چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟


آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به شغل های فنی علاقه دارند ؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بدانید که شغل برقکار صنعتی یکی از بهترین انتخاب های شما برای کارهای فنی می باشد.

بنابراین در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار شغل برق کار صنعتی هستید یا در این شغل فعالیت کرده و قصد دارید درآمد خود را افزایش دهید توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

در این مطلب می خوانید:

معرفی شغل برقکار صنعتی:

برقکار صنعتی شخصی که وظیفه مدیریت، بررسی، عیب یابی و سیم کشی سیستم های برق در بخش صنعتی بر عهده او می باشد. فردی که می خواهد شغل برقکار صنعتی را انتخاب کند باید با این شغل آشنایی کافی داشته باشد.

در ابتدا باید بدانید که شما به عنوان یک برقکار صنعتی ویژگی ها و توانایی های مخصوصی دارید که باید آنها را انجام  دهید. به عنوان مثال یک برقکار اگر نمی تواند مدت زمان زیادی را بایستد بدون شک نمی تواند در این شغل موفقیت لازم را به دست آورد.

همچنین این شغل نیاز به تمرکز و دقت بالایی دارد که اگر شما این ویژگی را ندارید نمی توانید از طریق این شغل درآمد خوبی به دست آورید. به طور کلی دانش و مهارتی که شما در این شغل باید داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در این راستا تلاش کنید بهترین باشید.

معرفی شغل برقکار صنعتیبازار کار شغل برقکار صنعتی چگونه است؟

همانطور که می دانید امروزه کارخانه های صنعتی زیادی وجود دارد و روز به روز بر تعداد مراکز صنعتی در شهرک های صنعتی افزوده می شود. همه این موارد نشان از رشد بخش صنعتی می دهد، با توجه به رشد واحدهای صنعتی بدون شک تقاضا برای برق کار صنعتی نیز افزایش خواهد یافت.

از آنجایی که متخصصان حرفه ای در این زمینه اندکی بوده و بازازکار این شغل هنوز اشباع نشده است بنابراین می توان با برنامه ریزی صحیح و یادگیری برق صنعتی و دریافت مدرک فنی حرفه ای وارد بازار کار شغل برقکار صنعتی شد و از درآمد بالایی برخوردار بود. همچنین با توجه به صنعتی شدن کشورها این شغل در بسیاری از کشورها از درآمد بالایی برخوردار است و می توان گفت از بهترین مشاغل برای مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای می باشد. 

فرصت های شغلی برقکار صنعتی

به طور کلی فرصت های شغلی برقکار صنعتی عبارتند از:

 • در کارخانجات، شهرک های صنعتی، کارگاه ها، بیمارستان ها، مراکز تجاری، نظامی، تولیدی و غیره به عنوان تکنسین برق صنعتی مشغول به کار شوید و به تعمیر و نگهداری تابلو های برق بپردازید.
 • در اداره برق و نیروگاه ها  به عنوان برقکار صنعتی مشغول به کار شوید.
 • پس از گرفتن جواز کسب و راه اندازی مغازه به عنوان تابلو ساز برق های صنعتی به طراحی، ساخت و مونتاژ تابلوهای برق بپردازید.
 • به عنوان برقکار سیار برق صنعتی مشغول به کار شوید.
 • به فروش تابلو برق صنعتی بپردازید.

بازار کار شغل برقکار صنعتی چگونه است؟درآمد برقکار صنعتی چقدر است؟

میزان درآمد برقکار صنعتی تحت تاثیر عوامل گوناگونی می باشد. دانش و مهارت، کیفیت ارائه خدمات، سرعت و دقت عمل، مشتری مداری از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار بر میزان درآمد این شغل می باشد.

سطح دانش و مهارت تکنسین برقکار صنعتی مهم ترین عامل تعیین کننده درآمد این شغل می باشد. به طور کلی می توان گفت متوسط حقوق برقکار صنعتی برابر با 5 تا 10 میلیون تومان در ماه می باشد. که این مبلغ با بالاتر رفتن تجربه کاری و بیشتر شدن سطح تخصص افزایش خواهد یافت. اگر به دنبال یک شغل دوم عالی و درآمدزا هستید این شغل از بهترین انتخاب ها است.

درآمد برقکار صنعتی چقدر است؟وظایف برقکار صنعتی چیست؟

برخی از مهمترین و اصلی ترین وظایفی که شغل برق کار صنعتی دارد و برقکار صنعتی باید با آنها آشنایی داشته باشد عبارت می باشد از :

1. تابلوهای صنعتی توزیع را باید بتواند در محیط های صنعتی مانند کارخانه ها به بهترین نحو ممکن نصب نماید.

2. به خوبی باید قادر باشد سیم کشی تابلوهای توزیع برق در محیط هایی که صنعتی هستند را انجام دهد. سیم کشی تابلوهای توزیع برق به تخصص و دانش زیادی نیاز دارد و برقکار محیط صنعتی باید به خوبی با آن آشنایی داشته باشد. توصیه می کنیم تا زمانی که مهارت های لازم برای سیم کشی تابلوهای برق را از طریق شرکت در دوره های آموزش برق صنعتی فرا نگرفته اید، اقدام به این کار نکنید.

3. نصب کردن مدارهای الکتریکی که در کارخانه نصب می شود از دیگر وظایف برقکار صنعتی به شمار می رود.

4. مدارهای الکتریکی را باید در محیط هایی که صنعتی هستند به خوبی سیم کشی نماید.

5. موتورهای الکتریکی یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های یک ساختمان صنعتی می باشد که برقکار باید به خوبی تواند آنها را نصب کند و را اندازی نماید. نصب و راه اندازی موتورها بر اساس انواع مختلفی که دارند نیاز به تخصص و دانش دارد. فردی که شغل برقکار صنعتی را انتخاب می کند باید به خوبی با نصب و راه اندازی این موتورها آشنایی داشته باشد.

6. در برخی از مواقع موتورهای الکتریکی به تعمیر نیاز دارند که برقکار صنعتی باید به خوبی با نحوه تعمیر آنها آشنایی لازم را داشته باشد و بتواند آنها را تعمیر کند.

7. دستگاه های حفاظتی ویژگی های بسیار زیادی دارد و برقکار باید به خوبی با نحوه نصب این دستگاه ها آشنایی داشته باشد. هر یک از انواع دستگاه های حفاظتی دارای ویژگی های مختلفی می باشد و برقکار باید به خوبی بتواند آنها را نصب کند.

8. برخی از دستگاه های مختلفی که در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد سیم کشی های زیادی دارد، این دستگاه ها باید نحوه سیم کشی هایشان به درستی انجام شود تا عملکرد دیگر دستگاه ها را هم تنظیم کند.

9. فردی که شغل برق کار صنعتی را انتخاب می کند باید با تمامی تجهیزات تابلو برق صنعتی که در محیط های صنعتی وجود دارد آشنایی داشته باشد تا در صورت لزوم از آنها محافظت نماید. هر یک از دستگاه ها ویژگی های مختلفی دارند و به همین دلیل برقکار صنعتی باید در مورد آنها اطلاعات لازم را داشته باشد.

10. برقکار صنعتی بهتر است آموزش پی ال سی را دیده و به خوبی بتواند با پی ال سی و برنامه ریزی آن آشنایی داشته باشد.

مهارت های لازم برای موفقیت در شغل برق کار صنعتی چیست؟

با توجه به مسائلی که بیان نمودیم فردی که شغل برقکار صنعتی را انتخاب می کند باید دانش و مهارت زیادی در زمینه برق صنعتی و تجهیزات صنعتی داشته باشد. برخی از مهمترین مهارت هایی که برقکار صنعتی باید داشته باشد عبارت است از :

1.در کارهای عملی و فنی باید توانایی زیادی داشته باشد. اگر شما به شغل برق کار صنعتی علاقه داشته باشید بدون شک می توانید تا ساعت های طولانی سرپا بایستید و در این حرفه موفقیت بیشتری به دست آورید.

2. فردی که برقکار صنعتی می شود امکان دارد با گروه های بسیاری کار کند. این شغل در واقع ارتباط دهنده برخی از فعالیت های ساختمان می باشد و به همین دلیل داشتن روحیه برقکار امر بسیار مهمی در این شغل به شمار می رود.

3. دارا بودن علم و آگاهی از دیگر مهارت هایی می باشد که فرد باید در شغل برقکار صنعتی از خود نشان دهد. اگر دانش و آگاهی زیادی در  زمینه های متنوع داشته باشد بدون شک می تواند بدون هیچ مشکلی کار خود را انجام دهد.

4. توانایی کار کردن در ارتفاع از دیگر مهارت هایی می باشد که برقکار ساختمان های صنعتی باید داشته باشد. فردی که این شغل را انتخاب می کنید باید با بالا رفتن از ارتفاع مشکلی نداشته باشد و به خوبی بتوانید از عهده مسئولیت های واگذار شده به خود برآید.  

حتماً بخوانید: زمان اعلام نتایج آزمون فنی و حرفه ای سال 1401

مهارت های لازم برای موفقیت در شغل برق کار صنعتی چیست؟

چگونه برقکار صنعتی حرفه ای شویم؟

همانطور که اشاره شد شغل برقکار صنعتی از جمله مشاغل تخصصی بوده و ورود به آن نیازمند دانش و مهارت تخصصی می باشد. بنابراین در صورتی که قصد ورود به بازار کار برق صنعتی دارید ابتدا لازم است تا مهارت های لازم این شغل را به دست آورید. برای کسب این مهارت های روش های مختلفی پیش رو دارید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

روش اول : می توانید برای مدتی نزد استاد برقکار صنعتی مشغول شده و از طریق شاگردی کردن در پروژه ها مهارت های لازم این شغل را کسب کنید.

روش دوم : کسب مهارت های برق صنعتی از طریق دانشگاه می باشد. می توانید در رشته برق هنرستان ثبت نام کرده و وارد دانشگاه شوید و از این طریق به تخصص های این شغل دست یابید.

روش سوم: شرکت در دوره های آموزش برق صنعتی در آموزشگاهی معتبر روشی دیگر برای یادگیری برق صنعتی می باشد. این روش نسبت به دو روش دیگر مزایای بسیاری دارد. از جمله اینکه شما با شرکت در این دوره ها در مدت زمان بسیار کوتاهی صفر تا صد برق صنعتی را فرا می گیرید.

ضمن اینکه کلیه آموزش ها در دوره های برق صنعتی به صورت عملی و پروژه محور می باشد. در حالی که بسیار از آموزش ها در مدارس و دانشگاه ها تنها به صورت آکادمیک بوده و دانشجویان در پایان مهارت های لازم این شغل را کسب نخواهند کرد.

کارآموزان دوره های برق کلیه مباحث آموزشی را به صورت عملی و زیر نظر اساتید متخصص این رشته تمرین کرده و به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند.

بنابراین در صورتی که قصد ورود به این شغل را دارید توصیه می کنیم دوره های برق صنعتی را در آموزشگاهی معتبر ثبت نام نمایید.

مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره این شغل هستید توصیه می کنیم دوره های آموزش برق صنعتی  آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

 دوره آموزش برق صنعتی
4.2/5 - (14 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق صنعتی

روش تست بانک خازنی

روش تست بانک خازنی

تست بانک خازنی به تجهیزات آزمایش کالیبره شده دقیق با اعتبار مناسب، دارای برچسب کالیبراسیون معتبر، تستر عایق، پل خازن برای محاسبه خازن ها، مولتی متر، منبع ولتاژ سه فاز متعادل، ضبط کننده های داده سریع و منبع ولتاژ تک فاز نیاز دارد. آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق صنعتی را به صورت تضمینی و با ارائه […]...

انواع موتور الکتریکی کاربردی در برق صنعتی

انواع موتور الکتریکی کاربردی در برق صنعتی

امروزه از موتور الکتریکی در صنایع، کارخانجات و کارگاه های مختلف استفاده می شود. هر موتورالکتریکی با توجه به توان مورد نیاز، اندازه، نوع قطعات مورد استفاده، روش راه اندازی و …...

مدار فرمان و قدرت چیست؟ معرفی کامل، آشنایی با ویژگی ها و تفاوت ها

مدار فرمان و قدرت چیست؟ معرفی کامل، آشنایی با ویژگی ها و تفاوت ها

مدار فرمان و قدرت از داده های مهم و حائز اهمیت برای تحلیل دقیق نقشه های برق به شمار می روند. تجزیه و تحلیل درست و اصولی نقشه های برق مستلزم در اختیار داشتن اطلاعاتی نظیر نقشه الکتریکی مربوط به فرمان، قدرت و نشانه های اختصاری نقشه الکتریکی می باشد...

آشنایی با انواع تابلو های MV و LV

آشنایی با انواع تابلو های MV و LV

تابلو های MV و LV از انواع تابلو های برق هستند که طراحی این تابلو ها یکی از رشته های پر کاربرد صنعت برق می باشد. تابلو های برق به عنوان محفظه هایی هستند که تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی را مورد حفاظت قرار می دهند...

دیدگاه کاربران

 • مرتضی گفت: پاسخ

  مقاله مفیدی بود.
  باتشکر

 • فائزه گفت: پاسخ

  ممنون