علت صدای یخچال


علت صدای یخچال چیست؟ زمانی که یخچال شما شروع به تولید صدا‌ های عجیب می‌ کند این سوال در ذهنتان پدیدار می‌ شود. برای پاسخ به این سوال باید گفت که یخچال‌ ها به دلیل فعالیتی که دارند معمولا از باقی وسایل خانگی صدای بیشتر تولید کرده اما اگر این صدا‌ها غیر عادی شود حتما یک مشکل اساسی وجود دارد.

صدایی که یخچال تولید می‌ کند می‌ تواند چیز‌ های زیادی را نشان دهد. بعضی از این صدا‌  ها می تواند فعالیت طبیعی و استاندارد یخچال را نشان دهد و چیز نگران کنندهای نخواهد بود. در حالی که صدا‌ های دیگر هشدار می‌ دهند که در یکی از اجزای آن خرابی رخ می‌ دهد.

سعی کنید در این مواقع به خوبی به صدای یخچال گوش دهید و صدا‌ های غیرعادی را نادیده نگیرید، باید یاد بگیرید که یکی از صدا ها را از دیگری متمایز کنید تا علت صدای یخچال و خرابی‌ های احتمالی را تشخیص دهید. این بهترین راه برای مراقبت از یخچال و ماندگاری آن برای چندین سال است.
همچنین اگر به حوزه تعمیرات علاقمند هستید دوره تعمیر یخچال فریزر را مشاهده نمایید.

تشخیص علت صدای یخچال

برای آن‌ که بفهمید که صدای یخچال شما طبیعی است یا خیر، باید صدای معمولی از صدای غیر معمولی یخچال را تشخیص دهید، این عمل به تشخیص علت صدای یخچال در صورت خرابی کمک می‌کند.

تشخیص علت صدای یخچال

صدا‌های معمولی از یخچال

این واقعیت که یخچال‌ها همیشه کار می‌کنند باعث می‌شود آن‌ها صدای بیشتری نسبت به سایر لوازم خانگی تولید کنند؛ اگر هر یک از این صدا‌ها را شنیدید، نگران نباشید، یخچال شما عالی کار می‌کند:

 • اگر صدای کلیک کوچکی از یخچال شنیدید، به این معنی است که ترموستات به تازگی خاموش شده است زیرا چرخه تنظیم دما به پایان رسیده است.
 • صدای غرغر یا حباب زمانی ایجاد می‌شود که مایع مبرد در حال حرکت است و در لوله‌ها به گردش در می‌آید.
 • وقتی صدای تق تق در یخچال را می‌ شنوید به این معنی است که دیوار‌ها به دلیل تغییرات دما منبسط یا منقبض می‌ شوند، چیزی که در چرخه تبرید یخچال نیز طبیعی است.
 • اگر موتور به صدا در می‌آید، به سادگی به این معنی است که کار کرده است، گاهی اوقات چیزی که ما به عنوان صدای موتور درک می‌کنیم در واقع صدای فن‌های تبخیری است که معمولا بلندتر از خود موتور هستند.
 • صدا‌ های سوت نیز در هر یخچالی رایج است و ناشی از جریان هوا در داخل دستگاه است.
 • گاهی اوقات یخچال‌ ها آلارمی دارند که نشان می‌دهد دما بیش از یک درجه افزایش یافته یا درب آن باز است.

صدا‌های غیرعادی در یخچال

گاهی صدا‌ هایی متفاوت از صدا‌ های معمولی تولید می‌شود و ممکن است نشان دهنده خرابی یخچال شما باشد، علت خرابی صدای یخچال می‌تواند به یکی از مهم‌ترین بخش های بدنه مربوط باشد.

یاد بگیرید که صدا‌ها را متمایز کنید و صدا‌های هشدار دهنده را شناسایی کنید تا بدانید چه اتفاقی برای یخچال شما می‌افتد و آیا خرابی فوری است یا می‌تواند منتظر بماند.

برخی از صدا‌هایی که باعث شایع‌ ترین حوادث یا خرابی در نصب می‌شوند عبارتند از:

 • یخچال‌ها میلرزند، اما معمولا باعث انتشار نویز نمی‌شود، اگر یخچال شما صدا‌های ارتعاشی بلندی تولید می‌کند، ممکن است به اشتباه نصب شده باشد و ممکن است به دیوار یا برخی از مبلمان ساییده شود.
 • اگر صدا‌های ارتعاش از پایین یخچال می‌آید، احتمالا پایه‌ها هستند که به خوبی تراز نشده‌ اند.
 • گاهی اوقات صدا‌ها بسیار محتاطانه هستند و از داخل یخچال می‌ آیند، در این حالت معمولا مشکل در قفسه‌ها یا در توزیع مواد غذایی است.
 • وقتی یخچال از پایین صدا می‌دهد، انگار در حال تکان خوردن است، ممکن است به دلیل مشکل سینی چکه گیر باشد.
 • صدای فن، مشابه صدای موتور، همانطور که قبلا گفتیم طبیعی است، اما اگر خیلی شدید باشد احتمالاً نشان دهنده ایراد از فن یا ایراد از کمپرسور یخچال است.

مهم‌ ترین علت صدای یخچال چیست؟

مهمترین دلایل ایجاد صدای یخچال می‌ تواند چندین مورد باشد.

مهم‌ ترین علت صدای یخچال چیست؟

برخی از علل رایج عبارتند از:

۱. کمپرسور:

کمپرسور موتور یخچال است و هنگام کار می‌ تواند صدا ایجاد کند، اگر کمپرسور فرسوده یا ضعیف روغن کاری شده باشد، ممکن است صدا‌های غیر عادی تولید کند و این خود دلیل خنک نکردن یخچال است.

۲. فن:

یخچال‌ ها معمولا دارای فن‌ هایی برای حفظ گردش مناسب هوا هستند، این فن‌ها در صورت کثیف بودن، نامناسب بودن یا آسیب دیدن می‌ توانند صدا ایجاد کنند.

۳. انباشته شدن یخ:

اگر در فریزر یا کویل‌ های تبخیر یخ جمع شده باشد، ممکن است یخچال هنگام تلاش برای یخ زدایی یا خنک کردن مناسب صدا‌ های بلندتری ایجاد کند.

۴. لرزش:

گاهی اوقات ممکن است یخچال به دلیل عدم تعادل در پا‌های آن یا کف ناهموار، لرزش داشته باشد، این می‌تواند صدا‌های مزاحم ایجاد کند.

۵. قطعات فرسوده:

با گذشت زمان، قطعات یخچال فرسوده می‌شوند که می‌تواند منجر به صدا‌های غیرعادی شود؛ نمونه‌هایی از قطعات فرسوده عبارتند از: مهر و موم درب، بلبرینگ و قرقره.

اگر صدای یخچال بیش از حد یا غیرعادی باشد، نیاز است که با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید، زیرا می‌تواند نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به تعمیر دارد.

چگونه علت صدای یخچال را رفع کنیم؟

چگونه علت صدای یخچال را رفع کنیم؟

برای رفع علت صدای یخچال، ابتدا باید تشخیص دهید که صدا از کجا می‌آید، برخی از دلایل احتمالی ممکن است موقعیت نامناسب یخچال، سایش قطعات داخلی، تجمع کثیفی یا عملکرد ضعیف موتور باشد.

 • اگر سر و صدا ناشی از موقعیت نامناسب است، مطمئن شوید که یخچال هم تراز است و به خوبی روی زمین قرار می‌گیرد.

همچنین بررسی کنید که با هیچ دیوار یا جسمی که می‌تواند باعث لرزش شود تماس مستقیم نداشته باشد.

 • اگر صدا از قطعات داخلی مانند کمپرسور یا فن‌ها می‌آید، ممکن است لازم باشد با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید تا آن‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر کنند.

این قطعات می‌توانند به مرور زمان فرسوده شوند و صدا‌های آزاردهنده‌ای ایجاد کنند.

 • تجمع کثیفی روی کندانسور، سیم پیچ‌ها یا فن‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد صدا باشد.

اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب یخچال و فریزر به خصوص قسمت‌های ذکر شده را با استفاده از برس نرم یا جاروبرقی تمیز کنید.

 • اگر موتور یخچال خراب است، بهتر است برای تشخیص و تعمیر با یک تکنسین حرفه‌ای تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که مراقبت از هر گونه صدای غیرعادی از یخچال بسیار مهم است، زیرا ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد و بر عملکرد صحیح آن تأثیر بگذارد.

سخن پایانی

علت صدای یخچال می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، یکی از آن‌ها ممکن است عملکرد کمپرسور باشد که وظیفه فشرده‌سازی و پمپاژ مبرد را از طریق سیستم تبرید بر عهده دارد، کمپرسور ممکن است هنگام روشن و خاموش شدن، صدای مشخصی ایجاد کند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی می‌ تواند فن باشد که به پخش گرمای تولید شده توسط کمپرسور کمک می‌کند؛ اگر فن نامتعادل یا کثیف باشد، ممکن است صدا ایجاد کند.

همچنین ممکن است صدا از لوله‌ها یا مجاری خنک ‌کننده باشد، به خصوص اگر انسداد یا نشتی وجود داشته باشد که می‌تواند باعث لرزش یا زمزمه شود.

به طور خلاصه، اگرچه تولید صدا‌های خاصی برای یخچال طبیعی است، اما توجه به هر صدای غیر معمول یا بیش از حد بلند بسیار مهم است، زیرا می‌تواند نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به توجه و تعمیر توسط تکنسین متخصص دارد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران