علل و علائم خرابی برد کولر گازی


برد کولر گازی از گران ترین اجزای این دستگاه به شمار می رود. بنابراین، در صورت خراب شدن این قطعه باید تمامی جوانب را بررسی کرد تا نسبت به تعویض یا تعمیر آن تصمیم گیری شود. در این مقاله عواملی که موجب آسیب دیدگی برد الکتریکی کولر گازی می شوند و همچنین دلایل تأثیرگذار در تصمیم گیری برای تعمیر کردن و یا تعویض آن را بررسی کرده ایم. اگر از علاقمندان به ورود به شغل تعمیر بردهای مختلف هستید، می توانید در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی آموزشگاه فنی برق ثبت نام و شرکت نمایید. لازم به ذکر است که تمامی دوره های این مجتمع آموزشی به صورت تئوری و عملی و زیر نظر اساتید مجرب برگزار می شوند.

برد الکترونیکی کولر گازی چیست؟

بردهای الکترونیکی از یک لایه مس ساخته شده اند و همچنین با یک صفحه فایبرگلاس پوشانده می شود. برد دستگاه های الکترونیکی مشابه مادربرد یا CPU کامپیوتر عمل می کند. برد الکترونیکی به عنوان سیم کشی برای اجزای مختلفی مانند خازن ها، مقاومت ها، ترانزیستورها و اجزای دیگر دستگاه عمل می کند.

عملکرد اصلی برد الکترونیکی را می توان برق رسانی به قسمت های مختلف دستگاه، تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده ها، ارسال دستورات با توجه به اطلاعات و اندازه گیری خروجی برای کنترل کردن کولر گازی دانست.

علت خرابی برد کولر گازی

بردهای الکترونیکی بسیار حساس هستند و با متغیرهای مختلفی می تونند آسیب ببینند که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 1. اتصال کوتاه باشد. این مورد از شایع ترین دلایل آسیب دیدگی برد کولر گازی است.
 2. تخلیه الکترواستاتیکی رخ دهد.
 3. در زمان نصب دستگاه توسط نصاب، ولتاژ ورودی در برد الکترونیکی کولر گازی نامناسب باشد.
 4. بیش از حد گرم شدن برد و همچنین قرار گرفتن در شرایط نامساعدی مانند افزایش رطوبت و گرد و غبار می توانند علت معیوب شدن برد باشند.
 5. وارد شدن حشرات به دستگاه از جمله مورچه، سوسک و … .
 6. فرسودگی دستگاه و برد نیز یکی دیگر از این عوامل به شمار می روند.
 7. وارد شدن ضربه به دستگاه مثلاً در اثر افتادن.
 8. بی توجهی به سرویس کولر گازی.

چه عواملی موجب خرابی برد کولر گازی می شود؟

علائم خرابی برد کولر گازی چیست؟

 1. کولر گازی روشن نشود
 2. باد خیلی سرد یا خیلی گرم از کولر گازی خارج شود
 3. ریموت کولر گازی کار نکند
 4. برق در بدنه دستگاه وجود داشته باشد
 5. دستگاه به صورت ناگهانی خاموش شود
 6. ارورهای خاص مربوط به خرابی برد دستگاه به نمایش در آید
 7. فن کولر گازی کار نکند
 8. میزان باد خنک خروجی از دستگاه کم شود
 9. کمپرسور کولر گازی خراب شود
 10. فن و کمپرسور کولر گازی کار می کنند اما محیط خنک نشود

روش تست و عیب یابی برد کولر گازی

برای عیب یابی برد باید بخش های مختلف آن را بررسی نمایید تا از علت اصلی خرابی آن مطلع شوید. در این مقاله عیب یابی قسمت های مختلف برد کولر گازی را بررسی کردیم:

تست خرابی رله برد کولر گازی

برای اینکه از سالم یا معیوب بودن رله برد اطمینان حاصل کنید باید رله را از برد جدا نمایید. سپس با استفاده از یک آمپرمتر آن را تست کنید. اگر رله برد الکترونیکی کولر گازی خراب باشد، آن را با تعویض کردن قطعه رفع کنید.

تست IC برد کولر

با کمپرسور می توانید آی سی را بررسی نمایید. اگر رله برد دستگاه سالم باشد اما کمپرسور کار نکند، احتمالاً آی سی برد کولر گازی آسیب دیده است و باید آن را تعویض کنید.

عیب یابی مادون قرمز

سیم های ارتباطی مادون قرمز با برد را بررسی نمایید. در صورتی که سیم ها شل و یا قطع باشند، باید اتصالات را دقیق ایجاد کنید. در صورت نیاز با تعویض اتصالات و مادون قرمز، این مشکل را نیز برطرف نمایید.

خرابی ترنسفورماتور کولر گازی

یکی از روش های ساده برای تست ترانسفورماتور کولر گازی استفاده از یک ولت متر می باشد. ولتاژ 220 ولت را به ورودی ترانس دستگاه وصل کنید. سیم های زرد خروجی را به ولت متر بزنید و آن را اندازه بگیرید. جریان باید بیش از 12 ولت نمایش داده شود.

در این مرحله باید پروب های ولت متر را به سیم های سفید خروجی متصل نمایید تا بتوانید با ولت متر میزان ولت آن را اندازه بگیرید. اگر ولت متر عددی حدود 9 ولت را نشان دهد، یعنی ترانسفورماتور سالم است. در غیر این صورت باید متوجه خرابی این قطعه در برد دستگاه شوید. اگر ترانسفورماتور کولر گازی خراب باشد، باید آن را از دستگاه جدا کنید و یک قطعه جدید نصب شود.

خرابی ترنسفورماتور کولر گازی

روش تست خازن کولر گازی

از یک اهم متر استفاده کنید و خازن های مختلف روی برد کولر گازی را بررسی نمایید. عدم مشاهده تغییرات در اهم متر، به منزله خرابی خازن است و باید سریعاً آن را عوض کنید.

تست و عیب یابی مقاومت برد کولر گازی و تعمیر آن

تست مقاومت های روی برد دستگاه با کمک آمپرمتر انجام می شود. راهکار رفع مشکل خرابی مقاومت های برد، تعویض آن هاست.

برد کولر گازی قابل تعمیر است؟

یک برد الکترونیکی خراب و آسیب دیده را می توان تعمیر کرد؛ اما این کار به تخصص و مهارت زیاد و ابزارهای خاص و دقیقی نیاز دارد. همچنین برخی از بردها باید در محیط کارگاهی تعمیر و پس از آن تست شوند تا از رفع ایراد آن اطمینان کامل یافت. بنابراین، هر شخصی قادر به تعمیر صحیح برد نیست و برای تعمیر این قطعه باید آن را به یک فرد متخصص بسپارید.
اما در مواردی که با تعمیر نمی توان قطعه آسیب دیده را به مدار برگرداند لازم است نسبت به تعویض این قطعه اقدام نماییم. در ادامه روش تعویض برد اسپیلت را توضیح می دهیم.

روش تعویض برد کولر گازی

اگر پس از انجام هر یک از مراحل مربوط به تست و تعمیر برد باز هم مشکل وجود داشته باشد، باید برد را به کلی عوض کنید. همچنین در صورتی که خودتان به جای تعمیر بخش های مختلف برد، برای تعویض آن تمایل داشته باشید، می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

1- بدنه یونیت داخلی کولر گازی را باز کنید.

2- دریچه محافظ برد دستگاه را به دقت با پیچ گوشتی باز و خارج نمایید.

3- از نحوه بستن و اتصال سیم های داخلی عکس بگیرید تا پس از اتمام تعویض قطعه و در زمان بستن مجدد آن دچار سر در گمی نشوید.

4- با پیچ گوشتی تمام اتصالاتی را که با حروف G، R، Y، W و C نامگذاری شده اند، باز کنید.

5- با استفاده از یک دم باریک سیم های اتصال یافته به برد دستگاه را جدا نمایید.

6- سوکت های سیم هایی را که در بالای برد قرار دارند و به آن متصل هستند، خارج کنید تا اتصالات به کلی قطع شوند.

7- پیچ های نگهدارنده برد الکترونیکی کولر گازی را باز کرده و برد آسیب دیده را خارج کنید.

8- برد جدید را با توجه به اتصالات برد قبلی، در محل قرار دهید و سیم ها را متصل کنید.

چه زمانی باید برد کولر گازی را به جای تعمیر کردن، تعویض کنید؟

زمان تعویض بر اسپیلت گازی

اگر زمان لازم برای تعمیر برد دستوجود نداشته باشد و یا تعمیرکار حرفه ای بردهای الکترونیکی را پیدا نکنید، باید برد را تعویض نمایید. در اکثر موارد تکنسین ها به شما پیشنهاد می دهند تا برد دستگاه را تعویض کنید و بدون مشکل از کولر گازی خود استفاده نمایید.

تعمیر برد کولر گازی بهتر است یا تعویض؟

به طور کلی نمی توان گفت که دقیقاً تعمیر برد کولر گازی بهتر است یا تعویض آن؛ اما هر دو کار به تخصص و دانش و مهارت نیاز دارند. بنابراین، توصیه می کنیم اگر در زمان روبرو شدن با مشکلاتی در کولر گازی خود، هرگز بدون داشتن تخصص این کار را انجام ندهید. در این صورت حتماً از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید تا قطعه را برای شما تعویض و یا تعمیر نماید.
در این مطلب به دلایل و علل خرابی برد الکترونیکی کولرهای گازی پرداختیم. سپس نشانه و علائم سوختن برد اسپیلت را بررسی نمودیم و توضیح دادیم چگونه این قطعه الکترونیکی را تست و عیب یابی کنیم.
در انتها روش تعمیر و تعویض برد کولر اسپلیت را بررسی نمودیم و گفتیم کدام برای دستگاه مناسب تر است.
امیدواریم مفید بوده باشد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

آخرین مقالات برد الکترونیک

اجزای اصلی برد الکترونیکی

اجزای اصلی برد الکترونیکی

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، استفاده انسان ها از تکنولوژی روز به روز بیشتر می شود و این امر زمینه ای را برای ساخت و پیشرفت دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی فراهم کرده است که این دستگاه ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما را تشکیل می دهند. نبود این وسایل تا حد […]...

نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی چیست؟

نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی چیست؟

نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی به ویژه پس از خرابی آن بسیار مشهود است و مشخص است که این برد در بین بسیاری از لوازم خانگی موثرترین است. تقریباً در همه لوازم مدرن از قطعات و بردهای الکترونیکی مانند مایکروویو، یخچال، قهوه ساز و غیره استفاده می شود...

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از بهترین مشاغل درآمدزا در میان مشاغل فنی است که با توجه به اهمیت بردهای الکترونیکی و تخصصی بودن تعمیرات آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.     در صورتی که قصد ورود به مشاغل فنی را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل از بازار […]...

آشنایی با دستگاه ماسفت MOSFET و انواع آن

آشنایی با دستگاه ماسفت MOSFET و انواع آن

در آموزش های قبلی به آموزش صفر تا صد کار با اسیلوسکوپ پرداختیم در این آموزش به بررسی دستگاه ماسفت و انواع آن خواهیم پرداخت. ماسفت MOSFET یکی از انواع قطعات الکترونیکی است همچنین یکی از عناصر مهم در طراحی سیستم است که برای کنترل بار الکتریکی بر حسب نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد...

دیدگاه کاربران