علت یخ زدن کولر گازی چیست و راهکارهای رفع آن


یخ زدن کولر گازی در زمستان و تابستان از اتفاقاتی است که همه افراد با آن روبرو شده‌اند.  سرویس کولر گازی در زمان مناسب موجب می‌شود تا از یخ زدن دستگاه جلوگیری شود. علت‌های مختلفی برای یخ زدن کولر گازی پنجره ای، ایستاده و اسپلیت وجود دارند که با هم مشترک هستند و نوع کولر گازی در علت برفک زدن کولر گازی بی تأثیر است. دلایل برفک زدن کولر گازی چند دسته هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

در صورتی که شما هم به دنبال علت‌ها و راه حل برفک زدن کولر گازی هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید این مشکل را خودتان برطرف کنید. اگر به تعمیر کولر گازی علاقمندید، می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی آموزشگاه فنی برق شرکت نمایید تا این آموزش‌ها را به صورت تئوری و عملی یاد بگیرید و بتوانید بلافاصله وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید.

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

یخ زدن یکی از مهم ترین مشکلات در این دستگاه است که هنگام عیب یابی کولر گازی دیده می شود. هنگام برای برطرف کردن مشکل یخ زدن کولر گازی باید ابتدا علت اصلی آن را پیدا کنید تا بتوانید به درستی برای رفع این مشکل اقدام نمایید. در صورت برفک زدن کولر گازی و بی توجهی به آن با صدمات پر هزینه برای قطعات مختلف دستگاه مواجه خواهید شد؛ پس برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به کولر گازی خود در اولین فرصت حتماً برای از بین رفتن برفک کولر گازی دست به کار شوید.

1- گاز کولر گازی کم باشد

کم بودن گاز مبرد گولر گازی یک علت شایع برای یخ زدن این وسیله به شمار می‌رود.

گاز مبرد بعد از مدتی استفاده از دستگاه کاهش می‌یابد، اما گاهی این کاهش حجم گاز به دلیل نشتی یا جا به جا شدن کولر گازی رخ می‌دهد. در صورتی که متوجه یخ زدن لوله رفت کولر گازی و یا یخ زدن پنل داخلی کولر شدید، حتماً با شارژ کردن گاز کولر گازی و بررسی دقیق برای نشتی احتمالی، این موضوع را رفع نمایید.

برای این منظور توصیه می‌کنیم تا از تعمیرکار کولر گازی بخواهید تا گاز را شارژ کند و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

2- وجود انسداد در قطعات کولر گازی

مسدود شدن برخی از قطعات داخلی کولر گازی مانند لوله‌ها یا شیر برقی می‌توانند موجب یخ زدن کولر گازی شوند. برای رفع این مشکل باید ابتدا محل انسداد و گرفتگی را در کولر گازی پیدا کنید.

بررسی شیر برقی کولر گازی

برای تست شیر برقی کولر گازی باید کولر گازی را روشن کنید و در آن تغییر وضعیت از حالت گرمایش به سرمایش و همچنین حالت بر عکس آن را امتحان کنید. در صورتی که تغییر حالت با اختلال، کندی یا صدای عجیبی همراه باشد، باید قطعه شیر برقی کولر گازی را عوض کنید.

اگر با یخ زدن کندانسور کولر گازی مواجه شدید، به بررسی قطعاتی مانند لوله‌های ارتباطی، لوله مویی و شیر برقی و … بپردازید.

 

پوسیدگی و انسداد لوله‌های کولر گازی را تست کنید

لوله‌های کولر گازی مانند لوله مویی را بررسی کنید. برای تست انسداد لوله مویی باید سیکل تبرید کولر گازی را شستشو دهید. شستشوی سیکل کولر گازی با دو گاز ازت و R22 انجام می‌شود. به دلیل حساسیت و خطری که هر دو روش شستشوی سیکل دارند، توصیه می‌کنیم تا از یک تعمیرکار کولر گازی ماهر کمک بخواهید.

اگر شستشوی سیکل کولر گازی به راحتی و درستی انجام شود، باید به دنبال سایر علت‌های یخ زدن کولر گازی باشید. در صورتی که شستشو به درستی انجام نشود باید لوله مویی را تعویض کنید تا علت یخ زدن لوله کولر گازی برطرف شود.

پوسیدگی و انسداد لوله‌های کولر گازی را تست کنید یکی از زمان‌هایی که با برفک زدن لوله‌ها و سیکل کولر گازی مواجه خواهید شد، زمانی است که هوای محیط سرد شده باشد و همچنان از حالت سرمایش کولر گازی استفاده کنید. برای رفع این مشکل بهتر است کولر را روی حالت فن قرار دهید.

3- آسیب دیدگی برخی از قطعات کولر گازی

تبادل جریان هوا به شکل صحیح و عبور آن در کویل کولر گازی سبب پایین آمدن دمای هوا در محیط می‌شود. اگر تبادل هوا در اوپراتور به صورت مناسب انجام نشود، می‌تواند باعث یخ زدن کولر گازی شود. اختلال در جریان هوای کولر گازی می‌تواند به دلیل آسیب دیدگی بلوور فن، موتور فن و یا کثیف شدن فیلترهای کولر گازی باشد.

همچنین اگر قطعاتی مانند ترمیستور، برد فرمان و … خراب شده باشند، نیز می‌توانند موجب یخ زدن دستگاه می شود.

در زمان یخ زدن لوله‌های رفت و برگشت کولر گازی و یخ زدن کمپرسور کولر گازی حتماً به بررسی قطعات سنسور کولر گازی، برد فرمان و کمپرسور بپردازید.

 

فیلترهای کولر گازی را چک کنید

برای بررسی فیلترهای کولر گازی باید پنل را باز کنید تا متوجه وجود یا عدم وجود آلودگی در کولر گازی شوید. در صورت کثیف بودن کولر گازی حتماً آن‌ها را بشویید و تمیز کنید. یا در صورتی که کثیفی روی فیلترها خیلی زیاد باشد و با شستشو برطرف نشود، بهتر است فیلترها را عوض کنید.

فیلترهای کولر گازی را چک کنید تست موتور فن کندانسور

روش تست کردن موتور فن کندانسور کولر گازی این است که باید با دست پروانه و سپس شفت موتور را تکان دهید. در صورتی که هر یک از این قطعات با اختلال بچرخد، باید موتور فن را عوض کنید. اگر حرکت و چرخش شفت موتور و پروانه کولر گازی آزدانه باشد، باید به سراغ بررسی جریانات برق دستگاه بروید.

اگر داخل کولر گازی یخ بزند، باید به سراغ بررسی فن و موتور فن بروید تا در صورت نیاز مشکل را برطرف کنید و دستگاه به خوبی کار کند.

بررسی بلوور فن کولر گازی

باید بلوور فن کولر گازی نیز بررسی شود تا نسبت به سالم بودن آن اطلاعات به دست آورید. در صورتی که بلوور به راحتی نچرخد، متوجه اختلال در عملکرد این قطعه خواهید شد. خراب شدن موتور بلوور، اختلال در عملکرد پره‌های بلوور، خراب شدن بلبرینگ و بوشن بلوور، سوختگی یا فرسودگی موتور بلوور فن و … از عوامل تأثیر گذار در کارکرد بلوور فن هستند. برای حل مشکل برفک زدن کولر گازی در صورت نیاز باید قطعه معیوب تعویض شود تا مسئله برطرف گردد.

یکی از علت‌های مهم برای یخ زدن رادیاتور کولر گازی مشکلات مربوط به بلوور فن کولر گازی است. در صورت مشاهده یخ زدن رادیات کولر گازی حتماً بلوور فن را بررسی نمایید.

 

بررسی و تست ترمیستور کولر گازی

برای یافتن علت باید با آمپر متر که اهم متر نیز دارد، تست مقاومت ترمیستور را انجام دهید. در صورت مغایرت اعداد مقاومت مربوط به دمای آمپرمتر با دمای نوشته شده در دفترچه راهنمای دستگاه، یعنی ترمیستور آسیب دیده است و باید تعویض شود.

تست برد فرمان کولر

به منظور بررسی آسیب دیدگی در برد فرمان کولر گازی ابتدا باید اتصالات آن را بررسی کنید. در صورت درست بودن اتصالات، حالا نوبت چک کردن برد فرمان از دستگاه است. با بررسی قطعات برد نسبت به سالم یا معیوب بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر هر گونه آسیب دیدگی مشاهده کردید حتماً قطعات و یا کل برد کولر گازی را عوض کنید.

چگونه از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنیم؟

سرویسه به موقع کولر گازی یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی است. بنابراین توصیه می کنیم پیش از شروع هر فصل کولر گازی را سرویس کرده و از سلامت قطعات آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این توصیه می کنیم:

چگونه از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنیم؟ 1-فیلتر هوای کولر گازی را به موقع عوض کنید.

2-کویل های اواپراتور را تمیز کنید.

3-از بسته نبودن جریان هوا اطمینان حاصل کنید.

4-فن بلوور کولر گازی را بررسی و آن را تعویض کنید.

5-اگر هوای بیرون سرد است آن را خاموش کنید یا تنها از حالت فن آن استفاده کنید.

جمع بندی

کولر گازی یکی از دستگاه‌های پر مصرف خانواده‌های ایرانی در فصول گرم محسوب می‌شود. مشکلات مربوط به کولر گازی می‌تواند در روزهایی که دمای هوا بالاست، برای افراد کلافه کننده باشد. یخ زدن کولر گازی یکی از مسائلی است که ممکن است برای هر دستگاهی رخ دهد و به برند و نوع کولر هیچ ارتباطی ندارد. بر همین اساس، در صورت مواجهه با این مشکل حتماً نسبت به پیدا کردن علت اصلی و رفع آن اقدام نمایید تا بتوانید از تهویه هوای مطبوع محیط در هوای گرم لذت ببرید. پیشنهاد ما این است که با سرویس دوره‌ای کولر گازی از مشکلات احتمالی آن مطلع شوید و با برطرف کردن آن‌ها از برفک زدن دستگاه جلوگیری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران