علت روشن نشدن کولر ماشین چیست؟


روشن نشدن کولر ماشین و همچنین بخاری در روزهای گرم و سرد سال می‌تواند موجب اذیت شدن افراد در هنگام استفاده از خودرو شود. سیستم سرمایش و گرمایش خودرو به هم مرتبط هستند و برای عیب یابی روشن نشدن سیستم تهویه خورو باید دلایل مختلفی که به کولر خودرو و یا بخاری ماشین ارتباط دارند، بررسی شوند. اگر کولر ماشین شما روشن نمی‌شود و به دنبال پیدا کردن دلیل آن هستید، تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید. در صورت علاقمندی به یادگیری تعمیرات خودرو می‌توانید در دوره آموزش کولر خودرو و آموزش مکانیک خودرو در آموزشگاه فنی برق ثبت نام و در کلاس‌های تئوری و عملی شرکت نمایید و پس از اتمام دوره وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید.

دلایل روشن نشدن کولر ماشین

تهویه مطبوع خودرو از سیستم‌هایی است که استفاده از آن در روزها و فصل‌های خاصی از سال کاربرد دارد. گاهی با مشکلات مختلفی در کولر ماشین مانند روشن نشدن روبرو خواهید شد که در ادامه علت‌های روشن نشدن کولر ماشین را بررسی خواهیم کرد. اگر برای روشن کردن کولر خودرو اقدام کردید اما متوجه شدید که کولر ماشین کار نمی‌کند به عنوان اولین اقدام زیر سپر و کاپوت خود را نگاه کنید. اگر هر گونه آلودگی مانند گل و زباله های پلاستیکی و … از جریان یافتن هوا زیر کاپوت جلوگیری کرده است، آن را بردارید تا جریان هوا در سیستم تهویه هوا وارد شود و کولر روشن شود. اگر باز هم مشکل وجود داشت، موارد زیر را چک کنید.

1- خالی بودن گاز کولر به دلیل نشتی و کمبود فشار گاز

از شایع‌ترین علت‌های روشن نشدن کولر ماشین نشتی گاز مبرد کولر خودرو است. خالی بودن گاز مبرد و کمبود فشار گاز می‌تواند به دلیل آسیب دیدگی شلنگ‌ها و مهر و موم‌های لاستیکی در مسیر عبور و جریان گاز کولر ماشین باشد. یکی از عواقب نشتی گاز کولر خودرو روشن نشدن کولر است؛ اما مورد دیگری که می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد، وارد شدن هوا به داخل سیستم تهویه خودرو است. اگر هوا وارد سیستم تهویه خودرو شود، رطوبتی ایجاد می‌شود که در اثر مخلوط شدن با گاز مبرد، یک ترکیب اسیدی ایجاد می‌شود. این ترکیب می‌تواند به کلی سیستم تهویه مطبوع خودرو را با آسیب جدی روبرو کند.

رفع مشکل نشتی گاز کولر خودرو با نشت یابی امکانپذیر است. پس از رفع نشتی با شارژ گاز نیز، می‌توانید مشکل روشن نشدن کولر ماشین را برطرف نمایید.

خالی بودن گاز کولر به دلیل نشتی و کمبود فشار گاز

2- مشکلات برق خودرو

یکی از عواملی که موجب روشن نشدن کولر ماشین خواهد شد، ایرادات الکتریکی خودرو است. در صورتی که ماژول کنترل خراب شده باشد یا مشکلات برقی و سیم کشی در سیستم وجود داشته باشد، منجر به کار نکردن کمپرسور خودرو و در نتیجه کار نکردن کولر ماشین می‌شوند.

در مواردی که مشکلات برق خودرو موجب می‌شود تا برق به درستی به سیستم تهویه و فن‌های خنک کننده و … نرسد و با روشن نشدن کولر خودرو مواجه شوید باید رفع مشکل متناسب با قطعه معیوب انجام شود. به عنوان مثال اگر فیوز سوخته باشد یا رله‌ها و خازن‌ها خراب باشند، با تعویض فیوز، رله یا خازن معیوب کولر می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

یکی از مشکلاتی که برق خودرو ایجاد می‌کند، ایجاد اسید و آسیب به سیستم تهویه خودرو است. اگر نسبت به برطرف کردن ایرادات برق خودرو بی توجهی کنید، ممکن است مجبور شوید کل سیستم تهویه خودرو را تعویض نمایید.

رفع مشکلات برق خودرو بهتر است توسط مکانیک خودرو که با سیستم برق رسانی ماشین به طور کامل آشنایی داشته باشد، انجام شود.

حتماً بخوانید: علت باد گرم کولر ماشین، چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

3- ایرادات کمپرسور کولر ماشین می‌توانند در روشن شدن کولر ماشین اختلال ایجاد کنند

اگر کمپرسور کولر به درستی کار نکند، سیستم کولر و بخاری خودرو نیز عملکرد خوبی نخواهد داشت. تمام شدن طول عمر مفید کمپرسور کولر خودرو و یا خراب شدن هر یک از اجزاء و قطعات داخلی کمپرسور مانند مغزی، پیستون و … می‌توانند در روشن شدن کولر ماشین اختلال ایجاد کنند.

روش رفع مشکل خرابی کمپرسور حتی در صورتی که فقط یکی از اجزای آن آسیب دیده است، تعویض کمپرسور می‌باشد. از تعمیر کمپرسور کولر خودرو خودداری کنید زیرا علاوه بر مشکل بودن این کار که احتمالاً قابل تعمیر نخواهد بود، در نهایت هزینه بیشتری برای شما به بار خواهد آورد.

4- باتری خودرو ضعیف باشد

ضعیف بودن باتری خودرو سبب می‌شود تا ولتاژ مناسبی به ماژول‌های الکتریکی و دینام خودرو نرسد. در نتیجه ولتاژ مناسب به کمپرسور خودرو نمی‌رسد. همین موضوع می‌تواند سبب روشن نشدن کولر ماشین شود.

راهکار رفع این مشکل با شارژ باتری خودرو یا در صورت نیاز تعویض آن امکانپذیر است.

باتری خودرو ضعیف باشد

5- درگیر نشدن کلاچ کمپرسور خودرو؛ دلیل روشن نشدن کولر ماشین

در برخی موارد مشاهده شده که کلاچ کمپرسور در حالت خاصی مثلاً “خاموش” گیر کرده و مانع از درگیر شدن کمپرسور کولر خواهد شد. اگر کلاچ در حالت “خاموش” گیر کند، سیستم تهویه مطبوع روشن نخواهد شد.

کاپوت خودرو را بالا بزنید، سیستم تهویه مطبوع را روشن کنید و در حالت بخاری و سپس در حالت کولر، قرار دهید. در هر دو حالت کولر و بخاری حرکت کلاچ کمپرسور را بررسی نمایید. اگر کلاچ حرکت نکرد، باید به دنبال علت آن باشید. در صورتی که آسیب مکانیکی کلاچ کمپرسور کولر موجب گیر کردن آن شده باشد، باید کلاچ کمپرسور را تعویض کنید.

6- زنگ زدن کلاچ کمپرسور

گاهی متوجه زنگ زدگی صفحه کلاچ کمپرسور خواهید شد. در این زمان باید به بررسی کمپرسور نیز بپردازید زیرا زنگ زدگی کمپرسور می‌تواند به زنگ زدگی کلاچ منجر شود. در صورت مواجهه با زنگ زدگی کلاچ کمپرسور حتماً کلاچ و کمپرسور را عوض کنید تا مشکل برطرف شود.

7- خرابی تسمه؛ یکی از علت‌های روشن نشدن کولر ماشین

یکی از مواردی که می‌تواند موجب کار نکردن کولر ماشین شود، پاره شدن یا شل شدگی تسمه کمپرسور کولر خودرو است. در صورتی که تسمه آسیب دیده و دچار پارگی و فرسودگی شده باشد باید آن را تعویض نمایید تا مشکل روشن نشدن کولر خودرو رفع شود. اگر تسمه تنظیم نباشد، باید آن را محکم و سفت کنید.

خرابی تسمه؛ یکی از علت‌های روشن نشدن کولر ماشین

8- خرابی سوئیچ روشن و خاموش کولر

اگر مشکل روشن نشدن کولر ماشین با وجود اقدامات لازم برای تمام احتمالات ذکر شده، باز هم وجود داشته باشد، باید به خراب شدن سوئیچ کنترل کولر فکر کنید. در مواردی که سوئیچ دما و روشن و خاموش سیستم تهویه آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض کنید.

جمع بندی

در این مقاله 8 علت روشن نشدن کمپرسور کولر ماشین را بررسی کردیم. در صورتی که با هر یک از مشکلات کولر خودرو روبرو شدید، حتماً هر چه سریع‌تر برای عیب یابی دقیق کولر ماشین آن اقدام نمایید. مشکل کولر و روشن نشدن آن با موارد ذکر شده قابل برطرف کردن است؛ با این حال اگر نتوانستید خودتان دست به کار شوید و موضوع را رفع کنید، حتماً به یک مکانیک خودرو مراجعه نمایید.

علت کار نکردن کلید کولر پژو 405

دلایل مختلفی می‌توانند برای کار نکردن کلید ac کولر پژو 405 وجود داشته باشند. در ادامه به برخی از این دلایل و راه‌حل‌های مربوط به آنها اشاره می‌کنم:

1. ایراد در فیوز:

 • اولین قدم برای بررسی مشکل، چک کردن فیوز کولر است. فیوز کولر پژو 405 در جعبه فیوز داخل اتاق، سمت شاگرد و پشت قاب پلاستیکی قرار دارد.
 • اگر فیوز سوخته باشد، باید آن را با یک فیوز نو و هم ‌آمپر جایگزین کنید.

2. وجود مشکل در رله:

 • رله کولر پژو 405 نیز در جعبه فیوز قرار دارد.
 • اگر رله خراب باشد، باید آن را با یک رله نو جایگزین کنید.

3. ایراد در سوئیچ کلید کولر:

 • سوئیچ کلید کولر ممکن است به مرور زمان خراب شده باشد و در نتیجه، عمل نکند.
 • برای بررسی این موضوع، می توانید با استفاده از یک مولتی متر، از سالم بودن سوئیچ مطمئن شوید.
 • اگر سوئیچ خراب باشد، باید آن را با یک سوئیچ نو جایگزین کنید.

4. ایراد در سیم کشی:

 • ممکن است در سیم کشی مربوط به کولر، قطعی یا اتصالی وجود داشته باشد.
 • برای بررسی این موضوع، باید از یک برقکار یا متخصص کمک بگیرید.

5. ایراد در کمپرسور:

 • در برخی موارد، ممکن است مشکل از کمپرسور کولر باشد.
 • کمپرسور کولر وظیفه گردش گاز را در سیستم کولر دارد و اگر خراب شود، کولر کار نخواهد کرد.
 • برای بررسی سلامت کمپرسور، باید از یک متخصص کمک بگیرید.
سوالات متداول

1- شایع ترین علت روشن نشدن کولر ماشین چیست؟

از شایع‌ترین علت‌های روشن نشدن کولر ماشین نشتی گاز مبرد کولر خودرو است. خالی بودن گاز مبرد و کمبود فشار گاز می‌تواند به دلیل آسیب دیدگی شلنگ‌ها و مهر و موم‌های لاستیکی در مسیر عبور و جریان گاز کولر ماشین باشد.

2- برق خودرو چگونه می تواند باعث روشن نشدن کولر ماشین شود؟

یکی از عواملی که موجب روشن نشدن کولر ماشین می شود، ایرادات الکتریکی خودرو است. در صورتی که ماژول کنترل خراب شده باشد یا مشکلات برقی و سیم کشی در سیستم وجود داشته باشد، منجر به کار نکردن کمپرسور خودرو و در نتیجه کار نکردن کولر ماشین می‌شوند.

3- آیا شل شدگی تسمه کمپرسور کولر خودرو موجب روشن نشدن کولر خودرو می شود؟

بله، یکی از مواردی که می‌تواند موجب کار نکردن کولر ماشین شود، پاره شدن یا شل شدگی تسمه کمپرسور کولر خودرو است. در صورتی که تسمه آسیب دیده و دچار پارگی و فرسودگی شده باشد باید آن را تعویض نمایید تا مشکل روشن نشدن کولر خودرو رفع شود. اگر تسمه تنظیم نباشد، باید آن را محکم و سفت کنید.

3.8/5 - (29 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • محمد گفت: پاسخ

  مرسی از مقاله خوبتون