آشنایی با علت و علائم خرابی خازن کولر گازی


عیب یابی و تشخیص مشکل کولر گازی همیشه کار ساده ای نمی باشد و امکان دارد خرابی یک خازن کوچک سبب مختل شدن فعالیت کولر گازی شود. خرابی خازن کولر گازی جزء معدود اجزا این سیستم تهویه هوا محبوب به شمار می رود که هزینه تعویض آن ارزان بوده و به راحتی می توان انواع آن را در بازار یافت.

به طور کلی در صورتی که از خازن درست با توجه به مقاومت مورد نیاز کمپرسور و فن کندانسور استفاده کنید، طول عمر میانگین خازن 10 سال می باشد. اما عواملی وجود دارند که ممکن است سبب خراب و معیوب شدن خازن اسپیلت شود. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه فنی برق به دلایل و علت خرابی خازن، روش تست و عیب یابی و نشانه های خرابی آن در اسپلیت می پردازیم.

آموزش تعمیرات کولر گازی

خازن کولر گازی چیست؟

قبل از اینکه به علت اصلی خراب شدن خازن کولر گازی اشاره داشته باشیم بهتر است در ابتدا با وظیفه و عملکرد آن آشنا شویم. به طور کلی خازن یک قطعه استوانه ای شکل فلزی به شمار می رود که در مدار کولر گازی قرار می گیرد و وظیفه ذخیره کردن برق مورد نیاز راه اندازی کمپرسور و فن کندانسور را بر عهده دارد.

خازن کولر گازی چیست؟

به عبارتی دیگر، خازن با توجه به میزان مقاومت خود برق مورد نیاز راه اندازی موتور و فن را در خود ذخیره کرده و در صورت نیاز و حین روشن شدن کولر گازی، برق را آزاد می کند. دقت داشته باشید که هر خازن دارای مقدار مقاومتی می باشد که بایستی با توجه به نیاز کمپرسور و فن کندانسور تهیه شود.

دلایل اصلی خرابی خازن کولر گازی

مهمترین و رایج ترین علتی که سبب خراب شدن خازن کولر گازی می شود، استفاده نادرست از خازن کولر گازی و عدم توجه به میزان مقاومت آن می باشد. به عنوان مثال اگر موتور یا کمپرسور کولر گازی به خازنی با 50 میکروفاراد نیاز داشته باشد و از خازن با میزان مقاومت 40 یا 60 میکروفاراد استفاده کنیم، باعث می شود تا فشار زیادی بر روی کمپرسور و خازن وارد شود که در طولانی مدت منجر به سوختن خازن و حتی در برخی از موارد سبب سوختن موتور کولر گازی نیز می شود.

بنابراین توصیه می شود هنگام انتخاب خازن برای کولر گازی به میزان مقاومت مورد نیاز موتور و فن کولر گازی دقت لازم را داشته باشید. مورد دیگری که سبب معیوب شدن خازن می شود، نوسانات برق می باشد. قطعی و وصلی مداوم برق می تواند طول عمر خازن و حتی کمپرسور را کاهش دهد.

در نهایت قرار گرفتن یونیت بیرونی کولر گازی در معرض نور مستقیم آفتاب مخصوصا در تابستان می تواند سبب افزایش دما خازن شود و از آنجایی که داخل خازن های کولر گازی مایع روغن مانندی وجود دارد، سبب باد کردن خازن شده و به اصطلاح خازن خاصیت خود را از دست می دهد و معیوب می شود.

علائم خرابی خازن کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی

همان طور که در ابتدا گفته شد خازن های کمپرسور و فن کولر گازی خاصیت روغن مانندی دارند که در صورت معیوب شدن و حرارت بالا ممکن است باد کرده و یا سطوح آن ترک بر دارد. اگر خازن دستگاه را بر روی سطح صاف زمین قرار دهیم، خازن سالم بایستی ثابت در جای خود قرار بگیرد. در غیر این صورت خازن به دلیل گرما زیاد باد کرده و خاصیت اولیه خود را از دست داده است. از این رو می توان یافت که خازن دستگاه به طور کلی خراب شده و بایستی آن را تعویض کرد.

نحوه تست سالم بودن خازن کولر گازی

حال ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که چگونه می توانیم از سالم بودن خازن کولر گازی اطمینان حاصل کنیم؟

در گام اول بایستی به میزان مقاومتی که بر روی خازن کمپرسور و فن کولر گازی درج شده است دقت لازم را داشته باشید. برای تست سالم بودن خازن نیز باید از اهم متر استفاده شود. برخی از خازن ها دارای سه پایه هستند که شامل C، هرم و فن می شوند که پایه C بین هرم و فن مشترک است.

اکنون برای اینکه بتوانیم از سالم بودن خازن کولر گازی اطمینان حاصل کنیم بایستی یکی از پراب های اهم متر را بر روی پایه C و پایه کمپرسور قرار دهیم و میزان میکروفاراد که بر روی مانیتور اهم متر نمایان می شود باید با میزان میکروفاراد درج شده بر روی خازن تطابق داشته باشد. در این صورت می توان یافت که خازن دستگاه سالم است. در غیر این صورت اگر مقدار مقاومت نشان داده شده بر روی صفحه نمایش مانیتور اهم متر با برچسب مقاومت بر روی خازن درج شده است، مطابقت نداشته باشد می توان یافت که خازن کولر گازی معیوب شده است و بایستی جهت تعویض آن اقدام فرمایید.

جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید، خازن کولر گازی یکی از اجزا کوچک اما مهم این سیستم تهویه هوا محبوب به شمار می رود که ممکن است به دلایل ذکر شده فوق دچار اختلال و در برخی از موارد معیوب شود. از این رو توصیه می شود برای عیب یابی کولر گازی و رفع مشکلات احتمالی، از سالم بودن خازن توسط اهم متر اطمینان حاصل کنید.

ممکن است این قطعه بسیار کوچک سبب خراب شدن موتور کولر گازی شود که هزینه زیادی را جهت تعمیر یا تعویض کمپرسور کولر گازی برای شما به ارمغان می آورد. از این رو توصیه می شود به میزان مقاومت مورد نیاز کمپرسور و فن کولر گازی دقت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

آخرین مقالات کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه اکثر مصرف کنندگان به سرویس و تعویض قطعات کولر گازی به طور سالانه توجه نکرده و همین امر سبب می شود تا هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی بیشتر و […]...

تفاوت کولر گازی و فن کویل چیست؟

تفاوت کولر گازی و فن کویل چیست؟

در طول سالها وسایل زیادی به بازار آمدند که وظیفه تهویه مطبوع هوای خانه و اماکن را بر عهده دارند. فن کویل با کولر گازی علارغم شباهت هایی که دارند دارای تفاوت‌هایی چون توان، میزان مصرف برق، ابعاد و اندازه، کارایی و میزان خنک کنندگی و … هستند که ما قصد داریم مورد بررسی قرار […]...

روش سیم‌ کشی کولر گازی

روش سیم‌ کشی کولر گازی

در این مقاله، به طور کامل درباره یادگیری روش سیم‌ کشی کولر گازی صحبت خواهیم کرد. هدف ما این است که مطمئن شویم سیستم تهویه هوا شما به طور مداوم و برای مدت طولانی در بهترین حالت خود عمل کند...

موارد استفاده بی تی یو BTU و تن Ton در محاسبه کولر گازی چیست؟

موارد استفاده بی تی یو BTU و تن Ton در محاسبه کولر گازی چیست؟

بی تی یو BTU و تن Ton واحد های اندازه گیری انرژی گرمایی می باشند.که برای اندازه گیری ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ در یک فضا استفاده می شود...

دیدگاه کاربران