عیب یابی مشکلات انواع برندهای آیفون تصویری

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه آیفون های تصویری به عضو اجتناب ناپذیر هر خانه های تبدیل شده اند. این وسیلۀ کارآمد نقشی فراتر از انتقال یک تصویر ساده را برای ما ایفا می کند. آیفون های تصویری همانند سایر تجهیزات الکترونیک مستعد خرابی ها و یا مشکلاتی هستند.ما در این مقاله به عیب یابی مشکلات رایج انواع برندهای آیفون تصویری مانند الکتروپیک، تابا، سیماران، تکنما می پردازیم.

در این پست میخوانید ... پنهان

رنگ سیم های آیفون تصویری

مشکلات آیفون تصویری

یکی از موارد مهمی که قبل از عیب یابی آیفون تصویری باید مدنظر قرار دهید این است که با کار هر رنگ سیم در برند های مختلف آشنا باشید تا کار عیب یابی آن راحت تر شود.

عیب یابی آیفون تصویری

عیب یابی آیفون تصویری یک حرفۀ نوپا به حساب می آید که در چند سال اخیر بازار پررونقی پیدا کرده است. به این ترتیب اگر می خواهید در این زمینه درآمدزایی کنید لازم است تا سر رشته کاملی از طریقۀ عیب یابی آیفون تصویری داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با اصول عیب یابی آیفون تصویری آشنا کنیم.

مشکلات متداول در عیب یابی آیفون تصویری:

مشکلات آیفون تصویری

مشکلات رایج آیفون تصویری

1-علت خاموش شدن و سوختن آیفون تصویری 

نیازی نیست تا با هر بار خاموش شدن آیفون تصویری، نگران سوختن و یا معیوب شدن آن باشید. به احتمال زیاد به آیفون تصویری شما به درستی برق رسانی نمی شود. برای رفع چنین مشکلی قبل از هر گونه اقدامی از سلامت کامل خط تغذیه آیفون مطمئن شوید

2-مشکل باز نشدن درب توسط آیفون تصویری

از جمله مشکلات رایج آیفون های تصویری، باز نشدن درب ساختمان است. برای حل این مشکل لازم است تا ابتدا قفل درب را بررسی کنید. درصورتیکه همۀ واحد ها چنین مشکلی داشته باشند به احتمال زیاد مشکل از تامین برق قفل و یا خود قفل درب است. در غیر این صورت لازم است تا در تمام واحد ها از سلامت اتصال سیم های F و E اطمینان ایجاد کنید.

3-مشکل صدا در آیفون تصویری

هنگامی که صدای پنل را نداشته باشید، باید در گوشی و یا اتصالات آیفون به دنبال مشکل باشید .به طور کلی، قطعی سیم A باعث بروز این مشکل می شود. همچنین ایجاد مشکل در میکرفون و یا یونیت صوت پنل نیز می تواند باعث بروز این ایراد در آیفون شما شود.

در عیب یابی آیفون تصویری الکتروپیک مدل ۱۲۸۶و سایر برند های مطرح این مشکل را به خاطر اتصال سیم B می دانند. این سیم مسئول برگشت صدا از داخل واحد ها تا پای پنل است. معمولا در مواردی مثل قطع صدای یک واحد خاص، باید اتصال کلی سیم B را دنبال کنیم؛ اما اگر برای کل ساختمان چنین مشکلی ایجاد شده است، خرابی در بلندگو و یا یونیت صوت نیز می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.

4-مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری

یکی دیگر از مشکلات رایج آیفون تصویری این است که در هیچ یک از واحد ها آیفون زنگ نمی خورد. سیم D  در خروجی تغذیه و یونیت برای زنگ واحد ها تنظیم شده است. بنابراین در اثر بروز چنین مشکلی ابتدا باید سلامت اتصال سیم D  را بررسی کنیم. این مشکل در عیب یابی آیفون تصویری تابا و یا هر برند دیگری کاملا رایج است.

5-مشکلات سیستمی در عیب یابی آیفون تصویری

مشکلاتی هستند که با وجود سلامت کامل آیفون تصویری و تمام اتصالات، درون آیفون حضور دارند، مانند بروز انواع نویزها. رفع چنین مشکلاتی در آیفون تصویری اندکی پیچیده تر از نمونه های قبلی است. چرا که با مشکلی مواجه هستیم که پیدا کردن منشا آن اندکی مشکل خواهد بود. نمونه هایی از چنین مشکلاتی را در ادامه بیان کرده ایم.

6-مشکل تصویر آیفون تصویری

این یک مشکل رایج در انتهای نصب انواع آیفون تصویری است. دلیل آن هم این است که یک جریان قوی برق بر سیم انتقال تصویر شما نویز می اندازد. معمولا در سیم کشی آیفون تصویری چاره ای جز این نیست که سیم ها را از محل عبور کابل های برق انتقال دهیم. بنابراین رعایت برخی نکات اصولی مانع از تاثیر جریان برق و ایجاد نویز خواهد شد. در مواردی که سال ها از نصب آیفون تصویری گذشته اما به یکباره تمام تصاویر در کل آیفون دچار موج می شوند، لازم است تا مشکل را در خود آیفون  بررسی کنیم. بطور مثال نشتی خازن در برد تغذیه آیفون صوتی که از جمله موارد رایج در بروز این مشکل است.

برفک و خطوط عمودی در تصویر آیفون تصویری

برفک در تصویر به طور کلی از وجود مشکل در دوربین پنل ایجاد شده است. معمولا عملکرد ناقص دوربین باعث بروز چنین مشکلی است.

کیفیت پایین تصویر آیفون تصویری

یکی از مشکلات رایج در آیفون تصویری، افت کیفیت در تصویر صفحه نمایش است. معمولا سیم کشی های قدیمی دلیل بروز این مشکل هستند؛ اما اگر در نصب آیفون تصویری برای تعداد واحد بیش از ۴ عدد از یک سوئیچر تک استفاده کنید، احتمال اینکه با چنین مشکلی مواجه شوید بسیار زیاد است.

اغتشاش در تصویر آیفون تصویری هنگام باز شدن درب

این اغتشاش به خاطر طریقۀ سیم کشی اشتباه ایجاد می شود. به این صورت که اگر در سیم کشی آیفون تصویری از خروجی DS به جای خروجی AC برای قفل و لامپ های پنل استفاده شود، این اختلال بوجود می آید.

7-مشکل نویز آیفون تصویری

همانند نویز تصویر، ایجاد نویز صدا نیز احتمالا بخاطر حضور یک کابل برق است. در هنگام عیب یابی آیفون تصویری همواره میابست کابل های برق مزاحم را درنظر بگیرید و تاجایی که می توانید آن ها را از اتصالات آیفون تصویری دور کنید. البته این ایراد میتواند بخاطر مشکل در میکروفن پنل و قطعی در سیم شماره ۲ نیز ایجاد شود.

یکی از مشکلات رایج آیفون تصویری، وجود نویز یا خش خش در صدای آیفون تصویری است. هنگامیکه صدا از داخل ساختمان به پنل بیرونی و از پنل بیرونی به درستی به داخل ساختمان منتقل نشود می توان گفت نویز در آیفون تصویری وجود دارد.

برای عیب یابی آیفون تصویری و رفع نویز باید ابتدا علت های آن را به خوبی بشناسیم. از عوامل ایجاد نویز در آیفون تصویری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از سیم بدون فویل
  • عدم استفاده از شیلد کابل
  • سر همبندی نامناسب دو سیمی مربوط به صدا

حل مشکل آبی شدن صفحه آیفون تصویری:

دلایل مختلفی برای آبی شدن صفحه آیفون تصویری وجود دارد و فقط یک متخصص بعد از مشاهده و بررسی آیفون می تواند دلیل این مشکل را تشخیص دهد.

هنگامیکه صفحه آیفون تصویری آبی می شود ممکن است یکی از اتفاقات زیر رخ داده باشد :

8-سوختگی یا خرابی دوربین پنل آیفون تصویری

یکی از دلایل آبی شدن صفحه آیفون تصویری ، خرابی دوربینی است که روی پنل آیفون نصب شده است. بدیهی است که وقتی دوربین گیرنده تصویر دچار شکستگی، خرابی و مشکل باشد نمی تواند تصویری دریافت کند و به مانیتور ارسال کند.

خرابی دوربین پنل آیفون تصویری احتمالا یکی از دلایل آبی شدن صفحه آیفون تصویری است. خرابی دوربین پنل آیفون تصویری می تواند باعث آبی شدن صفحه آیفون تصویری همه واحد های یک ساختمان شود.

9-مشکل نداشتن تصویر در آیفون تصویری

تصویری که ما در هنگام زنگ خوردن آیفون تصویری از مانیتور مشاهده می کنیم، تصویریست که از پنل آیفون تصویری دریافت می شود. اگر مانیتور ما به هر دلیلی دچار مشکل شود نمی توانیم تصویر ارسال شده از پنل را به درستی مشاهده کنیم. در نتیجه صفحه به رنگ آبی نمایان می شود. بنابراین یکی از دلایل احتمالی مشاهدۀ صفحه آبی مانیتور، معیوب بودن مانیتور آیفون تصویری است. در این جور مواقع تعویض مانیتور آیفون تصویری می تواند مشکل آبی شدن صفحه آیفون تصویری را رفع کند.

خرابی LCD در آیفون تصویری

برد LCD که درون آیفون تصویری قرار گرفته است نقش مهمی در نشان دادن تصویر بر عهده دارد. تصویر توسط پنل آیفون به مانیتور فرستاده می شوند. سیگنال هایی که پنل آیفون به مانیتور ارسال می کند باید به نحوی به تصویر تبدیل شوند تا قابل مشاهده شوند.

برد LCD این کار را در آیفون تصویری انجام می دهد. سیگنال های دریافتی از پنل را به تصویر تبدیل کرده و به مانیتور ارسال می کند. هر گونه مشکل در برد LCD می تواند باعث بروز مشکل در تصویر مانیتور شود و منجر به آبی شدن صفحۀ نمایش آیفون تصویری شود.

مواردی که به آن پرداختیم فقط دلایل احتمالی تصویر نداشتن آیفون تصویری و آبی شدن صفحه آیفون تصویری است و دلیل قطعی این مشکلات باید توسط یک تعمیرکار باتجربه تشخیص داده شود و سپس اقدامات لازم برای تعمیر آیفون تصویری را انجام دهد.

 10-خرابی و مشکل در سیم کشی آیفون تصویری

سیم کشی ساختمان نقش مهمی در نحوۀ عملکرد آیفون تصویری دارد. سیم شماره 4، وظیفۀ انتقال تصویر را برعهده دارد و اگر در مسیر دچار هرگونه اختلالی شود، انتقال تصویر از دوربین به مانیتور آیفون با مشکل روبرو می شود و ممکن است مشکل آبی شدن صفحه آیفون تصویری رخ دهد.

در این جور مواقع لازم است از یک تعمیرکار با تجربه برای بررسی سیم کشی ساختمان کمک بگیرید. رفع خرابی سیم کشی ساختمان نسبت به موارد دیگر، هزینه بیشتری در بردارد و وقت گیرتر است.

به دلیل حساسیت بالای این کار توصیه می شود حتما از افراد باتجربه در این زمینه کمک بگیرید تا مشکل سیم کشی ساختمان را در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه رفع کنند.

به دلیل اینکه حل مشکلات سیم کشی بسیار دشوار و پر هزینه است، تعمیرکار ابتدا موارد دیگری که به آن اشاره کردیم را بررسی می کند. بعد از اینکه پنل دوربین آیفون تصویری، مانیتور و برد LCD بررسی شد، در آخر اگر هیچ کدام از این احتمالات، دلیل آبی شدن صفحه آیفون تصویری نبود می توان به طور قطع می توان گفت که خرابی در سیم کشی آیفون تصویری وجود دارد و تعمیرکار می بایست سیم کشی ساختمان را بررسی می کند.

11-علت سوت کشیدن آیفون تصویری:

سوت کشیدن آیفون تصویری دلایل مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

خرابی میکروفون آیفون تصویری

هنگامیکه آیفون تصویری شروع به سوت کشیدن کند، اولین چیزی که باید بررسی شود سلامت میکروفون آیفون است. خرابی میکروفون آیفون تصویری موردی است که باید یک تعمیرکار راجع به آن اظهار نظر کند. اگر ایراد از میکروفون نبود، علت سوت کشیدن آیفون تصویری را در موارد دیگر بررسی می کنیم.

قرار گرفتن شی فلزی در مقابل میکروفون آیفون تصویری

قرار گرفتن یک شی فلزی در نزدیکی میکروفون آیفون شما می تواند علت سوت کشیدن آیفون تصویری باشد. برای حل این مشکل از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا وضعیت آیفون شما را بررسی کند. تعمیرکار پنل آیفون را باز می کند و جسم قرار گرفته در نزدیکی آیفون تصویری را از آن دور می کند. به این ترتیب با حداقل هزینه مشکل سوت کشیدن آیفون تصویری را رفع کرده اید.

12-مشکل در برد صوت آیفون

برد صوت بخشی از آیفون تصویری است که وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارد. در صورتی که هر گونه مشکلی برای این برد به وجود بیاید، صدای آیفون تصویری با مشکل مواجه خواهد شد. اگر مشکل از برد صوت باشد،  تعمیرکار آن را تعمیر یا تعویض می کند و مشکل سوت کشیدن آیفون تصویری برطرف می شود.

13-مشکلات سیم کشی و خرابی سیم های آیفون

مشکلات سیم کشی یکی دیگر از علت های سوت کشیدن آیفون تصویری است و به مدل آیفون تصویری ارتباطی ندارد. جدای از اینکه آیفون تصویری سیماران ، الکتروپیک یا تابا استفاده می کنید، این مشکل می تواند برای آیفون تصویری شما ایجاد شود.

در صورت خرابی سیم مربوط به انتقال صدا، باید آن قسمت از سیم کشی را به صلاح دید تعمیرکار آیفون تصویری تعمیر یا تعویض کرد.

حل مشکل سیم کشی آیفون تصویری، یکی از پرخرج ترین و زمانبرترین موارد تعمیرات آیفون تصویری است که باید حتما توسط یک تعمیرکار حرفه ای انجام شود. حتما برای عیب یابی آیفون تصویری از افراد با تجربه کمک بگیرید تا با تشخیص درست مشکلات، آن ها را رفع کنند و منجر به مشکلات دیگر نشوند.

مشکلات رایج انواع برند های آیفون تصویری

1-آیفون تصویری الکتروپیک

مشکلات آیفون تصویری

در آیفون های تصویری الکتروپیک مانیتور، برد تغذیه، برد اصلی و برد کیبور ممکن است دچار مشکل شوند و یا خرابی آیفون مربوط به مشکلات پنل بیرونی و سیم کشی ساختمان باشد. در هر صورت مشکلات آیفون تصویری الکتروپیک از هر نوعی که باشد، تعمیرکار می تواند به راحتی آن را تشخیص داده و با رفع کردن آن ، تعمیر آیفون الکتروپیک را بهترین شکل انجام دهد.

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری الکتروپیک

زنگ نخوردن آیفون الکتروپیک در مانیتور داخلی واحدها بسیار رایج است. از دلایل رایج  زنگ نخوردن آیفون های الکتروپیک می توان به خرابی برد صدا، خرابی سوییچر یا خرابی بلندگوی داخلی اشاره کرد.

2-آیفون تصویری تابا

مشکلات آیفون تصویری

از مشکلات رایج آیفون تصویری تابا می توان به عمل نکردن زنگ، قطع بودن تصویر، سفید یا برفکی شدن آن، باز نشدن درب توسط آیفون ، قطع شدن صدای زنگ پنل اشاره کرد.

مشکل تصویر آیفون تصویری تابا

یکی از مشکلات رایج آیفون تصویری تابا، نداشتن تصویر بوده یا قطع، سیاه سفید و برفکی بودن آن است.
برای رفع مشکل تصویر آیفون تصویری تابا باید دوربین آیفون را بررسی کنید زیرا ممکن است خرابی به خاطر دوربین آیفون تصویری باشد.

در غیر این صورت علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری، وصل نبودن سوکت، اتصال جابجایی سیم ها یا مشکل در سیم کشی است که باید توسط یک تعمیرکار بررسی شود.

مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری تابا

قطع بودن صدای پنل زنگ به مانیتور یکی دیگر از مشکلات آیفون تصویری تابا است که  دلیل آن می تواند سوختگی میکروفون یا قرار نگرفتن سوکت آن در جای درست باشد. در برخی از مواقع آیفون تصویری به خوبی عمل می کند و فقط زنگ نمی خورد. در این جور مواقع می بایست اتصال سیم شماره 3 را بررسی کنید.

3-آیفون تصویری سیماران

مشکلات آیفون تصویری
مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری سیماران

مشکلاتی از قبیل صدا نداشتن، زنگ نخوردن آیفون بسیار رایج است که دلیل احتمالی آن قطعی سیم شماره یک است.

مشکل تصویر آیفون تصویری سیماران

موج دار شدن تصویر در همه واحد ها می تواند به این دلیل باشد که سیم کشی آیفون از کنار سیم کشی برق رد شده است.

وجود خط عمودی روی تصویر تمام واحد ها و نیز برفک و نویز شدید در تصویر، از مشکلات مربوط به دوربین آیفون تصویری است.

وجود نویز در صدای تمام واحد ها می تواند دلایلی مثل خرابی میکروفون، رد شدن سیم کشی از کنار سیم کشی برق و وجود قطعی در سیم شماره 2 داشته باشد.

در صورت خاموش بودن آیفون به صورت کامل، باید ولتاژ DC بررسی شود.

4-مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما

در صورت روبرو شدن با مشکل زنگ نخوردن در این آیفون، مهم‌ترین عامل آن می‌تواند استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن صفحه آیفون تصویری تکنما باشد.

این آیفون لمسی است و استفاده از دستمال مرطوب برای نظافت آن سبب مختل شدن زنگ خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد دوباره این مشکل سعی کنید برای تمیز کردن صفحه لمسی آیفون تکنما از دستمال مرطوب استفاده نکنید. اگر مشکل زنگ نخوردن به خاطر خرابی بلندگو باشد برای بررسی این مشکل باید توسط دستگاه مخصوص تست شود.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق ساختمان از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب آیفون تصویری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب آیفون تصویری و یا دوره برق ساختمان آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *