چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟


آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند. نصب آیفون تصویری مستلزم رعایت مراحلی است بنابراین پیش از نصب و راه اندازی لازم است تا آموزش نصب آیفون تصویری را به طور کامل دیده باشید و با مراحل نصب و سیم کشی آن آشنا باشید. در این مطلب همراه ما باشید تا با مراحل نصب آیفون تصویری یک طبقه و چند طبقه بپردازیم.

نقشه نصب آیفون تصویری

برای نصب و راه اندازی بسیاری از آیفون های تصویری، نقشه ی نصب توسط شرکت تولید کننده ی این محصولات در اختیار شما قرار می گیرد. به کار گیری این نوع از نقشه ها برای یک فرد کاربلد در این زمینه بسیار آسان ولی برای افراد معمولی که شناخت کافی با این سیستم ها ندارد ، مشکل خواهد بود. در این نوع از نقشه ها می توان اطلاعات کاملی در مورد نحوه ی اتصال سیم های مانیتور، پنل های مختلف را مشاهده کرد.

در شکل زیر مثالی از نقشه نصب آیفون تصویری نمایش داده می شود.

نقشه نصب آیفون تصویری

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

برای نصب صحیح و اصولی آیفون تصویری لازم است تا مراحلی طی شود. همانطور که می دانید از آیفون های تصویری در ساختمان های تک واحدی و چند طبقه استفاده می شود. نصب آیفون تصویری تک واحدی و یک طبقه با نحوه نصب آیفون تصویری دو طبقه و چند طبقه تفاوت هایی دارد.

توجه داشته باشید که اگر اصول و دستورالعمل های لازم برای نصب این سیستم ها را به خوبی بدانید ، می توانید از ایجاد هرگونه خطا یا ایراد فنی در مراحل بعدی جلوگیری کنید. بسیاری از مشکلاتی که آیفون های تصویری حاصل می شود به سیم کشی بی کیفیت و راه اندازی نادرست آنها مربوط می شود. به همین دلیل آموزش نصب آیفون تصویری چند طبقه و یک طبقه باید با در نظر گرفتن همه ی فاکتورها دنبال شود تا گرفتار هیچ گونه خطایی در مرحله ی بعدی نباشیم.

در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنی برق به طور کامل با آموزش نصب آیفون تصویری چند طبقه، دو طبقه، تک واحدی، الکتروپیک، کوماکس، سوزوکی، سیماران، تابا ، aldo و دیگر برندها را یاد می گیرید.

مرحله 1: جمع آوری ابزار و قطعات نصب آیفون تصویری

برای نصب آیفون تصویری به ابزار کار خاصی نیاز دارید که شامل مواردی مانند پیچ ​​گوشتی، پیچ، کابل برق، فاز متر و غیره. قبل از هر اقدام برای نصب آیفون باید این ابزار و تجهیزات را به طور کامل آماده کنید تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید. برخی از مهم ترین لوازم برای نصب آیفون تصویری عبارتند از:

 • پنل آیفون های تصویری
 • مانیتور آیفون تصویری
 • قفل درب بازکن
 • ترانس تغذیه آیفون
 • ترانس تغذیه آیفون های تصویری
 • کابل های مختلف آیفون از نوع سفید 2*/75

مرحله 2: نصب آیفون تصویری در مکان دلخواه

در این مرحله از آموزش نصب آیفون تصویری لازم است سوراخی به اندازه آیفون در دیوار ایجاد شود. آیفون را در مکان مشخص شده نصب کنید. توجه داشته باشید که آیفون به صورتی نصب شود که تصویر به خوبی نمایش داده شده و دید خوبی داشته باشد. آیفون را محکم بر روی دیوار نصب کنید. پس از نصب پنل آیفون تصویری، گوشی را در محل مورد نصب کنید. بهتر است گوشی را در محلی نصب کنید که ضمن دسترسی راحت، سیم کشی آیفون نیز به درستی صورت گیرد.

مرحله 3: سیم کشی آیفون تصویری

پس از نصب پنل و گوشی آیفون تصویری نوبت به سیم کشی ایفون می رسد. دقت داشته باشید که اگر سیم کشی به درستی صورت نگیرد احتمال سوختن آیفون وجود دارد. آیفون های تصویری چهار طبقه، پنج طبقه تا هفت طبقه به یک روش خاصی نصب می شوند. در این مدل از سیستم ها از یک پنل می توان به تعداد واحدهای ساختمان، یک مانیتور را انتخاب کرد.

نحوه ی نصب این محصولات از قانون 5 سیمه تبعیت می کند. برای سیم کشی از 5 عدد سیم با رنگ متفاوت استفاده می شود.  سیم کشی آیفون های تصویری چند طبقه مشابه آیفون های قدیمی تک واحده است.

برای نصب آیفون تصویری تک واحدی بایستی سیم گوشی را به صفحه دم دری و پنل بیرونی آیفون متصل کنید. برای اینکار همانطور که در تصویر می بینید در یک ساختمان چهار طبقه بایستی سیم شماره یک را به پیچ شماره یک در پنل تصویری متصل کنید. همچنین سیسم شماره دو را به پیچ شماره دو متصل کنید و همین کار را برای دیگر طبقات نیز انجام دهید.

آموزش نصب آیفون تصویری یک طبقه

همچنین سیم های مربوط به درب باز کن و منبع تغذیه را از صفحه دم دری و پنل بیرونی به قفل درب باز کن و منبع تغذیه متصل کنید. توجه داشته باشید که اگر اتصالات به درب باز کن به درستی انجام نشود باز کردن درب با مشکل روبه رو خواهد شد همچنین در صورت اتصال نادرست به منبع تغذیه ممکن است پنل به دلیل مشکلات جریان برق بسوزد. بنابراین به فاز و نول بودن توجه داشته باشید.

در صورتی که پس از نصب آیفون تصویری با مشکلاتی روبه رو شدید، توصیه می کنیم مقاله عیب یابی مشکلات آیفون تصویری را مطالعه نمایید. در این مقاله به طور جامع به آموزش نحوه عیب یابی و تعمیر انواع برندهای آیفون تصویری پرداخته ایم.

برای نصب آیفون های تصویری بالای هفت طبقه لازم است از سوییچرها استفاده کنیم. سوییچرها در سه مدل سه، پنج و هفت واحدی استفاده شود. این سوییچرها دارای یک ورودی چهار رشته ای از پنل خارجی هستند و برای هر دستگاه یک خروجی چهار رشته و یک سیم برای زنگ بلوک وجود دارد. یعنی چهار سیم از پنل به سوییچر و از خروجی چهار سیم یکی به بلوک یک و خروجی تک رشته B1 به سیم زنگ تک وصل می شود. همانطور که در زیر نشان داده شده است:

آموزش نصب آیفون تصویری چند طبقه

نکات نصب آیفون تصویری

رنگ بندی سیم ها در نصب آیفون ممکن است بین برندهای مختلف متفاوت باشد و هر گونه ندانم کاری در فرایند اتصال سیم ها مشکل جدی ایجاد کند. هر کدام از سیم ها وظیفه ی خاصی دارند که شامل موارد زیر است:

 • سیم زرد: به عنوان انتقال دهنده ی صدا
 • سیم نارنجی: به عنوان انتقال دهنده ی جریان منفی
 • سیم سفید: به عنوان انتقال دهنده ی زنگ
 • سیم قهوه ای: به عنوان انتقال دهنده ی تصویر
 • سیم قرمز: به عنوان انتقال دهنده ی مثبت

جمع بندی

در این مطلب به آموزش نصب آیفون تصویری تک واحدی و چند طبقه پرداختیم. همانطور که اشاره شد نصب آیفون مستلزم رعایت نکاتی است و کوچکترین اشتباه در نصب آیفون های تصویری می توانید اختلالاتی را به همراه آورد. بنابراین اگر می خواهید آیفون تصویری را نصب کنید حتما به این مراحل و نکات توجه داشته باشید. در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ای در زمینه نصب آیفون تصویری فعالیت داشته باشید و به یک نصاب حرفه ای آیفون تصویری تبدیل شوید توصیه می کنیم در دوره برق ساختمان آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید. همچنین در صورتی که نکته ای در زمینه نصب آیفون تصویری می دانید یا سوالی در این رابطه دارید، دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

4/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان یکی از حرفه‌ های فنی در حیطه‌ مهندسی برق است که ابزار و دستگاه‌ های متعددی در آن کاربرد دارند. ابزار های دستی برق کشی مانند پیچ گوشتی، سیم کش، انبردست و نوار برق از ابزار های پایه این حرفه محسوب می‌ شوند...

معرفی شغل برق ساختمان

معرفی شغل برق ساختمان

رشته و شغل برق ساختمان برای بسیاری از افرادی که به رشته برق و الکترونیک علاقه دارند و اندکی به کارهای فنی علاقمند هستند، مناسب است. اما برای اینکه در این مسیر موفق باشند، باید اطلاعات کاملی از این شغل، وظایف و مهارت های مورد نیاز شغل برقکاری را در دست داشته باشند...

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

دیدگاه کاربران