معرفی شغل برق ساختمان


رشته و شغل برق ساختمان برای بسیاری از افرادی که به رشته برق و الکترونیک علاقه دارند و اندکی به کارهای فنی علاقمند هستند، مناسب است. اما برای اینکه در این مسیر موفق باشند، باید اطلاعات کاملی از این شغل، وظایف و مهارت های مورد نیاز شغل برقکاری را در دست داشته باشند. در ادامه به معرفی جامع این رشته شامل: وظایف، آینده شغلی و درآمد برقکار ساختمان، مزایا، معایب و خطرات این رشته فنی و نحوه ورود به شغل برقکشی ساختمان می پردازیم.
اگر علاقمند به فعالیت در این رشته هستید و فنی بودن در خونتون هست پیشنهاد می‌کنم مشخصات دوره آموزش برق ساختمان در مجتمع فنی برق را مشاهده نمایید.

ویژگی‌های مورد نیاز برای شغل برق کشی ساختمان

برخی از مشخصات یک برقکار و همچنین نیازهای اولیه برای فعالیت در حرفه برقکشی عبارتند از:

 • کسانی که می خواهند در این شغل مشغول به کار شوند، نباید مشکل کور رنگی داشته باشند چون بایستی بتوانید رنگ سیم های برق را واضح دیده و تشخیص بدهید.
 • همچنین باید آمادگی جسمانی استقامت لازم را داشته و از هماهنگی چشم و دست کافی برخوردار باشند تا در زمان برق کاری، بتوانند به راحتی فعالیت کنند.
 • استعداد مکانیکی یکی از مهارت های ذاتی می باشد که اگر برق کار این مهارت را داشته باشد باعث موفقیت او در شغل برق کاری می شود.
 • برق کشی یا برقکاری ساختمان، شغل و حرفه ای است که در آن برقکار تمام امورات نصب، آنالیز و بررسی، تعمیر و نگهداری از سیستم های برق کشی جهت تامین تهویه، نورپردازی، گرمایش و سرمایش، هوشمند سازی و توزیع و… در ساختمان های مسکونی و اداری را بر عهده دارد.
 • مجری برقکار ساختمان می تواند به صورت گروهی یا انفرادی کار کند.
 • شغل برق کشی ساختمان از آن شغل هایی می باشد که ساعات کاری طولانی دارد،
 • یک ساختمان دارای دو مدل از برقکاری داخلی و خارجی است که برقکار باید به این دو مدل از برقکاری آشنایی داشته باشد.

وظایف و مسئولیت های برقکار ساختمان

وظایف و مسئولیت های برقکار ساختمان

از وظایف اصلی یک برقکار در ساختمان های مسکونی و اداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نصب و اجرای برق ساختمان مطابق با نقشه

مجریان برق کار ساختمان باید توانایی خواندن نقشه های برق کشی را داشته باشند تا در هنگام اجرای پروژه ساختمانی، می توانند تشخیص دهند که تابلو های برق، مدارها و پریزها باید در چه محل هایی نصب شوند. سپس آنها می توانند با استفاده از نقشه به طور فیزیکی این اجزای الکتریکی را در جای خود قرار دهند و سیم کشی آن قسمت را به پایان برسانند.

2- تطبیق سیستم برق کشی ساختمان بر اساس استانداردها

مجری برقکار ساختمان باید با کلیات و جزئیات برقکاری ساختمان بر اساس اصول و قوانین آشنایی داشته باشد زیرا یکی از مهمترین نکاتی است که باید در زمان برق کشی ساختمان مورد توجه قرار داد تا هیچ مشکلی در روند کار به وجود نیاید.

3- نگهداری از سیستم برق خانه

باید برای اطمینان از ایمنی و عملکرد صحیح سیستم برق ساختمان به طور منظم مورد بررسی قرار گیرد و آزمایش شود. یک مسئول برقکار وظیفه آزمایش کردن تجهیزات مربوط به برق ساختمان و سیم کشی آنها و تغییرات مورد نیاز آن را بر عهده دارد.

4- عیب یابی و رفع مشکلات سیستم برق ساختمان

از بین بردن عیب و ایراد در سیستم برق ساختمان جزو وظایف مجری برقکار است که با کمک ابزار کار خود همچون مولتی متر و فازمتر می تواند کل سیستم را چک کرده و هر جا که ایرادی از جمله برق دزدی، قطعی کابل ها، قطعی تلفن، اضافه بار و… مشاهده کرد، آن ها را رفع کند.

در بناها و ساختمان های در حال ساخت، رفع عیب سیستم برق ساده تر می باشد زیرا به راحتی میتوان به سر خط دسترسی پیدا کرد. اما در ساختمان های ساخته شده مخصوصا ساختمان های قدیمی این کار پیچیده تر و دشوار تر خواهد بود.

درآمد برقکار ساختمان

حقوق ماهیانه و درآمد برقکار ساختمان

درآمد و حقوق این شغل را نمی توان با مبلغ دقیقی مشخص کرد؛ به طور کلی شغل برقکاری ساختمان جزو شغل های فنی پردرآمد به حساب می آید. میزان درآمد برقکاران با توجه به فاکتورها و عوامل مختلفی همچون کیفیت، توانایی، مهارت، تجربه و دانش سنجیده می شود. از جمله کارهایی که می تواند باعث بالا رفتن دستمزد و درآمد در این شغل شود می توان به تبلیغات درست، مشتری مداری، انصاف داشتن در کار، مهارت های ارتباطی و… اشاره کرد.

در حال حاضر به طور متوسط درآمد شغل برق ساختمان در ایران در حدود 20 تا 100 میلیون ماهیانه است. این عدد با توجه به مهارت و تعداد مشتریان ه فرد متفاوت است.

آینده شغلی رشته برق ساختمان

شغل برقکاری ساختمان، آینده شغلی خوب و بسیار پر رونقی دارد زیرا که روز به روز ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و اداری جدید در حال افزایش میباشد. همچنین ساختمان هایی که از قبل ایجاد شده اند، به دلیل پوسیدگی کابل های برق، نصب آیفون ها و دوربین های مداربسته، پارگی سیم ها و… نیازمند یک برقکار حرفه ای هستند. به همین دلیل میزان تقاضای برقکار ساختمان در حال افزایش است که این حرفه قرار نیست در آینده اشباع و یا منسوخ شود.

مزایا و معایب شغل برق ساختمان

برا بهره مندی حداکثری از مزایای این شغل و همچنین جلوگیری از خطرات احتمالی باید این حرفه را به درستی یاد گرفت.  از مهمترین مزایا شغل برقکاری ساختمان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درآمد بالای این شغل
 • بازار کار مناسب
 • نیازمند بودن تمامی کشورها به داشتن این شغل
 • دارای امنیت شغلی نسبتا بالا
 • افزایش دانش و مهارت و بهبود وضعیت شغلی

اکنون که با مزایا شغل برقکاری ساختمان آشنا شده اید، بهتر است با معایب و مشکلات این شغل نیز آشنا شوید.

مزایا و معایب شغل برق ساختمان

معایب شغل برقکار ساختمان عبارت است از:

 • نیاز به انگیزه بالا و گذشت زمان برای تبدیل به یک برقکار متخصص
 • نیاز به آمادگی جسمانی و فیزیکی برای انجام خدمات برقکشی

خطرات برقکاری ساختمان

علاوه بر معایب و مضراتی که در بالا بیان شد، خطرات شغل برقکاری ساختمان عبارتند از:

 • خطر برق گرفتگی
 • خطر سوختگی
 • خطر استنشاق گازهای سمی
 • خطرات افتادن از ارتفاع
 • جراحت و خراش هنگام کار با ابزار

نحوه آموزش و ورود به شغل برق کشی ساختمان

اکنون که با تمام ویژگی‌ های مربوط به شغل برقکاری ساختمان، مهارت ها، مزایا و معایب و درآمد این شغل، آشنا شدیم شاید بخواهید با توجه به علاقه خود وارد این حوزه شده و کسب و کار خود را شروع کنید. مهمترین روش های تبدیل شدن به یک برقکار ساختمان عبارتند از:

 1. تحصیل در رشته برق ساختمان در مدارس فنی حرفه ای و کاردانش
 2. یادگیری برقکشی در کلاس ها آموزش برق ساختمان آزاد و نیمه دولتی
 3. یادگیری از طریق شاگردی نزد یک برقکار ماهر و مجرب

برای ورود به شغل برقکاری ساختمان و برای اینکه بتوان به عنوان یک متخصص در بازار کار مشغول به کار شد باید ابتدا مهارت ها ی این شغل را به صورت تخصصی آموزش دید. این کار نیازمند صرف وقت زیادی می باشد، مثلا از طریق تحصیل حدودا ۳تا ۷ سال طول خواهد کشید یا از طریق شاگردی، حداقل ۲ سال طول می کشد البته اگر تمامی موارد به صورت کامل گفته شود.

جمع بندی

در این مطلب صفر تا صد شغل برقکاری ساختمان را بررسی کردیم. وظایف، ویژگی و مشخصات یک برقکار را بر شمردیم. درآمد برقکشی و آینده شغلی رشته برق ساختمان را بررسی کردیم و در انتها به بررسی مزایا و معایب و همچنین خطرات این رشته فنی پرداختیم.

شرکت در دوره های آموزشی در مدت زمان کوتاه، داشتن اساتید متخصص، داشتن کلاس های مجهز به تجهیزات، آموزش مهارت های تخصصی به صورت تئوری و عملی و ارائه مدرک های معتبر بین المللی از مهم ترین مواردی است که کمک می کند تا در طی مدت کوتاهی فن و اصول های این شغل را یاد گرفت و وارد این حوزه شد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان یکی از حرفه‌ های فنی در حیطه‌ مهندسی برق است که ابزار و دستگاه‌ های متعددی در آن کاربرد دارند. ابزار های دستی برق کشی مانند پیچ گوشتی، سیم کش، انبردست و نوار برق از ابزار های پایه این حرفه محسوب می‌ شوند...

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

دیدگاه کاربران