نحوه اتصال ستاره و مثلث در موتورهای سه فاز


اتصال ستاره مثلث در بیشتر مواقع برای کاهش جریان راه اندازی موتور سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد.  استفاده از این نوع اتصال از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در صورت زیاد بودن جریان موتور ممکن است دچار آسیب و صدمه جدی شود.

در واقع راه اندازی موتورهای بزرگ به شکل مستقیم به نوعی اختلال ولتاژ بر روی شبکه برق را به دنبال خواهد داشت. از اینرو بهترین گزینه برای محدود کردن موج جریان راه اندازی استفاده از این نوع از اتصال می باشد. در این مقاله از سری مقالات آموزش تابلو برق همراه با ما باشید تا به نحوه اتصال ستاره و مثلث همچنین تفاوت میان آنها بپردازیم.

تفاوت سیم پیچ ستاره مثلث چیست؟

پیش از آن که به آموزش نحوه راه اندازی موتور سه فاز بصورت اتصال ستاره و مثلث بپردازیم، قصد داریم فرق بین اتصال ستاره و مثلث را بیان کنیم. در جدول زیر تفاوت سیم پیچ ستاره و مثلث آمده است.

تفاوت سیم پیچ ستاره مثلث چیست؟

آشنایی با روش اتصال ستاره مثلث

تشخیص اتصال ستاره یا مثلث به این صورت است که در اتصال ستاره از ولتاژ دو سر هر سیم پیچ بیشتر است. لازم به ذکر است که از اتصال ستاره جهت استارت موتور اول استفاده می شود. در واقع جریانی که موتور در زمان راه اندازی می کشد بیشتر از زمانی است که موتور در حالت ستاره تحمل می کند.

آشنایی با روش اتصال ستاره مثلث
آشنایی با روش اتصال ستاره و اتصال مثلث

در اتصال ستاره جریان مصرفی کمتر بوده و به تبع آن قدرت موتور نیز کم می باشد. همچنین در اتصال مثلث مقدار قدرت موتور و جریان بیشتر از اتصال ستاره است. از اینرو  ابتدا باید موتور رو به صورت ستاره راه اندازی کرد و سپس بعد از راه اندازی موتور اتصال جریان را به حالت مثلث تبدیل نمود. زیرا این کار دارای تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش مصرف موتور می باشد.

علت راه اندازی ستاره مثلث چیست؟

بهتر است بدانید که موتور القایی شامل دو قسمت استاتور و روتور می باشد. که در بین این دو قسمت توان ورودی به قسمت استاتور داده می شود. همچنین در مواقعی که موتور القایی به یک منبع تغذیه سه فاز متصل شود استاتور باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی دوار خواهد شد. لازم به ذکر است که  استاتور عامل چرخش روتور  می باشد.

در هنگام راه اندازی موتور القایی به دلیل  وجود رابطه ترانسفورمری بین روتور و استاتور، جریان استاتور باید بالا باشد به همین دلیل سیم پیچ استاتور در زمان راه اندازی به جریان زیادی نیاز دارد، که همین امر باعث افت ولتاژ شدید در خط خواهد شد.

علت راه اندازی ستاره مثلث چیست؟

بهترین گزینه برای حل این مشکل استفاده از اتصال ستاره و مثلث می باشد.  با توجه به اینکه در طراحی انتهای همه سیم پیچ ها آزاد است، از اینرو می توان به صورت ستاره یک انتهای همه سرها را با دقت  به هم وصل نمود،  و یا اینکه  به صورت مثلث انتهای یک سیم پیچ را با ابتدای سیم پیچ دیگر وصل کنید.

بهتر است بدانید موقعی که ولتاژ سه فاز را به صورت اتصال ستاره اعمال کنید هر کدام از سیم پیچ ها ولتاژ بسیار کمتری را دریافت خواهند کرد. و این در حالی است که در زمان اعمال ولتاژ سه فازدر ساختار مثلث همان ولتاژ را دریافت خواهیم کرد. بنابراین به جرات می توان گفت که بهترین گزینه برای غلبه بر جریان بالای استفاده از این نوع اتصال است.

مزایای راه اندازی موتور سه فاز با اتصال ستاره مثلث

استفاده از این راه انداز در مقایسه با دیگر روش های کاهش ولتاژ از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا نسبت به انواع دیگر از قیمت ارزان تری برخوردار می باشد. همچنین این نوع راه اندازی  دارای عملکردی ساده و ثابت است. این دو اتصال در هنگام راه اندازی به میزان دو برابر جریان نامی موتور از شبکه جریان خواهد کشید. از دیگر مزیت ها و قابلیت های این نوع راه اندازی عملکرد جریان گشتاور خوب آن می باشد.

مزایای راه اندازی موتور سه فاز با اتصال ستاره مثلث

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات تابلو برق از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید طراحی، ساخت و مونتاژ تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش برق صنعتی آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

4/5 - (24 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق صنعتی

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به شغل های فنی علاقه دارند ؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بدانید که شغل برقکار صنعتی یکی از بهترین انتخاب های شما برای کارهای فنی می باشد. بنابراین در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار شغل برق کار صنعتی هستید یا در این […]...

نمونه سوالات برق صنعتی درجه 1 و 2 فنی حرفه ای

نمونه سوالات برق صنعتی درجه 1 و 2 فنی حرفه ای

با توجه به درخواست هنرجویان آموزشگاه امروز تصمیم گرفتیم نمونه سوالات برق صنعتی درجه 1 و 2 فنی حرفه ای را به همراه پاسخنامه آن منتشر کنیم. جدا از کسب دانش و یادگیری برقکاری صنعتی هدف بسیاری از هنرجویان از ثبت نام در دوره تابلو برق صنعتی، شرکت در آزمون و دریافت مدرک فنی حرفه […]...

آشنایی با کاربردهای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز

آشنایی با کاربردهای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز

بهتر است بدانید که تغییر جهت گردش موتور سه فاز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از آن بسیار لازم و ضروری محسوب می شود. یکی از کاربردهای چپگرد و راستگرد کردن موتور های سه فاز استفاده از  آن در مدارات قدرت می باشد...

روش تست بانک خازنی

روش تست بانک خازنی

تست بانک خازنی به تجهیزات آزمایش کالیبره شده دقیق با اعتبار مناسب، دارای برچسب کالیبراسیون معتبر، تستر عایق، پل خازن برای محاسبه خازن ها، مولتی متر، منبع ولتاژ سه فاز متعادل، ضبط کننده های داده سریع و منبع ولتاژ تک فاز نیاز دارد. آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تابلو برق صنعتی را به صورت تضمینی و با […]...

دیدگاه کاربران