معرفی انواع جنس بدنه تابلو برق


جنس بدنه تابلو برق دارای انواع متنوعی می باشد.کسانی که اقدام به طراحی تابلو های برق می نمایند، باید بدانند از چه جنس بدنه ای برای تابلو های برق باید استفاده کنند. جنس بدنه تابلو های برق متفاوت هستند و هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند. در این مقاله از مقالات آموزش تابلو برق به بررسی انواع جنس بدنه در تابلوهای برق خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 

تابلوهای برق در اصل محفظه هایی هستند که از تجهیزات الکتریکی و الکترونیک محافظت می کنند. این تابلو ها به شکل های مختلفی تولید می شوند. این که تابلو های برق از نظر ولتاژ، نحوه نصب، محل نصب، نحوه ی دسترسی و از همه مهمتر از نظر جنس بدنه به چند دسته تقسیم می شوند، می تواند به ما در طراحی و ساخت تابلو های برق کمک شایانی نماید. 

انواع مختلف جنس بدنه تابلو برق

جنس بدنه تابلو برق به چند دسته تقسیم می شوند. تابلو برق های فلزی، کامپوزیت، پلاستیکی، پلی کربناتی و… . هر یک از این تابلو های ساخته شده کاربرد های مجزایی دارند. در محیط های مختلفی نصب می شوند و ویژگی های متفاوتی با یکدیگر نیز دارند.

انواع مختلف جنس بدنه تابلو برق
جنس بدنه تابلو های برق

جنس بدنه تابلو برق از نوع فلزی:

این تابلوها دارای بدنه ای از جنس فلز هستند. فلزاتی که توسط رنگ الکترواستاتیک، رنگ آمیزی می شوند. برخی از تابلو های برق فلزی نیز توسط ورقه های گالوانیزه ساخته می شوند. معمولا تابلو های برق فلزی را در محیط های بیرونی نصب می کنند. 

زیرا این تابلو ها به دلیل داشتن ورقه های استیل ضد زنگ، برای محیط های مرطوب و محیط های اسیدی مناسب هستند. تابلو های برق فلزی یک مزیت عالی دارند. آن هم شکل پذیری فلز است. با همین خاصیت می توان تابلو های فلزی را در ابعاد مختلفی تولید نمود. 

از طرف دیگر تابلو های فلزی از هزینه ی مناسبی برخوردار هستند. اما با تمام این مزایا، تابلو های فلزی معایبی نیز دارند. مثلا استفاده از تابلو های فلزی به دلیل رسانا بودن فلز، خطر برق گرفتگی را افزایش میدهد. 

 

یا این که استفاده از این تابلو در محیط های مرطوب، معمولا بعد از 10 سال نیاز به تعویض پیدا می کنند. هیچ فلزی نمی تواند بیش از این مدت در برابر رطوبت دوام آورده و از بین نرود. تابلو های برق فلزی در مواقع آتش سوزی نیز چندان امنیت ندارند.

زیرا اگر در نزدیکی این تابلو ها اتش سوزی رخ دهد، فلز به سرعت به حرارت بالا می رسد و تمام تجهیزات داخل خود را از بین می برد.

جنس بدنه تابلو برق از نوع کامپوزیت:

یکی از جدیدترین نمونه های تابلو های برق، تابلو های کامپوزیت هستند. جنس بدنه تابلو برق کامپوزیت بسیار بادوام، ایمن و مستحکم هستند. این بدنه ها از ترکیب الیاف شیشه و رزین ترموست ساخته می شوند. معمولا این تابلوهای برق در ابعاد استاندارد کشور آلمان ساخته می شوند. 

مزایای تابلو های برق کامپوزیت بسیار است. می توانیم از این مزایا به ضد اشعه UV بودن، استحکام بالا، ضد حریق بودن، ضد زنگ زدگی و خوردگی، با طول عمر بالا و عایق الکتریسیته بودن اشاره نماییم. 

جنس بدنه تابلو برق از نوع کامپوزیت

از این رو این جنس تابلوهای برق می تواند جایگزین مناسبی به جای تابلو های برق فلزی باشد. علاوه بر آن هزینه ی کمتری نیز در بر خواهد داشت. طول عمر تابلو های برق کامپوزیت بیش از 30 سال می باشد. پس برای استفاده در محیط های بیرون نیز مناسب هستند.

تابلوهای برق با بدنه ای از پلی کربنات:

نوع دیگری از تابلو های برق هستند که از ترکیب رزین های ترموپلاستیک و الیاف کربن تولید می شوند. این تابلو ها را به هیچ عنوان نمی توان در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار داد. زیرا تابلوهای برق پلی کربنات در برابر اشعه خورشید، دچار شکنندگی می شوند. 

از طرف دیگر این تابلو های برق در برابر آتش سوزی و حریق مقاوم نیستند. به همین دلیل بهتر است از آنها برای محیط های داخلی استفاده شود. 

با این تفاسیر اگر به دنبال صرف هزینه آموزش طراحی تابلو برق هستید. بهتر است آموزش ساخت و نصب تابلو های برقی با جنس بدنه ی کامپوزیت را آموزش ببیند.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق صنعتی آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.  

4.3/5 - (12 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران