سیستم های اینترکام چیست؟


در این مطلب می خوانیم که سیستم اینترکام چیست؟ کاربرد آن و طریقه عملکرد این سیستم های intercom چگونه است.

اینترکام سیستمی است که برای ارتباط صوتی بین دو یا چند نقطه استفاده می شود. این سیستم ها در مکان های مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و … کاربرد دارند.

اینترکام چیست؟

سیستم های اینترکام ها در اصل سیستم هایی هستند که به راحتی می تواند با آنها ارتباط تلفنی برقرار نمود. نکته ی جالبی که استفاده از این سیستم ها در بردارند، ارتباط برقرار کردن با ایستگاه های ارتباطی مختلف است. یعنی می تواند با یک سیستم اینترکام، در سطح پلنت با چندین سیستم ارتباط برقرار نمود که به طور کامل در دوره نصب آیفون تصویری آموزش داده می شود. 

البته برای استفاده از این ویژگی در سیستم اینترکام باید ایستگاه های ارتباطی در سطح پلنت نصب کنید. همه ی ما میدانیم که پیشرفت صنعت منجر شده است، تا برقراری ارتباط آسان تری برای اشخاص رخ دهد. در مکان هایی همچون کارخانه ها، ادارات، مراکز صنعتی و… که به راحتی امکان برقراری ارتباط وجود ندارد، عموما از سیستم های اینترکام استفاده می کنند.

اینترکام چیست؟این سیستم ها برای اعلام شرایط اضطراری در این مکان ها لازم است. در زمان های گذشته معمولا از بی سیم های مختلف برای برقراری ارتباط در چنین مکان هایی استفاده می کردند. امروزه با تولید اینترکام ها این ارتباط به راحتی و با کیفیت بهتر صورت می پذیرد. 

با استفاده از این سیستم می توان یک پیغام را از جانب اپراتور به تمام زیر مجموعه های خود ارسال نمود. علاوه بر آن کسانی که از سیستم های اینترکام استفاده می کنند، می توانند به راحتی با یکدیگر نیز ارتباط برقرار کنند. 

حال باید بدانیم این سیستم دارای چه تجهیزاتی می باشد. معمولا تمام اینترکام ها مجهز به بلندگو، پایه، کابل، جعبه تقسیم، کنسول اپراتور، کنترل پنل، زنگ و چراغ چشمک زن و… می باشند.

روش برقراری ارتباط سیستم های اینترکام با یکدیگر

زمانی که تصمیم می گیرید از یک سیستم اینترکام به سیستم دیگری ارتباط برقرار نمایید، باید به سه رشته سیم دسترسی داشته باشید. اما اگر قصد دارید این سیستم ها را با چندین گوشی مرتبط نمایید، بهتر است از مدل های دیجیتالی سیستم های اینترکام بهره مند شوید. 

این سیستم های دیجیتالی به کاربر این اجازه را می دهند تا به راحتی با 20 دستگاه دیگر ارتباط برقرار کند. می دانیم که گوشی مرکزی باید در میان مسیر نصب و مستقر شود. گوشی های دیگر نیز همگی با سه رشته سیم به این گوشی مرکزی متصل می شوند. 

اگر قصد دارید اینترکام خود را در فاصله ای بیش از 10 متر نصب کنید، بهتر است از سیم های ضخیم استفاده نمایید. علاوه بر آن اگر از گوشی های زیادی برای برقراری ارتباط با این سیستم استفاده می کنید، بهتر است حتما از یک تغذیه کمکی استفاده نمایید. 

روش برقراری ارتباط سیستم های اینترکام با یکدیگر
سیستم های اینترکام

روش های کد دهی بر روی سیستم اینترکام 

شما زمانی می توانید بر روی اینترکام کد دهی انجام دهید، که فقط از دو گوشی بر روی مدار استفاده شود. اگر استفاده از گوشی های زیادی مد نظر شماست باید بدانید که کد دهی بر روی این سیستم ها معنایی نخواهد داشت.

زیرا این حرکت بر روی تمامی گوشی ها منجر می شود کد از روی تمام گوشی های متصل شده پاک شود، و یا به صورت یکسان در آید. اگر قصد دارید کد دهی صورت گرفته بر روی سیستم های اینترکام را پاک کنید، کافیست به جای کد مورد نظر در زمان کد دهی، از کد 3300 استفاده نمایید. 

مزایای استفاده از اینترکام ها 

زمانی که شما اقدام به استفاده از اینترکام ها می نماید، می توانید در مورد شفاف بودن مکالمه، کیفیت صدای بالا و… اطمینان حاصل نمایید. به راحتی می توان با استفاده از این سیستم ها کنفرانس تلفنی بین ایستگاهی برقرار نمود. 

این ویژگی معمولا برای مکان هایی چون کارخانه های صنعتی بسیار پرکاربرد است. زیرا در این مکان ها برای دستیابی به افراد و برگزاری کنفرانس، ممکن است مشکلاتی پیش آید. به همین دلیل استفاده از سیستم های اینترکام به مدیران کمک می کند تا از فاصله های مشخص، با تمامی کارکنان خود به صورت کنفرانسی ارتباط برقرار نماید.

یکی دیگر از مزایای سیستم های اینترکام، قابلیت نصب هودهای مخصوص برای جذب نویز های صوتی می باشد. با این حرکت از کیفیت بالای صدا در سیستم برخوردار خواهید شد. حتی می توانید برای استفاده از این سیستم ها، از کلیدهای شستی، ضامنی،پدالی استفاده کرد. 

زیرا بیشتر افراد در محیط های کارخانه ای از دستکش های مخصوص کار استفاده می کنند. برای این که این دستکش ها را مدام خارج نکنند، می توانند از این قابلیت سیستم های اینترکام بهره مند شوند. 

انواع سیستم های اینترکام

سیستم های اینترکام به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

1. سیستم های اینترکام سیمی:

 • این سیستم ها از طریق سیم برای انتقال صدا و تصاویر بین واحدها استفاده می کنند.
 • اجزای اصلی این سیستم ها شامل پنل درب ورودی، گوشی داخلی، سیم کشی و منبع تغذیه می باشد.
 • سیستم های اینترکام سیمی به انواع مختلفی مانند آنالوگ، دیجیتال و IP تقسیم می شوند.

مزایای سیستم های اینترکام سیمی:

 • کیفیت صدای بالا و بدون نویز
 • امنیت بالا
 • عدم نیاز به باتری

معایب سیستم های اینترکام سیمی:

 • هزینه نصب و راه اندازی بالا
 • نیاز به سیم کشی
 • عدم قابلیت جابجایی آسان

2. سیستم های اینترکام بی سیم:

 • این سیستم ها از طریق امواج رادیویی برای انتقال صدا و تصاویر بین واحدها استفاده می کنند.
 • اجزای اصلی این سیستم ها شامل پنل درب ورودی، گوشی بی سیم، آنتن و منبع تغذیه می باشد.
 • سیستم های اینترکام بی سیم به انواع مختلفی مانند UHF، VHF و DECT تقسیم می شوند.

مزایای سیستم های اینترکام بی سیم:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • قابلیت جابجایی آسان
 • عدم نیاز به سیم کشی

معایب سیستم های اینترکام بی سیم:

 • کیفیت صدای ممکن است به اندازه سیستم های سیمی بالا نباشد
 • برد محدود
 • احتمال تداخل با سایر دستگاه های بی سیم

انواع دیگر سیستم های اینترکام:

 • سیستم های اینترکام تصویری: علاوه بر انتقال صدا، می توانند تصاویر را نیز بین واحدها منتقل کنند.
 • سیستم های اینترکام تحت شبکه: از طریق شبکه کامپیوتری برای انتقال صدا و تصاویر بین واحدها استفاده می کنند.
 • سیستم های اینترکام درب اتوماتیک: می توانند با درب های اتوماتیک برای باز کردن درب با استفاده از گوشی یا کارتخوان ادغام شوند.

انتخاب نوع سیستم اینترکام:

نوع سیستم اینترکام مناسب برای شما به عوامل مختلفی مانند نوع ساختمان، تعداد واحدها، بودجه شما و نیازهای شما بستگی دارد.

در نهایت، به شما توصیه می کنم برای کسب اطلاعات دقیق تر و انتخاب سیستم اینترکام مناسب برای خود، با یک متخصص نصب و راه اندازی سیستم های اینترکام مشورت کنید.

مقاله ای که مطالعه کردید از دسته مقالات سیستم های حفاظتی و امنیتی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم اینترکام توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب آیفون تصویری ثبت نام کنید.

3.1/5 - (22 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران