راهنمای جامع سرویس کولر گازی و نحوه انجام آن


سرویس کولر گازی بعد از مدتی استفاده کردن از آن، به افزایش بازدهی دستگاه، کاهش برق مصرفی، افزایش طول عمر آن و کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات آن کمک زیادی می‌کند. زمان مناسب این کار چند هفته قبل از روشن کردن و استفاده مجدد از آن است. برای جلوگیری از آسیب به کولر گازی می‎‌توانید حداکثر 2 بار در سال در اوایل بهار و اوایل پاییز و حداقل 1 بار در اوایل بهار آن را سرویس کنید. به منظور یادگیری سرویس و آماده سازی اسپیلت شرکت در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی آموزشگاه فنی برق پیشنهاد می‌دهیم.

آموزش تعمیرات کولر گازی

سرویس کولر گازی شامل چیست؟

سرویس کولر گازی از موارد مهمی است که باید با تخصص و دانش انجام شود تا از وارد شدن آسیب به آن و خسارات مالی بیشتر، پیشگیری کرد. برخی از مهم ترین خدماتی که یک سرویس کار کولر گازی به شما ارائه می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • شستشوی کولر گازی
 • شسشتوی پنل‌های داخلی و خارجی و فیلتر
 • عیب یابی کولر گازی
 •  بررسی اجزا و قطعات کولر
 • بررسی قطعات اصلی کولر گازی
 • تعمیر و تعویض قطعات خراب شده
 • فروش و نصب قطعات
 • نشب یابی و تعمیرات
 • شارژ گاز مایع مبرد

نحوه سرویس کولر گازی

در این بخش مراحل مختلف سرویس کولر اسپیلت گازی را بررسی می‌کنیم تا در صورتی که هر یک از شما عزیزان تمایل داشتید که کولر گازی خود را سرویس کنید، با آسودگی این کار را انجام دهید.

اولین قدم برای انواع سرویس کولر گازی پنجره‎‌ای، اسپلیت، ایستاده و … قطع تمام برق‌های ورودی به کولر است تا از وقوع فجایع جلوگیری شود.

نحوه سرویس کولر گازی

1-شستشوی فیلتر کولرگازی

پنل داخلی کولر گازی را با آرامش و دقت باز کنید. سپس فیلتر را خارج کنید و با آب گرم آن را بشویید. استفاده از مواد شوینده برای شستن فیلتر، خیلی توصیه نمی‌شود.

اگر در مناطق آلوده و شهرهایی که آلایندگی‌های محیطی زیاد هستند زندگی می‌کنید، می‌توانید هر ماه یک بار فیلترهای کولر گازی پنجره‌ای را شستشو دهید.

2-شستشوی پنل و سیم‌های داخلی اسپیلت

برای شستشوی سیم پیچی‌های پنل داخلی اسپلیت و کانال، خروجی آب و سایر قسمت‌ها می‌توانید از اسپری‌های شستشوی مختلفی که در بازار موجود هستند، استفاده کنید.

این شوینده‌ها به از بین بردن آلودگی‌ها، بوها و میکروارگانیسم‌های مضر مانند انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و کپک‌ها کمک می‌کنند. همچنین هوای محیط با استفاده از این اسپری‌ها مطبوع و تمیز خواهد داشت.

3-شستشوی پنل خارجی

در زمان شستشوی پنل خارجی کولر گازی حتماً برق آن را قطع کنید تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود. با کمک یک برس یا جارو برقی، آلودگی‌های قسمت خارجی پنل بیرونی اسپلیت را تمیز کنید. با استفاده از ابزار مناسب پنل خارجی را باز کنید تا بتوانید فن آن را تمیزتر شستشو دهید. با آب آلودگی روی کویل و پره‌ها را پاک کنید.

در صورتی که از سرویس کار کمک بخواهید، با شستشوی کولر گازی پنجره‌ای و اسپلیت به کمک دستگاه‌های کارواش به میزان قابل توجهی کولر گازی تمیزتر از زمانی خواهد شد که با فشار آب شهری آن را شستشو می‌دهید. استفاده از فشار مناسب در زمان شستشوی کندانسور کولر گازی یکی از موارد مهمی است که می‌تواند از آسیب به قطعات کولر جلوگیری کند.

در نهایت اجازه دهید تا تمام قطعات خیس شده، به طور کامل خشک شوند، سپس آن‌ها را به جای اصلی خود برگردانید.

در زمان شستشو و نصب پنل خارجی مراقب سیم کشی‌ها و برق دستگاه باشید تا اتفاقاتی مانند سوختن قطعات و یا برق گرفتگی نشوید.

حتما بخوانید: آشنایی با علت و علائم خرابی خازن کولر گازی

4-سرویس لوله‌های کولر گازی

شستن لوله‌های کولر گازی به دو روش انجام می‌شود.

 • شستن لوله‌ها با ازت

این روش بهترین نحوه شستشوی لوله‌های کولر گازی محسوب می‌شود. زمانی از این روش برای شستشوی لوله‌های کولر گازی استفاده می‌شود که کمپرسور روی دستگاه باز باشد.

در این روش تمام نواحی مربوط به لوله‌ها را با فشار ازت شستشو می‌دهند و از این طریق همه بخش‌های لوله‌ها عاری از هر گونه آلودگی و چربی خواهند شد.

 • شستن لوله‌ها با گاز R22

این روش نسبت به روش شستشو با ازت هزینه بالاتری دارد و این گاز از لحاظ زیست محیطی خطرناک است. همچنین میزان اثر بخشی این گاز برای شستشوی لوله‌ها به میزان اثربخشی شستشو با ازت نیست. بر این اساس، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

سرویس لوله‌های کولر گازی

سرویس کولر گازی پنجره‌ای

کولرهای پنجره‌ای از کولرهای گازی قدیمی هستند که نسبت به انواع جدیدتر اسپلیت و ایستاده برای مکان‌هایی با مساحت کمتر، قابل استفاده هستند. تمام قسمت‌ها و قطعات کولر گازی پنجره‌ای در یک یونیت مشترک قرار گرفته‌اند.

برای سرویس‌های کوتاه مدت مثل سرویس هفتگی یا ماهانه می‌توانید با برداشتن پوشش داخلی کولر، فیلترها و تیغه‌ها را با برسی شبیه به مسواک یا استفاده از جارو برقی به آرامی تمیز کنید.

در صورتی که بعد از چند ماه قصد دارید سرویس کولر گازی پنجره‌ای را انجام دهید، آن را به فضایی مانند حیاط منزل منتقل کنید و کل پوشش داخلی و بیرونی کولر را بردارید. سپس مراحل شستشوی کولر را مشابه کولر اسپلیت ادامه دهید.

حتما بخوانید: علت برفک و یخ زدن کولر گازی چیست؟

هزینه سرویس کولر گازی

هزینه‌های مربوط به سرویس این دستگاه متفاوت است. ظرفیت خنک کنندگی کولر در قیمت گذاری خدمات مهم است. هر چه ظرفیت کولر بیشتر باشد، هزینه سرویس بیشتر خواهد بود.

در صورتی که پنل خارجی کولر باز و بسته شود، قیمت خدمات نسبت به  خدمات شستشو بدون باز کردن پنل بالاتر خواهد بود. در این صورت قیمت سرویس کولر گازی بین 300 تا 600 هزار تومان است.

شستشو با مواد شوینده یا بدون مواد شوینده یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت خدمات است. خدمات بدون مواد شستشو حدود 100 هزار تومان و با مواد شوینده در حدود 150 تا 200 هزار تومان است.

در هنگام سرویس این دستگاه اگر قطعه‌ای نیازمند تعویض باشد و یا کولر شما به شارژ گاز مبرد نیاز داشته باشد، هزینه‌ها متفاوت و بالاتر خواهند بود.

هزینه سرویس کولر گازی

حتما بخوانید: برد کولر گازی خراب را تعمیر کنیم یا تعویض؟

چرا باید کولر گازی را شستشو داد؟

کولر گازی هم مانند تمام وسایل کاربردی دیگر بعد از مدتی به دلیل استفاده کردن از آن، باکتری‌ها، گرد و غبار، دود و آلودگی‌های محیطی، کثیفی و آلودگی‌های اطراف در آن تجمع می‌یابند. در صورت بی توجهی به زمان و اهمیت شستشوی کولر گازی ممکن است با مسائلی مانند انتشار آلودگی‌ها در محیط، شیوع بیماری‌های پوستی و تنفسی مانند آلرژی‌ها روبرو شویم.

نتیجه گیری

در این مقاله علت‌های اهمیت شستشو و سرویس اسپیلت گازی را بیان کردیم. سپس موارد ایمنی و مهم را برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های جانی و مالی متذکر شدیم. در ادامه نحوه شستشوی قطعات و بخش‌های مختلف کولر گازی را که توضیح دادیم تا با انجام سرویس‌های دوره‌ای از خراب شدن و آسیب به سایر قطعات دستگاه پیشگیری کنید.

در نهایت میانگین هزینه‎‌های سرویس کولر گازی را بررسی کردیم تا با آگاهی بیشتر نسبت به سرویس دستگاه خود اقدام نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران