راهنمای برق کشی ساختمان به زبان ساده


برق کشی ساختمان یکی از مهمترین قسمت های ساخت ساختمان به شمار می رود که معمولا همراه با مراحل اولیه ساخت ساختمان شروع و بعد از اجرای مراحل نازک کاری پایان می یابد.

در گذشته روش های خاصی برای برق کاری ساختمان ها وجود نداشت و به همین دلیل معمولا پس از پایان کار ساخت ساختمان، برق کشی آن به صورت روکار انجام می گرفت. اما امروزه به دلیل ایجاد تنوع در روش های برقی کشی و تحول در ساخت و ساز استفاده از روش های سنتی منسوخ شده، و به همین دلیل برقکاری ساختمان ها با استفاده از روش های روز دنیا انجام می شود.

آموزش مراحل برق کشی ساختمان

برای برق کشی ساختمان روش های گوناگونی وجود دارد. روش روکار و توکار از انواع سیم کشی ساختمان هستد و هر یک برای مکان هایی خاص کاربرد دارند. برقکاری ساختمان امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش برق ساختمان می باشد. ما در ادامه این متن مراحل سیم کشی ساختمان به صورت توکار را آموزش می دهیم.

آموزش مراحل برق کشی ساختمانمرحله اول: استفاده از ابزار آلات و تجهیزات تخصصی

سیم کشی صحیح در ساختمان نیازمند رعایت ها استانداردها و استفاده از ابزارهای صحیح است. از مهمترین ابزار لازم برای انجام سیم کشی یک ساختمان می توان به این موارد اشاره کرد:

  • سیم لخت کن: از این ابزار برای باز کردن عایق روی سیم استفاده می شود و در انواع مختلفی تولید می شود.
  • انبردست: از انبردست در سیم کشی نیز استفاده می شود و می توان با استفاده از آن برش و یا پیچ دادن سیم ها را انجام داد.
  • متر و مولتی متر: این وسیله برای اندازه گیری جریان، مقاومت و ولتاژ کاربرد دارد.
  • تستر ولتاژ القایی: از این ابزار برای اندازه گیری ولتاژ بدون اتصال به مدار استفاده می شود. این ابزار در دو نوع دکمه ای و اتوماتیک وجود دارد.
  • فازمتر: از این ابزار برای باز و بستن پیچ ها و همچنین تشخیص سیم فاز و نول استفاده می شود.
  • فنر سیم کشی: از فنر سیم کشی برای انتقال و هدایت سیم ها در لوله های برق استفاده می شود.

مرحله دوم: تهیه نقشه سیم کشی ساختمان

دومین مرحله تهیه نقشه جایگذاری لوله و قوطی ها است. برای این کار در ابتدا بر اساس نقشه کلی ساختمان یک نقشه سیم کشی ساختمان تهیه کرده و در آن جای کلیدها، پریزها، لامپ ها، لوله های برق، جعبه تقسیم، جعبه فیوز و غیره را مشخص می کنیم.

تهیه نقشه سیم کشی ساختمانمرحله سوم: جای گذاری لوله و قوطی ها مهمترین مرحله از مراحل برقکاری ساختمان

اجرای این مرحله از زمان شروع دیوارها تا زمان قبل سفیدکاری و یا کاشی و سرامیک کردن ادامه دارد. در این مرحله بایستی جای قوطی ها، لوله ها و لامپ ها را در دیوار، سقف و یا کف ساختمان با پیکور کنده و آنها را با رعایت تراز بندی اصولی در جای خود قرار داد. و در صورت نیاز جوشکاری و محکم کردن آنها را انجام داد.

جایگذاری این ابزار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چون در صورت اشتباه در محاسبات و جای گذاری لوله و قوطی ها تصحیح آنها هزینه بر خواهد بود. پس از اینکه جای گذاری این قطعات انجام شد، مرحله سفید کاری و یا سرامیک و غیره انجام می گیرد.

جای گذاری لوله و قوطی هامرحله چهارم: تمیزکاری قوطی ها، لوله ها

مراحل سیم کشی ساختمان را با تمیز کاری لوله ها و قوی ها ادامه می دهیم. معمولا به دلیل انجام عملیات ساختمانی جای قوطی ها، لوله ها و کلید و پریزها از مصالح ساختمانی پر می شود که این موضوع کار برق کشی را سخت و گاه در مواردی غیر ممکن می کند.

 به همین دلیل باید در اولین گام از این مرحله آنها را تمیز نمود. این مرحله را بایستی با دقت کافی انجام داد زیرا ریختن مصالح ساختمانی در لوله ها باعث انسداد و گرفتگی آنها می شود.

مرحله پنجم: سیم کشی برق ساختمان

پس از اینکه تمیزکاری لوله ها و قوطی ها به شکل اصولی انجام شد بایستی کار سیم کشی در درون لوله ها انجام گیرد. این مرحله از مراحل سیم کشی ساختمان نیز باید با دقت کافی انجام گیرد و سیم ها در اتصالات به وسیله نوار چسب برق به یکدیگر متصل شوند.

همچنین به دلیل اینکه هنوز عملیات ساختمانی به صورت کامل انجام نشده است بایستی سر سیم هایی که از قوطی ها و غیره بیرون آمده اند به یکدیگر محکم شده تا طی عملیات ساختمانی اشتباها خارج نشوند. البته برای کیفیت بهتر کار سیم کشی قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم‌ها توسط حوضچه قلع نیز توصیه می شود.

سیم کشی برق ساختمان مرحله ششم: نصب کلید، پریز و غیره آخرین مرحله از مراحل سیم کشی ساختمان

مراحل سیم کشی ساختمان را با بررسی نصب کلید و پریزها ادامه می دهیم. این مرحله معمولا پس از انجام نقاشی و یا کف سازی انجام می شود. در طی این مرحله قطعاتی مثل کلید و پریزها، نصب جعبه فیوز، لامپ ها، سیستم های اطفای حریق، آنتن ها، آیفون و غیره در جای خود نصب می شوند.

داشتن دقت و ظرافت کاری در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تمامی این قطعات بایستی به صورت تراز در جای خود بسته شوند.

همچنین محکم کردن اتصالات و درست بستن آنها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا یک اتصالی و جرقه می تواند باعث آتش سوزی در کل سیم کشی یک ساختمان شده و حوادث ناگواری را در پی داشته باشد.

مراحل سیم کشی ساختمان و اجرای اصولی آنها نیاز به تخصص بالا دارند و به همین دلیل بایستی آن را به صورت اصولی فراگرفت. در دوره های آموزش برق ساختمان فنی حرفه ای آموزشگاه فنی برق به صورت تخصصی با صفر تا صد برقکاری ساختمان آشنا شده و وارد بازار کار برق ساختمان شوید.

3/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

  • جـواد خوشحال گفت: پاسخ

    تشکر از رهنمایی شما