آشنایی با علت کم شدن روغن موتور ؛ بهترین زمان تعویض روغن موتور


در این مطب از سری مقالات تعمیرات خودرو قصد داریم به بررسی علت کم شدن روغن موتور خودرو بپردازیم . اگر شما هم با مشکل کم شدن روغن موتور خودرو  روبه رو هستید و می خواهید با علت کم کردن روغن آشنا شوید، توصیه می کنیم در این مقاله از سری مقالات آموزش مکانیک خودرو با ما همراه باشید.

شایع ترین دلایل کم شدن روغن موتور ماشین

در بسیاری مواقع کم شدن روغن موتور خودرو، یک امر عادی و نرمال تلقی می شود. با این حال، تجاوز کردن سطح روغن خودرو از میزان استاندارد و معین، حکایت از بروز نقص فنی در پیشرانه ماشین دارد. روغن موتور با روانکاری قطعات پیشرانه، مانع از فرسودگی و استهلاک اجزا برای بازه زمانی طولانی مدت می شود. پیشگیری از زنگ زدگی، تمیزکاری، آب بندی و خنک کاری، از مهم ترین وظایف روغن خودرو محسوب می شود. کاهش سطح روغن ماشین، عملکرد بسیاری از قطعات را تحت شعاع قرار می دهد. با پیدا کردن علت کم شدن روغن موتور ماشین می‌توان از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد.

 

1- خرابی و معیوب شدن قطعات پیشرانه

بروز نقص فنی در اجزا و قطعات پیشرانه، شایع ترین علت کم شدن روغن موتور ماشین محسوب می شود. چسبندگی گاید و سوپاپ ها، منجر به کاهش بیش از حد مجاز روغن خودرو می شود. عیب یابی و تشخیص این ایراد فنی به سختی صورت می گیرد.

علاوه بر این، فرسوده و مستهلک شدن رینگ پیستون، از دیگر عامل های کاهش بیش از حد روغن ماشین می باشد. فرسودگی این قطعه، نفوذ بیش از حد استاندارد روغن به محفظه داخلی سیلندر را در پی دارد. به همین جهت، در هنگام انجام فرآیند احتراق روغن به صورت کامل می سوزد.

شایع ترین دلایل کم شدن روغن موتور ماشین2- نوع و کیفیت روغن

در برخی مواقع علت کم شدن روغن موتور خودرو به نوع و کیفیت و مرغوبیت روغن مورد استفاده مربوط می‌شود. انتخاب روغن مناسب و باکیفیت، از موارد ضروری و حائز اهمیت برای عملکرد مطلوب و بهینه پیشرانه خودرو به شمار می رود.

تناسب نداشتن ویژگی های روغن با موتور و پیشرانه خودرو، علاوه بر کاهش بیش از حد روغن، بازدهی و راندمان ماشین را نیز کاهش چشمگیری می دهد.

دقت داشته باشید خاصیت گرانروی یا ویسکوزیته از مهم ترین مولفه ها در هنگام انتخاب روغن خودرو قلمداد می گردد. بر این اساس، استفاده از روغن دارای ویسکوزیته پایین، علاوه بر ایجاد مشکلات متعدد، می تواند باعث کم شدن روغن موتور ماشین شود.

3- سوختن بیش از حد روغن

سوختن بیش از حد روغن یا به اصطلاح روغن سوزی، از دیگر دلایل کم شدن روغن موتور خودرو به شمار می‌رود. به طور معمول، در هنگام انجام فرآیند احتراق، مقداری از روغن به محفظه مخصوص احتراق وارد شده و می سوزد.

بر اساس بررسی های انجام شده، به علت احتراق، در هر 1000 کیلومتر به اندازه 150 سانتیمتر مکعب از سطح روغن سوخته و کاهش پیدا می کند.

کم شدن روغن به اندازه بازه مشخص شده، نرمال و معمولی می باشد. افزایش روغن سوزی بیش از حد میزان تعیین شده، خبر از نقص فنی بخش پیشرانه خودرو می دهد. همچنین، در هنگام روغن سوزی، از اگزوز ماشین دودی غلیظ تولید می شود.

4- نشت روغن

نشتی روغن را می توان از دیگر دلایل رایج کم شدن روغن موتور ماشین به حساب آورد. فرسودگی و خرابی کاسه نمد مربوط به گلویی دلکو، خرابی واشر فیلتر روغن و فرسوده شدن کاسه نمد عقب مخصوص میل لنگ، از مهم ترین دلایل نشت روغن خودرو محسوب می گردد. در صورت مواجهه با این مشکل، پیشرانه و اجزای خودرو می بایست توسط مکانیک خودرو، مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

علائم کم شدن روغن موتور، چگونه بفهمیم روغن موتور کم شده

 

1.کاهش شتاب خودرو

یکی از نشانه ها و علائم کم شدن روغن موتور، کاسته شدن از شتاب خودرو می باشد. استفاده از روغن مناسب راندمان و بهره وری مطلوب پیشرانه را رقم می زند. روغن ریزی ماشین ضمن جلوگیری از رسیدن چربی مناسب به اجزا و قطعات، افت قدرت موتور و کاهش شتاب خودرو را در بر دارد.

علائم کم شدن روغن موتور، چگونه بفهمیم روغن موتور کم شده2.تولید صدا از پیشرانه

تولید صدای ضربه‌ای از موتور خودرو را می توان از دیگر نشانه های کاهش سطح روغن ماشین برشمرد. به گوش رسیدن این صدا از سمت پیشرانه، موید بروز مشکل در روغن خودرو می‌باشد. عدم رفع این نقص فنی، در طولانی مدت خرابی و معیوب شدن موتور را به دنبال دارد.

3.سفت و محکم شدن دنده چرخ

سفت شدن دنده چرخ خودرو، از دیگر نشانه های شاخص کم شدن روغن موتور به شمار می آید. افزایش اصطکاک میان رینگ ها و پیستون ها، موجب لرزش پیشرانه و محکم شدن دنده چرخ اتومبیل می شود.

بهترین زمان تعویض روغن موتور

 

بهترین زمان تعویض روغن موتور متناسب با نوع و مدل خودرو، متفاوت و متغیر می باشد. علاوه بر این، شرایط کارکرد، نوع رانندگی و مسافت های طی شده، در تعیین زمان مناسب برای عوض کردن روغن خودرو، تاثیرگذار و موثر هستند.

با این وجود، بسیاری از تولیدکنندگان خودروها، به ویژه خودروهای بنزینی، زمان مناسب برای تعویض روغن را به ازای هر 10000 الی 12000 کیلومتر عنوان می کنند.

پیشرانه های خودروهای امروزی، به ازای هر 5000 کیلومتر، رقمی برابر با یک لیتر روغن را مورد مصرف قرار می دهند. همچنین، مناسب است در هنگام تعویض روغن، فیلتر روغن نیز تعویض گردد. ضمنا، متوسط بازه مشخص برای تعویض روغن در کشور ما به ازای هر 3000 کیلومتر می باشد.

بهترین زمان تعویض روغن موتورخطرات و عوارض کم شدن روغن موتور

کاهش بازدهی و راندمان و افت قدرت پیشرانه را می توان از مهم ترین خطرات کم شدن روغن موتور ماشین دانست.

روغن موتور با انجام فرآیند روانکاری، مانع از ایجاد اصطکاک بین قطعات و به تبع آن، کارکرد و عملکرد مطلوب پیشرانه خودرو می شود. بدون وجود این ماده روان کننده، امکان حرکت و کارکرد خودرو امکان پذیر نمی‌شود.

احتراق ناقص پیشرانه، ایجاد روغن سوزی، بالا رفتن مصرف سوخت خودرو، کاهش طول عمر مفید قطعات و افزایش میزان آلایندگی پیشرانه خودرو، از دیگر تبعات کاهش سطح روغن ماشین قلمداد می گردد.

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور

مقدار طبیعی کم شدن روغن موتور چقدر است؟

در کم شدن و کاهش سطح روغن موتور فاکتورها و پارامترهای مختلفی مانند جنس و نوع روغن، قدرت و توان پیشرانه و نوع طراحی موتور خودرو نقش دارند. بر این اساس، مقدار طبیعی روغن کم شده پیشرانه در انواع خودروهای پژو، نیم لیتر به ازای هر 1000 کیلومتر عنوان شده است. این رقم در پیشرانه های ef7 در حدود 200 سی سی به ازای هر 1000 کیلومتر می باشد.

نکته: با توجه به اقلیم آب و هوایی متنوع کشور ما، کاهش سطح روغن تا یک لیتر نیز امر طبیعی و نرمال به نظر می رسد.

در این مطلب به بررسی علت کم کردن روغن موتور خودرو  پرداختیم.  اگر از علاقه مندان به تعمیرات خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش برق خودرو، آموزش مکانیک خودرو و آموزش تعمیرات ایسیو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات موتور خودرو

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

سیستم جرقه زنی یکی از اجزا سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم از بخش ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده و یکی از مهم ترین سیستم ها در خودروها می باشد...

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت. در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است...

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

انگشتی یا اسبک موتور یکی از اجزا مهم ماشین به شمار رفته که نقش بسزایی را در عملکرد صحیح موتور ایفا می کند. انگشتی موتور در قسمت بالا تنه موتور، در بالای سر سیلندر قرار دارد و برای دسترسی به آن کافی است، درپوش سوپاپ را برداشته و با توجه به 16 یا 8 سوپاپ […]...

بهترین روش تقویت موتور خودرو

بهترین روش تقویت موتور خودرو

تقویت موتور خودرو یا تیونینگ موتور ماشین یکی از روش های محبوب میان علاقه مندان به سرعت است. با استفاده از روش های نرم افزاری همچون تغییرات تنظیمات ایسیو ECU یا سخت افزاری، می توان نسبت به افزایش میزان گشتاور موتور خودرو اقدام کرد که در نتیجه دور موتور یا به اصطلاح شتاب ماشین بیشتر از […]...

دیدگاه کاربران