فیدر چیست


فیدر ها در اصل به عنوان تامین کننده منبع تغذیه به شمار می روند. یکی از دستگاه های مهم برای استفاده در تابلوهای برق و تامین انرژی است. می توانیم برای تعریف فیدر چیست معانی دیگری را نیز بیان نماییم. در اصل فیدرها به عنوان کابل های الکترونیکی، یا گروهی از هادی های الکتریکی هستند، که برق را از یک منبع بزرگ به منابع کوچک تر منتقل می کنند.

این منبع کوچکتر می تواند یک انشعاب به مخزن یا کانال باشد. عموما از این کابل های الکترونیکی در مصارف گوناگونی استفاده می شود. مثلا برای حمل و نقل، ارتباطات رادیویی و… .

به بیانی دیگر می توانیم کار هادی های الکتریکی را چنین بیان نماییم که، این دستگاه ها مواد خام و اولیه را به دستگاه های دیگری منتقل می کنند. تا به عنوان منبعی برای تغذیه آن دستگاه ها استفاده شوند. این کابل های الکترونیکی در بالادست سیستم های برق رسانی نصب می شوند.

 

وظیفه دارند تا ولتاژ برق را قطع و یا وصل نمایند. می توانیم فیدرها را در دسته های مختلفی تقسیم بندی نماییم. 

فیدر تابلو برق به چند دسته تقسیم می شود؟

پیش از اینکه اقدام به ساخت و تولید تابلو های برق نمایید، باید با تمام تجهیزات تابلو برق صنعتی آشنا شوید. یکی از این تجهیزات که در تابلو های برق بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، فیدرها هستند.

پس از آن می توانیم این تجهیزات را به دسته های مختلف تقسیم بندی نماییم. اصولا هر تجهیزات برقی به سه دسته ی فشار ضعیف، فشار قوی و فشار متوسط تقسیم می شود. این هادی های الکتریکی نیز با همین دسته بندی مشخص شده اند.

 فیدرهای مورد استفاده در خط فشار متوسط خروجی: این کابل ها که در تابلو های برق صنعتی استفاده می شوند، ولتاژ فشار متوسط دریافت نموده و برای تغذیه خط فشار های متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته ی دیگری از فیدرهای خط فشار متوسط انشعابی هستند. این خط فشار ها از طریق جداسازی هوایی یا سکسیونر، به یک سری قطع کننده که در خط انشعابی وجود دارد، اقدام به تغذیه می نمایند.

هادی های الکتریکی فشار متوسط نیز وجود دارند که توزیع زمینی دارند. این فیدرها قابلیت قطع زیر بار و یا تابلوی کلید را در خط خروجی در اختیار دارند.

فیدر تابلو برق به چند دسته تقسیم می شود؟
فیدر

فیدرها یا کابل های برق فشار قوی و موارد استفاده از آنها

این دسته از فیدرها هم به صورت توزیع زمینی و هم به صورت توزیع هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های فشار قوی زمینی از تابلو های کلید دژنکتور ها یا تابلو های فیوز دار سکسیونر، ترانسفورماتورهای مورد نیاز را به شبکه های فشار قوی متصل می کنند.

اما فیدرهای فشار قوی که به صورت هوایی توزیع می شوند، از بسیاری قطع کننده ها و برقگیر ها تشکیل شده اند. این برقگیرها به خط کابل فشار متوسط متصل شده اند.

ما علاوه بر کابل های الکترونیکی فشار متوسط و فشار قوی، نوع دیگر از کابل های الکترونیکی فشار ضعیف را نیز مورد استفاده قرار می دهیم. تابلو های برق صنعتی بسته به موقعیت نصب شده، از هر یک از این فیدرها استفاده می کنند. 

حتما بخوانید: معرفی انواع جنس بدنه تابلو برق

فیدرهای فشار ضعیف و موارد استفاده از آن

اصولا فیدرهای فشار ضعیف از کلید یا کلید فیوز های نصب شده در تابلو های فشار ضعیف تشکیل می شوند. این کلید ها که بر روی ترانسفورماتور ها نصب گردیده اند، باعث می شوند تا ولتاژ کمتری برای انشعاب های کوچک تر ارسال گردد.

اگر یک تابلو برق صنعتی فشار ضعیف دارای خروجی های متعددی باشد، هر یک از خط های خروجی و کلید های فیوز نصب شده بر روی آن، یک خروجی کابل برای این تابلو به شمار می رود.

همه ی ما می دانیم که فیدرها یک کانال و یا هادی هستند که جریان بزرگی از قدرت را به مدار های کوچکی تقسیم می نمایند. تا تابلوهای برق صنعتی به میزان قدرت دریافتی از برق، متناسب با ظرفیت خود دست یابند. 

کابل های الکترونیکی و زیر فیدرها باید قابلیت حمل بار اضافی برای آینده و مقدار بار الکتریکی فعلی را داشته باشند. این که از چه کابلی استفاده شود، بستگی به اندازه و ماهیت بار شناخته شده از مدارهای شاخه ای دارد. باید بدانیم ولتاژ برق چه میزان افت دارد و آن را محاسبه نمایید. سپس اقدام به نصب فیدرهای مربوط به تابلو های برق صنعتی نمایید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

4.7/5 - (50 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

  • ایران پک گفت: پاسخ

    بسیار عالی