تفاوت کولر گازی و فن کویل چیست؟


در طول سالها وسایل زیادی به بازار آمدند که وظیفه تهویه مطبوع هوای خانه و اماکن را بر عهده دارند. فن کویل با کولر گازی علارغم شباهت هایی که دارند دارای تفاوت‌هایی چون توان، میزان مصرف برق، ابعاد و اندازه، کارایی و میزان خنک کنندگی و … هستند که ما قصد داریم مورد بررسی قرار می‌ دهیم. با بررسی و مقایسه فرق این دو می توانید بفهمید برای شما فن کویل بهتر است یا کولر گازی و طببق آن نسبت به خرید اقدام نمایید.
در صورتیکه از علاقمندان به حوزه تهویه مطبوع هستید پیشنهاد می کنیم درباره دوره آموزش تعمیرات کولر گازی بخوانید.

تفاوت کولر گازی و فن کویل

مقایسه فن کویل و کولر گازی

در ادامه به مقایسه فرق های فن کویل با اسپیلت های گازی می پردازیم و هر یک را توضیح می دهیم:

 • توان سرمایشی و گرمایشی

از جمله تفاوت کولر گازی و فن کویل در توان سرمایشی و گرمایشی آن‌ ها است، فن کویل‌ ها دمای محیط را با استفاده از تغییر دمای آب تنظیم می‌کنند، در حالی که کولر های گازی با استفاده از متراکم کردن هوا باعث تغییر در دمای هوای محیط می‌ شوند.

کولر های گازی توانایی تولید هوای خنک با قدرت بیشتری دارند، در حالی که فن کویل‌ ها در تولید گرما بهتر عمل می‌ کنند، به طور کلی، فن کویل‌ ها به عنوان یک سیستم‌ گرمایشی ایده‌ آل تلقی می‌ شوند و کولر های گازی به واسطه سیستم‌ سرمایشی بسیار قویشان معروف هستند.

 • تفاوت مصرف برق کولرگازی و فن کویل

یکی از اصلی ‌ترین تفاوت‌ ها بین فن کویل و کولر های گازی، برق مصرفی آن‌ ها به شمار می‌ رود. کولر های گازی دارای بالاترین مصرف برق هستند زیرا هر دو بخش داخلی و خارجی آن‌ ها با برق کار می‌ کنند.

در صورتی که فن کویل‌ ها بخش داخلیشان با برق و بخش چیلر آنها  با انرژی‌ های دیگری کار می‌ کند، به همین دلیل مصرف برق در کولر گازی بیشتر از فن کویل است.

 • مقایسه تفاوت تهویه هوا

تهویه هوا از جمله تفاوت کولر گازی و فن کویل به حساب می‌ آید، کولر های گازی هوای محیط را خنک می‌ کنند اما باعث ورود هوای تازه نمی‌ شوند؛ روش کار آن‌ ها به این صورت است که از هوای موجود در اتاق برای خنک ‌کردن استفاده می‌ کنند.

اما باید گفت فن کویل‌ ها از هوای بیرونی برای تهویه هوا استفاده می‌ کنند و به دلیل داشتن فن‌ های قوی، مقدار بیشتری از اکسیژن را وارد محیط می‌ کنند به همین دلیل منجر به مطبوع شدن هوا می‌ شوند.

 • نصب و راه‌ اندازی

تفاوت دیگر این دو دستگاه در نصب و راه‌ اندازی آن‌ ها است، فن کویل‌ ها به دلیل داشتن انواع مختلف برای مکان‌ های متفاوت، مورد استفاده قرار می‌ گیرند؛ به همین دلیل به گونه ‌ای تولید شده‌ اند که برای نصب نیاز به لوله‌ کشی نداشته باشند و بسیار راحت سرویس‌ دهی می‌ شوند، در صورتی در مورد کولر های گازی این موضوع صدق نمی‌ کند و آن‌ ها نیاز به لوله‌ کشی دارند. برای یادگیری صفر تا صد راه اندازی اسپیلت دوره آموزش نصب کولر گازی در مجتمع فنی برق را مطالعه نمایید.

 • تامین اکسیژن مورد نیاز توسط تهویه مطبوع

فن کویل‌ ها به دو نوع، شامل مدل کانالی و مدل بدون کانال، تقسیم می‌ شوند، در مدل کانالی، هوای بیرون جهت تهویه بهتر با هوایی که توسط خود فن کویل گرم یا سرد شده است، ترکیب می‌شود؛ این عمل از بروز کاهش اکسیژن در فضای اتاق جلوگیری می‌ کند، در صورتی که کولر های گازی دارای یک واحد داخلی هستند که نمی‌ تواند هوای تازه را از بیرون به محیط داخل تزریق کند؛ به همین دلیل به یکی از بزرگترین مشکلات کولر گازی به شمار می‌ رود.

تفاوت اصلی میان فن کویل و کولر های گازی در اینجا است که فن کویل‌ ها هوای تازه‌ تر و تمیز تری به ما می‌ دهند، زیرا هوای بیرون از ساختمان قطعا اکسیژن بیشتری نسبت به داخل دارد، به همین دلیل باعث تهویه هوا و در گردش بودن آن می‌ شود. کمبود اکسیژن می‌ تواند در محیط  کار به خواب‌ آلودگی و کاهش راندمان کاری منجر شود.

در طی سال‌ های اخیر و با شیوع بیماری کرونا، تهویه مطبوع در مکان‌ های پر رفت‌ و آمد که بیشتر به مکان‌ های بسته مرتبط است، بسیار مهم شده و برای جلوگیری از شیوع بیماری اهمیت دارد، به همین دلیل حتما باید به هنگام انتخاب بین این دو دستگاه با دقت تصمیم بگیریم.

 • اندازه فن کویل در مقایسه با کولر ها

اگر بخواهیم اندازه فن کویل‌ ها و کولر ها را مقایسه کنیم، باید مدل‌ های مشابه را مورد بررسی قرار دهیم، فن کویل‌ ها معمولاً به دیوار یا سقف نصب می‌ شوند و از اندازه خوبی نیز برخوردار هستند، اما در مورد کولر های گازی باید گفت به علت آنکه اندازه و موتور بزرگی دارند باید در بیرون از خانه نصب شوند.

پس نتیجه می‌ گیریم تفاوت کولرگازی و فن کویل در اندازه‌ آن‌ ها نیز هست که باید به هنگام خرید به این مورد دقت کافی داشته باشیم، در کولر های گازی، یک مشکل دیگر این است که یونیت‌ های خارجی آن‌ ها معمولاً در به مقدار زیادی در دید هستند که این باعث تخریب جلوه زیبای ساختمان می‌ شود، اما این مشکل در فن کویل‌ ها وجود ندارد؛ چرا که آن‌ ها دارای یک واحد مرکزی هستند که در پشت بام قرار می‌ گیرد و از طریق کانال‌ های هوا به اتاق‌ های دیگر انتقال پیدا می‌ کند.

فن کویل بهتر است یا کولر گازی

مزایای استفاده از کولر گازی

کولر گازی دارای یک سری مزایا است که در ادامه آن‌ ها را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

 •   تصفیه هوا

این دستگاه‌ ها هوای محیط را تصفیه و ذرات معلق و آلاینده‌ ها را پاکسازی می‌ کنند.

 •   کنترل از راه دور

امکان کنترل کولر های گازی از دور وجود دارد.

 •   سرمایش در مناطق گرم

این دستگاه‌ ها به خصوص در مناطقی با آب و هوای گرم به موثری کمک‌ کننده ها هستند و محیط را خنک می‌ کنند همچنین منجر به کاهش دما می ‌شوند.

 •   سرمایش قوی

کولر های گازی به علت عملکرد قوی و توانمندی که دارند، در سرمایش محیط‌ های بزرگ و کاربرد های صنعتی عالی عمل می ‌کنند.

 •   کاربرد در فضا های کوچک

علاوه بر کاربرد در فضای بزرگ، این دستگاه‌ ها در فضا های کوچک مانند اتاق‌ ها و ادارات نیز می‌ توانند به خوبی عمل کنند.

مزایای استفاده از فن کویل

تفاوت کولر گازی با فن کویل زیاد است اما هر کدام دارای یک سری مزایا نیز هستند.

بررسی فرق فن کویل و اسپیلت

در ادامه مزایای فن کویل را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

 • عدم نیاز به کانال کشی ( یعنی بدون نیاز به وجود کانال و به راحتی در محل مورد نظر نصب می‌ شوند.)
 • برخورداری از قوی ‌ترین سیستم گرمایشی ( این دستگاه سیستم گرمایشی قوی‌ تری دارد تا سیستم سرمایشی)
 • وارد کردن میزان اکسیژن بالا به محیط داخل
 • فن کویل به علت چند قسمتی بودن برای ساختمان‌ های بزرگ یک گزینه عالی به شمار می‌ رود.

 

فن کویل بهتر است یا کولر گازی؟

طبق مطالب موجود در متن متوجه تفاوت کولر گازی و فن کویل شدید، هر کدام از این دو دستگاه دارای یک سری ویژگی هستند؛ به عنوان مثال فن کویل اکسیژن بیشتری را وارد محیط می‌ کند و کولر گازی نیز در تهویه هوا نقش دارد، به‌علاوه فن کویل برای گرم کردن محیط خانه، اداره و غیره بیشتر کاربرد دارد، در صورتی که کولر گازی به صورت کاملا حرفه‌ ای باعث خنکی هوا می‌ شود. با در نظر گرفتن شرایطی که دارید و مقایسه ویژگی ها فقط شما می توانید بگویید برای شما، که فن کویل بهتر است یا کولر گازی.
به همین دلیل شما باید قبل از خرید تمام جوانب کار مانند شرایط آب‌ هوایی، اندازه محل، نیازی که دارید و غیره را مورد بررسی قرار دهید و بعد متناسب با آن‌ها اقدام به هر کدام از این دستگاه‌ ها که برای شما بهتر هستند، بکنید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه اکثر مصرف کنندگان به سرویس و تعویض قطعات کولر گازی به طور سالانه توجه نکرده و همین امر سبب می شود تا هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی بیشتر و […]...

روش سیم‌ کشی کولر گازی

روش سیم‌ کشی کولر گازی

در این مقاله، به طور کامل درباره یادگیری روش سیم‌ کشی کولر گازی صحبت خواهیم کرد. هدف ما این است که مطمئن شویم سیستم تهویه هوا شما به طور مداوم و برای مدت طولانی در بهترین حالت خود عمل کند...

موارد استفاده بی تی یو BTU و تن Ton در محاسبه کولر گازی چیست؟

موارد استفاده بی تی یو BTU و تن Ton در محاسبه کولر گازی چیست؟

بی تی یو BTU و تن Ton واحد های اندازه گیری انرژی گرمایی می باشند.که برای اندازه گیری ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ در یک فضا استفاده می شود...

نمونه سوالات کولر گازی فنی حرفه ای با جواب

نمونه سوالات کولر گازی فنی حرفه ای با جواب

در این مطلب نمونه سوالات کولر گازی فنی حرفه ای با جواب و پاسخنامه را قرار دادیم تا شما هنرجویان بتوانید سطح آمادگی و دانش خود را قبل از شرکت در آزمون کتبی سازمان فنی حرفه ای بسنجید. امروزه افراد زیادی در زمینه نصب و تعمیر کولر گازی فعالیت می کنند چرا که مشاغل مرتبط […]...

دیدگاه کاربران