عیب یابی خرابی های رایج کولر گازی


روش عیب یابی خرابی های رایج و تست کمپرسور کولر گازی یکی از مهم ترین کارهایی است که برای تعمیر این دستگاه نیاز است بدانیم.

در این مطلب به بررسی خرابی های رایج و علائم مشکلات در این دستگاه می پردازیم و روش های تست و عیب یابی اسپیلت در هنگام مواجهه با این مشکلات را توضیح می دهیم.

در صورت علاقمندی و تمایل می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی مجتمع فنی برق شرکت نمایید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی و دلایل تست آن

تست کمپرسور کولر گازی یکی از نکات مهم در نگهداری کولر است. کمپرسور یا موتور، قلب تپنده کولرگازی محسوب می شود. وظیفه موتور متراکم کردن گاز خنک کننده کندانسور است. هر گونه اشکال در روند کار کرد کمپرسور، کولر گازی را با مشکل مواجه می کند.

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسورهای کولر گازی در انواع مختلفی نظیر پیستونی، موشکی یا روتاری و مارپیچ تولید می شوند. هر کدام از این کمپرسورها در شرایط آب و هوایی مختلف کاربرد دارند. عیب یابی کمپرسور کولر گازی به دلایل متفاوتی انجام می شود. در ادامه این مطلب برخی از دلایل را بیان می کنیم.

  • گاهی اوقات کولر گازی کار نمی کند. در این شرایط ابتدا باید تست کمپرسور کولر گازی را انجام دهید.
  • برای پی بردن به خرابی احتمالی قطعه های داخلی و تعویض آن ها عیب یابی کمپرسور کولر گازی انجام می شود.
  • با کاهش توان کمپرسور، قدرت خنک کنندگی کولر شما افت می کند. پس باید به منظور بررسی فشار، تست کمپرسور کولر گازی را انجام دهید.

عیب یابی خرابی های رایج کولر گازی

کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل می شود. موتور یا کمپرسور یکی از مهم ترین اجزای کولر گازی به شمار می رود. در صورت خرابی موتور، علائمی در کارکرد کولر گازی ظاهر می شود. در ادامه برخی از علائم سوختن موتور کولر گازی را بیان می کنیم.

1- عیب یابی علت روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی، از جمله بخش‌‌های مهم عیب یابی کولر گازی به شمار می‌رود. عدم وجود جریان برق در پریز، معیوب بودن سه شاخه برق، وجود قطعی در سیم و اتصالات و سیم رابط کولر گازی، از مهم‌ترین علل کار نکردن این دستگاه محسوب می‌شوند.

مطمئن شدن از وجود جریان برق و سالم بودن پریز و جعبه فیوز، از موارد حائز اهمیت برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن کولر گازی می‌باشند. سپس بررسی سیم‌ها و اتصالات برق دستگاه و اطمینان حاصل کردن از سلامت آن‌ها، اولین اقدام در جهت رفع این مشکل تلقی می‌شود.

2- عیب یابی علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

یکی دیگر از بخش‌های مهم عیب یابی کولر گازی به عدم کارکرد کمپرسور یا موتور دستگاه مربوط می‌شود. معیوب شدن کمپرسور یا واحد تراکم، کمبود یا تخلیه گاز مایع مبرد، افزایش دمای بیش از اندازه موتور، بروز مشکل در برد الکترونیکی و همچنین فرسودگی سیم‌ها و اتصالات کمپرسور را می‌توان از مهم‌ترین دلایل کار نکردن موتور کولر گازی به شمار آورد.

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

در صورت مطمئن شدن از خرابی کمپرسور، تعمیر یا تعویض احتمالی این قطعه باید توسط تعمیرکاران باتجربه و متبحر انجام شود. چنانچه علت این مشکل کم بودن گاز مبرد تشخیص داده شود، با شارژ مجدد گاز دستگاه می‌توان نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمود. علاوه بر این، بررسی اجزا و قطعات مختلف کمپرسور، عدم وجود قطعی و اتصال صحیح سیم‌ها از دیگر موارد مؤثر برای حل این مشکل هستند.

3- عیب یابی علت داغ شدن بیش از حد موتور فن

داغ شدن فن و موتور فن، از مشکلات رایج کولر گازی به حساب می‌آید. عواملی مانند عدم وجود جریان هوای مناسب، خراب شدن موتور فن، نصب نامناسب خازن بر روی موتور، خراب شدن خازن کولر گازی، آسیب دیدن تیغه‌های فن و عدم انجام سرویس‌ کولر گازی به صورت دوره‌ای از مهم‌ترین دلایل گرم شدن بیش از اندازه فن یا موتور فن کولر گازی تلقی می‌گردند.

از راهکارهای رفع مشکل داغ شدن موتور فن کولر گازی انجام سرویس‌های دوره‌ای و به موقع دستگاه می‌باشد. در صورت آسیب دیدن فن یا موتور فن سیستم، باید نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام نمود.

 

4- عیب یابی مشکل برفک زدن کولر گازی

یخ زدن کولر گازی از جمله مشکلاتی است که کاربران حداقل برای یک بار با آن مواجه شده اند. تخلیه یا کمبود گاز مبرد، عدم وجود جریان هوا در لوله‌های کویل اواپراتور، خرابی قطعه شیر برقی و گرفتگی لوله مویی از دلایل رایج ایجاد برفک در کولر گازی هستند.

برای از بین بردن برفک کولر گازی جلوگیری از کاهش گاز مبرد و شارژ به موقع آن، اطمینان حاصل کردن از عدم گرفتگی مسیر لوله‌ها و اتصالات ارتباطی و سالم بودن شیر برقی از مناسب‌ترین راهکارها برای حل مشکل برفک زدن اسپلیت دیواری قلمداد می‌گردد.

5- عیب یابی مشکل انتشار باد گرم کولر گازی

توزیع باد گرم در محیط و کاهش بار برودتی، از مشکلات شایع کولر گازی اسپلیت قلمداد می‌گردد. ریشه اصلی این مشکل را باید در سرویس نشدن یونیت خارجی، گرفتگی منافذ فیلتر تصفیه هوا، معیوب شدن فن یا موتور فن، کمبود گاز مبرد، ایراد پیدا کردن ترموستات و اشکال در کمپرسور دستگاه جستجو کرد.

به منظور برطرف کردن مشکل سرد نکردن کولر گازی بررسی و شستشوی منظم فیلتر هوا و برطرف کردن آلودگی‌های آن، از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات کولر گازی اسپلیت می‌باشد. همچنین، در صورت کاهش یا تخلیه گاز مبرد، به جای باد خنک، جریان هوای گرم در محیط داخلی انتشار پیدا می‌کند. تنظیم سیستم بر روی درجه دمای مناسب، مطمئن شدن از سلامت کمپرسور و فن دمنده، از روش‌های تأثیرگذار برای جلوگیری از  باد گرم کولر گازی می‌باشند.

6- تست دلایل سر و صدای زیاد کولر گازی

تولید سر و صدای زیاد و ایجاد آلودگی صوتی را از دیگر موارد مهم برای عیب یابی کولر گازی برشمرد. شنیدن صداهای عجیب و غیر عادی از یونیت خارجی یا پنل داخلی دستگاه، به ویژه در هنگام کارکرد، حکایت از بروز نقص فنی قطعات کولر گازی دارد. شل شدن پایه کندانسور، شکستگی تیغه‌های فن دمنده، خرابی تسمه‌ها و بلبرینگ‌ها، تراز نبودن دستگاه، گرفتگی فیلتر تصفیه هوا و آسیب وارد شدن به لوله‌ها از اصلی‌ترین دلایل سر و صدای زیاد کولر گازی می‌باشند.

علت سر و صدای زیاد کولر گازی

در صورتی که منشا صدای زیاد کولر گازی به لق شدن پایه‌های کندانسور مربوط شود، به احتمال زیاد با آچار کشی دستگاه، این مشکل برطرف می‌گردد. همچنین، در مواقع شکستگی یا تاب برداشتن تیغه‌های فن، باید با تعویض این بخش، سر و صدای زیاد کولر گازی را از بین برد. تراز بودن دستگاه و بررسی اجزا و قطعات و سرویس منظم سیستم، از دیگر نکات قابل توجه در این زمینه محسوب می‌شود.

7- عیب یابی علت نشت آب از کولر گازی

از دیگر موارد مهم عیب یابی کولر گازی می‌توان به نشت آب از دستگاه، اشاره نمود. کمبود گاز مبرد، مسدود شدن فیلترهای هوا، فرسودگی سینی درین، گرفتگی لوله ناودانی، نصب نادرست لوله تخلیه و عایق نکردن لوله‌ها، از مهم‌ترین دلایل آبریزش کولر گازی محسوب می‌شوند.

عایق بندی مناسب لوله‌های کولر گازی، نصب صحیح لوله تخلیه درین، شستشو یا تعویض فیلترها، شارژ گاز مایع مبرد، تعویض سینی درین در صورت شکستگی و سرویس به موقع کولر گازی از راه حل‌های کاربردی در جهت حل مشکل آبریزش کولرهای گازی به حساب می‌آیند.

8- عیب یابی علت خاموش شدن ناگهانی دستگاه

اورلود کولر گازی، افزایش بیش از حد دمای کمپرسور، اشکال پیدا کردن موتور، ترموستات و برد الکترونیکی، از دلایل اصلی مشکل خاموش شدن کولر گازی به شمار می‌آیند.

از راهکارهای خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می‌توان به بررسی و مطمئن شدن از سالم بودن سیم‌ها، اتصالات و برق ساختمان به منظور برق رسانی صحیح به کولر گازی، تنظیم ترموستات و سرویس به موقع آن اشاره کرد.

9- عیب یابی علت خاموش نشدن کولر گازی

علت خاموش نشدن کولر گازی

از طرفی خاموش نشدن کولر گازی می تواند دلایل ساده ای داشته باشد و از طرفی برطرف کردن این مشکل می تواند تخصصی باشد. در صورتی که کولر گازی با رسیدن به دمای تنظیم شده اتومات نمی کند و خاموش نمی شود، ایراد از کنترل های الکترونیکی یا خراب شدن ترموستات کولر گازی می باشد که باعث یکسره کار کردن دستگاه شده است. اگر با فشار دادن دکمه پاور زمان بیشتری طول می کشد تا کولر خاموش شود، احتمالا دلیل آن کثیف بودن فیلتر یا کویل های کندانسور می باشد.

10- پرتاب آب همراه با خروج باد

بزرگترین علل پرتاب آب ناشی از بادهای سرد، آسیب به سینی های ناودانی و کمبود گاز است. این مشکل در حالت سرد کولر رخ می دهد و در صورت مشاهده این مشکل در حالت گرما نشان از نشتی می باشد که لازم است هر چه سریع تر توسط سرویسکار کولر گازی برطرف شود.

11- با روشن کردن کولر گازی یونیت خارجی می لرزد

تکان خوردن یونیت بیرونی کولر گازی به هنگام روشن کردن دستگاه، پیش آگاهی سوختن موتور کولر گازی است. در این شرایط کمپرسور به سختی روشن می شود و در بدنه دستگاه لرزش ایجاد می کند. در اسرع وقت باید نسبت به تست کمپرسور کولر گازی اقدام کنید؛ زیرا لرزش به هنگام استارت یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی در آینده است.

12- افزایش غیر عادی قبض برق

یکی از رایج ترین علائم سوختن موتور کولر گازی یا ایجاد مشکل در عملکرد آن، بالا رفتن غیر عادی مبلغ قبض برق است. به طور کلی کولر گازی یکی از پرمصرف ترین وسایل برقی است، اما در صورت افزایش قابل توجه مبلغ قبض برق نسبت به ماه گذشته باید تست کمپرسور کولر گازی را انجام دهید.

در شرایطی که کمپرسور نمی تواند به درستی کار کند، برای خنک کردن محیط بیش تر از حد طبیعی روشن می ماند. کارکرد بالای موتور باعث افزایش مصرف برق و ایجاد فشار بر روی کمپرسور می شود.

روش های تست کمپرسور کولر گازی

عیب یابی کمپرسور کولر گازی موضوع مهمی است؛ زیرا موتور کولر گازی قطعه ای غیر قابل تعمیر است و در صورت خرابی باید تعویض شود. به همین دلیل پیش از تعویض کمپرسور باید از خراب بودن آن مطمئن شوید. از طرفی هزینه تعویض موتور یا کمپرسور کولر گازی بالا است.

اگر اطلاعی در مورد عیب یابی کمپرسور کولر گازی ندارید، از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید.

عیب یابی سیم پیچ کمپرسور

تست کمپرسور کولر گازی از طریق بررسی سیم پیچ خطرناک است، بنابراین از قطعی فیوز و نبود جریان برق مطمئن شوید. در ابتدا محافظ ترمینالی کمپرسور را بردارید و از روغنی نبودن سوکت ها مطمئن شوید زیرا روغن مانع برقراری اتصال برق می شود.

عیب یابی سیم پیچ کمپرسور

در مرحله بعدی باید سیم پیچ را تست کنید. برای این کار به یک اهم متر نیاز دارید تا مقاومت دو سر سیم پیچ را اندازه بگیرید. اهم متر را روی مود هشدار قرار دهید و کانکتورها را دو به دو چک کنید. در این حالت کانکتورها باید به هم متصل باشند. به عبارتی با اتصال اهم متر به کانکتور باید صدای هشدار را بشنوید.

اگر صدای بوق را شنیدید مشکل از سیم پیچ نیست و باید به سراغ سایر روش های تست کمپرسور کولر گازی بروید. اما اگر اهم متر هشدار نداد، باید مطمئن شوید که مشکل اتصال کانکتورها به اورلود کمپرسور مربوط نباشد.

مرحله بعدی تست اتصال بدنه کمپرسور است. به طوری که دستگاه هنگام اتصال کانکتور و بدنه نباید صدای بوق بدهد. توجه کنید که قسمتی از بدنه کمپرسور که اهم متر را به آن اتصال می دهید زنگ زده یا کثیف نباشد.

عیب یابی صدای کمپرسور

یکی از روش های تست خرابی کمپرسور کولر گازی توجه به صدایی است که از کمپرسور تولید می شود. برای انجام این روش باید کابل استارت را از ترمینالی کمپرسور جدا کنید. سپس کمپرسور را توسط برق مستقیم یا خود کولر راه بیندازید.

اگر کولر گازی روشن نشد، صد در صد کمپرسور سوخته است و باید آن را تعویض کنید. اما اگر کولر با صدای غیر عادی روشن شد و جریان برق بالایی از مدار کشید، نشان می دهد که موتور کولر خراب است. البته در این شرایط هم کمپرسور را نمی توان تعمیر کرد. توجه کنید که تست صدا را بیش تر از ۳ ثانیه انجام ندهید، زیرا ممکن است به سایر وسایل برقی آسیب بزند.

عیب یابی فشار کمپرسور

تست فشار کمپرسور کولر بررسی کارکرد موتور است. در شرایطی که کولر هوای خنکی نمی دهد و تست صدا نیز مشکلی را نشان نداده است، به سراغ این روش بروید. ابتدا شیر برقی و لوله های مویی را از نظر گرفتگی چک کنید سپس باید گاز خنک کننده دستگاه خالی شود. سپس با باز کردن لوله های خروجی و ورودی به یونیت، کندانسور را باز کنید.

استفاده از گیج مانوفیلد

 

در این روش عیب یابی کمپرسور کولر گازی با استفاده از گیج، فشار کمپرسور اندازه گیری می شود. به دلیل تنوع بالای کمپرسورها، در این روش باید از گیج های متفاوتی استفاده کنید. پس بهتر است که روشی را بیاموزیم که بر روی تمامی کمپرسورها جوابگو است.

اندازه گیری فشار با دست

این روش تست کمپرسور کولر گازی آسان و جامع است. ابتدا کولر را روی حالت سرمایش روشن کنید. سپس انگشت خود را جلوی لوله خروجی کمپرسور قرار دهید. در صورت طبیعی بودن فشار کمپرسور، نمی توانید بیش تر از ۳ تا ۵ ثانیه جلوی عبور را بگیرید. اما اگر فشار زیادی احساس نکردید، کمپرسور شما دچار افت فشار شده است.

نتیجه گیری

علاوه بر مواردی که بررسی شد، ایجاد لرزش و ارتعاش در هنگام کارکرد، خراب شدن برد الکترونیکی کولر گازی، کار نکردن ریموت کنترل، معیوب شدن فن کندانسور، پرتاب باد پایین و قطع شدن فیوز برق اصلی پس از روشن شدن دستگاه از دیگر موارد عیب یابی کولر گازی به شمار می‌روند. برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل در کولر گازی از سرویس منظم و به موقع آن غافل نشوید تا ایرادات احتمالی را پیدا و رفع کنید. عیب یابی و تست خرابی کولر اسپیلت نیاز به تخصص و مهارت دارد، پس از سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

سوالات متداول

1-چگونه مشکل ریزش آب از اسپیلت را بر طرف کنیم؟

عایق بندی مناسب لوله‌های کولر گازی، نصب صحیح لوله تخلیه درین، شستشو یا تعویض فیلترها، شارژ گاز مایع مبرد، تعویض سینی درین در صورت شکستگی و سرویس به موقع کولر گازی از راه حل‌های کاربردی در جهت حل مشکل آبریزش کولرهای گازی به حساب می‌آیند.

2- باد خروجی از کولر گازی گرم است برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

به منظور برطرف کردن مشکل سرد نکردن کولر گازی بررسی و شستشوی منظم فیلتر هوا و برطرف کردن آلودگی‌های آن، از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات کولر گازی اسپلیت می‌باشد. همچنین، در صورت کاهش یا تخلیه گاز مبرد، به جای باد خنک، جریان هوای گرم در محیط داخلی انتشار پیدا می‌کند. تنظیم سیستم بر روی درجه دمای مناسب، مطمئن شدن از سلامت کمپرسور و فن دمنده، از روش‌های تأثیرگذار برای جلوگیری از  باد گرم کولر گازی می‌باشند.

3- کولر گازی روشن نمی شود، مشکل از کجاست؟

مطمئن شدن از وجود جریان برق و سالم بودن پریز و جعبه فیوز، از موارد حائز اهمیت برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن کولر گازی می‌باشند. سپس بررسی سیم‌ها و اتصالات برق دستگاه و اطمینان حاصل کردن از سلامت آن‌ها، اولین اقدام در جهت رفع این مشکل و عیب یابی کولر گازی تلقی می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران