سیستم های اینترکام چیست؟


اینترکام چیست؟

سیستم های اینترکام ها در اصل سیستم هایی هستند که به راحتی می تواند با آنها ارتباط تلفنی برقرار نمود. نکته ی جالبی که استفاده از این سیستم ها در بردارند، ارتباط برقرار کردن با ایستگاه های ارتباطی مختلف است. یعنی می تواند با یک سیستم اینترکام، در سطح پلنت با چندین سیستم ارتباط برقرار نمود که به طور کامل در دوره نصب آیفون تصویری آموزش داده می شود. 

البته برای استفاده از این ویژگی در سیستم اینترکام باید ایستگاه های ارتباطی در سطح پلنت نصب کنید. همه ی ما میدانیم که پیشرفت صنعت منجر شده است، تا برقراری ارتباط آسان تری برای اشخاص رخ دهد. در مکان هایی همچون کارخانه ها، ادارات، مراکز صنعتی و… که به راحتی امکان برقراری ارتباط وجود ندارد، عموما از سیستم های اینترکام استفاده می کنند.

اینترکام چیست؟این سیستم ها برای اعلام شرایط اضطراری در این مکان ها لازم است. در زمان های گذشته معمولا از بی سیم های مختلف برای برقراری ارتباط در چنین مکان هایی استفاده می کردند. امروزه با تولید اینترکام ها این ارتباط به راحتی و با کیفیت بهتر صورت می پذیرد. 

با استفاده از این سیستم می توان یک پیغام را از جانب اپراتور به تمام زیر مجموعه های خود ارسال نمود. علاوه بر آن کسانی که از سیستم های اینترکام استفاده می کنند، می توانند به راحتی با یکدیگر نیز ارتباط برقرار کنند. 

حال باید بدانیم این سیستم دارای چه تجهیزاتی می باشد. معمولا تمام اینترکام ها مجهز به بلندگو، پایه، کابل، جعبه تقسیم، کنسول اپراتور، کنترل پنل، زنگ و چراغ چشمک زن و… می باشند.

روش برقراری ارتباط سیستم های اینترکام با یکدیگر

زمانی که تصمیم می گیرید از یک سیستم اینترکام به سیستم دیگری ارتباط برقرار نمایید، باید به سه رشته سیم دسترسی داشته باشید. اما اگر قصد دارید این سیستم ها را با چندین گوشی مرتبط نمایید، بهتر است از مدل های دیجیتالی سیستم های اینترکام بهره مند شوید. 

این سیستم های دیجیتالی به کاربر این اجازه را می دهند تا به راحتی با 20 دستگاه دیگر ارتباط برقرار کند. می دانیم که گوشی مرکزی باید در میان مسیر نصب و مستقر شود. گوشی های دیگر نیز همگی با سه رشته سیم به این گوشی مرکزی متصل می شوند. 

اگر قصد دارید اینترکام خود را در فاصله ای بیش از 10 متر نصب کنید، بهتر است از سیم های ضخیم استفاده نمایید. علاوه بر آن اگر از گوشی های زیادی برای برقراری ارتباط با این سیستم استفاده می کنید، بهتر است حتما از یک تغذیه کمکی استفاده نمایید. 

روش برقراری ارتباط سیستم های اینترکام با یکدیگر
سیستم های اینترکام

روش های کد دهی بر روی سیستم اینترکام 

شما زمانی می توانید بر روی اینترکام کد دهی انجام دهید، که فقط از دو گوشی بر روی مدار استفاده شود. اگر استفاده از گوشی های زیادی مد نظر شماست باید بدانید که کد دهی بر روی این سیستم ها معنایی نخواهد داشت.

زیرا این حرکت بر روی تمامی گوشی ها منجر می شود کد از روی تمام گوشی های متصل شده پاک شود، و یا به صورت یکسان در آید. اگر قصد دارید کد دهی صورت گرفته بر روی سیستم های اینترکام را پاک کنید، کافیست به جای کد مورد نظر در زمان کد دهی، از کد 3300 استفاده نمایید. 

مزایای استفاده از اینترکام ها 

زمانی که شما اقدام به استفاده از اینترکام ها می نماید، می توانید در مورد شفاف بودن مکالمه، کیفیت صدای بالا و… اطمینان حاصل نمایید. به راحتی می توان با استفاده از این سیستم ها کنفرانس تلفنی بین ایستگاهی برقرار نمود. 

این ویژگی معمولا برای مکان هایی چون کارخانه های صنعتی بسیار پرکاربرد است. زیرا در این مکان ها برای دستیابی به افراد و برگزاری کنفرانس، ممکن است مشکلاتی پیش آید. به همین دلیل استفاده از سیستم های اینترکام به مدیران کمک می کند تا از فاصله های مشخص، با تمامی کارکنان خود به صورت کنفرانسی ارتباط برقرار نماید.

یکی دیگر از مزایای سیستم های اینترکام، قابلیت نصب هودهای مخصوص برای جذب نویز های صوتی می باشد. با این حرکت از کیفیت بالای صدا در سیستم برخوردار خواهید شد. حتی می توانید برای استفاده از این سیستم ها، از کلیدهای شستی، ضامنی،پدالی استفاده کرد. 

زیرا بیشتر افراد در محیط های کارخانه ای از دستکش های مخصوص کار استفاده می کنند. برای این که این دستکش ها را مدام خارج نکنند، می توانند از این قابلیت سیستم های اینترکام بهره مند شوند. 

مقاله ای که مطالعه کردید از دسته مقالات سیستم های حفاظتی و امنیتی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم اینترکام توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب آیفون تصویری ثبت نام کنید.

2.9/5 - (20 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

برق یکی از پاک ترین انرژی های تولید شده به دست انسان است که با تولید برق، بشر توانست اختراعات بسیاری تولید کند و آن ها را در زندگی روزانه خود به کار گیرد. البته باید بدانیم که برای استفاده از این انرژی ارزشمند، نیاز به ایجاد زیر ساخت هایی در مسیر آن، از نیروگاه […]...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

دیدگاه کاربران