طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی


در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند. تامین روشنایی راه پله ها و فضاهای مشترک در مجتمع های مسکونی بسیار ضروری است. در ساختمان هایی که آسانسور ندارند این سوال پر رنگ تر می شود. به طور معمول، چراغ های سقفی تایمر و چراغ های سنسور حرکتی برای روشنایی پارکینگ، راه پله ها و محوطه مشترک استفاده می شود.

با نصب سنسور محیط مشترک بدون نیاز به روشن و خاموش شدن، به محض رسیدن به هر قسمت از محیط مشترک، نور همان قسمت به صورت خودکار روشن می شود. البته با خروج از هر منطقه، پس از چند دقیقه دوباره چراغ ها خاموش می شوند و محیط تاریک می شود. البته تعدادی از افراد نیز به دلایل مختلف از نصب سنسورهای تایمری خودداری کردند. دلیل این امر این است که تایمر تمام لامپ های طبقات را به طور همزمان روشن می کند و باعث افزایش مصرف برق می شود. بنابراین نصب سنسور حرکتی به بازار آمد که در ادامه بیشتر در مورد هر یک از آن ها صحبت می کنیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق ساختمان را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق ساختمان در آموزش برق ساختمان ثبت نام کنید.

تایمر راه پله چیست؟

این دستگاه برای کنترل روشنایی و زمان روشن ماندن چراغ ها در راه پله ها نصب می شود. برای مکان هایی که نیاز به نور ثابت ندارند، انواع تایمر راه پله یا رله زمان تعبیه می شود. به این صورت که فقط با فشردن دکمه برق عمومی ساختمان روشن می شود و نیازی به فشار دادن دکمه جهت خاموشی لامپ ها نیست. این تایمرها مبتنی بر زمان هستند و مدت زمان روشنایی را می توان به صورت دستی تنظیم کرد. به این ترتیب پس از سپری شدن زمان تعیین شده، روشنایی راه پله ساختمان به صورت خودکار خاموش می شود.

تایمر راه پله چیست؟

نصب سنسور حرکتی مشاعات

نصب سنسور حرکتی در واقع دستگاه یا وسیله ای است که دارای سنسورهای محیطی است. بنابراین با استفاده از نصب سنسور حرکتی، عوامل محیطی مانند دما، فشار و حرکت را به الکتریسیته تبدیل می کند. البته این یک تعریف کلی از سنسور است که بسته به محل استفاده از سنسور با درجات مختلفی از حساسیت مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال نصب سنسور سقف در نورپردازی سقف ساختمان به حرکت و نور بستگی دارد.

انواع سنسورهای چشمی برای پله ها و فضاهای مشترک

نصب سنسور چشمی سقفی، سنسور حرکت پارکینگ، سنسور سقفی توکار، چشمی پله و …. همه انواع سنسورهای نصب ساده و حساس به حرکت هستند. در واقع همزمان با تردد افراد در پارکینگ و سایر نقاط مشترک، مسیر تردد به طور کامل روشن می شود. چشمی های قابل جابجایی مختلفی برای نصب سنسور مشترک استفاده می شود. این سنسورها به هر نوع حرکتی حساس بوده و واکنش نشان می دهند.

مزایا و معایب نصب انواع سنسورها

سنسور حرکتی محیط های مشترک را می توان در جهات مختلف تنظیم کرد.

• هنگام نصب سنسور حرکتی مصرفی برق خانگی کاهش می یابد و فقط روشنایی محدوده ترافیکی روشن می شود.

• مجموع هزینه نصب سنسور و هزینه نصب سنسور سقفی نسبت به سایر روش ها کمتر است. زیرا نیازی به سیم کشی و نصب کلید و پریز ندارد.

• یکی از معایب نصب سنسورهای تایمری این است که باید در شب به دنبال کلید برق باشیم. در حالی که با کمک سنسورهای حرکتی نیازی به فشار دادن دکمه پاور ندارید.

همچنین اگر تنظیمات سنسور به درستی بر روی سطح حساسیت تنظیم نشود، با کوچکترین حرکتی مانند هنگام ورود گربه به پله ها، حیاط، پارکینگ و …. چراغ ها روشن می شوند.

طریقه نصب سنسور حرکتی راه پله

سنسورهای حرکتی راه پله دارای سه پیچ اتصال سیم هستند که یک سیم فاز ورودی است که به سنسور حرکت راه پله وصل می شود و سیم دیگر فاز خروجی است که به مصرف کننده یا همان لامپ وصل می شود و سیم دیگر نیز نول است.

تنظیم حساسیت سنسور حرکت راه پله

به طور معمول، همه سنسورها دارای 3 ولوم تنظیم حساسیت هستند.

زمان

این ولوم برای تنظیم زمان است یعنی زمانی که سنسور روشن است بعد از چه مدت سنسور خاموش می شود و لامپ خاموش می شود.

لوکس

این ولوم برای حساسیت به نور سنسور است و اگر آن را به سمت منفی بچرخانیم فقط در شب روشن می شود، شما می توانید این مقادیر را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.

حس

این برای حساسیت اجسام عبوری است به این صورت که اگر صدا را کم کنیم، اگر جسم کوچکی از جلوی این سنسور رد شود، سنسور وصل نمی شود.

طریقه نصب سنسور حرکتی راه پله

انواع سنسورهای مشاعات برای پله ها و پارکینگ ها

نصب سنسور مشاعات توکار 140 درجه

این سنسورها مربعی شکل هستند و فقط میدان دید 140 درجه دارند. بیشتر این سنسورها در راه پله استفاده می شوند.

نصب سنسور حرکت 360 درجه در سقف

این نوع سنسورها گرد هستند و میدان دید 360 درجه دارند. محل نصب سنسور نور پله در زیر سقف است و پشت درب ورودی نصب می شود تا در لحظه ورود فرد سنسور لامپ فعال شود.

نصب سنسور مشاعات 180 درجه بر روی دیوار

این سنسورها بر روی دیوار نصب می شوند و میدان دیدی در حدود 180 درجه دارند. از این امکانات در پارکینگ ها و سایر محیط های بیرونی استفاده می شود.

نصب سنسور لامپ سرویس پله (سنسور سقفی)

این نوع سنسورها همراه با لامپ های سقفی نصب می شوند. چراغ سقفی با سنسور میدان دیدی در حدود 360 درجه دارد و در راه پله استفاده می شود.

تعمیر تایمر راه پله و تعمیر چراغ های سقفی سنسوری

در اکثر آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی مشکل از کار افتادن سنسورهای چشمی وجود دارد. در هر صورت هر وسیله برقی و روشنایی عمری دارد و دیر یا زود حسگر چشمی راه پله نیاز به تعمیر دارد. در این صورت باید از شرکت های تخصصی تعمیر سنسورها و تایمرها کمک بگیرید. تعمیر این لامپ ها نیاز به تجربه دارد. برخی از خدمات تعمیر تایمر پله و تعمیر سنسور سقفی عبارتند از:

  • تبدیل تایمر راه پله به سنسور
  • تعمیر سنسور حرکتی راه پله
  • تعمیر تایمر راه پله
  • تعمیر سنسور چشمی راه پله

هزینه نصب سنسورهای مشاعات به چه چیزی بستگی دارد؟

هزینه نصب سنسور مشترک به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان قیمت آن را به صورت ثابت اعلام کرد. اولین مورد قیمت لامپ راه پله و مورد دیگر هزینه نصب سنسور مشاعات است. هزینه این مورد بستگی به میزان سیم کشی و نیاز یا نبود کنتاکتور دارد که بر هزینه نصب چراغ ها تاثیر می گذارد. علاوه بر این، هزینه تعمیر بستگی به نوع مشکل و قطعه معیوب دارد. تایمر راه پله را عیب یابی کنید و ابتدا سنسور حرکت را تعمیر کنید. بررسی کنید مشکل از خود تایمر هست یا فقط فیوزش خراب شده؟ آیا مدارهای الکتریکی پله ها مشکل دارد یا خیر؟ در ساختمان های قدیمی، سیم کشی فرسوده اغلب علت اصلی خرابی تایمر است. عوامل موثر بر هزینه تعمیرات روشنایی سنسور به ابعاد فضا، اندازه راه پله، تعداد طبقات و تعداد وسایل روشنایی و کلیدهای نصب شده در ساختمان بستگی دارد.

عیب یابی سنسور چشمی راه پله

اولین قدم برای حل مشکل سنسور چشمی پله، تشخیص مشکل است. تشخیص در صورتی است که سنسور آسیب نبیند و فقط مشکل داشته باشد! یکی از مهم ترین اختلالاتی که می تواند در عملکرد سنسورها ایجاد شود، خرابی تایمر آن است.

در واقع سنسورها برای مدت زمان مشخصی تنظیم شده اند تا چراغ ها را روشن و سپس خاموش نگه دارند. این در حالی است که گاهی اوقات با خاموش شدن زودهنگام سنسور مواجه می شوید. گاهی این خاموشی زودهنگام باعث مشکلات جبران ناپذیری می شود! به همین دلیل باید این موضوع را جدی بگیرید.

عیب یابی سنسور چشمی راه پله

علت سوختن چشمی راه پله

اولین قدم برای اصلاح نقص چشمی راه پله، درک مشکل آن است. عیب یابی در شرایطی است که سنسور آسیبی ندیده و فقط مشکل دارد. یکی از مهم ترین اختلالاتی که می تواند در عملکرد سنسورها ایجاد شود، خرابی تایمر آن است. در واقع سنسورهای نوری روی راه پله برای مدت زمان مشخصی تنظیم می شوند تا لامپ ها را برای آن مدت روشن نگه دارند و سپس خاموش شوند.

این به این دلیل است که گاهی اوقات با خاموش شدن زودهنگام سنسورها مواجه می شویم. گاهی اوقات خاموش کردن خیلی زود باعث اختلال غیرقابل جبران می شود. به همین دلیل باید با جدیت به این موضوع پرداخت. در حالت عادی زمانی که چراغ راه پله ها به طور معمول روشن می شوند و تنها در صورتی که زمان بندی سنسورهای آنها به درستی کار نکند، دچار مشکل می شوند.

زمان تایمر پله قابل تنظیم است و دو گزینه “همیشه روشن” یا “وضعیت تایمر” در جعبه تعبیه شده است. سیستم تایمر به گونه ای طراحی شده است که لامپ ها در زمان توافق شده روشن باشد. تاریکی ناگهانی راه پله به دلیل خاموش شدن زودهنگام تایمر می تواند منجر به حوادث مختلفی شود. برای روشن شدن لامپ، تایمر باید سالم باشد. پرده پله برای مدت زمان مشخصی روشن می ماند و سپس به طور خودکار خاموش می شود.

اما گاهی اوقات زمانی که دوره زمانی هنوز تمام نشده است، تایمر ناگهان خاموش می شود. در این مواقع ابتدا فیوز تایمر را چک کنید و در صورت درست بودن فیوز احتمال سوختن تایمر وجود دارد.

مهمترین دلیل روشن شدن خود به خودی لامپ سنسور

لامپ سنسور یک ابزار کنترل سیستم روشنایی است که برای مکان هایی مانند راه پله ها، پارکینگ ها، اتاق های تمرین و مکان هایی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند، مناسب است. نور سنسور به گرما و حرکت از طریق امواج مادون قرمز حساس است و در حالی که فرد در محدوده لامپ قرار داشته باشد، حرکت فرد باعث می شود جریان الکتریکی در مدار حفظ شود و روشنایی محیط تامین شود. هنگامی که محرک محل را ترک می کند و از دید لامپ سنسور دار دور می شود و یا با تمام شدن مدت زمان روشنایی، برق قطع می شود.

 از آنجایی که قابل تنظیم با شرایط مورد نظر کاربر است، تنظیمات مربوط به مدت زمان روشن ماندن و شدت نور مورد نیاز برای استفاده از این نوع لامپ  را بسیار مطلوب می کند.

دسته ای از چراغ های سقفی هستند که در مرکز آن ها سنسور حرکت تعبیه شده و پس از گذشتن چند متر از آن ها چراغ مورد نظر روشن می شود و با استفاده از تایمر تعبیه شده می توان مدت زمان لامپ را تنظیم کرد. این نوع چراغ ها میدان دید 360 درجه دارند و می توانند فرد را در هر جهتی شناسایی کرده و لامپ ها را روشن کنند. هر فرد با توجه به زمان تردد خود در سیستم تایمر پله زمان را تنظیم می کند. روشنایی در هر نقطه بسته به حضور و حرکت فرد تامین می شود و تا زمانی که حرکت در محدوده دید هر لامپ سنسور وجود داشته باشد، روشنایی آن قسمت تامین می شود. چراغ های سنسور مستقل از یکدیگر کار می کنند، بنابراین فرد قبل از رسیدن به مقصد با مشکل خاموش شدن نور مواجه نخواهد شد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
ساسان سالاررضایی
ساسان سالاررضایی

زندگی‌نامه‌ای کوتاه برای بخش شناسنامه‌تان بنویسید. این متن ممکن است برای همه نمایش داده شود.

آخرین مقالات برق ساختمان

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

برق یکی از پاک ترین انرژی های تولید شده به دست انسان است که با تولید برق، بشر توانست اختراعات بسیاری تولید کند و آن ها را در زندگی روزانه خود به کار گیرد. البته باید بدانیم که برای استفاده از این انرژی ارزشمند، نیاز به ایجاد زیر ساخت هایی در مسیر آن، از نیروگاه […]...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

آموزش نصب جعبه فیوز تک فاز و سه فاز [جامع و گام به گام]

آموزش نصب جعبه فیوز تک فاز و سه فاز [جامع و گام به گام]

آموزش نصب جعبه فیوز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما می توانید با کسب مهارت های لازم برای نصب این قطعه، به راحتی گام موثری در برق کشی ساختمان بردارید...

دیدگاه کاربران