آشنایی با علت و علائم خرابی خازن کولر گازی

5 دقیقه زمان مطالعه

در کولر گازی 3 خازن متفاوت وجود دارد؛ یکی در موتور فن، دیگری در موتور فن کندانسور و سومین خازن در کمپرسور کولر گازی قرار دارند. خازن‌ها، برق را در خود ذخیره کرده و سپس آن را آزاد می‌کنند. این قطعات ابعاد و ظرفیت‌های متفاوتی دارند. بر این اساس، خازن‌هایی که بزرگ‌ترند، ظرفیت بالاتری برای ذخیره برق دارند. خازن‌های کولر گازی نیز ظرفیت‌های مختلفی دارند، بزرگ‌ترین خازن کولر گازی مربوط به موتور اصلی می‌باشد. در صورت خراب شدن کولر گازی باید برای عیب یابی کولر گازی و رفع مشکل آن اقدام نمایید. در این مقاله با علت‌ خراب شدن خازن کولر گازی و همچنین مهم ترین علائم خراب شدن خازن کولر گازی آشنا می شویم. در صورت علاقمندی به تعمیرات کولر گازی می‌توانید دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را در آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

علت خرابی خازن کولر گازی

خازن در استارت خودرن کمپرسور دستگاه‌های الکتریکی مانند کولر گازی نقش بسزائی دارد. عمر مفید خازن کولر گازی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مواردی مانند میزان مصرف از کولر گازی و آب و هوای منطقه از علت‌های مؤثر در طول عمر متوسط خازن محسوب می‌شوند. به صورت میانگین عمر مفید خازن کولر گازی در حدود 10 سال می‌باشد. بر این اساس، انتخاب خازن مناسب به آگاهی نیاز دارد.

انتخاب خازن با ظرفیت کمتر، می‌تواند عمر خازن را کوتاه‌تر کند و افزایش هزینه‌ها را برای شما به همراه داشته باشد.

در ادامه به عواملی که باعث خرابی خازن کولر گازی می شوند، می‌پردازیم:

علت خرابی خازن کولر گازی

1.اضافه بار الکتریکی

خازن‌ها توانایی ذخیره برق تا ولتاژ خاصی را دارا می‌باشند، اما تحمل بار الکتریکی برای طولانی مدت را ندارد. در صورتی که ولتاژ ورودی بیش از ظرفیت خازن بالا برود، خازن دستگاه خراب می‌شود. خازن کولر گازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه زمانی که کمپرسور و موتور فن به میزان سه چهارم سرعت در هنگام کار کردن، برسند، خازن کولر گازی از مدار خارج خواهد شد. ولتاژ بالا، اضافه بار الکتریکی و عوامل جلوگیری کننده از چرخش موتور، می‌توانند سبب خراب شدن خازن کولرگازی شوند.

2.افزایش دمای خازن

یکی از متداول‌ترین علت‌های خرابی خازن در کولر گازی بالا رفتن دما و خشک شدن لایه جدا کننده مرطوب خازن است. در این صورت اتصال کوتاه در خازن به وجود می آید و خازن خراب می‌شود. دمای حدود 65 درجه سانتیگراد موجب خرابی خازن کولر گازی می‌شود. توصیه می کنیم با قرار دادن یک سایه بان از افزایش دمای کولر جلوگیری کنید. وجود یک سایه بان از بالا رفتن دمای کولر گازی جلوگیری می کند که به طبع آن، دمای خازن کولر گازی نیز کاهش می یابد.

حتما بخوانید: برد کولر گازی خراب را تعمیر کنیم یا تعویض؟

3.سوختن خازن کولر گازی

ممکن است خازن، سیم‌های داخل کولر گازی، موتور فن یا کمپرسور در اثر رعد و برق یا صاعقه بسوزند. بر این اساس، اگر بعد از رعد و برق، کولر شما روشن نشد، قطعات نامبرده را نیز بررسی نمایید.

همچنین مواردی مانند افزایش رطوبت بدنه می تواند موجب زنگ زدن بدنه خازن شده و همین امر باعث سوختن خازن می شود.

در صورتی که رله الکتریکی، خازن را در مدار رها کند، سبب سوختن خازن خواهد شد.

اگر کمپرسور و موتور فن خراب یا دچار آسیب یا فرسودگی قطعات مانند یاتاقان شوند، خازن می‌سوزد.

نوسانات برق نیز یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند موجب سوختن خازن شود. در صورتی که خازن ترکیده و یا باد کرده باشد، یعنی نوسانات برق باعث آسیب به خازن شده است.

تمام موارد ذکر شده می‌توانند بار الکتریکی خازن یا دمای آن را بالاتر از حد مجاز ببرند و باعث خرابی آن شوند.

حتماً بخوانید: علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

علائم خرابی خازن کولر گازی

حتماً بخوانید: انتخاب بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

علائم سوختن و خرابی خازن کولر گازی

برخی از اتفاقات پیش آمده در کولر گازی می‌تواند به دلیل خرابی خازن کولر گازی باشند. در ادامه چند مورد از علائم آن را بیان کرده و روش‌های برطرف کردن هر یک را بررسی می‌کنیم:

1.کار نکردن فن از علائم خرابی خازن کولر گازی

همزمان با روشن کردن کولر گازی، باید کندانسور فن حرکت کند. اما در صورت خرابی خازن فن کولر گازی، در هنگام روشن کردن کولر، فن حرکت نمی‌کند و فقط یک صدای ضعیفی مانند وزوز به گوش می‌رسد. اگر با این موضوع مواجه شدید، سریعاً کولر را خاموش کنید تا موتور فن نسوزد.

2.کمپرسور روشن نشود

در صورتی که فن کندانسور کولر گازی روشن شود اما کمپرسور حرکت نکند، یعنی برق در مدار جریان یافته است. با جریان برق در مدار، ترموستات نیز حرکت می‌کند، اما انرژی لازم برای کمپرسور تأمین نمی‌شود. راه نیفتادن کمپرسور به معنی خنک نکردن کولر گازی است. این مشکل می‌تواند به علت خرابی خازن کولر گازی باشد.

علائم دیگری مانند پریدن فیوز برق کولر گازی و نچرخیدن فن پروانه خارجی نیز می‌توانند حاکی از خرابی خازن داشته باشند.

تست سالم بودن خازن کولر گازی

حتماً بخوانید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

تست سالم بودن خازن کولر گازی

برای اطمینان از خرابی خازن می‌توان چند روش وجود دارد:

به شکل ظاهری خازن دقت کنید. هر گونه تغییرات ظاهری در خازن در اثر سوختگی خازن ایجاد می شود. اگر خازنی بترکد، باد کند و یا تغییر رنگ بدهد، دلیل آن سوختگی و خراب شدن این قطعه است.

– یکی از روش های عیب یابی خازن استفاده از اهم متر آنالوگی است. دو سر اهم متر را به دو پایه خازن وصل کنید. در صورتی که عقربه اهم متر حرکت نکند، یعنی خازن سوخته است. اگر پس از اتصال اهم متر به پایه‌های خازن، عقربه اهم متر به بالاترین نقطه رسید و به مرور به درجات پایین رسید، نشان از سالم بودن خازن دارد.

– از دیگر روش هایی که برای تست خرابی خازن کولر گازی کاربرد دارد، استفاده کردن از دو رشته سیم با ولتاژی متناسب با ولتاژ خازن می باشد. یک سر یکی از سیم‌ها را به یک پایه خازن و یک سر سیم دیگر را به پایه دوم خازن و سپس دو سر دیگر هر دو سیم را به یکدیگر وصل کنید.

در این زمان دو احتمال وجود دارد؛ جرقه زده نشود، یعنی خازن خراب است و دیگری جرقه‌ای زده شود که باید به رنگ آن دقت شود. در صورتی که جرقه آبی باشد، یعنی خازن سالم است و اگر جرقه زرد رنگ باشد، باز هم به معنی خراب شدن این قطعه است.

این روش، می‌تواند خطرآفرین باشد و باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای کولر انجام شود. ما به شما توصیه می‌کنیم هیچ گاه برای تشخیص خرابی خازن از این روش استفاده نکنید.

– روش دیگر برای تست خازن کولر گازی، استفاده از خازن سالم به جای خازن معیوب است. در صورتی که با خازن سالم، کولر گازی شما روشن شود، نشان دهنده خرابی خازن قبلی است. اگر کولر گازی با تعویض خازن روشن نشد، به معنی خراب شدن خازن است و باید برای عیب یابی کولر گازی خود اقدامات دیگری انجام دهید.

در این روش باید به انتخاب خازن جدید دقت نمایید، چون خازن انتخابی باید حتماً مشابه خازن قبلی کولر گازی باشد.

نتیجه گیری

خراب شدن کولر گازی می‌تواند یکی از اتفاقات کلافه کننده در فصل تابستان باشد. از علت‌های خراب شدن کولر گازی آسیب دیدگی خازن دستگاه و سوختن آن می‌باشد. از آنجا که سوختن خازن می‌تواند موجب وارد شدن صدمات بیشتر به کولر و افزایش هزینه‌های تعمیر آن شود، برای جلوگیری از خراب شدن قطعات مختلف آن به سرویس کولر گازی و بررسی توسط تعمیرکاران متبحر توجه فرمایید. در زمان‌های استفاده از کولر به صداهای دستگاه و باد خروجی از آن دقت کنید و در صورتی که احتمال آسیب دیدگی خازن وجود داشت، آن را بررسی کرده و تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *