خرابی خازن کولر آبی


خازن یکی از مهم ترین قطعات در کولرهای آبی است. خراب شدن این قطعه مشکلات گوناگونی را در کولرهای آبی ایجاد می کند و این موضوع خود را با علائم و نشانه هایی نشان می دهد. اگر شما با گمان می کنید که خازن کولر آبیتان خراب شده است این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب شما را با علائم خرابی خازن کولر آبی، روش تست سلامت و عیب یابی آن و روش های تعمیر و جلوگیری از خرابی آن آشنا خواهیم کرد.

مهم ترین علائم خرابی خازن کولر آبی

نشانه های خرابی خازن در کولرهای آبی عبارتند از:

1– افزایش دمای کارکرد کولر آبی

داغ شدن بیش از حد الکتروموتور، یکی از نشانه ها و علائم خرابی خازن کولر آبی محسوب می شود. افزایش دمای کارکرد خازن از محدوده دمایی مشخص شده، می تواند ضمن کاهش طول عمر، خرابی و معیوب شدن خازن را در پی داشته باشد.

کارکرد موتور کولر در شرایط آب و هوایی و محیطی داغ یا عدم وجود تهویه مناسب در محیط، احتمال خرابی و آسیب دیدن و حتی سوختن خازن موتور کولرهای آبی را افزایش می دهد. نصب کولر آبی در مکان مناسب و انجام فرآیند خنک سازی، در افزایش طول عمر و کارکرد خازن بسیار تاثیرگذار است.

مهم ترین علائم خرابی خازن کولر آبی

2- کند شدن دور موتور کولر

از دیگر علائم خرابی خازن کولر آبی می توان به کند شدن دور موتور دستگاه، اشاره نمود. موتورهای الکتریکی دو دور با خازن راه اندازی از 4 سیم پیچ متفاوت برخوردار می باشند. برای هر دور موتور، یک سیم پیچ مجزا در نظر گرفته می شود. موتورهای دو دور برای دورهای 1000 و 1500 دور طراحی و تولید می شوند. در ساختمان موتورهای دو دور یک خازن و یک سیم پیچ کمکی طراحی شده که در مدار موتور و به صورت سری قرار می گیرند.

با روشن شدن کولر و شروع به کار الکتروموتور در دورهای کند یا تند، سیم پیچ اصلی و خازن و سیم پیچ کمکی با قرار گرفتن در مدار، موجب کارکرد موتور با همان دور می شوند. بر این اساس، معیوب شدن و سوختن سیم پیچ راه انداز، از دلایل اصلی کند شدن دور موتور کولر می باشد.

کند شدن دور موتور کولر

علت سوختن خازن کولر آبی

پس از بررسی نشانه های سوختن خازن حال شما را با دلایل و علل خرابی آن آشنا خواهیم نمود. با در نظر گرفتن این عوامل راحت تر می توانید از خرابی و سوختن این عضور جلوگیری به عمل آورید.

1- نوسان ولتاژ ورودی به دستگاه

یکی دیگر از نشانه های خراب شدن خازن موتور کولر آبی، بروز نوسانات در جریان برق و ولتاژ ورودی به دستگاه می باشد. چنانچه ولتاژ ورودی به خازن از ولتاژ نامی و اسمی آن بیشتر باشد، این افزایش ولتاژ خرابی و آسیب دیدن این قطعه را به دنبال دارد.

نوسان در ولتاژ، موجب نوسان و افزایش آمپر و شدت جریان و به تبع آن، افزایش دمای خازن می شود. این امر به تدریج علاوه بر کاهش طول عمر و کارایی، خرابی و صدمه دیدن خازن را رقم می‌زند.

حتماً بخوانید: راهنمای صفر تا صد برق کشی ساختمان 

2– فرسودگی و مستهلک شدن موتور

فرسوده شدن الکتروموتور را می توان از دیگر علائم خرابی خازن کولر آبی دانست. الکتروموتور از بخش های مهم و حائز اهمیت در ساختار کولرهای آبی به حساب می آید. به طور معمول، موتورهای الکتریکی مورد استفاده در کولر آبی در دو نوع موتور دو دور با مقاومت راه انداز و موتور دو دور با خازن راه انداز می باشند. در ساختمان بسیاری از مدل های کولر آبی، غالبا الکتروموتور با خازن راه انداز تعبیه می گردد.

روشن و خاموش شدن های متوالی، کارکرد کولر در محیط های گرم برای بازه طولانی مدت و گذشت زمان، به تدریج کیفیت و کارایی موتور الکتریکی دستگاه را کاهش می دهد. مستهلک شدن موتور الکتریکی، می تواند منجر به معیوب شدن و خرابی خازن کولر شود.

3- عدم تنظیم درست تسمه کولر

یکی از دلایلی که باعث سوختن خازن موتور کولر آبی را باید در تنظیم نبودن اصولی و درست تسمه دستگاه جستجو نمود. تنظیم نبودن تسمه موجب فشار آوردن زیاد به الکتروموتور و آسیب دیدن و حتی خرابی و سوختن خازن می‌شود.

عدم تنظیم تسمه کولر آبی، کاهش بازدهی و متعاقب آن، کاهش بار برودتی و سرمایشی دستگاه را در پی خواهد داشت. با تنظیم کردن تسمه کولر به سادگی می توان مانع از بروز این مشکلات شد.

عواقب خرابی خازن در کولرهای آبی

خرابی در این قطعه می تواند به دیگر اجزا کولرهای آبی نیز آسیب های جدی را وارد نماید..

خراب شدن پروانه کولر، بروز مشکل در واتر پمپ، کند شدن آبرسانی در کولر برخی از رایج ترین مشکلاتی است که خرابی کولر آبی به همراه می آورد. در برخی از موارد ممکن است در صورت رفع نکردن مشکل خازن کولر، موتور سوخته شود.

بنابراین توصیه می کنیم در صورت مشاهده هر یک از علائم به سرعت به بررسی خازن پرداخته و در صورت بروز مشکل آن را رفع نمایید.

نقش خازن در کولر آبی

کولرهای آبی از متداول ترین و در عین حال ساده ترین سیستم های سرمایشی و برودتی به شمار می روند. این دستگاه ها فرآیند تولید هوای خنک را بر مبنای تبخیر آب یا Water Evaporation انجام می دهند. در ساختار این دستگاه ها اجزای الکترومکانیکی و مکانیکی ساده ای تعبیه شده است. در این میان، خازن قطعه ای الکتریکی بوده که قابلیت ذخیره سازی و نگهداری از انرژی برق و نیروی الکتریکی را فراهم می آورد. معیوب و خراب شدن قطعه خازن، می تواند آسیب های جدی به کولر و قطعات آن وارد کند. آشنایی پیدا کردن با علائم خرابی خازن کولر آبی، از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل می آورد.

تست سلامت خازن کولر آبی

پس از مشاهده نشانه ها و علائم خرابی خازن کولر آبی، به منظور اطمینان حاصل کردن از سلامت این قطعه، انجام تست سلامت خازن کمک شایانی می نماید. وجود علائمی نظیر فرو رفتگی، ترکیدگی و برآمدگی، حکایت از خراب و معیوب شدن خازن دستگاه دارد.

استفاده از دستگاه اهم متر، از بهترین و ساده ترین روش ها برای تست سلامت خازن موتور محسوب می شود.

برای انجام این روش می بایست دو سر سیم های اهم متر را به خازن موتور متصل نمود. پس از اتصال اهم متر به خازن، چنانچه عقربه با سرعت بالا به انتهای صفحه رفته و سپس به آرامی به وسط صفحه برگشته و پس از آن به کندی به جای اولیه خود بازگردد، این امر موید سالم و سلامت بودن خازن موتور می باشد. در غیر این صورت، خازن دستگاه معیوب و خراب است.

چگونه از  از خرابی خازن کولر آبی جلوگیری کنیم؟

سرویس کولر آبی، از راهکارهای کاربردی و موثر برای جلوگیری از خرابی و سوختن خازن موتور کولر تلقی می‌گردد. با انجام سرویس های دستگاه به صورت سالیانه و منظم، به راحتی می توان بسیاری از ایرادات و مشکلات فنی کولر را کاهش داد.

با بررسی و ارزیابی قطعات و متعلقات مهم کولر آبی مانند الکتروموتور، می توان از سلامت و کارکرد درست و بهینه این قطعه اطمینان حاصل نمود.

همچنین، روغن کاری موتور، بررسی شیلنگ ها، شستشوی کامل بدنه، چک کردن سیم و اتصالات و تعویض پوشال کولر آبی، از مهم ترین اقدامات در این زمینه قلمداد می‌گردد.

نکته: قبل از انجام سرویس های کولر آبی می بایست کلیه اصول و نکات ایمنی رعایت گردد. بر این اساس، در وهله نخست برق دستگاه را قطع کرده تا احتمال بروز حوادث جدی و ناخوشایند مانند برق گرفتگی به حداقل برسد.

ناگفته نماند که در صورت بروز علائم خرابی خازن کولر آبی، مناسب است که برای رفع مشکل ایجاد شده و جلوگیری از صرف هزینه های اضافی و گزاف، از خدمات تعمیرکاران و سرویس کاران با تجربه بهره مند گردید.

در این مطلب به بررسی علائم خرابی خازن کولر آبی و دلایل ایجاد مشکل در این دستگاه پرداختیم و روش ها تست و عیب یابی آن را مرور نمودیم.
به طور کلی عیب یابی و تعمیر کولر آبی امری تخصصی است و لازمه آن آشنایی با مباحث برق ساختمان است. در دوره های آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنی برق به صورت تخصصی با صفر تا صد برقکاری ساختمان آشنا شده و وارد بازار کار برق ساختمان شوید.
علاوه بر آن می توانید در دوره های کولر گازی و پکیج نیز شرکت کنید و وارد حرفه تعمیر و نصب لوازم تاسیساتی شوید.

4.4/5 - (13 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

برق یکی از پاک ترین انرژی های تولید شده به دست انسان است که با تولید برق، بشر توانست اختراعات بسیاری تولید کند و آن ها را در زندگی روزانه خود به کار گیرد. البته باید بدانیم که برای استفاده از این انرژی ارزشمند، نیاز به ایجاد زیر ساخت هایی در مسیر آن، از نیروگاه […]...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

دیدگاه کاربران

  • سلطانی گفت: پاسخ

    ممنون از مقاله های جامع و خوبتون