تابلو روان چیست؟


استفاده از تابلوهای روان به عنوان روشی مدرن و موثر برای جلب توجه مشتریان استفاده می شود که در رقابت شدید کسب و کارها نقش بسزایی دارد.

در این مقاله سعی می کنیم توضیحات کاملی راجع به تابلوهای روان، انواع، اجزا و قطعات تابلوهای روان و اهمیت آنها در تبلیغات اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

در دوره نصب تابلو روان صفر تا صد نصب و راه اندازی این دستگاه، نحوه عیب یابی و تعمیر آن و همچنین نحوه ورود به بازار کار این رشته را به هنرجویان آموزش دهیم.

تابلو روان چیست؟

تابلوهای روان در واقع نمایشگرهای الکترونیکی هستند که برای تبلیغات و جلب توجه مشتریان بیشترین استفاده را دارد به طوری که این تابلوها علاوه بر معرفی محصولات در داخل فروشگاه‌ها، برای اطلاعیه‌های تخفیف و سایر اطلاعات نیز کاربرد دارد.

تابلوهای روان با نام‌های مختلفی عرضه می شوند از جمله تابلو های دیجیتالی، تابلوهای ال ای دی، و موارد دیگر می باشد.

این تابلوها می توانند بر اساس تعداد رنگ به سه دسته تقسیم می‌شوند: که شامل تابلوهای تک رنگ، تابلوهای چند رنگ و تابلوهای ال ای دی تمام رنگی می باشد.

علاوه بر این، تابلوهای دیگری نیز برای تبلیغات به کار برده می شوند از جمله تابلوهای برجسته، تابلوهای چلنیوم، تابلوهای کامپوزیت و موارد دیگر می باشد.

مزیت استفاده از تابلو روان

تابلوهای روان، به خاطر جذابیت بصری خود که از نور ال ای دی و حرکت در آنها ناشی می‌شود، به عنوان ابزاری موثر در تبلیغات شناخته می‌شوند.

اما علاوه بر این، مزایای دیگری نیز برای استفاده از تابلوهای روان وجود دارد:

  1. صرفه‌جویی در مصرف برق

تابلوهای روانی که با استفاده از تکنولوژی ال ای دی به کار برده می شوند از مصرف برق کمتری نسبت به تابلوهای دیگر که با نور کار می‌کنند، برخوردار هستند.

حتی با روشن بودن 24 ساعته، مصرف برق آنها بسیار کم است.

  1. بدون تابش مضر

تابلوهای روان به گونه ای تولید و طراحی شده اند که هیچ گونه تابش مضری برای چشم و سلامتی انسان به وجود نمی آورد بنابراین، این تابلوها نقش مهمی برای سلامتی افراد را محیا می کند و کاملا ایمن است.

  1. نور قدرتمند و راندمان بالا

نور تابلوهای روان نسبت به تابلوهای تبلیغاتی دیگر بسیار بیشتر است و از راندمان بالاتری برخوردار است.

  1. عمر مفید بالا و قابلیت کار در ولتاژهای پایین

تابلوهای روان دارای عمر مفید بالاتری هستند و قادر به کارکردن در ولتاژهای پایین نیز هستند. همچنین، آنها گرما را نیز در محل نصب به وجود نمی‌آورند.

  1. قابلیت برنامه‌ریزی و انتخاب طرح و رنگ

تابلوهای روان امکان برنامه ‌ریزی توسط نرم‌افزار و انتخاب طرح و رنگ مورد نظر را دارند، که این امکانات به صاحبان تابلوها انعطاف‌پذیری بیشتری را می‌دهد.

به طور خلاصه، استفاده از تابلوهای روان علاوه بر جذابیت بصری، به دلیل صرفه‌جویی در مصرف برق، عدم تابش مضر، نور قدرتمند، عمر مفید بالا و قابلیت برنامه‌ریزی، انتخاب طرح و رنگ، مزایای بسیاری را به همراه دارد.

انواع تابلوهای روان

انواع تابلوهای روان شامل تابلو های روان تک رنگ، سه رنگ و هفت رنگ و فول کالر هستند.

  • تابلو تک رنگ روان: در تابلوهای روان تک رنگ معمولا تنها از یک رنگ برای نمایش متن یا انیمیشن استفاده می‌کنند.
  • تابلو 3 رنگ و هفت رنگ: در تابلو روان سه رنگ و هفت رنگ، از سه یا چند رنگ متفاوت استفاده می‌شود که با هم در هماهنگی هستند و حرکت می‌کنند.
  • تابلو روان فول کالر: در تابلوهای روان فول کالر نیز از تمامی رنگ ها استفاده می شود و امکان پخش تصاویر و فیلم های مختلف با صدا بر روی این دسته از تابلو ها وجود دارد.

اجزای به کار رفته در تابلوهای روان

قطعات به کار رفته در تابلو های روان عبارتند از:

ماژول ال ای دی

مهمترین قطعه تابلو روان، ماژول ال ای دی است که در کیفیت های مختلفی موجود است و در کیفیت تصویر نهایی تابلو تأثیر دارد.

ماژول ها با استفاده از لامپ های LED پوشانده شده اند و چینش آنها نیز اهمیت دارد، در صورت خرابی ماژول، می توان آن را با یک ماژول سالم جایگزین کرد.

قطعات ماژول شامل IC ماژول، برد آدرس دهی، چیپ ست و قاب پلاستیکی است و بهتر بودن کیفیت قطعات باعث عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر ماژول می شود.

کیفیت ماژول ال ای دی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع چیپ استفاده شده در ماژول، برد آدرس دهی ماژول، IC ماژول، جنس قاب پلاستیکی و ماسک لامپ های ال ای دی.

کاهش کیفیت هر یک از این عوامل می تواند باعث کاهش عمر مفید ماژول و افزایش احتمال خرابی تابلو شود.

پیکسل

پیکسل ها در تابلوهای روان نمایانگر تعداد و نوع ال ای دی ها هستند و نزدیکی آنها به یکدیگر کیفیت تصویر را بهبود می‌دهد.

برد کنترل تابلوی ال ای دی متحرک

برد کنترل تابلوی ال ای دی متحرک، قطعه ای است که اطلاعات را به ماژول ها ارسال و دریافت می کند، این اطلاعات می تواند محتوای نمایشی تابلو باشد.

در تابلوهای فوق، اطلاعات مستقیما به برد داده می شود و در تابلوهای آنلاین، از نرم افزار کامپیوتری استفاده می شود، برد کنترلرها انواع مختلفی دارند و قادر به پشتیبانی از ماژول های مختلف هستند.

واشر آب بندی

واشر آب بندی یک قطعه است که برای جلوگیری از ورود آب به داخل تابلوهای ضد آب استفاده می‌شود.

از سوی دیگر می‌توان از چسب های مخصوصی در شکاف بین تابلو و قطعات به کار رفته در آن استفاده کرد تا آب به قسمت های دیگر تابلو وارد نشود.

منبع تغذیه

منبع تغذیه نیز برای تامین ولتاژ مستقیم و جریان الکتریکی لازم برای برد کنترلر تابلو استفاده می‌شود.

بدون وجود منبع تغذیه، تابلوهای مد نظر قادر به کارکردن نیستند و با استفاده از این قطعه، برق به ماژول‌ها خواهد رسید و LED‌ها شروع به روشن شدن می کنند از سوی دیگر برای هر ماژول موجود در تابلو، باید یک منبع تغذیه نیز وجود داشته باشد.

منبع تغذیه در تابلوهای روان بیشترین خرابی را دارد و نوسانات برق و تغییرات در روشن و خاموش شدن آن می‌تواند باعث مشکلات در تابلو شود.

برای جلوگیری از سوختن منبع تغذیه، باید به بوی سوختگی توجه کرده و در صورت لزوم تابلو را خاموش کنید.

هاب یا مسیر ارتباطی

در تابلوسازی، هاب یا مسیر ارتباطی، وظیفه اتصال برد کنترلرها و ماژول ها را بر عهده دارد به طوری که اگر برد کنترلر بدون طیف باشد، هاب به صورت داخلی بر روی برد قرار می گیرد.

اما اگر برد کنترلر دارای طیف باشد، هاب به صورت جداگانه بر روی کارت کنترل نصب می شود و ارتباط بین برد کنترل و ماژول ها را برقرار می کند.

خرابی های رایج در تابلوهای روان

خرابی های رایج در تابلوهای روان و تعمیرات آنها شامل خرابی ماژول ها، منبع تغذیه و برد کنترلر است.

ممکن است خرابی ماژول ها به دلایلی مانند خراب شدن کابل فلات ماژول، معیوب شدن سیم های تغذیه و یا خرابی کل ماژول اتفاق بیفتد.

همچنین اگر منبع تغذیه تابلو بیش از حد کار کند و دمای آن بالا برود، تابلو ممکن است از کار بیافتد.

همچنین در این صورت، با تعویض پاور یا منبع تغذیه مشکل را می توان رفع کرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم تابلو روان چیست، انواع آن کدامند، مزایای استفاده از آن و همچنین آنچه را که در زمینه قطعات مورد نیاز برای تابلوهای روان استفاده می‌شود بررسی نماییم.

همچنین در زمینه خرابی‌هایی که ممکن است برای تابلوها هم به وجود بیاید مطالبی گفته شد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران