوشکار حرفه ای و مجرب است.

هرچند این راه طولانی تر است، اما از روش اول میتواند موثرتر باشد و شما حرفه ای تر وارد این حیطه شوید. البته از آن جایی که اکثر جوشکاران حرفه ای، اصول ایمنی را رعایت نمی کنند، توصیه ما به شما شرکت در دوره های آموزشی است. با این کار شما با دریافت مدرک معتبر و قابل ترجمه، حتی میتوانید به فکر مهاجرت نیز باشید.

مهارت های لازم برای ورود به شغل جوشکاری

مهارت های لازم برای ورود به شغل جوشکاری

بدون شک مهمترین و اولین نکته ای که در هر کار فنی باید به آن توجه گردد، رعایت اصول ایمنی کار است. بعد از آن میتوان به آشنایی کامل شما با تمامی فرآیند های جوشکاری آرگون، co2 و برق آشنا باشید تا بتوانید هر نوع فلزی با هر ضخامتی را جوشکاری کنید. از مهارت های مهم در این حرفه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •     توانایی در تنظیم دستگاه جوش با توجه به نوع جوشکاری و وضعیت آن
  •     آشنایی کامل با انواع الکترودها
  •     توانایی در انتخاب گاز محافظ جوشکاری
  •     توانایی انتخاب نوع جریان با توجه به نوع جوش
  •     توانایی تنظیم آمپر دستگاه جوش

وظایف مهم جوشکاران

  •     آگاه بودن و داشتن اطلاعات کافی درمورد انواع فلزات و خاصیت آن ها
  •     درک کامل از طرح ها و دستورالعمل های مهندسی و عمل به آن ها
  •     جمع آوری تمام قطعات مورد نیاز جهت اتصالات قبل از شروع به کار
  •     آشنایی با تمام روش های جوشکاری و برگزیدن بهترین آن با توجه به شرایط
  •     رعایت تمام اصول ایمنی هنگام کار، به علت پر مخاطره بودن حرفه جوشکاری

بازار کار جوشکاری

جوشکاری از حرفه هایی است که در اکثر صنعت های پیشرفته استفاده می شود و نقش مهمی در آن ها ایفا میکند. به همین علت بازار کار جوشکاری در تمام فصول سال پر رونق است.

بازار کار جوشکاری

حرفه جوشکاری در صنعت های مهمی همچون شرکت های نفت، گاز، پتروشیمی، هواپیما و خودرو سازی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بنابراین اگر بتوانید به درجه بالایی از مهارت در این حرفه برسید، به راحتی می توانید در این صنعت ها مشغول به کار شده و درآمد خوبی کسب کنید.

بازار جوشکاری بسیار گسترده و فراگیر است. نیاز به یک جوشکار در زمینه هایی همچون تولید ماشین آلات کشاورزی، صافکاری خودرو، ساخت درب و پنجره و کابینت و … همیشه احساس میشود.

به طور کلی شغل جوشکاری خواستار زیادی دارد و همانطور که ذکر شد، با کسب تجربه و مهارت کافی، به راحتی می توانید درآمد خوبی داشته باشید.

درآمد جوشکاری

درآمد جوشکاری میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. حرفه جوشکاری در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته همچون کانادا، استرالیا، ترکیه، سوئیس، سوئد و آمریکا دارای حقوق و مزایای بالایی است. درآمد ماهیانه جوشکار در کشورهای اروپایی متوسط 5هزار دلار می باشد.

اما اگر به فکر مهاجرت نیستید، بهتر است به بحث در مورد درآمد جوشکار در ایران بپردازیم. همانطور که پیشتر ذکر شد، درآمد جوشکاران ایرانی نسبت به میانگین جهانی پایین تر است.

اما ممکن است با پذیرفتن پروژه ای خاص درآمد بالایی نیز داشته باشید. پس اگر قصد دارید در ایران به فکر شغل جوشکاری باشید، باید انواع جوشکاری همچون میگ، مگ، تیگ و برق آشنایی کامل داشته باشید. درآمد شغل جوشکاری در ایران با توجه به سطح توانایی و مهرات از 15 میلیون تا 100 میلیون ماهیانه متغیر است.

همچنین اگر بتوانید غواصی نیز فرا بگیرید، میتوانید به عنوان جوشکار زیر آب نیز فعالیت کنید که در این صورت درآمد شما بسیار بالاتر خواهد بود.

درآمد جوشکاری

عوامل موثر در درآمد جوشکاری

بدون شک مهارت یک جوشکار می تواند تاثیر بسزایی در درآمد و حقوق او داشته باشد. در حقیقت هر چه مهارت و تجربه شما در این امر بیشتر باشد، مسلما از درآمد بالاتری برخوردار خواهید بود.

شاید این مهم ترین و تنها علت موثر بر درآمد شما باشد. ناگفته نماند که دارا بودن مدرک معتبر و بین المللی نیز میتواند به عنوان رزومه، فرصت های شغلی خوبی پیش روی شما قرار دهد.

آیا شغل جوشکاری خوب است؟

در پایان باید گفت که بازار کار و درآمد جوشکاری در اکثر کشورهای جهان شغلی پردرآمد و پر رونق است و شاید بهترین شغل برای مهاجرت به حساب بیاید. اما اگر قصد ادامه جوشکاری در ایران را دارید، توصیه ما به شما این است که حتما مهارت های خود در این زمینه را کامل کنید. اگر هم مبتدی هستید و قصد شروع کار را دارید، می توانید ابتدا در دوره های آموزشی شرکت کنید تا با اصول کلی کار آشنا گردید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات جوشکاری

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

قبل از صحبت در مورد انواع گازهای جوشکاری و کاربرد آنها و به ترکیب گازها مورد استفاده می پردازیم و به سوال “در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟” پاسخ می دهیم. جالب است بدانید در مدت زمان کوتاهی که کار جوشکاری برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته است، تا چه اندازه ترقی […]...

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

احتمالاً شما جوشکارانی را دیده اید که هنگام جوشکاری از عینک یا کلاه ایمنی استفاده می کنند. آنها از این عینک برای محافظت از چشمان خود در برابر شعله جوش استفاده می کنند که به عنوان برق زدگی چشم نیز شناخته می شود...

کاربرد جوشکاری آرگون [نکات مهم جوش آرگون]

کاربرد جوشکاری آرگون [نکات مهم جوش آرگون]

جوشکاری آرگون یکی از روش های رایج جوشکاری می باشد. جوش آرگون در واقع جوشکاری قوسی تنگستن است که با یک گاز محافظ پوشانده شده است و از آنجایی که در این فرآیند از گاز آرگون استفاده می شود، به جوش آرگون معروف است...

انواع جوشکاری قوس الکتریکی و مزایا و معایب آن

انواع جوشکاری قوس الکتریکی و مزایا و معایب آن

جوشکاری قوس الکتریکی یک نوع جوشکاری ذوبی است. در این نوع جوشکاری، قوس الکتریکی موجب ایجاد گرما و ذوب فلزات می شود...

دیدگاه کاربران