آشنایی با کاربردهای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز

5 دقیقه زمان مطالعه

بهتر است بدانید که تغییر جهت گردش موتور سه فاز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از آن بسیار لازم و ضروری محسوب می شود. یکی از کاربردهای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز استفاده از  آن در مدارات قدرت می باشد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله از سری مقالات آموزش تابلو برق صنعتی قصد داریم به بررسی چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز بپردازیم.

برای ایجاد تغییر جهت گردش موتور سه فاز باید جهت گردش نیروی محرکه مغناطیسی را با دقت عوض نمود. زیرا در صورتی که جای فازها دو مرتبه عوض شود جهت گردش محور موتور به هیچ وجه تغییر نمی کند. همچنین از تغییر جهت موتورهای الکتریکی برای وسایل و دستگاه های مختلفی همچون ماشین شارژی، آسانسور، چرخ گوشت و … استفاده می شود.

کلید چپ گرد راست گرد سه فاز چیست؟

از کلید چپ گرد و راست گرد برای تغییر جهت گردش الکتروموتورهای سه فازه استفاده می شود. این کلیدها در دو حالت معمولی و برگشت فنری ساخته شده و دارای دو حالت وصل و یک حالت قطع می باشد. در حالت معمولی کلید می تواند به صورت دائم و بدون نیاز به اپراتور در حالت های چپ گرد و راست گرد کار می کند. اما در حالت دیگر یعنی برگشت فنری کلید توسط فنرهای تعبیه شده و با برداشتن دست از روی دسته به حالت صفر بر می گردد.

آشنایی با نکات لازم جهت تغییر جهت گردش موتور سه فاز

قبل از اقدام به تغییر جهت گردش موتور و چپگرد و راستگرد کردن موتورهای سه فاز ابتدا باید سعی کنند تغییر جهت موتور را در سیم کشی یک مدار لحاظ نمایند. همچنین در دوره تابلو برق صنعتی به دانش آموزان یاد داده می شود که در همه شرایط نیازی به تغییر جهت گردش موتور نیست، برای مثال در لوازم آشپزخانه مانند آبمیوه گیری، کولر و یا فن نیازی به این تغییر جهت نخواهد بود.

حتما بخوانید: آشنایی با روش های مختلف شبیه سازی مدار فرمان و قدرت

تغییر جهت گردش موتور سه فاز

روش های چپگرد و راستگرد کردن موتورهای سه فاز

روش های مختلفی برای این تغییر جهت وجود دارند که عبارتند از برق DC، برق AC تکفاز و برق سه فاز.

روش برق DC برای تغییر جهت گردش موتورهای سه فاز:

بهتر است بدانید که منظور از  برق DC همان برق جریان مستقیم می باشد. در این نوع جریان فرکانس به صورت مستقیم بوده و متناوب نیست. از اینرو در صورتی که بخواهید یک ماشین شارژی که توسط چند عدد باطری قلمی و یک آرمیچر کار می کند در خلاف جهت حرکت کند باید جای مثبت و منفی باطری را عوض کنید.

رو ش برق AC تکفاز برای تغییر گردش جهت موتورهای سه فاز :

رای انجام این کار کافی است جهت جریان را در یکی از سیم پیچ های کمکی و راه انداز عوض کنید. لازم به ذکر است که در صورت عوض نمودن جای فاز و نول اصلی تغییری را مشاهده نخواهید کرد. زیرا جهت جریان در هر دو سیم پیچ عوض می شود. از نکات مهم یادگیری در بهترین آموزشگاه تابلو برق صنعتی در تهران در این زمینه این است که این روش تغییر جهت گردش موتور بیشتر در بالابر های تکفاز دارای کاربرد می باشد. با توجه به اینکه چهار تا سیم از بالابر های تکفاز  به بیرون آمده اند از اینرو برای این کار کافی است دوسیم فاز و نول اصلی و  همچنین دوسیم سیاه رنگ را عوض کرد.

آشنایی با چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز
آشنایی با چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز

حتما بخوانید:نحوه اتصال ستاره و مثلث در موتورهای سه فاز

چپگرد و راستگرد کردن موتورهای سه فاز:

بهتر است بدانید که تغییر جهت گردش موتور تنها با عوض نمودن جای دو تا از فازهای وصل شده به موتور امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که از دو کنتاکتور جهت انجام این کار استفاده می شود. در دوره آموزش طراحی تابلو برق آنچه که در زمینه چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز به کارآموزان و دانش آموزان تعلیم داده می شود این است که با عوض نمودن فازهای S و R به راحتی می توانند این تغییر جهت را به وجود آوردند.استفاده از این روش برای تغییر حرکت آسانسور بسیار  ضروری و لازم  می باشد.

در ضمن جهت اطمینان و برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی در این زمینه دستگاهی به نام کنترل فاز اختراع شده است تا در هنگام بروز اشتباه به کاربران اخطار لازم داده شود. لازم به ذکر است که  برای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز در مدار قدرت نباید همزمان کنتاکتور شماره یک باشماره دو وصل شود زیرا این امر باعث اتصال کوتاه فاز به فاز خواهد شد. همچنین مدار فرمان چپگرد و راستگرد با روش های مختلفی همچون استارت استپ دوبل، استارت ساده، تایمر، میکروسوئیچ، کلید با برنامه و … طراحی می شود.

چپ گرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز
چپ گرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات تابلو برق از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید طراحی، ساخت و مونتاژ تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق صنعتی آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *